Hırvatistan Vizesi için Pasaport Özellikleri

Hırvatistan Vizesi için Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Hırvatistan vize başvuru işlemlerinde pasaport ibraz edilmesi zorunludur.

Hırvatistan vizesi için gerekli evraklar ile birlikte sunulacak olan pasaportun geçerlilik süresinin dolmuş olması veya geçersiz bir pasaport ibraz edilmesi durumunda vize başvurusu kabul edilmez.

Hırvatistan vize başvurusu için: 0850 241 1868

Hırvatistan Vizesi için Yabancı Pasaport İle Türkiye'den Başvuru Yapılabilir Mi?

Hırvatistan vizesi için yabancı pasaport ile Türkiye’den başvuru, Türkiye Cumhuriyeti'nde yasal olarak ikamet etmekte olan yabancılar tarafından yapılabilir.

Yabancı ülke vatandaşlarının; kendi ülkelerinden veya dış temsilciliklerden aldıkları geçerli pasaportları ve Türkiye'de yasal olarak ikamet ettiklerini gösteren oturum izinleri ile Türkiye Cumhuriyeti'nden Hırvatistan vize başvurusu yapmaları mümkündür.

Çifte Vatandaşlığı Olanlar Hırvatistan Vizesine Hangi Pasaportla Başvurabilir?

Çifte vatandaşlığı olanlar Hırvatistan vizesine; vatandaşlıklarından birinin Türk vatandaşlığı olması durumunda Türk pasaportu ile başvurabilir.

Farklı ülkelerin çifte vatandaşlıklarına sahip olup Türkiye Cumhuriyeti'nde yasal olarak ikamet eden kişiler Türkiye’den Hırvatistan vize başvurusu işlemlerini; yabancı ülke pasaportları ve Türkiye Cumhuriyeti oturum izinleri ile yapabilir.

Hırvatistan Vize Başvurusu için Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Hırvatistan vize başvurusu için pasaport; son 10 sene içerisinde alınmış, en az 2 adet boş sayfaya sahip ve talep edilen vizenin bitiş süresinin ardından en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.

Hırvatistan Vizesi için Pasaport Nasıl İbraz Edilmelidir?

Hırvatistan vizesi için pasaport, gerekli kriterleri sağladığı kontrol edildikten sonra Hırvatistan'ın yetkilendirdiği vize başvuru merkezi olan VFS Global'e ibraz edilmelidir. Hırvatistan vize başvurularında pasaport, diğer gerekli evraklar ve başvuru formu ile birlikte vize başvurusu için alınan randevu esnasında teslim edilmelidir.

Hırvatistan vize başvurusu için ibraz edilecek olan pasaportun; vize başvuru sahibinin kişisel bilgileri ile pasaportun düzenlenme ve geçerlilik süresinin yer aldığı sayfasının ve geçmiş tarihte alınmış vizeler ile giriş-çıkış damgalarının yer aldığı sayfalarının fotokopileri ile birlikte sunulması gerekir.

Vize başvuru sahipleri, varsa eski pasaportlarındaki kimlik ve işlem görmüş tüm sayfalarının fotokopilerini de sunmalıdır.

Hırvatistan Vize İşlemleri için Pasaportun Vize Merkezine Bırakılması Gerekir Mi?

Hayır, Hırvatistan vize işlemleri için pasaportun vize merkezine bırakılması gerekmez. Hırvatistan vize işlemlerinin sonuçlanmasının ardından pasaportu teslim almak üzere bir dilekçe yazılarak pasaport geri alınabilir.

Hırvatistan Vize Başvurusu için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınabilir?

Hırvatistan vize başvurusu için verilen pasaport, vize başvurusunun sonuçlanmasından sonra geri alınabilir. Vize başvurusunun sonuçlanmasının ardından pasaport şahsen vize başvuru merkezine müracaat edilerek alınabilmektedir.

Hırvatistan vize başvurusu esnasında vize başvuru merkezi tarafından verilen makbuz, kimlik kartı ve yetki belgesi ile ilgili vize merkezine müracaat eden temsilciler, başvuru sahibi adına pasaportu teslim alabilir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: