Zagreb Havaalanından Ulaşım

Zagreb Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım Nasıldır?

Zagreb Havaalanından şehir merkezine ulaşım için kullanılabilecek yollar aşağıda listelenmiştir.

 • Otobüs: Zagreb Havaalanı’ndan her otuz dakikada bir ZET BUS adı verilen otobüsler ile şehir merkezine ulaşım sağlanmaktadır. Şehir merkezine ulaşım için 290 numaralı otobüs tercih edilmelidir. 04:20-00:15 saatleri arasında, her 35 dakikada bir hizmet veren ZET BUS’ları kullanarak, şehir merkezine yaklaşık 25 dakikada kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Pazar günü otobüs seferleri sabah 05:20 itibari ile başlamaktadır. Zagreb Havaalanından tek yön otobüs bileti fiyati 4.50 Euro (35 kuna) civarındadır.
 • Özel Ulaşım: Havaalanından, şehir merkezine otel transfer hizmeti ile ulaşım mümkündür. Özel ulaşım ulaşım seçeneklerine göre daha maliyetli bir tercihtir. Otele transfer hizmeti yaklaşık 18 kuna (2,40 euro) tutarındadır. Özel ulaşım tercihi daha maliyetli olmakla birlikte, taksi konforunda bir ulaşım yöntemidir.
 • Taksi: Havaalanından şehir merkezi 15 km’dir. 15 km’lik bir mesafe için ödenecek taksi ücreti yaklaşık 27 eurodur (200 kuna).
 • Uber: Zagreb şehrinde Uber uygulaması şehir merkezine ulaşım için tercih edilen bir başka alternatif ulaşım yöntemidir. Telefona Uber uygulamasını indirerek şehir merkezine sorunsuz şekilde ulaşmak mümkündür.
 • Araç Kiralama: Zagreb Havaalanından şehir merkezine ulaşım için seçilebilecek bir diğer seçenek ise araç kiralama hizmetidir. Zagreb Havaalanında bulunan çeşitli firmalar aracılığı ile araç kiralayarak yaklaşık 25 dakika civarı bir sürede şehir merkezine ulaşım mümkündür.

Zagreb Havaalanı ülkenin en büyük ve konforlu havalimanıdır. Hırvatistan’ın başkenti Zagreb şehir merkezine 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. Havalimanı 5 milyon yolcu kapasitesine sahiptir.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e seyahat etmek için Hırvatistan vize işlemleri şahsen Hırvatistan Konsolosluğuna başvuruda bulunarak veya yetkili acenteler ile gerçekleştirilebilmektedir.

Zagreb’de Kaç Havalimanı Vardır?

Hırvatistan başkenti Zagreb’de bir adet havaalanı bulunmaktadır. Hırvatistan’ın en konforlu ve gelişmiş havaalanı olan Franko Tudman Havaalanı (ZAG) aynı zamanda Hırvatistan Hava Kuvvetleri ve Hava Savunması üssü olarak da kullanılmaktadır.

Zagreb Havalimanı Adı Nedir?

Zagreb Uluslararası Havalimanı, Franko Tudman Havaalanı (ZAG) ismi ile bilinmektedir.

Hırvatistan Zagreb Havaalanı Şehir Merkezine Ne Kadar Uzaklıktadır?

Hırvatistan Zagreb Uluslararası Havalimanı (ZAG), şehir merkezine 15 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Hırvatistan Zagreb Havalimanından Otobüs ile Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Hırvatistan Zagreb Uluslararası havaalanından otobüs ile şehir merkezine yolculuk için Zagreb Havaalanı otobüsü veya 290 numaralı yolcu otobüsü ile seyahat edilebilmektedir.

Zagreb Havaalanı otobüsü saat sabah 5:30’dan akşam 22:30’a kadar hizmet vermektedir. Tek yön ulaşım ücreti 30 kuna; yaklaşık 4 Euro civarına denk gelmektedir. Havaalanı otobüsü ile 30 dakikalık bir seyahat sonunda son durak olan Zagreb otobüs terminaline ulaşmak mümkündür. Zagreb Havalimanı Zagreb Otobüs Terminali, tren istasyonuna 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır.

290 numaralı yolcu otobüsleri, havaalanından Zagreb şehir merkezine gitmenin en ucuz yollarından biridir. Her 35 dakikada bir şehir merkezine yolcu taşıyan bu otobüsler, sabah 4:20 ile gece 00:30 arasında çalışmaktadır. Havaalanında bulunan kiosk cihazlarından 8 kuna (1 euro) ödeyerek 60 dakika geçerliliği olan otobüs bileti alınabilmektedir. 290 numaralı yolcu otobüsleri ile seyahat edildiğinde son durak Kvaternikov Trg’dur. Gidilecek yerin yakınlığına göre yürüyerek veya 11 ya da 12 numaralı otobüsler tercih edilerek yolculuğa devam edilebilmektedir.

Hırvatistan Zagreb Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Zagreb Havaalanından şehir merkezine gitmek için “ taksi ile seyahat ”, en konforlu ve rahat ulaşım seçeneklerinden biridir. Trafik ve gidilecek yere göre yolculuk süresi değişebilmektedir. Trafik yoğunluğu yoksa yaklaşık 25 dakikalık bir zamanda Zagreb şehir merkezine verilebilmektedir. Hırvatistan Zagreb Havaalanından eskişehir bölgesine taksi ücreti 150 kuna (20 euro) civarındadır.

Hırvatistan Zagreb Havaalanından Şehir Merkezine Özel Ulaşım ile Nasıl Ulaşılır?

Zagreb Havaalanından şehir merkezine özel ulaşım ile seyahat için otellerin transfer hizmetleri mevcuttur. Özel ulaşım ile 24 saat hizmet alınabilmektedir. 18 kuna (2,40 euro) civarında bir ücret ödeyerek, şehir merkezindeki otellere ulaşmak mümkündür. Diğer ulaşım seçeneklerine göre daha pahalı bir seyahat tercihidir ancak 4 kişinin bu hizmetten yararlanması durumunda taksi ile şehir merkezine seyahat etmekten daha ekonomiktir. Zagreb Havalimanından otel transfer hizmetinin araçlarına binip, gidilecek noktaya sorunsuz şekilde seyahat etmek mümkündür.

Hırvatistan Zagreb Havaalanından Şehir Merkezine Araç Kiralama ile Nasıl Ulaşılır?

Hırvatistan Zagreb Havaalanından şehir merkezine araç kiralama ile ulaşmak mümkündür. Zagreb Havaalanında, araba kiralama hizmeti sunan Europcar, Hertz, Avis şirketlerinin ofisleri bulunmaktadır. Araç kiralama hizmeti günlük 30 Euro civarındadır. Ortalama 25 dakikalık bir araba yolculuğu ile havaalanından Zagreb şehir merkezine ulaşılabilmektedir.

Uber uygulaması Zagreb şehrinde geçerlidir. Uber telefona indirilerek araç temin edilip, şehir merkezine seyahat edilebilmektedir.

Zagreb’de Ulaşım Nasıldır?

Zagreb’de ulaşım için tramvay, otobüs, füniküler ve turistler için tur otobüsleri gibi pek çok seçenek bulunmaktadır.

2019 verilerine göre 809.341 nüfusa sahip şehirde, “HR” Hırvatistan plakası, tüm toplu taşıma araçlarında görülmektedir.

Tramvay, şehir içinde en çok tercih edilen ulaşım araçlarındandır. Yaklaşık 120 km uzunluğunda tramvay hattı bulunmaktadır. Tramvayın takip ettiği 15 ayrı güzergah vardır. Güzergahların çoğu, ana meydan ve şehrin ana tren istasyonundan geçmektedir. Tramvay biletleri gazete satan kiosklardan temin edilebilmektedir. Tramvay bileti 4 kuna (0.50 euro) değerindedir. Şehirde yaygın olarak kullanılan otobüs ulaşım hizmeti için pek çok güzergah bulunmaktadır. Zagreb Havaalanından şehir merkezine ulaşım otobüs ile yapılabilmektedir.

Zagreb’in Gornji Grad bölgesi ile Donji Grad bölgesini birbirine bağlayan füniküler hattı haftanın her günü hizmet vermektedir. Sabah 6:30’dan gece 22:00’a kadar her 10 dakikada bir füniküler ile şehir içinde gidilmek istenen bölgeye ulaşılabilmektedir. Zagreb’deki 66 metre uzunluğundaki teleferik hattı, dünya üzerindeki en kısa hatlardan biridir. 28 kişilik yolcu kapasitesi bulunan fünikülerde; 16 kişi oturarak, 12 kişi ise ayakta seyahat edebilmektedir. Gornji Grad ile Donji Grad bölgelerini birbirine bağlayan bu hat ile toplam seyahat süresi 1 dakika sürmektedir.

Hırvatistan başkenti Zagreb’i ziyaret eden turistlerin tercih ettiği tur otobüsleri ise üç ayrı rotada hizmet vermektedir. Kırmızı, yeşil, sarı diye adlandırılan farklı tur hatları bulunmaktadır. Kırmızı hat şehir merkezinin içinden geçerek 6 durak ile yaklaşık 12,5 km uzunluğunda bir yol gitmektedir. Yeşil hat daha kapsamlı bir turu kapsamaktadır. 32,5 km uzunluğunda bir turdur ve 7 farklı durak bulunmaktadır. Sarı hat, Maksimir ve Bundek parkları ile Novi Zagreb bölgesinin içinden geçmektedir. Satın alınan tur otobüsü bileti ile 3 farklı hat birden, 24 saat içinde olmak kaydı ile kullanılabilmektedir. Sarı hat haricindeki tüm hatlarda, 8 farklı dil seçeneği ile şehir turu açıklamaları kulaklık ile dinlenmektedir. Bir günlük tur ücreti 70 kuna (9,31 euro) değerindedir. 7 ile 18 yaş aralığındaki çocuklar için indirimli bilet fiyatı ise 35 kuna (4,66 euro) olarak belirlenmiştir. 7 yaş altındaki çocuklar tur otobüsü ücretinden muaftır. Turistik otobüsler ile Zagreb şehir turuna katılmak isteyen ziyaretçiler, Zagreb merkez meydanında bulunan stantlardan bilet alabilmektedir.

Hırvatistan’da Kaç Tane Havaalanı Vardır?

Hırvatistan’da toplam 9 adet havaalanı vardır.

Hırvatistan’da bulunan havaalanları aşağıda listelenmiştir.

 • Zagreb Havaalanı (ZAG): Hırvatistan başkenti Zagreb’de bulunmaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 15 km mesafededir. Varazdini, Karlovac veya kuzeydoğu bölgesindeki destinasyonlara gitmek için de Zagreb Havaalanı tercih edilmektedir. Zagreb Havaalanı aynı zamanda, Hırvatistan havayollarının iç hat uçuşlarının ana merkez havalimanıdır.
 • Split Havaalanı (SPU): Split Havalimanı, Split şehir merkezine yaklaşık 23 km; Trogir’e ise 6 km mesafededir. Otobüs ile havalimanından Split, Trogir, Kastel Stari, Kastel Sucurac gibi destinasyonlara ulaşım sağlanmaktadır. Split’ten havaalanı otobüsleri de servis hizmeti vermektedir.
 • Dubrovnik Havaalanı (DBV): Dubrovnik Havalimanı birçok açıdan uluslararası yolculuk yapan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Kotor, Budva ve Tivat şehirlerine seyahat etmek için iyi bir bağlantı noktasıdır.
 • Zadar Havaalanı (ZAD): Zadar Havalimanı Adriyatik kıyısının ortasında yer almaktadır. Zadar Havalimanına en yakın noktalar Zadar ve Biograd şehirleridir.
 • Pula Havaalanı (PUY): Pula şehir merkezinden havalimanına ulaşmak için, 30 kuna ücreti verilip, havalimanı otobüs servisinden yararlanılır. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Pula havalimanı, Istria bölgesine yolculuk yapacak kişiler için uygun bir havalimanı tercihidir.
 • Osijek Havaalanı (OSI): Osijek havalimanı, uçak yoğunluğunun olduğu bir havaalanı değildir. Havayolu otobüs servisi hizmeti bulunmamaktadır.
 • Rijeka Havaalanı (RJK): Rijeka havaalanı bir ada havalimanıdır. Krk Adası’nda bulunan bu havaalanı, tek bir terminal binasından oluşmaktadır. Rijeka ve Omisalji noktalarından havaalanı otobüsleri mevcuttur.
 • Brac Havaalanı (BWK): Brac Havaalanı’ndan en çok Zagreb Havalimanı’na uçuş bulunmaktadır. Havaalanı otobüs servisi bulunmadığından, gitmek istenen noktaya taksi ya da özel transfer hizmeti alarak ulaşmak mümkündür.
 • Losinj Havaalanı (LSZ): Hırvatistan’ın en küçük havalimanıdır. Mali Losinj’e 6 km uzaklıkta bir mesafede bulunmaktadır. Zagreb, Venedik ve Lugano’ya sezonluk uçuşlar yapılmaktadır.
Paylaş: