İsveç Konsolosluğu

İsveç Konsolosluğu | Turkiet Svenska Konsulatet

İsveç Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti ile İsveç arasındaki ilişkiler konusunda görevli olan bir kurumdur. İsveç Konsolosluğu kurumunda; çeşitli noterlik işlemleri, vatandaşlık işlemleri, evlilik işlemleri, vize başvuru işlemleri ve nüfus kayıt işlemleri gibi işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

2013 yılından itibaren stratejik ortaklık düzeyinde olan Türkiye Cumhuriyeti ile İsveç arasındaki dış ilişkiler, iki ülke arasında süren ithalat ve ihracat alışverişi ile devam etmektedir. İsveç’te yaklaşık 65.000 Türk vatandaşının yaşıyor olması ve Türkiye Cumhuriyeti’ne İsveç’ten düzenli olarak turist ziyareti olması gibi nedenlere bağlı olarak iki ülke arasında ilişkiler aktif olarak devam etmektedir.

İsveç Konsolosluğu Türkiye'de Hangi İllerde Bulunur?

İsveç’in Türkiye Cumhuriyeti'nde farklı illerde 6 adet dış temsilciliği bulunmaktadır.

İsveç konsolosluğunun Türkiye’de bulunduğu iller aşağıda listelenmiştir.

 • İsveç Ankara Büyükelçiliği
 • İsveç İstanbul Başkonsolosluğu
 • İsveç İzmir Fahri Konsolosluğu
 • İsveç Mersin Fahri Konsolosluğu
 • İsveç Antalya Fahri Konsolosluğu
 • İsveç Alanya Fahri Konsolosluğu

İsveç Konsolosluğu Ankara

İsveç Konsolosluğu Ankara
İsveç Konsolosluğu Ankara

İsveç Konsolosluğu Ankara’da büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir. İsveç’in Türkiye Cumhuriyeti’nde görev yapan büyükelçisi Staffan Herrström’dür. Ankara İsveç Konsolosluğu görev ve yetkileri arasında; İsveç ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri iyileştirmek ve çeşitli konsolosluk işlemleri yürütmek gibi hizmetler yer almaktadır.

İsveç ile ilişkili konsolosluk işleri Ankara İsveç Konsolosluğu’nun Konsolosluk Bölümü'nde yürütülmektedir. İsveç Ankara Büyükelçiliği tarafından vize başvurusu kabul edilmemektedir. İsveç için vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin; kısa süreli (C tipi) vize başvuruları için yetkili vize başvuru merkezi olan VFS Global'e ve uzun süreli (D tipi) vize başvuruları için İstanbul'da yer alan ilgili dış temsilciliklere müracaat etmeleri gerekir.

İsveç Konsolosluğu İstanbul

İsveç Konsolosluğu İstanbul
İsveç Konsolosluğu İstanbul

İsveç Konsolosluğu İstanbul’da başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. İstanbul İsveç Konsolosluğu kurumunda başkonsolos olarak 2019 yılından beri Peter Ericson görev yapmaktadır. İsveç İstanbul Konsolosluğu görev ve yetkileri arasında; İsveç kültürünü Türkiye’ye tanıtmak, Türkiye Cumhuriyeti ve İsveç arasındaki ilişkileri korumak ve çeşitli konsolosluk işlemlerini yürütmek gibi işlemler yer alır.

İsveç için kısa süreli (C tipi) vize başvuruları İsveç İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Kısa süreli İsveç vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin yetkili vize başvuru merkezi olan VFS Global'e müracaat etmeleri gerekir. İsveç için uzun süreli (D tipi) vize başvuruları İstanbul İsveç Konsolosluğu’na yapılabilmektedir.

İsveç Konsolosluğu İzmir

İsveç Konsolosluğu İzmir’de fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. İsveç Fahri Konsolosluğu İzmir kurumunda fahri konsolos olarak Yiğit Tatış görev yapmaktadır. İzmir’de yer alan İsveç Fahri Konsolosluğu’nun görev ve yetkileri arasında; çeşitli konsolosluk işlerinin yürütülmesi ve İsveç ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ticari ilişkileri güçlendirme çalışmaları yürütülmesi gibi görevler yer almaktadır.

Fahri konsolosluk statüsünde görev yapan kurumların vize başvurusu alma yetkisi bulunmamaktadır. İzmir’den İsveç için kısa süreli (C tipi) vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin yetkili vize başvuru merkezi olan VFS Global'e ve uzun süreli (D tipi) vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin ise İzmir İsveç Konsolosluğu yerine İstanbul İsveç Başkonsolosluğu'na müracaat etmeleri gerekir.

İsveç Konsolosluğu Mersin

İsveç Konsolosluğu Mersin’de fahri konsolosluk statüsünde hizmet veren bir dış temsilciliktir. İsveç Fahri Konsolosluğu kurumunda fahri konsolos olarak Mişel Şaşati görev yapmaktadır.

Fahri konsolosluk olarak hizmet veren Mersin İsveç Konsolosluğu’nun görevleri arasında; İsveç ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ile ilgili çalışmalar yürütme ve konsolosluk işlemleri gerçekleştirme gibi görevler yer alır. Mersin İsveç Konsolosluğu kurumunda İsveç için yapılacak vize başvuruları kabul edilmemektedir.

İsveç için Mersin’den vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin; kısa süreli (C tipi) vize başvuruları için aracı kurum VFS Global’e ve uzun süreli (D tipi) vize başvuruları için İstanbul’da yer alan İsveç Başkonsolosluğu’na müracaat etmeleri gerekir.

Antalya İsveç Konsolosluğu

Antalya İsveç Konsolosluğu, fahri konsolosluk statüsünde hizmet veren İsveç dış temsilciliklerinden biridir. İsveç Konsolosluğu Antalya kurumunda güncel olarak fahri konsolos görevi boştur.

Antalya’da yer alan İsveç Konsolosluğu’nda konsolosluk işlemleri ile ilgili hizmetler sunulmamaktadır. İsveç Antalya Fahri Konsolosluğu yetki alanında ikamet eden kişilerin, konsolosluk işlemleri için diğer illerde yer alan İsveç dış temsilciliklerine başvurmaları gerekmektedir.

İsveç Konsolosluğu Alanya

İsveç Konsolosluğu Alanya kurumu, fahri konsolosluk statüsünde hizmet veren İsveç dış temsilciliklerinden biridir.

Alanya’da yer alan İsveç Konsolosluğu’nda fahri konsolos olarak Hilmi Tokuş görev yapmaktadır. İsveç Alanya Fahri Konsolosluğu vize işlemleri için hizmet vermemektedir. Alanya’dan kısa süreli (C tipi) vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşların vize başvuru merkezi VFS Global’e ve uzun süreli (D tipi) vize başvurusu yapmak isteyenlerin İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’na başvurması gerekmektedir.

İsveç Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

İsveç Konsolosluğu iletişim bilgileri aşağıda yer alan başlıklarda verilecektir.

İsveç Konsolosluğu Adres Bilgileri Nedir?

İsveç Konsolosluğu adres bilgileri aşağıda listelenmiştir.

 • Ankara İsveç Konsolosluğu adresiKatip Çelebi Sokak, No:7, Kavaklıdere’dir.
 • İstanbul İsveç Konsolosluğu adresi İstiklal Caddesi, No:247, Beyoğlu’dur.
 • İzmir İsveç Konsolosluğu adresi Cumhuriyet Bulvarı, No: 296, Sari & Part Residence, Daire: 101, Alsancak’tır.
 • Mersin İsveç Konsolosluğu adresi Çakmak Caddesi, 5309 Sokak, Mahmut Torun Ticaret Merkezi, Kat: 12, Daire: 46-47’dir.
 • Antalya İsveç Konsolosluğu adresi Gençlik Mahallesi, Fevzi Çakmak Caddesi, Mahmut Çil Apartmanı, No: 79, D: 3, Muratpaşa’dır.
 • Alanya İsveç Konsolosluğu adresi Elysee Hotel, Güllerpınarı Mahallesi, Ahmet Tokuş Bulvarı, Selam Sokak, No: 2’dir.

İsveç Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

İsveç konsolosluğu telefon ve faks bilgileri aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

İsveç dış temsilcilikleriTelefon numarasıFax numarası
Ankara İsveç Konsolosluğu0 312 455 41 000 312 455 41 20
İstanbul İsveç Konsolosluğu0 212 334 06 000 212 334 06 28
İzmir İsveç Konsolosluğu0 232 422 01 380 232 463 32 91
Mersin İsveç Konsolosluğu0 324 238 01 26/290 324 231 78 92
Antalya İsveç Konsolosluğu0 242 242 32 800 242 242 78 67
Alanya İsveç Konsolosluğu0 242 522 36 340 242 522 36 34

İsveç Konsolosluğu Resmi İnternet Sitesi Nedir?

İsveç Konsolosluğu resmi internet adresi Ankara’da yer alan dış temsilicilik için www.swedenabroad.se/en/embassies/turkey-ankara/’dir. İstanbul İsveç Konsolosluğu’nun resmi internet adresi www.swedenabroad.se/en/embassies/turkey-istanbul/’dur.

İsveç Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nelerdir?

İsveç Konsolosluğu çalışma saatleri İstanbul’da yer alan dış temsilcilik için pazartesi ve perşembe günleri arası 09:00 ile 10:00 ve Ankara’da yer alan dış temsilcilik için pazartesi ve perşembe günleri arası 08:30 ile 10:30 saatleri arasıdır.

İsveç Konsolosluğu Tatil Günleri Nelerdir?

İsveç Konsolosluğu tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • Paskalya, 15 Nisan
 • Paskalya, 18 Nisan
 • Ramazan Bayramı, 2 Mayıs- 4 Mayıs
 • Planlama Günü, 18 Mayıs
 • Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 19 Mayıs
 • Midsommar, 24 Haziran
 • Kurban Bayramı, 11 Temmuz- 12 Temmuz
 • Demokrasi ve Birlik Günü, 15 Temmuz
 • Noel 2. Günü, 26 Aralık

Türkiye'deki İsveç Konsolosluğu Hangi Hizmetleri Vermektedir?

Türkiye’deki İsveç Konsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan İsveç vatandaşlarına; vatandaşlık hizmetleri, noterlik işlemleri, vize başvuru işlemleri ve nüfus kayıt işlemleri gibi hizmetler vermektedir. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsveç için yapacağı uzun süreli (D tipi) vize başvurularını kabul etmektedir.

İsveç Konsolosluğu Üzerinden Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç Konsolosluğu vize başvurusu yalnızca İstanbul İsveç Başkonsolosluğu'na yapılabilmektedir. COVID-19 tedbirleri kapsamında kısa süreli (C tipi) İsveç vize başvurularının ikinci bir düzenlemeye kadar konsolosluktan kabul edilmemesi nedeniyle kısa süreli İsveç vizesi başvuruları aracı kurum VFS Global üzerinden yapılabilmektedir.

İsveç vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle gerekli belgeleri eksiksiz bir biçimde hazırlamaları ve vize başvuru formunu doldurmaları gerekir. Vize işlemlerinin randevusuz olarak yapılamaması nedeniyle gerekli evrakları hazırlayan kişilerin vize randevusu alması gerekir. Vize randevu tarihinde; gerekli evrakların teslimi, biyometri bilgilerinin verilmesi ve vize harcının ödenmesi gibi işlemlerin yapılması ile İsveç vizesi başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

İsveç Konsolosluğu Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İsveç Konsolosluğu vize için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait geçerli bir pasaport ile birlikte pasaportta kişisel bilgilerin yer aldığı sayfalar ile vize damgalarının yer aldığı sayfalarının fotokopilerinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • İsveç vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından doğru bilgiler kullanılarak eksiksiz bir biçimde doldurulan İsveç vize başvuru formu imzalı bir biçimde diğer gerekli belgeler ile birlikte vize işlemleri için ibraz edilmelidir.
 • Aile bilgileri formu: Vize başvuru sahibinin aile bireylerine ait bilgilerin talep edildiği aile bilgileri formunun eksiksiz bir biçimde doldurulduktan sonra vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Schengen oturma izni: Vize başvuru sahibinin İsveç ya da farklı bir Schengen ülkesi için almış olduğu bir oturma izni varsa, bu iznin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş, en az 30.000 euro teminatlı, planlanan tüm İsveç seyahati boyunca geçerliliği olan ve tüm Schengen bölgesinde kabul edilen bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Davet mektubu: İsveç vizesi başvuru sahibinin İsveç’te yaşayan bir aile bireyi ya da arkadaşını ziyaret edeceği durumlarda; davet eden kişi tarafından yazılmış bir davet mektubu ile birlikte davet eden kişinin kimlik fotokopisinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.

Yukarıda listelenmiş olan İsveç vizesi için gerekli belgeler tüm vize başvuruları için standart belgeler olup başvuru sahibinin özel durumlarına bağlı olarak farklı belgeler ibraz edilmesi gerekebilmektedir.

İsveç Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

İsveç Konsolosluğu vize başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır. İsveç Konsolosluğu vize başvuru formu; İngilizce, Türkçe yada İsveççe dillerinden birinde doldurulabilir.

İsveç vize başvuru formu içerisinde; vize başvuru sahibinin kişisel bilgileri, pasaport bilgileri, başvuruda bulunulan vize türü, ikamet bilgileri, finansal yeterlilik durumu, çalışma ve meslek bilgileri, seyahat planı, seyahat tarihleri, seyahat amacı, konaklama ve ulaşım rezervasyonlarına ilişkin bilgiler ve sponsor bilgileri gibi bilgiler talep edilmektedir.

İsveç Konsolosluğu vize başvuru formunda verilen bilgilerin vize başvurusunda sunulan destekleyici belgelerde yer alan bilgiler ile uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir. İsveç vize başvuru formunda gerekli olan tüm bölümler imzalanmış biçimde ibraz edilmelidir.

İsveç Konsolosluğu vize başvuru formu için örnek görsel aşağıda verilmiştir.

İsveç Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?
İsveç Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

İsveç Konsolosluğu Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İsveç Konsolosluğu vize randevusu, ilgili dış temsilciliğin internet sitesi üzerinden randevu formu doldurularak online alınır. İsveç Konsolosluğu vize randevusu için randevu formu içerisinde talep edilen; randevu türü, başvuru sahibinin kişisel bilgileri, ikametgah bilgileri, konuşulan diller, iletişim bilgileri ve vize başvurusunda bulunan kişi sayısı gibi bilgilerin doldurulması gerekir.

İsveç Konsolosluğu için online vize randevu sistemine ait örnek görsel aşağıda verilmiştir.

.

İsveç Konsolosluğu Vize Randevusu Nasıl Alınır?
İsveç Konsolosluğu Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İsveç Konsolosluğu Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

İsveç Konsolosluğu vize takip işlemi, İstanbul’da yer alan İsveç Başkonsolosluğu kurumuna pazartesi ve perşembe günleri arası 14:00 ile 15:00 saatleri arasında telefon ile ulaşılarak yapılır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: