Hırvatistan Eğitim Vizesi

Hırvatistan Eğitim Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hırvatistan eğitim vizesi; 3 aydan kısa süreli dil eğitimi, araştırma görevleri, sertifika programları ve 3 aydan uzun süreli araştırma çalışmaları, lisans veya lisansüstü eğitimler almak için alınması gereken vize tipidir.

Hırvatistan eğitim vizesi almak eğitim süresi boyunca birçok Balkan ülkesinde gezip görme fırsatı sağlar. Hırvatistan’da eğitim alabilmek için Hırvatistan vize başvurusu en az 15 gün, en fazla 3 ay önceden yapılmalıdır.

Hırvatistan Eğitim Vizesi Türleri Nelerdir?

Hırvatistan öğrenci vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • 90 günden daha kısa süreli eğitimler için Hırvatistan eğitim vizesi
 • 90 günden daha uzun süreli eğitimler için Hırvatistan eğitim vizesi

Hırvatistan Kısa Süreli Eğitim Vizesi Nedir?

Hırvatistan’kısa süreli eğitim vizesi, Hırvatistan’da 3 aydan daha kısa süreli dil öğrenimi, araştırma görevi ve sertifika programı için alınması gereken C tipi vizedir. Hırvatistan kısa süreli eğitim vizesi hamiline Hırvatistan’da bir seferde en fazla 90 güne kadar oturum izni sağlar.

Hırvatistan Uzun Dönem Eğitim Vizesi Nedir?

Hırvatistan uzun dönem eğitim vizesi; Hırvatistan’da 90 günden daha uzun süreli erasmus, lisans, yüksek lisans, doktora gibi eğitimler için alınması gereken vize tipidir.

Hırvatistan’da her üniversitede Uluslararası İşbirliği Ofisi bulunmakta ve eğitim veya erasmusla ilgili bilgi için bu ofislerden bilgi alınabilmektedir.

Hırvatistan Eğitim Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yabancı uyruklu öğrenciler Hırvatistan’da eğitim almak için vize almak durumundadır.

Hırvatistan eğitim vizesi için gerekli belgeler ve evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • Kabul mektubu
 • Hırvatistan eğitim vizesi başvuru formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Konaklama belgesi
 • Başvurulan eğitim sürecine bağlı yeterli miktarda fonu gösteren banka dekontu
 • Sabıka kaydı
 • Vize ücreti makbuzu
 • Seyahat sağlık sigortası

Hırvatistan Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hırvatistan öğrenci vizesi başvuru formu genel olarak kimlik, medeni hal, iletişim, seyahat maliyeti, aile bilgileri ve kabul şartları onayından oluşur. Hırvatistan öğrenci vizesi başvuru formu eksiksiz ve gerçek bilgilerle, tükenmez kalem aracığıyla doldurulmalıdır. Hırvatistan öğrenci vizesi başvuru formunun tamamında büyük harf kullanmaya dikkat edilmelidir.

Hırvatistan öğrenci vizesi başvuru formu doldurulduktan sonra 35 x45 mm ölçüsünde bir biyometrik fotoğraf başvuru formunun fotoğraf kutucuğuna yapıştırılmaktadır.

Hırvatistan Öğrenci Vize Talep Dilekçe Örneği Nasıl Hazırlanır?

Hırvatistan öğrenci vize talep dilekçe örneği Hırvatistan Başkonsolosluğu’na hitaben yapılmalıdır. Hırvatistan öğrenci vize talep dilekçesinde verilmesi gereken en önemli bilgi oturum süresince masraflarının kimin tarafından karşılanacağıdır. Öğrenci vizesi için Hırvatistan Konsolosluğu birinci derece yakınları (anne,baba,eş) sponsor baz alır. Sponsor olacak kişi tüm masrafların kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden bir dilekçe yazmalıdır.

Hırvatistan Vizesi için Okuldan Mektup Nasıl Alınır?

Hırvatistan’da öğrenci vizesi alabilmek için Hırvatistan Konsolosluğuna niyet mektubu yazılır. Niyet mektubunda kabul eden okul, sponsor, eğitim geçmişi ve neden okul için uygun olunduğu hakkında bilgi verilmelidir.

Hırvatistan Öğrenci Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Hırvatistan öğrenci sağlık sigortası, sigorta firmaları aracılığıyla yapılır. Hırvatistan eğitim vizesi alabilmek için, minimum 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası zorunludur. Uluslararası sağlık sigortası yoksa Hırvatistan sağlık sigortası fonuna kayıt yaptırmak gerekir.

Hırvatistan Öğrenim Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Hırvatistan öğrenim vizesi randevusu VFS Global websitesi üzerinden alınabilir. Hırvatistan öğrenim vizesi randevusunda, öncelikle VFS Global üzerinden kayıt olunması ve vize türünün seçilmesi, daha sonra online başvuru formunun doldurması gerekir. Öğrenim vizesi için gerekli belgeleri hazırladıktan sonra randevu alınmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için randevular danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Hırvatistan Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hırvatistan eğitim vizesi başvurusu yapmak için, kabul mektubu alındıktan sonra başvuru formu doldurulup çıktısı şahsen imzalanır. Kişi 18 yaş altındaysa vasi tarafından başvuru formu imzalanarak talep edilen diğer belgelerle sunulmalıdır. İkinci adım olarak VFS Global üzerinden randevu alınması, randevu günü ve saatinde eksiksiz hazırlanmış belgeler ve vize başvuru ücretiyle vize başvuru merkezinde olunması gerekmektedir.

Hırvatistan eğitim vizesi başvurusu yapıldıktan sonra ortalama 15 günde sonuçlanmakta ve vize başvurusu VFS Global üzerinden takip edilebilmektedir. Hırvatistan eğitim vizesi başvurusu sonuçlandığında pasaportu teslim almak için VFS Global merkezine gidilmekteveya başvuru sırasında ekstra ücret ödenerek seçilmişse kurye aracılığıyla teslim alınmaktadır.

Hırvatistan Eğitim Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Hırvatistan eğitim vizesi başvuru ücreti aşağıda tablo halinde verilmiştir.

HizmetlerKısa süreli eğitim vizesiUzun süreli eğitim vizesi
Hırvatistan Öğrenci Vize Harcı80 EUR93 EUR
Başvuru Formu & dilekçe doldurma50 EUR70 EUR
RandevuÜcretsizÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR40 EUR
Danışmanlık hizmeti60 EUR80 EUR
Toplam230 EUR283 EUR

Hırvatistan öğrenim vizesi başvuru ücretleri birkaç bölümden oluşur. Vize harcının dışında danışmanlık hizmeti, başvuru formu, randevu gibi ek ödemeler de gerekir. Hırvatistan vize başvuru ücreti seyahat tipine göre değişkenlik gösterir. Eğitim için ortalama Hırvatistan vize başvuru ücreti 115 Euro’dur.

Hırvatistan Eğitim Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hırvatistan eğitim vizesi başvurusu 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ek belge gerekmesi gibi durumlarda Hırvatistan eğitim vizesi başvurusunun sonuçlanması 30- 60 gün kadar sürebilmektedir.

Hırvatistan eğitim vizesi başvuru sorgulaması VFS Global websitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Hırvatistan Eğitim Vizesi Almak Zor Mudur?

Hayır, Hırvatistan’da bir eğitim kurumuna kabul alındığında ve talep edilen belgeler eksiksiz hazırlandığında Hırvatistan vizesi almak zor değildir.

Hırvatistan Eğitim Vizesi Başvurusunun Reddedilme Sebepleri Nelerdir?

Hırvatistan eğitim vizesi başvurusu reddedilme sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Evraklarda sahtecilik
 • Seyahat amacı yanlışlığı
 • Ülkeye dönüşte şüphe oluşması
 • Sağlık sigortası eksikliği
 • Schengen giriş yasağı
 • Ekonomik şartlar

Hırvatistan eğitim vizesi başvurusu reddi kişiye resmi bir mektupla bildirilir. Hırvatistan eğitim vizesi reddedilmesi durumunda vize ücreti iade edilmemektedir. Hırvatistan eğitim vizesi ret ile sonuçlananlar karara itiraz edebilir. Hırvatistan eğitim vizesi eksik veya yanlış belgeden dolayı reddedilmişse, eksik veya yanlış beyan edilen evraklar tamamlanarak Hırvatistan Büyükelçiliği’ne tekrar değerlendirilmek üzere başvuruda bulunulabilmektedir.

Hırvatistan Eğitim Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Hırvatistan öğrenci vizesi ile hangi ülkelere gidilebileceği aşağıda listelenmiştir.

 • Ukrayna
 • Arnavutluk
 • Azerbaycan
 • Bosna Hersek
 • Moldova
 • Ermenistan
 • Gürcistan
 • Sırbistan
 • Karadağ

Hırvatistan’da öğrenim vizesi için Erasmus programı kullanılabilir. Erasmus programı bir öğrenci değişim programıdır ve Hırvatistan’da Erasmus yapmak birçok Avrupa ülkesine yakın olup gezme fırsatı sunduğu için caziptir.

Hırvatistan’da Öğrenci Olmanın Avantajları Nelerdir?

Hırvatistan’da öğrenci olmanın avantajları aşağıda belirtilmiştir.

 • Çeşitli kültürler barındırması
 • Yüksek kaliteli eğitim sistemine sahip olması
 • Coğrafi konumu
 • Tarihi mekanları
 • Her mevsime uygun etkinlik fırsatı
 • Çok dilli olması

Hırvatistan aday öğrencilere üniversite eğitimi ve mesleki eğitim olmak üzere iki tip eğitim sunan Hırvatistan eğitim sistemi, uzun ve köklü bir geleneğe sahiptir.

Hırvatistan’da Öğrenci Giderleri Ne Kadardır?

Hırvatistan’da aylık ortalama giderler yemek, barınma, ulaşım, üniversite dönem ücretleri gibi maliyetleri içerir. Hırvatistan’da bir üniversite öğrencisinin aylık ortalama yemek, barınma, ulaşım, sosyal faaliyet gideri 700- 1000 Euro arasındadır. Hırvatistan’da üniversite dönem ücretleri 270- 1300 Euro arasında değişmektedir.

Hırvatistan’da uzun süreli öğrencilik yapan kişiler, part time çalışarak Hırvatistan’da yaşam maliyetini rahatça karşılayabilmektedir.

Hırvatistan’da Üniversite Öğrencisi için Konaklama İmkanları ve Maliyeti Nasıldır?

Hırvatistan’da bir üniversite öğrencisi yurt, ortak veya şahsen kiralanan daire gibi konaklama seçeneklerine sahiptir. Öğrenciler kirayı aylık, yıllık veya belirli aylara bölünmüş şekilde olarak ödeyebilir. Kampüs konutları kiralık evlerden daha cüzidir.

Hırvatistan’da bir üniversite öğrencisinin evrak ve kayıt işlemlerini bitirdikten sonra barınma ihtiyacını karşılamak için birkaç seçeneği vardır. Yurt veya kiralık daire barınma seçeneklerinden ikisidir. Hırvatistan’da; çamaşır odası, mutfağı, banyosu ve sport tesisi bulunan bir yurtta kalmak aylık ortalama 350 Euro’dur. Hırvatistan ev fiyatları kapsamında, Hırvatistan’da stüdyo tipi bir daire aylık ortalama 200 Euro, 1+1 daire için aylık ortalama fiyat 500 Euro’dur.

Hırvatistan Eğitim Vizesi ile Çalışma İzni Alınabilir Mi?

Hırvatistan’da eğitim vizesine sahip olan öğrenciler part- time çalışma izni alabilir. Pazarlama, özel ders, stajyerlik, kasiyerlik gibi haftalık 20 saatten oluşan part- time işlere Hırvatistan’da izin verilir.

Hırvatistan’da öğrenim vizesine sahip Uluslararası öğrenciler, Öğrenci Merkezi tarafından yönetilen Öğrenci Hizmetini kullanarak Hırvatistan çalışma vizesi almadan part-time işlerde çalışabilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: