Hırvatistan Sporcu Vizesi

Hırvatistan Sporcu Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hırvatistan sporcu vizesi; sportif nedenlerle Hırvatistan’ı ziyaret edecek kişilerin alabileceği kısa süreli bir vize tipidir. Hırvatistan sporcu vizesi başvuruları, Hırvatistan Büyükelçiliği, Hırvatistan Başkonsolosluğu veya başkonsolosluk tarafından belirlenen başvuru merkezleri üzerinden yapılabilmektedir.

Hırvatistan sporcu vizesi; vize süresi boyunca Hırvatistan sınırları içerisinde sportif faaliyetlere katılma hakkının yanında; kültürel ve sanatsal etkinliklere, turistik gezilere, seminer, toplantı ve sergilere katılım imkanı gibi Hırvatistan vize başvurusu ile elde edilebilecek haklar da sağlamaktadır.

Hırvatistan Sporcu Vizesi Şartları Nelerdir?

Hırvatistan sporcu vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Hırvatistan sporcu vizesi başvurusunda bulunan kişiye ait geçerli bir pasaportun olması gerekmektedir.
 • Hırvatistan sporcu vizesi başvurusunda bulunan kişiye, evsahibi spor kulübünden veya spor federasyonundan ilgili ziyaret için gönderilmiş bir davetiyenin bulunması gerekmektedir.
 • Hırvatistan sporcu vizesi başvurusunda bulunan kişinin, spor müsabakasına katılacağını gösteren bir akreditasyon kartı bulunması gerekmektedir.
 • Hırvatistan sporcu vizesi başvurusunda bulunan kişinin, gönderici konumundaki spor kulübü veya spor federasyonu tarafından gönderilmek üzere seçildiğine dair belgeye sahip olması gerekmektedir.
 • Hırvatistan’daki ilgili kurum tarafından yazılmış garanti mektubunun orjinalinin bulunması gerekmektedir.

Hırvatistan Sporcu Vizesine Kimler Başvurabilir?

Hırvatistan sporcu vizesine, profesyonel veya amatör olarak spor ile ilgilenen ve Hırvatistan’da bulunan spor kulüpleri/ spor federasyonu tarafından davet edilen ya da ev sahibi konumunda bulunan ülkedeki spor kulüpleri/ spor federasyonu tarafından gönderilmek üzere seçilen kişiler başvurabilmektedir.

Hırvatistan Sporcu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hırvatistan sporcu vize başvurusu yaparken uygulanacak adımlar aşağıda listelenmiştir.

 • Hırvatistan sporcu vizesi başvurusu, vize onay süresi göz önüne alınarak Hırvatistan’a gidiş tarihinden en az 15 gün önce yapılmalıdır.
 • Hırvatistan sporcu vizesi başvurusunda bulunmak için VFS Global üzerinden randevu alınmalıdır.
 • Hırvatistan sporcu vizesi için istenen tüm evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır.
 • Hırvatistan sporcu vizesinin kullanılacağı tarihten en erken 3 ay önce, randevu gününde, randevu alınan Hırvatistan Büyükelçiliklerine veya İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa ve Antalya’da bulunan VFS Global başvuru merkezlerine şahsi olarak müracaat edilmelidir.
 • Hırvatistan sporcu vizesi başvurusu sırasında, Hırvatistan’daki spor kulübünün/ spor federasyonun davetiyesi ve hazırlamış olduğu garanti mektubunun orjinal hali evraklar arasında bulunmalıdır.

Hırvatistan Sporcu Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hırvatistan sporcu vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Hırvatistan sporcu vizesi başvuru formu: Başvuru formu https://crovisa.mvep.hr/ sitesinden online olarak doldurulup çıktısı alınarak, imzalanmalıdır. ( Reşit olmayan kişilerin imzaları, velisi veya yasal vasisi tarafından atılmalıdır.)
 • Pasaport: Son on yıl içerisinde alınması, en az 2 boş vize sayfası bulunması ve Hırvatistan’dan belirtilen dönüş itibari ile en az 3 ay daha geçerliliği olması gerekmektedir. Geçerli pasaportun tüm işlem görmüş sayfalarının fotokopisi alınmalıdır. Varsa eski pasaport sayfalarının ve eski Schengen, İrlanda, İngiltere, Amerika, Japonya ve Kanada vizelerinin fotokopileri de evraklara eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru formuna yapıştırılmış olarak 35mm x 45mm boyutlarında, arka fonu beyaz, renkli ve biyometrik fotoğraf evraklara eklenmelidir. Fotoğrafta kişinin yüz hatları net olarak görülmeli; ifadesi doğal, gözleri açık ve ağzı kapalı olmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle yapılacak müdahaleler ve sağlık sorunu sebebi ile acil ülkeye dönüş masraflarını karşılamak üzere, Hırvatistan’da kalış süresini kapsayan, asgari 30000 Euro tutarındaki sağlık sigortası yapılmalıdır.
 • Otel rezervasyonu: Seyahat süresini kapsayan otel rezervasyonları onaylı olarak belgelenmelidir.
 • Uçak rezervasyonları veya diğer ulaşım belgeleri: Gidiş ve dönüş uçak bileti rezervasyonu veya yapılacak olan ulaşım türüne dair diğer belgeler (otobüs/tren bileti, ehliyet, araç ruhsatı vb.) evraklara eklenmelidir.
 • Finansal durumu kanıtlayan nitelikteki belgeler: Başvuruda bulunan kişinin seyahati süresince masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamak üzere; son üç aylık banka hesaplarının bir dökümü, banka onaylı hesap bakiyesi, tapular, kira konutları, araç ruhsatları ya da seyahatinde maddi destek sağlayacak kişinin/ kurumun gelir evrakları belgelenmelidir. Hırvatistan sporcu vizesi başvurusunda bulunan kişi reşit değilse maddi giderlerini karşılayacak olan kişinin yakınlık derecesi ve gelir belgeleri onaylı olarak dosyaya eklenmelidir.
 • Sportif faaliyet için gidileceğini kanıtlayan belge: Hırvatistan’da bulunan spor kulüpleri/ spor federasyonu tarafından gönderilmiş bir davetiye, spor müsabakasına katılacağını gösteren bir akreditasyon kartı veya gönderen konumundaki ülkenin spor kulüpleri/ spor federasyonu tarafından gönderilmek üzere seçildiğine dair bir belge evraklara eklenmelidir.
 • Garanti mektubu: Hırvatistan’daki davetiye gönderen kurum tarafından hazırlanan garanti mektubunun orjinali başvuru evrakları arasında davetiye ile birlikte yer almalıdır.
 • Grup başvurularında amaç mektubu: Hırvatistan’daki Federasyondan gelen bir davet mektubu ve Türkiye’deki Federasyondan giden grubun amacını açıklayan bir belge vize başvurusuna eklenmelidir.
 • Hırvatistan sporcu vizesi türüne göre başvuruda gerekli ek belgeler: Hırvatistan sporcu vizesi başvurusunda bulunan kişi çalışan ise; barkodlu veya ıslak imzalı ve kaşeli olarak son üç aylık maaş bordrosu, SGK işe giriş belgesi ve hizmet dökümü, işveren tarafından antetli kağıda adres ve telefon bilgileri açıkça belirtilmiş ve imzalanmış olan bir izin belgesi, şirket sahibi ise; şirketin imza sirküleri, vergi levhası, ticaret odası kaydı, ticaret sicil gazetesi dökümü, öğrenci ise; barkodlu veya kaşeli ve ıslak imzalı öğrenci belgesi, üçüncü ülke vatandaşı ise; Türkiye’deki ikamet belgelerinin fotokopisi gerekmektedir.

Hırvatistan Sporcu Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Hırvatistan sporcu vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Hırvatistan sporcu vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma70 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti50 EUR
Toplam240 EUR

Hırvatistan sporcu vizesi başvurusunda bulunan; Hırvatistan ve EEA üye devletlerinin vatandaşlarının aile üyeleri, on iki yaş altı çocuklar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlarca organize edilen sportif faaliyetlerin yirmi beş yaş altındaki katılımcıları vize ücretinden muaftırlar.

Hırvatistan Sporcu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hırvatistan sporcu vizesi sonuçlanması için öngörülen süre Elçiliğe/ Konsolosluğa ulaşmasından itibaren 15 gündür. Hırvatistan sporcu vizesi evraklarında bulunan eksiklik, Hırvatistan sporcu vizesi için sunulan evrakların şartları tam olarak karşılayamaması veya farklı nedenlere bağlı olarak süreç 30 ile 60 gün arasında uzayabilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: