Hırvatistan'da Ev Fiyatları

Hırvatistan'da Satılık Evler ve Hırvat Ev Fiyatları

Hırvatistan’da satılık evler ortalama 300.000 EUR civarındayken; ABD’de satılık ev fiyatları 374.900 USD civarında, İngiltere’de ev fiyatları 254.000 Pound, Kanada’da ev satın almanın maliyeti ise 470.000 USD civarındadır.

Hırvatistan’da ev fiyatlarının en yüksek olduğu bölgeler; İstriya Adası ve Kvarner’dir. Hırvatistan’da ev fiyatlarının en düşük olduğu bölge; Dalmaçya Adası’dır.

ŞehirOrtalama Fiyat
Zagreb (2+1 apartman)250.000 EUR
Plitvice (4+1 müstakil)470.000 EUR
Osijek (4+1 müstakil)450.000 EUR
Karlovac (5+1 müstakil)950.000 EUR
Brac (2+1 apartman)250.000 EUR
Ciovo (3+1 müstakil)300.000 EUR
Labin (3+1 müstakil)580.000 EUR

Hırvatistan’da satılık evler; satılacak olan evin konumuna göre ve eşyalı olup olmamasına göre farklı fiyatlardan satılmaktadır.

Hırvatistan Ev Kiraları Ne Kadardır?

Hırvatistan’da ev kiralarının gösterildiği tablo aşağıda verilmiştir.

ŞehirÜcret
Zagreb (1+1 apartman)750 EUR
Zadar (2+1 müstakil)1.000 EUR
Dalmaçya (1+0 müstakil, eşyalı)500 EUR
Primorje (2+1 apartman)750 EUR
İstriya (1+1 apartman)700 EUR
Dubrovnik (2+1 apartman)1.200 EUR

Hırvatistan’da Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Hırvatistan satılık ev fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ŞehirÜcret
Zagreb (3+1 müstakil, deniz manzaralı)350.000 EUR
Brac (7+1 müstakil, deniz manzaralı)400.000 EUR
Marina (2+1 apartman)250.000 EUR
Pazin (3+1 havuzlu villa)350.000 EUR
Solta (4+1 apartman)400.000 EUR

Hırvatistan ev fiyatları, satın alınmak istenen; evin oda sayısı, konumu ve eşyalı olup olmamasına göre değişiklik göstermektedir.

Hırvatistan’da Yazlık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Hırvatistan’da yazlık ev fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ŞehirÜcret
Solta (10+1 deniz manzaralı villa)550.000 EUR
Kastela (3+1 müstakil)250.000 EUR
Sibenik (3+1 deniz manzaralı müstakil)700.000 EUR
Zadar (5+1 denize sıfır villa)500.000 EUR

Hırvatistan’da En Çok Ev Talebi Olan Şehirler Hangileridir?

Hırvatistan’da en çok ev talebi olan şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Zagreb
 • Osijek
 • Varazdin
 • Gospic
 • Bjelovar

Hırvatistan Dubrovnik’te Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Hırvatistan Dubrovnik şehir merkezinde yer alan evlerin fiyatları ortalama 550.000 EUR civarındadır. Dubrovnik’te satılmakta olan evlerin ortalama fiyatları; Berlin ve Londra’dan daha ucuz, Madrid, Roma, Atina ve Budapeşte’den daha pahalıdır.

Hırvatistan Dubrovnik’te Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Hırvatistan Dubrovnik’te kiralık ev fiyatları ortalama 1.500 EUR civarındadır. Dubrovnik’te kiralanmakta olan evler; Londra ve Berlin gibi büyük şehirlerle ortalama olarak aynı fiyattadır.

Zagreb’de Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Hırvatistan Zagreb’de satılık ev fiyatları ortalama 400.000 EUR civarındadır. Zagreb satılık ev fiyatları; Berlin, Londra, Roma, Madrid ve Paris satılık ev fiyatlarından daha düşük, Atina, Budapeşte ve Prag satılık ev fiyatlarından daha yüksektir.

Hırvatistan Zagreb’de Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Hırvatistan Zagreb’de kiralık ev fiyatları ortalama 1.000 EUR civarındadır. Zagreb kiralık ev ücretleri; Roma, Paris, Madrid ve Berlin’den daha düşük, Atina, Budapeşte ve Varşova’dan daha yüksektir.

Hırvatistan Zagreb’de ev kiralayabilmek için geçerli bir Zagreb vize sahibi olunması gerekmektedir.

Hırvatistan’da Ev Alana Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Hırvatistan’da ev sahibi olarak önce oturum izni, sonrasında ise kalıcı oturum izni ile aralıksız Hırvatistan’da 8 yıl kalarak Hırvatistan vatandaşlığı alınabilmektedir.

Hırvatistan vatandaşlık şartları; Hırvatistan’da en az 300.000 EUR değerinde gayrimenkul satın almak ve Hırvatistan’da en az 8 yıl ikamet etmek şeklindedir.

Hırvatistan’da Ev Alarak Oturum İzni Alınabilir Mi?

Hırvatistan’da ev alarak oturum izni alınabilmektedir.

Hırvatistan oturma izni sahibi olmak için; Hırvatistan’da satın alınacak gayrimenkulün en az 300.000 EUR değerinde olması gerekmektedir.

Hırvatistan’da Emlak Almak için Şartlar Nelerdir?

Hırvatistan’da emlak satın almak için, Hırvatistan Adalet Bakanlığından onay kağıdı alınması gerekmektedir.

Hırvatistan’da emlak satın alınmasına olanak sağlayan belgenin alınması için; kira sözleşmesine sahip olunması, satın alınacak gayrimenkul ile ilgili detayları için belgeler, gayrimenkulü satan kişinin mal sahibi olduğuna dair belge, Hırvatistan vizesi veya oturum izni sahibi olunması gerekmektedir.

Hırvatistan’da Satılık Emlak Siteleri Hangilerdir?

Hırvatistan’da satılık emlak siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • www.Njuskalo.hr
 • www.Oglasnik.hr
 • www.GoHome.hr
 • www.Crozilla-Nekretnine.hr

Hırvatistan’da Kiralık Ev Siteleri Nelerdir?

Hırvatistan’da kiralık ev siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • www.CroatiaPropertySales.com
 • www.CroEstate.com
 • www.RealEstateCroatia.com
 • www.Croati-Estate.com
 • www.Broker.hr
 • www.RightMoveOverseas.com
 • www.FirstPropertyCroatia.com
 • www.sothebysrealty.com

Hırvatistan’da Ev Nasıl Alınır?

Hırvatistan’da ev almak için; öncelikle Hırvatistan Adalet Bakanlığından özel bir izin belgesi alınması gerekmektedir. Hırvatistan ev alma izin belgesinin alınabilmesi için; satın alınması planlanan gayrimenkulün detayları ve sahip olunan vizenin veya oturum izninin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Hırvatistan’da ev sahibi olunmasının ardından, geçici oturum izni sahibi olunmaktadır. Kalıcı oturum izni ile 8 yıl boyunca Hırvatistan’da ikamet edilmesinin ardından, Hırvatistan vatandaşlığına başvurulabilmektedir.

Hırvatistan Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Hırvatistan ev kredisi alabilmek için; öncelikle Hırvatistan Dışişleri Bakanlığından onay alınması gerekmektedir. Gerekli iznin alınmasının ardından, Hırvatistan ev kredisinin onaylanması için, hem satıcıdan hem de alıcıdan satış işlemine dair onay alınması gerekmektedir.

Hırvatistan Evleri Nasıldır?

Hırvatistan evleri genellikle tek katlı ve müstakil olacak şekilde inşa edilmektedir. Şehrin merkezinde apartmanlar yer alsa bile, Hırvatistan’da tek veya çok katlı olacak şekilde birçok villa bulunmaktadır.

Sahil şeridinde yer almakta olan evler oldukça geniş bir iç alana sahiptir ve dış yapılarında genellikle taş kullanılmıştır. Hırvatistan’ın şehir merkezlerinde ise evler nispeten daha küçüktür ve dış yapı malzemesi olarak tuğla tercih edilmektedir. Hırvatistan mimarisi incelendiğinde birçok ulusal yapının, Orta Çağ döneminde ve Hristiyanlık etkisi altında inşa edildiği görülmektedir.

Hırvatistan’da Ev Satın Almak için Alınması Gereken Vize Türü Nedir?

Hırvatistan’da mülk satın alarak oturum izni almayı planlayan kişilerin, öncelikle ziyaret başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. İbraz edilmesi gereken belgeler, Hırvatistan’a gidilmesine gerek kalmadan, yetkili Hırvatistan Büyükelçiliğine teslim edilebilmektedir. Hırvatistan vizesinin alınmasının ardından herhangi bir Hırvatistan Göçmenlik Bürosuna, Hırvatistan oturum izni için başvurulabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Hırvatistan’da gerçekleştirecekleri girişimler ve yatırımlar için; Hırvatistan ticari vize sahibi olmaları gerekmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: