İtalya Gemici Vizesi

İtalya Gemici Vizesi Başvuru Süreci 2023

İtalya gemici vizesi, denizcilerin İtalya’da bulunan bir limanda duraklamalarına izin veren, kısa süreli transit bir Schengen vizesi türüdür. İtalya denizci vizesi sahipleri için, gemilerini İtalya’da bir limana demir atma ve Schengen alanı dışına çıkana kadar, sınırlı bir süre için o limanda kalma hakkı tanınmaktadır.

İtalya’daki limanlarda bulunan bir gemi ile Schengen bölgesi dışında bulunan bir ülkeye gidecek olan kişilerin veya İtalya’da bulunan bir gemiye transfer olacak denizcilerin, İtalya transit vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

İtalya Gemici Vizesini Kimler Almalıdır?

İtalya gemici vizesini alması gereken kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya limanlarından birinde bulunan ya da bulunacak olan bir gemiye mürettebat olarak katılacak, Schengen ülkesi vatandaşlığı olmayan kişiler
 • Görev yaptığı gemiden, İtalya limanlarında bulunan başka bir gemiye transfer olacak üçüncü dünya ülke vatandaşı denizciler
 • Sözleşme sonlanması, hastalık, ülkeye geri dönüş ve acil aile meseleleri gibi durumlar için İtalya’da bir limana demirlemek zorunda kalan ve Schengen ülkesi vatandaşlığı olmayan kişiler

İtalya Gemici Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İtalya gemici vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya gemici vizesi başvuru formu: Başvuru sahipleri tarafından, eksiksiz ve doğru beyanlar ile doldurulmuş ve ıslak imzalı Schengen vize başvuru formu ibraz edilmelidir. Vize başvuru formunda, gemi mürettebatı başvuru sahibinin İtalya’ya gidiş nedeni açık şekilde yazılmalı ve 21. sorudaki seyahat amacı için transit seçeneği işaretlenmelidir.
 • Pasaport: Başvuru sahibine ait, 10 yıldan eski olmayan, 2 boş sayfası bulunan ve İtalya’da kalınacak süreden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan pasaport ve tüm sayfalarının fotokopileri teslim edilmelidir. Eğer mevcut ise başvuru sahiplerine ait eski pasaportların ilk sayfaları, son 3 yıla ait Schengen vize sayfaları ve giriş çıkış kaşelerinin fotokopileri başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Nüfus cüzdanı: Vize başvuru sahibine ait nüfus cüzdanı fotokopisi sunulmalıdır. Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaması halinde, T.C. resmi makamları tarafından verilmiş oturma izninin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: İtalya gemici vizesine başvuran kişiye ait, 6 aydan eski olmayan, arka fonu beyaz ve 35 x 45 milimetre ölçülerindeki 2 adet biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Başvuru sahibinin İtalya’da kalacağı sürenin tamamını kapsayan, seyahatten birkaç gün önce başlatılmış olan, en az 30.000 Euro veya 50.000 Dolar teminatlı ve tüm Schengen bölgesinde geçerli olan seyahat sağlık sigortasının aslı, kaşeli ve imzalı olarak ya da internet çıktısı alınarak sunulmalıdır.
 • Uçuş rezervasyonu: Gemici vizesi başvuru sahibinin İtalya’ya uçakla gittikten sonra gemiye katılacağı durumlarda, tarihli ve onaylı uçak rezervasyonunun vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Vize talep dilekçesi: Başvuru sahibi tarafından yazılan ve seyahat amacının açıklandığı vize talep dilekçesinin sunulması gerekmektedir.
 • Gemici cüzdanı: İtalya gemici vizesine başvuruda bulunacak kişilerin, başvuru dosyasında gemici cüzdanı fotokopisini ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Davetiye: Başvuru sahibinin davet aldığı İtalyan şirket tarafından gönderilen davetiye, iş sözleşmesi ve sözleşmenin yapıldığı kişiye ait kimlik fotokopisi sunulmalıdır.
 • Gemi belgeleri: Başvuru sahibinin görev aldığı geminin, İtalya limanına yanaşma iznini gösteren belge (Capiteneria del porto) ile gemiye ait sigorta ve evrak kayıtları vize başvurusunda teslim edilmelidir.
 • Barkodlu SGK hizmet dökümü: Başvuru sahibine ait, e- Devlet üzerinden alınabilen barkodlu hizmet dökümünün ibraz edilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin almakta olduğu bir emekli aylığı varsa, kaşeli ve ıslak imzalı olarak alınmış son 6 aya ait banka hesap dökümü, bankanın imza sirküleri ile birlikte ibraz edilmelidir.
 • Finansal duruma dair kanıt: Gemici vizesi başvuru sahibinin, İtalya’da kaldığı süre için yeterli mali kaynaklara sahip olduğuna dair, başvuru tarihinden önceki 15 gün içinde alınmış ve son 6 aya ait hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümünün aslı ve imza sirküleri, imzalı ve kaşeli olarak sunulmalıdır.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibine ait, tüm aile üyelerine ilişkin açıklamalı ve yerleşim yerinin belirtildiği tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği teslim edilmelidir.
 • Tarihçeli yerleşim yeri belgesi: E- devlet üzerinden alınabilen tarihçeli yerleşim yeri belgesinin vize başvurusunda teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Parmak izi kaydı: 25 Eylül 2014 tarihinde VIS (Visa Information Services) uygulamasına geçilmesi ile birlikte, Schengen vize başvuruları için parmak izi verme işlemi zorunlu hale getirilmiştir. İtalya gemici vizesi başvurusunda bulunmak için, vize randevusu esnasında parmak izi kaydının verilmesi gerekmektedir.

İtalya Denizci Vİzesine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

İtalya denizci vizesine, planlanan seyahat tarihinden en az 15 gün öncesinde başvurulması gerekmektedir. İtalya denizci vizesi başvurularının mümkün olduğunca erken bir tarihte yapılması tavsiye edilmekle birlikte, 3 aydan uzun bir süre sonra yapılacak seyahatler için vize başvuruları kabul edilmemektedir.

İtalya Denizci Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

İtalya denizci vizesi, hamiline Schengen dışındaki bir ülkeye gitmeden önce, İtalya’da en fazla 5 gün bulunma hakkı vermektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: