Hırvatistan Erasmus Vizesi

Hırvatistan'da Erasmus İmkanları ve Erasmus Vizesi

Erasmus, öğrencilerin yurtdışında okuma fırsatı sağlayan, yükseköğrenim kurumlarının işbirliği içinde çalıştığı bir öğrenci değişim programıdır. Eğitimlerine yurtdışında devam etmek isteyen öğrenci ve akademisyenler erasmus programı ile bu ideallerini gerçekleştirebilmektedir. Erasmus staj vizesi, yüksek öğrenimini tamamlamış olan öğrenciler tarafından başvuru yapılarak, alınması halinde 2 ile 12 ay süren bir sürede Hırvatistan’da çalışılmasına izin veren bir vize türüdür. 90 günden uzun süreli erasmus programlarına katılmak için Hırvatistan D tipi vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Hırvatistan; zengin kültürel mirası, doğal güzellikleri, ılıman iklimi, dost canlısı insanları ve zengin mutfağıyla erasmus için avantajlı bir tercih sebebidir. Hırvatistan, birçok Avrupa ülkesine kıyasla daha ekonomik imkanlar sunmakta (1 Euro= 7.51 Kuna) ve Orta Avrupa ülkesi olduğu için diğer Avrupa ülkelerine ekonomik ve kolay seyahati mümkün kılmaktadır.

Erasmus Hırvatistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hırvatistan Erasmus başvuru vizesi almak için gerekli adımlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Hırvatistan Erasmus vize başvurusunda bulunmak için, Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara veya Hırvatistan Başkonsolosluğu İstanbul üzerinden randevu alınması gerekmektedir.
 • Uzun süreli (3 aydan fazla) vize tipine başvuracak adaylar, Hırvatistan Cumhuriyeti Vize Yönetmeliği’nde belirtilen formu doldurmalıdır. Adaylar bu formu Latin harfleri kullanarak doldurmalı ve şahsen imzalamalıdır.
 • Vize formu doldurulduktan sonra, vize başvuru merkezinde parmak izi verilip fotoğraf çekilmelidir.
 • Başvurunun ardından, vize başvuru ücreti ödenmelidir.
 • Vize başvurusu Hırvatistan Cumhuriyeti tarafından onaylandıktan sonra pasaport vize başvuru merkezinden veya ek ücret ödenerek kurye ile teslim alınabilmektedir.

Hırvatistan Erasmus Vize Belgeleri Nelerdir?

Hırvatistan Erasmus başvurusu için gerekli olan belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Hırvatistan erasmus vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulup imzalanmış olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet, 35 mm x 45 mm boyutlarında, renkli, beyaz arka fonda biyometrik fotoğrafın sunulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Son 10 yılda alınması, planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olması ve en az 2 tane boş vize sayfası olması gerekmektedir. Adayın pasaportunun işlenmiş sayfalarının fotokopisi çekilmelidir. Varsa önceki vizelerinin fotokopileri pasaporta eklenmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Acil durum sağlık masraflarını karşılayacak şeklinde düzenlenmesi, seyahat süresi boyunca geçerli olması ve minimum 30.000 Euro teminat gösterilmesi gerekmektedir.
 • Finansal durumu kanıtlayan belgeler: Başvuruyu yapan kişinin son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü ve hesap bakiyesini gösteren belgenin sunulması gerekmektedir. Reşit olmayan veya maddi gelirini kendisi sağlamayan adaylar için; masraflarını karşılayacak kişi olan yakınlık derecesini gösteren belge ve başvuran kişinin masrafları karşılayabileceğini gösteren mesleki ve gelir belgeleri sunulmalıdır.
 • Eğitim kurumundan alınmış kabul mektubu: Adayın üniversiteye kaydı yapıldığına dair okuldan alınan onay mektubu (orjinal ve kopyası) alınmalıdır. Mevcut olması halinde, Türkiye’deki okuldan veya kurumdan katılıma dair belge alınmalıdır.
 • Öğrenci belgesi: Başvuran adayın, barkodlu veya ıslak imza- kaşeli öğrenci belgesi alınmalıdır.
 • Vize ücreti: Hırvatistan Cumhuriyeti İdari Harçlar Kanunu ve AB ile yapılan vize anlaşmasına uygun olarak ödenmelidir.
 • Tıbbi muayene raporu: Raporun devlet veya özel kurum tarafından verilmeli, kişinin halk sağlığı için tehdit oluşturabilecek bir hastalığının bulunmadığını ispatlamalıdır.

Hırvatistan Erasmus Vize Talep Dilekçesi Örneği Nedir?

Vize talep dilekçesi; Hırvatistan erasmus vizesi başvuru adayının Hırvatistan Cumhuriyeti’ne yazdığı, neden erasmus vizesi talep ettiğini açıklayan belge türüdür. Vize talep dilekçesi yazılırken adaylar dilekçelerlini Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu’na yazmalddır. Adayların, dilekçelerinde ülkeye yapacakları ziyaretin amacını net bir şekilde ifade etmeleri ve ülkeye giriş- çıkış yapacakları tarihi belirtmeleri gerekmektedir.

Hırvatistan Erasmus vizesi için başvuru yapacak adayın masraflarını karşılayacak olan sponsorların, masrafların kendisi tarafından karşılanacağını onaylayan Hırvatistan Erasmus Vize Dilekçesi yazması gerekmektedir.

Hırvatistan Erasmus Vizesi Başvuru Formu Örneği Nasıl Doldurulur?

Hırvatistan Erasmus vizesi başvuru formu İngilizce ve Hırvatça olmak üzere iki dil seçeneğiyle doldurulabilmektedir. Hırvatistan erasmus vizesi tükenmez kalem kullanılarak büyük harflerle doldurulmakta ve 35 x 45 mm ölçülerinde biyometrik fotoğraf ilgili yere yapıştırılmalıdır. Başvuru işlemini tamamlamak için başvuru formunun en alt köşesindeki bölüme imza atılmalıdır.

Erasmus Hırvatistan Sağlık Sigortası Nedir?

Hırvatistan Erasmus sağlık sigortası, Türkiye vatandaşları tarafından yapılması zorunlu bir poliçedir. Hırvatistan Erasmus sağlık sigortasının en az 30000 Euro teminatında olması ve acil tıbbi yardım ve sağlık nedenlerinden ötürü ülkeye geri dönüş masraflarını karşılaması gerekmektedir.

Hırvatistan Erasmus Vizesi Sponsor Dilekçesi Nedir?

Hırvatistan Erasmus vizesi sponsor dilekçesi, başvuru yapan adayın seyahat masraflarını karşılayacak sponsoru tarafından yazılan dilekçedir. Kişilerin Hırvatistan Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilebilmeleri için adayın birinci derece yakını (anne-baba, eş, çocuk) olmaları gerekmektedir.

Hırvatistan Erasmus Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Hırvatistan Erasmus vize başvurusu yapacak adayların, 90 güne kadar olan eğitim programları için vize başvuru merkezine, 90 günden daha uzun sürecek eğitim programları için Hırvatistan Konsolosluğu’na başvurması gerekmektedir.

Vizem.net, erasmus vize başvuruları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Hırvatistan Büyükelçiliği’ne Erasmus Vizesi Başvurusu Yapılabilir Mı?

Evet, adaylar Ankara’da bulunan Hırvatistan Büyükelçiliğine erasmus vizesi başvurusu yapabilmektedir. Hırvat Konsolosluğu’nun randevu uygulaması bulunmamaktadır.

Hırvatistan Erasmus vizesine başvurmak isteyen adaylar, vize evraklarını eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurularını şahsen yapabilmekte veya Hırvat Konsolosluğu tarafından akredite edilmiş acenteler üzerinden başvurularını iletebilmektedir.

Hırvatistan Erasmus Vize Ücreti Ne Kadardır?

Hırvatistan Erasmus öğrenci vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
Hırvatistan Erasmus Vize Harcı100 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma60 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti60 EUR
Toplam260 EUR

Hırvatistan Erasmus Staj Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hırvatistan erasmus staj vizesi sonuçlanma süresi, başvurunun elçiliğe veya konsolosluğa ulaşmasından itibaren 15 gündür. Sunulan evrakların istenilen şartlara uymaması veya eksik olması durumunda bu süre 30 veya 60 güne uzayabilmektedir.

Hırvatistan Schengen üye devleti olmamakla birlikte tek girişli Schengen vizesi ile Hırvatistan’a giriş yapılamamaktadır. Tüm Schengen ülkelerinde geçerliliği olan C tipi, iki veya çoklu giriş vizesine sahip olunması durumunda, vizenin geçerlilik süresi Hırvatistan seyahatini kapsayacak şekilde, Hırvatistan schengen vizesi ülkeye ile giriş yapılabilmektedir.

Hırvatistan Erasmus Vize Reddi İtirazı Nasıl Yapılır?

Hırvatistan eğitim vizesi için yapılan başvurusu reddedilen adaylar, ret kararını takip eden 15 gün içinde, eksik ya da yanlış belgelerini tamamlayarak Ankara’da bulunan Hırvatistan Büyükelçiliği’ne vize taleplerinin yeniden değerlendirilmesi isteğiyle başvuru yapabilmektedir

Hırvatistan’da erasmus programına katılmak isteyen adaylar Hırvatistan vizesi alması gerekmektedir. Akademik anlamda eğitim görmek isteyen öğrencilerin başvurduğu vize türüne eğitim vizesi denmektedir. Adayların Hırvatistan eğitim vizesi başvuruları esnasında, başvurularının reddedilmemesi için gerekli evrak ve formları eksiksiz doldurmaya özen göstermesi gerekmektedir.

Erasmusla Hırvatistan’a Gitmek için Sebepler Nelerdir?

Erasmusla Hırvatistan’a gitmek için gereken sebepler aşağıda listelenmiştir.

 • 2020’de ABD Dışişleri Bakanlığı, Hırvatistan’ın sahip olduğu ekonomik ve politik istikrarı sayesinde, Hırvatistan’ı en yüksek güvenlik kategorisinde belirtmiştir.
 • Hırvatistan Avrupa’daki diğer ülkelere kıyasla daha ucuz yaşam koşulları sunmaktadır.
 • Hırvatistan’da işsizlik oranı düşüktür ve Erasmus öğrencileri Hırvatistan’da kaldıkları süre boyunca çalışabilmektedir.
 • Gezginler tarafından Avrupa’nın en güzel parkı olarak seçilen Plitvice Gölleri Milli Parkı, eski korsan kasabası Omiš, klasik ve modern mimariye sahip başkent Zagreb ve Game of Thrones hayranları tarafından da bilinen, tarihi 8. yy.’a kadar uzanan, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Dubrovnik ile çeşitli manzaralar sunmaktadır.
 • Hırvatistan mutfağının oldukça zengin olması, Erasmus’la Hırvatistan’a gitmek açısından avantajlı görülmektedir.

Hırvatistan Erasmus için Nasıl Bir Ülkedir?

Hırvatistan sunduğu kaliteli eğitim programları, kültür mirası ve hükümetin halkın refahına ve güvenliğine verdiği önem ile erasmus öğrencileri için cazip bir seçenek olmaktadır. Hırvatistan’da erasmus yapacak öğrenciler, sıcakkanlı halkı sayesinde yabancılık çekmeyecektir. Aynı zamanda Hırvatistan’ın bulunduğu konum gereğiyle öğrencilere diğer Avrupa ülkelerine kolay ulaşım imkanı sağlamaktadır. Eğlence ve etkinlik konularında eksiklik hissettirmeyecek olan Hırvatistan, halkının büyük çoğunluğu İngilizce konuşabildiği için öğrenciler adına iletişim engelini ortadan kaldırmaktadır.

Hırvatistan’da Erasmus Aylık Giderleri Ne Kadardır?

Hırvatistan’da konaklayan bir erasmus öğrencisinin faturalarla birlikte aylık kira masrafı ortalama 250- 300 Euro, yeme- içme ve diğer masraflar ise 150- 200 Euro arası tutmaktadır. Hırvatistan’da Uuaşım fiyatları uygun olup otobüs bileti 1.35 Euro’dur.

Hırvatistan’da ortalama yaşam maliyeti 450- 600 Euro, eğitim ücretleri ise yıllık 1500-2000 Euro civarındadır.

Hırvatistan’da Erasmus Eğitimi Almak Pahalı Mıdır?

Hayır, Hırvatistan’da erasmus eğitimi almak, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla uygundur. 1 Euro 7.51 Kuna olduğu için yaşam maliyetleri Türk vatandaşları açısından düşmekte, düşük enflasyonu sebebiyle refah ekonomik ortam sunmaktadır.

Hırvatistan’da Erasmus Öğrencileri için Yurt ve Kalacak Yer Seçenekleri Nelerdir?

Hırvatistan’da Erasmus öğrencileri için yurt ve konaklama seçenekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Hırvatistan’da en uygun konaklama türü devlet yurdudur. Öğrenci yurtları genellikle iki kişilik odalardan oluşmakta, fiyatları bölgeye göre farklılık göstermekle birlikte aylık 200- 800 Kuna arasındadır.
 • Hırvatistan’da, geçici veya uzun süreli barınma seçeneği olarak hizmet edebilecek çok sayıda pansiyon/ hostel bulunmaktadır. Hırvatistan’da pansiyon/ hostel fiyatları geceliği 75- 300 Kuna arasındadır.
 • Hırvatistan’da erasmus programı için bulunan öğrenciler, bölgeden bölgeye değişmekle birlikte tek yatak odalı, ortak mutfak ve banyolu bir evin aylık ortalama kirası için 1125 Kuna ödemektedir. Hırvatistan’da stüdyo dairelerin aylık ortalama kirası 1870 Kuna’dır.

Diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun olan Hırvatistan’da ev fiyatları, başkent Zagreb gibi bölgelerde yükselmektedir.

Hırvatistan’da Erasmus Öğrencilerinin Kullanabileceği Bankalar Nelerdir?

Hırvatistan’da Erasmus öğrencilerinin kullanabileceği bankalar aşağıda listelenmiştir.

 • Zagrebaçka Bankası: Yapı Kredisi Bankası ile Zagrebaçka Bankası’nın anlaşması olduğu için Türk vatandaşları tarafından faydalanılabilmektedir. Zagrebaçka Bankası’nın hesap açma ücreti 15 Kuna’dır. Yabancı banka kartları ile nakit çekme işlemleri için 28 Kuna kesinti yapmaktadır.
 • PBZ (Privredna Banka Zagreb): Mobil uygulamasının pratikliği ve öğrencilere indirim yapmasından ötürü bu banka sıkça tercih edilmektedir. PBZ öğrencilerden hesap kesim ücreti almamaktadır.

Hırvatistan’da Erasmus Stajı Nedir?

Erasmus staj programı, yükseköğrenim gören öğrencilere başka bir Avrupa ülkesinde staj yapma imkanı tanımaktadır. Erasmus staj hareketliliği kapsamında bir öğrenci, gitmeye hak kazandığı ülkede, öğrencisi olduğu lisans alanında uygulamalı iş deneyimi elde etmektedir.

Hırvatistan Erasmus staj programı, Hırvatistan ile anlaşması bulunan ülkelerdeki üniversite öğrencilerinin, Hırvatistan’da mesleki eğitim ve iş deneyimi elde etmelerini sağlayan, 2 ile 12 ay süren öğrenci değişim programıdır.

Hırvatistan Erasmus Hibe Miktarı Nedir?

Erasmus programı aracılığıyla öğrenim veya staj kapsamında yurt dışına gidecek adaylara belirli bir miktar hibe ödenmektedir. Erasmus hibe miktarları gidilecek olan ülkenin yaşam koşulları baz alınarak hesaplanmaktadır. Erasmus hibe miktarları faaliyet türlerine göre değişiklik göstermekte olup öğrenim hareketliliği için belirlenen Hırvatistan Erasmus Hibe miktarı aylık 600 Euro, staj hareketliliği için belirlenen Hırvatistan Erasmus Hibe miktarı aylık 750 Euro olarak verilmektedir.

Hırvatistan’da Oturma İzni Erasmus için Gerekli Midir?

Hırvatistan’a erasmus programı ile giden öğrencilerin geçici oturum iznine başvurmaları gerekmektedir. Adaylar Zagreb’e vardıktan en geç 48 sonra Hırvatistan oturum izni için başvurmaktadır.

Hırvatistan’da oturum izni en az 180 gün olarak verilmektedir. Hırvatistan oturum izni başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak geçici veya kalıcı olarak, büyükelçilik ve konsolosluk üzerinden alınabilir. Hırvatistan oturum iznine başvuracak adayların geçerli vizeye sahip olmaları gerekmektedir.

Hırvatistan’da Erasmus Eğitimi Alınabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Hırvatistan’da Erasmus Osijek kentinde bulunan Josip Juraj Strossmayer Üniversitesinde yapılabilmektedir. Josip Juraj Strossmayer Üniversitesi, yenilikçi ve modern bir eğitim ortamı sunmaktadır.

Hırvatistan’da Rjieka erasmus için tercih edilen bir kenttir. UNIRI -University of Rijeka Üniversitesi, Hırvatistan’ın Rijeka kentindedir. Rijeka Üniversitesi, 2011’den bu yana 1800’den fazla erasmus öğrencisine Hırvatistan’da ev sahipliği yapmıştır.

Hırvatistan Zagreb erasmus için en sık tercih edilen Hırvatistan şehridir. Başkenti olan Zagreb’de bulunan Zagreb Üniversitesi, değişim programı ile katılan erasmus öğrencilerini öğrenim ücretinden muaf tutmasından dolayı sıkça tercih edilen alternatiftir.

Hırvatistan üniversiteleri birçok branşda eğitim vermektedir. Hırvatistan’da okumak öğrenciler açısından ekonomik ve güvenlik başta olmak üzere birçok fırsat sunmaktadır.

Erasmus Hırvatistan Ulusal Ajansı İletişim Bilgileri Nedir?

Hırvatistan’da bulunan Erasmus+ ajansından biri olan “Agency for Mobility and EU Programmes Agencija za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU)” Frankopanska 23, 10 000, Zagreb, Croatia adresinde bulunmaktadır. Posta kodu HR01’dir. Ulusal ajansın web sitesine https://ec.europa.eu/programmes/programmes/erasmus-plus/contact/national-agencies_en?field_nagencies_country_tid=331 adresinden ulaşılabilmektedir.

Hırvatistan Erasmus Ajansı Telefonu Kaçtır?

Hırvatistan Erasmus Ajansı telefon numarası +385 1 5005 635’tir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: