İsveç Evlilik Vizesi

İsveç Evlilik Vizesi Başvuru Süreci 2023

İsveç evlilik vizesi, İsveç vatandaşı ya da yasal bir oturum izni ile İsveç'te ikamet eden kişiler ile evli olan yabancı ülke vatandaşlarına verilen uzun süreli bir vize türüdür. İsveç evlilik vizesi, sahibine İsveç'te oturma ve çalışma hakkı vermekte sonrasında da vatandaşlığa başvurma hakkı sağlamaktadır.

Vizem.net Türkiye’den yapılacak İsveç aile birleşimi ve evlilik vizesi başvurularında başvuru sahiplerine gerekli evrakların hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Eş Vizesi Kimlere Verilir?

İsveç’te evli olanlar, medeni birliktelik yaşayanlar veya İsveç'te ikamet eden biriyle birlikte yaşayanlar oturma izni alabilmektedir. İsveç’te birlikte yaşamak, evli olmayan ancak birlikte yaşayan ve birbirleriyle evlilik benzeri bir ilişki içinde olan iki kişiyi tanımlamaktadır. İsveç, turist olarak ziyaret edilmişse birlikte yaşıyor olmak yeterli değildir.

İsveç’te evli olanlar veya medeni birlikteliği olanların yakın akrabaları, evliliği veya birlikteliği İsveç Vergi Dairesi'ne kayıt ettirmekle yükümlüdür.

İsveç Eş Vizesi Şartları Nelerdir?

İsveç eş vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Partnerin İsveç vatandaşı olması veya daimi oturma iznine sahip olması gerekmektedir.
 • Partnerin İsveç’te mülteci olarak geçici oturma izni olması veya ikincil koruma statüsüne sahip olması ve daha uzun bir süre için oturma izni alma konusunda sağlam temellere sahip olması halinde eş vizesi alınabilmektedir.
 • İcranın önündeki engeller veya istisnai olarak rahatsız edici koşullar nedeniyle geçici oturma izni bulunan ve daha uzun bir süre için oturma izni alma konusunda haklı bir beklentisi olan kişilerin partnerlerine İsveç eş vizesi verilmektedir.
 • İsveç’te yaşayan kişi kendisini, evde yaşayan diğer kişileri ve oturma izni için başvuran aile üyelerini geçindirebilecek durumda olduğunu kanıtlamak zorundadır.
 • İsveç eş vizesi başvurusu esnasında başvuru yapanların ve aile üyelerinin birlikte yaşaması için yeterli büyüklükte ve standartta bir ev sahibi olması gerekmektedir.
 • İsveç eş vizesi başvuru sahibi ve eşi en az 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.

İsveç Evlilik Vizesi Başvurusu Nereden Yapılır?

İsveç evlilik vizesi başvurusu, https://www.migrationsverket.se adresinden online olarak ya da İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'ndan fiziki olarak yapılabilmektedir. İsveç evlilik vizesi başvuruları online yapılmışsa daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşılmaktadır.

İsveç evlilik vizesi için her iki başvuru yöntemi aşağıdaki başlıklarda açıklanmaktadır.

İsveç Eş Oturum İzni Başvurusu Online Nasıl Yapılır?

İsveç eş oturum izni başvurusunda ilk adım online olarak başvuru formunun doldurulmasıdır ve sonrasında istenen belgeler sisteme yüklenmelidir. İsveç eş oturum izni başvuru ücretinin ödenmesi kredi kartı veya banka kartı ile çevrimiçi olarak gerçekleştirilmektedir.

İsveç’te yer alan aile üyesine gönderilen anket formu doldurulmalıdır. İsveç eş oturum izni için elçilik veya başkonsolosluktan randevu alınması gerekmektedir. İsveç oturum izni online başvurusundan sonra sunulan belgelerin asılları ile birlikte İsveç Göçmen Bürosu’na gidilmelidir. İsveç eş oturum izni sonuçlarının bildirilmesi e-posta yoluyla gerçekleştirilmektedir.

Konsolosluktan İsveç Eş Oturum İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç eş oturum izni başvurusunu online yöntemle yapmayan kişiler konsolosluktan başvuru yapmayı tercih etmektedir. İsveç eş oturum izni başvurusu için gerekli evrakların hazırlanmasından sonra konsolosluğa gidilerek başvuru ücreti ödemesi yapılmalıdır. Başvuru ücreti ödendikten sonra konsolosluktan randevu alınması ve evrakların teslim edilmesi zorunludur. İsveç eş oturum izni başvurularında İsveç Göçmen Bürosu, başvuru sahibini mülakata davet etmekte ve mülakat sonucuna göre verilen karar e-posta yoluyla bildirilmektedir.

İsveç Evlilik Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İsveç evlilik vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İsveç evlilik vizesi başvuru formu: Başvuru sahipleri tarafından eksiksiz bir şekilde doğru bilgilerle doldurulmalıdır.
 • Pasaport: 2boş sayfa içeren, seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan pasaport ve fotoğraflı sayfa ile geçmiş vizelerin fotokopileri eklenmelidir.
 • Kimlik kartı: Ulusal kimlik belgesi başvuru esnasında sunulmalıdır.
 • İlişkiye dair kanıt: İlişkiyi gösteren belgelerin kopyaları (örn. evlilik cüzdanı, doğum belgesi) ve bu belgelerin İsveççe veya İngilizce çevirileri eklenmelidir.
 • Fotoğraf :Yakın zamanda çekilmiş, altı aydan eski olmayan ve 45 mm x 35 mm boyutlarında vesikalık renkli fotoğraf gerekmektedir. Fotoğraf, açık bir arka plana karşı çekilmeli, dümdüz ileri bakılmalı ve rötuşlu olmamalıdır.
 • İsveç seyahat sağlık sigortası: İsveç seyahat süresini kapsayan ve tıbbi masraflar için kullanılabilecek seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Başvuru sahibine ait İsveç’te kendi geçimini sağlayabileceğini teminat eden yeterli kişisel birikimin olduğuna dair banka hesap özetleri gibi kanıtlar gösterilmelidir
 • Nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibinin tüm aile üyelerinin bilgilerini ve akrabalık derecelerini gösteren barkodlu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
 • Vize harcı dekontu: Başvuru esnasında ödenmeli ve ödendiğine dair kanıt başvuruya eklenmelidir.

İsveç Eş Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

İsveç eş vizesi randevusu İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’nun internet sitesinden alınabilmektedir. İsveç eş vizesi randevusu başvuru formunda kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, konuşulan diller, referans olan kişiler hakkında bilgiler doğru, tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.

İsveç Eş Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?
İsveç Eş Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

İsveç Evlilik Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İsveç evlilik vizesi ücreti yetişkinler için 2.660 Türk lirasıdır. İsveç evlilik vizesi ücretleri güncellenmiş haliyle 8 Ağustos 2022 tarihinden itibaren geçerlidir.

İsveç evlilik vizesi için online başvuru yapan kişiler web sitesi üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapabilmektedir. İsveç evlilik vizesi başvurusunu fiziken yapanlar, başvurularıyla birlikte nakit veya kredi/banka kartı ile ödeme yapabilmektedir.

İsveç Eş Vizesi Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İsveç eş vizesi için online yapılan başvurular genellikle 17- 18 ayda sonuçlanmakta, konsoloslukta yapılan başvurular ise ortalama 21 ayda karara bağlanmaktadır.

İsveç Eş Vizesi Başvurusu Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Evet, İsveç eş vizesi başvurusu reddine itiraz edilebilmektedir.

İsveç Göçmen Bürosu, zamanında gelen bir itirazı, Göç Mahkemesi’ne iletmektedir. İsveç Göç Mahkemesi'nin kararından memnun olmayanlar kararın bildirildiği tarihten itibaren üç hafta içinde İsveç Göç Temyiz Mahkemesi'ne itiraz edebilmektedir. İsveç Göç Temyiz Mahkemesi son mercidir ve mahkemede verilen kararlar İsveç Göç Dairesi ve Göç Mahkemelerinin benzer davalardaki kararlarına temel oluşturmaktadır.

Evlilik Vizesi ile İsveç'e Gidenlerin Yapması Gereken İşlemler Nelerdir?

Evlilik vizesi ile İsveç’e gidenlerin oturma izni kartı almaları gerekmektedir. İsveç'e seyahat etmek için giriş vizesine ihtiyacı olan kişiler başvuruda bulunduğunda veya görüşme esnasında fotoğraf çekimi yapılmamış veya parmak izi alınmamışsa, oturma izni kartının verilebilmesi için başkonsolosluğa gidilmesi gerekmektedir.

Boşanma Durumunda İsveç Eş Vizesi İptal Edilir Mi?

Boşanma durumunda geçici oturma izni bulunan kişilerin ilişkileri sona ererse, İsveç oturma izinleri ancak özel durumlarda uzatılabilmektedir. İsveç Göçmen Dairesi de oturma iznini geri alma yetkisine sahiptir ve her bir durumda, devam eden oturma izninin onaylanması ve devam etmesi için geçerli gerekçeler olup olmadığı belirlenmektedir.

İsveç geçici oturma izni varken ilişki sona ererse, Göçmen Bürosu’na şahsen yeni bir başvuruda bulunulmalı ve İsveç'te kalma nedenleri belirtilmelidir.

Evlilik Vizesi ile İsveç'te Çalışılabilir Mi?

İsveç'te evlilik vizesi ile birine taşınmak için oturma izni alındığında, başvuru sahibine ayrıca bir çalışma izni verilmekte ve bu da İsveç'te çalışılabileceği anlamına gelmektedir. İsveç’te daimi oturma izni bulunan kişiler İsveç'te çalışma hakkına sahiptir.

İsveç Evlilik Vizesi ile Kalıcı Oturum İzni Alınabilir Mi?

Evet, İsveç evlilik vizesi ile kalıcı oturum izni alınabilmektedir. İsveç uzatılmış oturma izni başvurusu ile bağlantılı olarak üç yıl sonra daimi ikamet iznine başvuru yapılabilmektedir. İsveç oturma izni genellikle bir seferde iki yıl için verildiğinden, kalıcı oturma izni için başvurulabilecek en erken tarih genellikle dört yıl sonradır.

İsveç daimi oturma izni alabilmek için uzatılmış oturma izni şartlarını yerine getirmek, 18 yaşında veya daha büyükler için istihdam veya serbest meslekten elde edilen gelirle maddi olarak kendilerini destekleyebilecek güce sahip olmak, 15 yaş ve üzerinde olanlar için düzenli bir hayat sürdürmek zorunludur. İsveç’te ya da kendi ülkesinde herhangi bir suç işleyen kişilerin İsveç kalıcı oturma izni başvurularının reddedilmesi muhtemeldir.

Evlilik Vizesi ile İsveç Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Evet, evlilik vizesi ile İsveç vatandaşlığı alınması mümkündür.

İsveç vatandaşı ile evli olunması durumunda evlilik yolu ile İsveç vatandaşlığı başvurusu 3 yıl içerisinde yapılabilmektedir. Evlilik için sponsor eşin İsveç vatandaşı olmaması durumunda kalıcı oturum izni ile 5 yıl İsveç’te ikamet edildikten sonra İsveç vatandaşlık başvurusu yapma hakkı tanınmaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: