Hırvatistan Çalışma Vizesi

Hırvatistan Çalışma Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hırvatistan çalışma vizesi, Hırvatistan’da çalışmak isteyen Türkiye vatandaşlarının bu hakkı elde etmek için almaları gereken vize türüdür. Hırvatistan çalışma vizesi için öncelikle Hırvatistan’daki işveren tarafından hazırlanan işe alım belgesi, ardından ise kişinin bu iş için yeterli eğitim ve beceriye sahip olduğunu ve maddi gücünün Hırvatistan’da yaşayabilmek için yeterli olduğunu gösteren belgeler gibi gerekli belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. Belge teslimi sonucu Hırvatistan çalışma vizesi başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler çalışma ve oturum vizesi sahibi olabilmektedir.

Hırvatistan çalışma izinleri genellikle 12 ay ile sınırlıdır. Kişinin bu sürenin sonunda Hırvatistan’da çalışmaya devam etmek istemesi durumunda bu süre Hırvatistan tarafından uzatılabilir. Gazeteci, akademisyen, sanatçı, öğretmen, bilim insanı gibi bazı bireysel çalışanların ise Hırvatistan İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen çalışma tescil belgesi ile ülkede 30-90 gün aralığında çalışabilmelerine imkan tanınmaktadır.

Hırvatistan Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Hırvatistan çalışma vizesi başvurusu için gerekli belgeler toplandıktan sonra VFS Global üzerinden vize randevusu alınmalıdır. Randevu günü belgeler şahsen teslim edildikten sonra vize başvurusu tamamlanmaktadır. Onay aşaması konsoloslukların yoğunluk durumuna ve belgelerde eksiklik olup olmadığına bağlı olarak ortalama 10-20 gün arasında sonuçlanmaktadır.

Başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda kişinin 870 kuna (120 euro) oturma izni ücret ödemesi gerekmektedir. Oturma izni ücretinin yanı sıra başvuran kişinin ayrı olarak biyometrik oturma izni ve ek idare ücreti ödemesi de gerekebilir. Gereken tüm ücretler ödendikten sonra oturma izninin düzenlenmesi işlemleri başlatılacak ve bu tarihten itibaren 21 gün sonra kişi oturma iznini belirtilen polis merkezinden teslim alabilecektir.

Hırvatistan Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hırvatistan çalışma vizesi için gerekli evraklar başvuran kişinin Hırvatistan’da çalışabilmesine imkan sağlandığını kanıtlayan belgelerden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra pasaport, fotoğraf, gelir belgesi gibi temel evraklar ve kişinin Hırvatistan’daki işvereni tarafından oluşturulan sözleşme ve belgelerin de teslim edilmesi gerekmektedir.

Hırvatistan çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaportun fotokopisi
 • Pasaport boyutunda fotoğraf
 • Hırvatistan sağlık sigortası poliçesi
 • Hırvatistan işe giriş sözleşmesi
 • Şirketten alınan kayıt belgesi
 • Akademik nitelikleri ve becerileri gösteren belge
 • İşin tanımını ve başvuran kişinin işe uygunluğunu teyit eden işveren mektubu
 • Hırvatistan’da yaşayabilecek maddi güce sahip olduğunu gösteren gelir belgesi

Hırvatistan Çalışma İzni Alınca Çalışma Vizesi Veriliyor Mu?

Hırvatistan çalışma izni almak çalışma vizesi almak için yeterli değildir ancak çalışma vizesi alabilmek için öncelikle çalışma izni alınması gerekmektedir.

Hırvatistan’da çalışma şartları ve ülkenin kanunları gereği çalışma izni alabilmek için işveren tarafından onaylanan işe alım sözleşmesinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Hırvatistan’da Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Hırvatistan çalışma vizesi ücreti ve başvuru sırasında sunulan ekstra hizmetlerin ücretleri aşağıdaki tablo gösterilmiştir.

HizmetÜcret
Hırvatistan Çalışma Vizesi Harcı80 EUR
Başvuru Formu ve Dilekçe Doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti50 EUR
Toplam210 EUR

Hırvatistan Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hırvatistan çalışma vizesi başvurusu, gerekli tüm belgeler eksiksiz teslim edildiğinde ortalama 10-20 gün arasında sonuçlanmaktadır. İşlem süresi konsoloslukların yoğunluğuna ve belgelerdeki eksiklik durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Hırvatistan İşçi Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Hırvatistan işçi vizesi başvurusu için VFS Global firması kullanılmaktadır. VFS Global, Hırvatistan dahil pek çok ülke için vize başvurularının yapıldığı bir aracı firma görevi görmektedir.

Vize başvurularının ardından başvurunun onay süreci Hırvatistan Büyükelçiliği ve konsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Vizem.net, Hırvatistan için yapılan vize başvurularında akredite acente olarak danışmanlık ve vize başvuru sürecinin takibi gibi hizmetler sunmaktadır.

Hırvatistan’da İşçi Alımı Şartları Nelerdir?

Hırvatistan’da işçi alımı şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Hırvatistan’da işçi almak için öncelikle Hırvat vatandaşlar tercih edilmektedir, HZZ tarafından yapılan araştırma süreci sonrası uygun Hırvat işçi bulunamaz ise yabancı işçi alınmaktadır.
 • Geçerli bir vize sahibi olmak gerekmektedir.
 • İşverenden alınmış bir iş sözleşmesi bulundurmak gerekmektedir.

Hırvatistan, 2021 yılı öncesinde oturma ve çalışma izni için kontenjan belirlemekte ve bu kontenjan dolduktan sonra yapılan çalışma izin başvurularına onay vermemiştir. Ancak 1 Ocak 2021 itibariyle bu kontenjan uygulaması kaldırılmış ve başvuran kişiye uygun bir iş bulunabilmesi durumunda çalışma izni sahibi olmasına imkan tanınmaya başlanmıştır.

Hırvatistan Türk İşçi Alımı Yapan Türk Firmalar Hangileridir?

Hırvatistan, Türk çalışanların iş tecrübeleri ve becerilerine göre onlara uygun olduğu düşünülen firmalarda işe başlamalarını sağlamaktadır. Hırvatistan’da faaliyette olan Türk firmaları ise genellikle çalışma koşullarını sağlayan Türk işçileri tercih etmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: