İsveç Tıbbi Tedavi Vizesi

İsveç Tıbbi Tedavi (Medikal) Vizesi Başvuru Süreci 2023

İsveç; Almanya, ve Fransa ile birlikte Avrupa ülkeleri arasında tüm sağlık turizminin %58'ini oluşturmaktadır. 2012 yılından beri İsveç sağlık turizmi her yıl katlanarak büyümektedir ve 2012 yılından 2015 yılına kadar %23 artmıştır. İsveç sağlık turizminin ülkeye sağladığı gelir, 2017 yılında 7.8 milyar euro olarak hesaplanmıştır.

Sağlık vizesi, medikal vize ya da tedavi vizesi olarak da bilinen İsveç tıbbi tedavi vizesi, hamiline 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile İsveç'te bulunma ve tedavi olma hakkı sağlayan kısa süreli (C tipi) vize türüdür.

Vizem.net, tıbbi tedavi amacı ile İsveç'e seyahat etmesi gereken kişilerin vize başvurularında; gerekli evrakların kontrolü, sağlık sigortası ve yeminli tercüme işlemleri dahil olmak üzere tüm süreç için tek çatı altında danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Tedavi Vizesi Hangi Kişilere Verilir?

İsveç tedavi vizesi, 180 gün içinde maksimum 90 günlüğüne İsveç'te tedavi görecek kişilere verilmektedir.

Tedavisi 90 günden uzun sürecek kişilerin C tipi İsveç tedavi vizesi yerine D tipi vize alması gerekmektedir.

İsveç Medikal Vize Şartları Nelerdir?

İsveç medikal vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Son 10 yılda alınmış, geçerli bir pasaport sahibi olunması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin İsveç'te tedavi alacağı hastaneden alınmış bir sağlık raporu sahibi olması gerekmektedir.
 • İsveç'te alınacak tedavinin yaşanan ülkede alınmasının mümkün olmadığını kanıtlayan bir sağlık raporu sunulması gerekmektedir.
 • İsveç'te alınacak tedavi için hastaneye ödenen ücretin makbuzuna sahip olunması gerekmektedir.
 • Tamamlanmış sağlık vizesi anketinin sunulması gerekmektedir.
 • İsveç'te tedavi görülecek süre boyunca yeterli maddi kaynağa sahip olunması gerekmektedir. İsveç'te tedavi alınan hastanede konaklamayacak kişilerin İsveç'te kalınacak her gün için 450 SEK sahibi olması gerekmektedir.
 • İsveç ve tüm Schengen ülkelerinde kalınacak toplam süre içinde geçerli olan; hastalık veya ölüm durumunda kişinin memleketine naklini ve tıbbi müdahale veya hastane acil servis masraflarını kapsayan, en az 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortasına sahip olunması gerekmektedir.
 • En geç vize bitiminden önceki gün İsveç ve Schengen bölgesinden ayrılma niyetinde olunduğunun, ülkeye bağlayıcı belgelerle (iş kontratı vb.) kanıtlanması gerekmektedir.

İsveç Sağlık Vizesi Nereden Alınır?

İsveç sağlık vizesi, kısa süreli (C tipi) Schengen vizesi türlerinden biri olmaktadır ve C tipi vizeler, İsveç'in Türkiye'den yapılacak Schengen vize başvurularında yetkilendirdiği VFS Global üzerinden alınmaktadır.

Türkiye'den yapılacak Schengen İsveç vize başvuruları, başvuru sahibine en yakın VFS Global ofislerinden veya akredite acenteler aracılığı ile yapılabilmektedir.

Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi almış kişilerin, gerekli evraklarını Vizem.net İstanbul ofisine kargolamaları halinde başvuru merkezine gidilmesine gerek kalmadan Vizem.net uzmanları tarafından vize başvurusu yapılabilmektedir. Vizem.net’ten detaylı bilgi almak için 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezi aranabilmektedir.

İsveç Tıbbi Tedavi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç tıbbi tedavi vize başvurusu yapmak için; öncelikle İsveç Schengen vize başvuru formunun indirilmesi, doldurulması ve çıktısının alınarak imzalanması gerekmektedir. Başvuru formu doldurulduktan sonra gerekli evraklar hazırlanmaktadır ve başvuru sahibine en yakın yetkili vize merkezinden randevu alınmaktadır.

İsveç tıbbi tedavi vizesi için alınan randevu gününde, yetkili vize merkezine gidilerek gerekli evraklar sunulmakta, başvuru sahibinin biyometri işlemleri yapılmakta ve başvuru ücreti ödenmektedir. Vize başvuru harcının ödenmesi ile İsveç medikal vize başvurusu tamamlanarak değerlendirme sürecine alınmaktadır.

İsveç Sağlık Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsveç sağlık vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 boş sayfa içeren ve talep edilen vize süresinin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • Schengen vize başvuru formu: Schengen başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından dikkatli, eksiksiz ve okunaklı şekilde İngilizce, Türkçe veya İsveççe doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibine ait tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinin, aile bireylerinin doğum yerleri ve doğum tarihlerinin listelendiği haliyle e-devlet üzerinden alınması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, 35 mm x 45 mm ölçülerinde, arka fonu beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş, 1 adet biyometrik fotoğrafın başvuruda teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Uçak rezervasyonu: İsveç’e gidiş ve dönüş için düzenlenmiş, uçak bileti rezervasyonunun beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonu: İsveç’te kalış süresinin tamamını kapsayan ve başvuru sahibinin bilgilerini içeren otel rezervasyonunun beyan edilmesi gerekmektedir.
 • İsveç seyahat sağlık sigortası: Seyahat süresinin tamamını kapsayan, Schengen ülkelerinin tamamında geçerli ve en az 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir.
 • İsveç sağlık vizesi anketi: Kişisel bilgiler ve tedaviye dair bilgiler içeren anketin başvuru sahibi tarafından doldurulması gerekmektedir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Başvuru sahibine ait, son 3 aydaki hareketleri gösteren, düzenli gelir kaynağını kanıtlayan banka hesap özeti ve son 3 aya ait maaş bordrosunun sunulması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu: İsveç’te tedavi görülecek hastaneden alınmış, başvuru sahibinin hastanede operasyon göreceğini doğrulayan ve başvuru sahibinin tedavinin ücreti hakkında bilgi sahibi olduğunu kanıtlayan sağlık raporu sunulması gerekmektedir.
 • Doktordan alınan sertifika: Türkiye’de bulunan bir hastaneden veya doktordan alınmış sertifika sunulması gerekmektedir.
 • Doktor ve hastane yazışmaları: Tedavi görülecek hastane veya doktorla yapılmış yazışmaların sunulması gerekmektedir.
 • Muvafakatname: 18 yaşından küçük ve yalnız veya bir ebeveyn veya yasal vasi ile seyahat eden kişiler için, seyahat etmeyen ebeveyn veya yasal vasi tarafından yazılmış muvafakatnamenin noter tarafından onaylanmış olarak sunulması gerekmektedir.
 • Vize ücreti makbuzu: İsveç vize başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuzun sunulması gerekmektedir.

İsveç tıbbi tedavi vizesi için gerek duyulması halinde ek belge talep edilebilmektedir. Sağlık vizesi için başvuru sahibinin İsveç'te tedavi görmesi gerektiğini kanıtlaması gerekmektedir.

Tedavi Amaçlı İsveç Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Tedavi amaçlı İsveç vize başvuru formu, Schengen vize başvuru formudur.

İsveç vizesi başvuru formunda; aile adı ve soyadı bilgileri, evlilik gibi sebeplerden değişmişse eski soyadı bilgileri, pasaport bilgileri, doğum yeri ve tarihi bilgileri, doğumdaki uyruk bilgileri, medeni hal bilgileri, seyahat belgesinin; türü, numarası, düzenlenme ve veriliş tarihi, veren kurumun bilgileri, başvuru sahibinin; telefon numarası, ev adresi, mail adresi, güncel mesleki durumu gösteren bilgiler, eğitim kurumu ve işverenle ilgili istenen bilgiler, seyahat amacı, varış bilgileri, giriş yapılacak ilk Schengen ülkesi, kaç giriş talep edildiği, kalış süresi, daha önce parmak izi verilip verilmediğine dair bilgiler, İsveç’e hedeflenen varış zamanları ve ayrılma tarihleri, kalınan süre boyunca masrafların nasıl karşılanacağı, vize başvuru formu doldurulan yer ve zaman ve başvuru sahibinin imzası veya 18 yaşından küçükler için ebeveynlerin imzasını içeren bölümler yer almaktadır.

Tedavi amaçlı İsveç vize başvuru formu doldurulurken; 23. maddedeki seyahat amacı sorusunda “medical reasons” seçeneğinin işaretlenmesine, başvuru formunda doğru ve eksiksiz bilgiler verilmesine ve başvuru formunun katlanmamasına ya da üzerine bir şey dökülmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurulan İsveç vize formu, tarih atıldıktan sonra imzalanmalıdır.

Tedavi amaçlı İsveç vizesi başvuru formu görseli aşağıda verilmiştir.

Tedavi Amaçlı İsveç Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Tedavi Amaçlı İsveç Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsveç Sağlık Vizesi Anketi Nedir?

İsveç sağlık vize anketi, başvuru sahibi tarafından doldurulması gereken bir formdur ve formun içeriğinde başvuru sahibinin; adı, soyadı, doğum tarihine ek olarak alınacak tedaviye dair sorular yer almaktadır.

İsveç sağlık vizesi anketine ait görsel aşağıda verilmiştir.

İsveç Sağlık Vizesi Anketi Nedir?
İsveç Sağlık Vizesi Anketi Nedir?

İsveç Tedavi Vizesi için Seyahat Sigortası Nasıl Olmalıdır?

İsveç tedavi vizesi için seyahat sigortasının, hastalık veya ölüm durumunda kişinin memleketine naklini ve tıbbi müdahale veya hastane acil servis masraflarını kapsaması ve en az 30.000 euro teminatı bulunması gerekmektedir.

İsveç Tıbbi Tedavi Vizesi için Başvuru Ne Zaman Yapılmalıdır?

İsveç tıbbi tedavi vizesi için başvuru, planlanan seyahatten en erken 6 ay önce ve en geç 15 gün kala yapılabilmektedir.

Herhangi bir aksilikle karşılaşmamak için İsveç tıbbi tedavi vize başvurusunun en geç planlanan seyahatten 1.5 ay önce yapılması tavsiye edilmektedir.

İsveç Tedavi Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İsveç tıbbi tedavi vizesi ücreti, 6 Haziran 2022 tarihinden itibaren yetişkinler için 1410 TL, 6-12 yaş arası çocuklar için 700 TL ve 6 yaşından küçük çocuklar için ücretsiz olarak belirlenmiştir. İsveç Büyükelçiliği'nin güncel olarak belirlediği fiyatlar, vize harcının euroya bağlı olması nedeniyle kurda meydana gelebilecek önemli bir dalgalanmada değişikliğe uğrayabilmektedir.

İsveç tıbbi vize harcına ek olarak VFS Global'e 530 TL vize servis ücreti ödenmesi gerekmektedir.

2022 yılında; sağlık sigortası, form doldurma ve rezervasyon işlemleri, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil İsveç tedavi vizesi masrafları ortalama 185 euro olmaktadır.

İsveç Medikal Vize Kaç Günde Çıkar?

İsveç medikal vize, ortalama 15 günde sonuçlanmaktadır ancak başvurunun değerlendirilmesi esnasında olası istenecek ek evraklar işlem sürecini 45 güne kadar uzatabildiğinden erken başvuru yapılması faydalı olmaktadır.

Türkiye ve İsveç resmi tatil günleri öncesinde dış temsilciliklerin vize departmanında yoğunluk sebebiyle işlem süreleri uzayabilmektedir.

İsveç Sağlık Vizesi Başvuru Durumu Nasıl Sorgulanır?

İsveç sağlık vizesi, vize başvurusu VFS Global üzerinden yapıldığı için VFS Global internet sitesi üzerinden takip edilebilmektedir.

İsveç sağlık vizesi takip edilirken, VFS Global üzerinden vize başvurusu yapıldıktan sonra verilen makbuzda yazan referans numarasının ve başvuru sahibinin soyadının sisteme girilmesi gerekmektedir.

İsveç Sağlık Vizesi Başvuru Durumu Nasıl Sorgulanır?
İsveç Sağlık Vizesi Başvuru Durumu Nasıl Sorgulanır?

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda başvuru sahibine SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır ve ayrıca kimlik numarası ile Vizem.net internet sitesi üzerinden sorgulama yapılabilmektedir.

İsveç Tedavi Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

İsveç tedavi vizesi, Schengen vize politikası çerçevesinde 180 gün içinde maksimum 90 gün süreyle verilmektedir.

İsveç Tıbbi Tedavi Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

İsveç tıbbi tedavi vizesi, başvuru sahibi vizeyi alıp İsveç’e girdikten sonra tedavisinde beklenmedik bir uzama olması halinde uzatılabilmektedir.

İsveç tıbbi tedavi vizesi sahibinin; tedavisinin uzaması halinde vize süresi bitmeden önce Migrationsverket, 601 70, Norrköping adresine İsveç’te vize uzatma talebini yollaması gerekmektedir.

İsveç Sağlık Vizesi ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

İsveç sağlık vizesi ile, İsveç’te 90 günden kısa barınma, tedavi görme ve Schengen ülkeleri arasında seyahat etme haklarına sahip olunmaktadır.

İsveç sağlık vizesi kısa süreli vize olduğundan, çalışma ya da oturma hakkı sağlamamaktadır ve tedavisi 90 günden fazla sürecek kişilerin uzun süreli vize başvurusu yapması gerekmektedir.

İsveç için Tıbbi Tedavi Vizesi Almak Zor Mudur?

İsveç için tıbbi vize almak, gerekli vize evrakların eksiksiz ve doğru hazırlandığı ve başvuru sahibinin istenen kriterlere uygun olduğu durumlarda kolay olmaktadır.

İsveç Sağlık Sistemi ve Hizmetleri Nasıldır?

İsveç Sağlık Sistemi ve Hizmetleri Nasıldır?
İsveç Sağlık Sistemi ve Hizmetleri Nasıldır?

İsveç sağlık sistemi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün kriterlerine göre genel olarak iyi bir performans sergilemektedir; ülkedeki yaşam beklentisi yüksektir ve nüfusun genel sağlık durumu iyi olmaktadır.

İsveç sağlık hizmetleri sistemi esas olarak devlet tarafından finanse edilmektedir; evrenseldir ancak özel sağlık hizmetleri de mevcuttur.

Newsweek'in 2022'de 27 ülkedeki en iyi 250 hastaneyi listelediği sıralamaya göre İsveç’teki Karolinska Enstitüsü dünyanın en iyi 8. hastanesi olmuştur. İsveçliler arasında ortalama yaşam süresi kadınlar için 84,82 yıl ve erkekler için 81,21 yıl olmaktadır.

İsveç'te sağlık hizmetleri maliyetleri genellikle GSYİH'in yaklaşık yüzde 11'ini oluşturmaktadır. İsveç sağlık sistemi bölgesel konseyleri, temsilcileri bölge sakinleri tarafından dört yılda bir ulusal genel seçimlerle aynı gün seçilen siyasi organlardır ve 2019'dan bu yana, İsveçlilerin 23 yaşına kadar diş bakımı masraflarını karşılamaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: