VFS Global İsveç

VFS İsveç Vize Başvuru İşlemleri ve 2022 Ücretleri

VFS Global, İsveç Schengen vizesi başvuruları için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezidir. İsveç VFS Global ofisleri, İsveç devleti adına, vize başvuru sahiplerinden vize başvurusu için pasaport, parmak izi ve fotoğraf gibi gerekli belgeleri alarak İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’na iletmekle yükümlü üçüncü parti şirkettir. VFS Global’in İsveç vize başvurularında herhangi bir yetkisi yoktur; tüm yetki İstanbul Başkonsolosluğu’nda bulunmaktadır.

İsveç Vizesi Resmi Başvuru Merkezi Hangisidir?

İsveç vizesi resmi başvuru merkezi VFS Global’dir.

VFS Global'e Hangi İsveç Vize Türleri için Başvuru Yapılabilir?

VFS Global sadece kısa süreli (Schengen, C tipi) İsveç vizesi başvurularını kabul etmektedir. Kısa süreli İsveç vizesi türleri; turistik, ticari, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi, kültürel ve sportif etkinlik, tedavi, şoför vizesi gibi vizeleri kapsamaktadır.

Uzun süreli İsveç vizesi başvuruları VFS Global üzerinden yapılmaz. Uzun süreli İsveç vizesi başvuruları İstanbul İsveç Başkonsolosluğu üzerinden yapılabilmektedir.

VFS Global Üzerinden İsveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

VFS Global üzerinden İsveç vize başvurusu için öncelikle başvurulacak vize türü belirlenmeli ve talep edilen belgeler hazırlanıp İsveç vizesi başvuru formu doldurulmalıdır. İsveç vizesi VFS Global randevusunun alınması, vize harcının ödenmesi ve randevu gününde vize başvuru merkezinde biyometri işlemlerinin yapılması ve evrakların teslim edilmesi ile başvuru işlemleri tamamlanır. İsveç vize başvurusunun sonuçlanması halinde kargo yoluyla veya vize başvuru merkezine gidilerek pasaport teslim alınabilir.

İsveç Vizesi için VFS Global’in Talep Ettiği Evraklar Nelerdir?

VFS Global İsveç vizesi gerekli evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Belirlenen dönüş tarihinden itibaren minimum 3 ay daha geçerliliği bulunan, son 10 yıl içinde alınmış ve en az 2 boş sayfası bulunan geçerli bir pasaport ve pasaport kopyaları istenmektedir.
 • İsveç vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgilerle, Türkçe, İngilizce veya İsveççe olarak doldurulmuş, imzalı ve tarihli Schengen vize başvuru formu istenmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35x45 mm boyutlarında, son 6 ay içerisinde çekilmiş, beyaz arka fonlu istenmektedir.
 • Vize harcı dekontu: Vize harcının ödendiğine kanıt sunan banka dekontu istenmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: QR kodlu, tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği istenmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerliliği bulunan ve tüm seyahati kapsayan, minimum 30,000 euro garantili seyahat sağlık sigortası sahibi olunması gerekmektedir.
 • Finansal duruma dair evraklar: Son üç aydaki banka hareketlerini gösteren ve düzenli gelir sahibi olunduğuna kanıt sunan banka hesap dökümü veya son üç ayın maaş bordroları veya emekliler için emekli olduklarını kanıtlayan belgeler istenmektedir.
 • Konaklama rezervasyonları: Otel rezervasyonları veya diğer konaklamalara ilişkin kanıt sunan belgeler istenmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Uçuş rezervasyonları, seyahat programı, ve planlanan seyahat aracına dair kanıt sunan belgeler istenmektedir.

Listede belirtilen evraklar standart evraklar olup İsveç vize başvurusu için gerekli evraklar vize türü ile başvuru sahibinin çalışma ve meslek durumuna göre farklılık gösterebilmektedir.

VFS Global İsveç Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

VFS Global İsveç vizesi başvuru formunun pasaport, iletişim, konaklama, meslek, konaklama bilgileri verilerek başvuru sahibi tarafından doldurulması ve imzalanması gerekmektedir. İsveç vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalı ve formda beyan edilen bilgilerin diğer vize evraklarında yer alan belgelerle çelişmemesi gerekmektedir.

VFS Global İsveç Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?
VFS Global İsveç Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

VFS Global İsveç Vize Randevusu Nasıl Oluşturulur?

VFS Global İsveç randevu için VFS Global’in internet adresi üzerinden giriş yapılarak başvuru yapılacak vize türü seçilir ve pasaport bilgileri girilerek VFS İsveç randevu sistemi üzerinden randevu alınır.

VFS Global İsveç Vize Randevusu Nasıl Oluşturulur?
VFS Global İsveç Vize Randevusu Nasıl Oluşturulur?

VFS Global üzerinden yapılan İsveç vizesi başvuruları için Vizem.net danışmalık hizmeti vermekte olup Vizem.net danışmanları tarafından, başvuru sahibi adına en erken randevu tarihi alma, randevu değişikliği ve iptali işlemleri başvuru sahibinin talepleri doğrultusunda yapılmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İsveç VFS Global Vize Randevusu İptal Edilebilir Mi?

Evet, İsveç VFS Global vize randevusu randevu oluşturulan hesap ile giriş yapılarak iptal edilebilir veya randevu ile ilgili değişiklik yapılabilir.

VFS Global İsveç Vize Ücreti Ne Kadardır?

VFS Global İsveç vize ücreti başvuru sahibinin yaşı ve vatandaşlık durumuna göre farklılık göstermektedir. 2022 yılı itibari ile VFS İsveç vize ücreti yetişkinler için 1410 TL, 6-12 yaş arası çocuklar için 700 TL ve 6 yaşın altındaki çocuklar için ücretsiz olarak belirlenmiştir.

Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Ermenistan, Gürcistan, Karadağ, Makedonya, Moldova, Rusya, Sırbistan ve Ukrayna vatandaşları için İsveç vize ücreti 620 TL olarak belirlenmiştir ancak vize harcı euroya bağlı olup kurda yaşanan dalgalanmalar vize fiyatlarında değişikliğe sebep olabilir.

Vize harcına ek olarak VFS Global’e 530 TL vize servis ücreti ödenmesi gerekmektedir.

VFS Global İsveç Vize Başvurusu Ek Hizmetleri Nelerdir?

VFS Global İsveç vize başvurusu ek hizmetleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kurye ücreti: Pasaport ve evrakların kişilerin ev veya ofislerine hızlı ve güvenli teslim hizmeti sunulmaktadır.
 • Teslim sonrası kurye: Vize teslim merkezinde evrakların tesliminde kurye ücreti seçilmediği durumlarda vize işlemi yapılmış pasaportun kurye ile teslim hizmeti sunulmaktadır.
 • Prime time: Vize işlemlerinde kolaylık sağlama ve vize sürecinin hızlandırılması hizmeti sunulmaktadır.
 • Başvuru sonrası kurye hizmeti: İşlem yapılmış pasaportun teslimatı için kurye seçeneği vize başvuru merkezinde belirtilmediği durumlarda, başvuru sonrası kurye teslim hizmeti verilmektedir.
 • Form doldurma: VFS Global vize başvuru merkezinden veya online olarak yapılan vize başvurularında, istenen evrakların hazırlanması konusunda danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.
 • Fotoğraf: Vize başvuru merkezinde vize başvurusu için talep edilen standartlara uygun fotoğraf çekimi yapılmaktadır.
 • İnternet: Vize başvuru merkezinde internet hizmetinden yararlanmak istendiği durumlar için internet ek hizmeti sunulmaktadır.
 • Mesaj: Başvuru süresi konusunda bilgi alınmak ve güncel durumlardan haberdar edilmek istendiği durumlarda SMS ile bilgilendirme hizmeti sunulmaktadır.
 • Belge yazdırma: Vize başvurusunda istenen belgeleri yazdırma hizmeti sunulmaktadır.
 • Fotokopi: Vize başvurusunda fotokopisi istenilen belgeler için fotokopi hizmeti sunulmaktadır.

İsveç Vizesi için VFS Global Ek Hizmet Ücretleri Ne Kadardır?

İsveç vizesi için VFS Global ek hizmet ücretleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

HizmetÜcret
Kurye ücreti160 TL
Teslim sonrası kurye160 TL
Prime time140 TL
Başvuru sonrası kurye hizmeti60,04 TL
Form doldurma60 TL
Fotoğraf40 TL
İnternet hizmeti20 TL
Mesaj5 TL
Belge yazdırma2,5 TL
Fotokopi2,5 TL

Yukarıdaki tabloda belirtilen tüm VFS Global ek hizmetleri her merkezde verilmemekte olup sunulan ek hizmetler başvuru merkezleri arasında farklılık gösterebilmektedir.

VFS Global İsveç Başvuru Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

VFS Global İsveç vize takip işlemleri ek hizmet alınması durumunda SMS ile, diğer durumlarda online olarak yapılabilir.

Vfs Global İsveç vize sorgulama işlemlerinde kullanılan referans numarası, vize başvuru merkezinden alınan makbuz veya faturanın üzerinde bulunmaktadır. Referans numarası ve doğum tarihi girilerek VFS İsveç başvuru takip işlemleri yapılabilmektedir.

VFS Global İsveç Başvuru Takip İşlemi Nasıl Yapılır?
VFS Global İsveç Başvuru Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Vizem.net danışmanlığında yapılan İsveç vize başvurularında İsveç vize takip işlemleri online ve 5 aşamalı SMS servisi ile yapılabilmektedir.

VFS Global İsveç Vize Başvuru Merkezi Hangi İllerde Bulunur?

VFS Global İsveç vize başvuru merkezi bulunan iller aşağıda listelenmiştir.

 • Ankara
 • İstanbul
 • Antalya
 • İzmir

Ankara İsveç Vize Başvuru Merkezi

VFS İsveç Ankara vize başvuru merkezi İşçi Blokları Mh. Muhsin Yazıcıoğlu Cd. No:57/A Çankaya Ankara 06530 Regnum Sky Tower adresinde hizmet vermektedir.

VFS Global Ankara telefon numarası +90 0212 373 58 10/11, mail adresi info.frtr@vfshelpline.com’dur.

Hafta içi 08:30- 17:00 saatleri arasında hizmet veren VFS Global İsveç Ankara vize başvuru merkezinin pasaport iade saatleri hafta içi 13:00- 17:00 saatleri arasındadır.

İsveç İstanbul Vize Başvuru Merkezi

VFS Global İsveç İstanbul vize başvuru merkezi Hacıahmet Mh. Kurtuluş Deresi Cd. No: 29 (Elysium Soul) Beyoğlu İstanbul adresinde hizmet vermektedir.

VFS Global İstanbul telefon numarası +90 0212 373 58 10/11, mail adresi info.frtr@vfshelpline.com’dur.

Hafta içi 08:30- 17:00 saatleri arasında hizmet veren VFS İsveç İstanbul vize başvuru merkezinin pasaport iade saatleri hafta içi 15:00- 17:00 saatleri arasındadır.

Antalya İsveç Vize Merkezi

VFS Global İsveç Antalya vize başvuru merkezi Yeşilbahçe Mah. 1480. Sok. Ülker Ap. No 42/B Antalya adresinde hizmet vermektedir.

VFS Global Antalya telefon numarası +90 0212 373 58 10/11, mail adresi info.frtr@vfshelpline.com’dur.

Hafta içi 08:30- 17:00 saatleri arasında hizmet veren VFS Global İsveç Antalya vize başvuru merkezinin pasaport iade saatleri hafta içi 13:00- 17:00 saatleri arasındadır.

İsveç İzmir Vize Başvuru Merkezi

VFS Global İsveç İzmir Akdeniz Mah. Akdeniz Cd. Reyent İş Hanı No 1/C Pasaport İzmir adresinde hizmet vermektedir.

VFS Global İzmir telefon numarası +90 0212 373 58 10/11, mail adresi info.frtr@vfshelpline.com’dur.

Geçici olarak hizmet vermeyen VFS İsveç İzmir vize başvuru merkezinin pasaport iade saatleri hafta içi 13:00- 17:00 saatleri arasındadır.

İsveç VFS Global Tatil Günleri Nedir?

İsveç VFS Global vize başvuru merkezi Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerinde kapalıdır

Paylaş: