İtalyaya Yerleşmek için Gerekli Şartlar

2023'te İtalya'ya Yerleşmek için Gerekli Şartlar Nelerdir?

2022 yılında İtalya’ya yerleşmek için İtalya devleti tarafından belirlenen şartlardan biri yerine getirilmelidir. İtalya’ya yerleşmek için gerekli şartlar, İtalya’da iş bulmak, İtalyan asıllı biriyle evlenmek, İtalya’da eğitim almak ya da İtalya’da yatırım yapmak şeklindedir. İtalya’ya yerleşmek isteyen vatandaşlar bu dört şarttan en az birini karşılıyor olmalıdır.

İtalya’da İş Bularak Nasıl Yerleşilir?

İtalya’da iş bularak İtalya’ya yerleşmek için öncelikle İtalya’da bir iş bulunması, ardından İtalya’daki işverenin gönderdiği işe alım belgesi ile İtalya dış temsilciliklerine çalışma izni için başvuruda bulunulması gerekmektedir. İtalya çalışma izninin çıkması sonrasında İtalya’ya giriş yapılarak oturum izni başvurusu yapılabilmektedir.

İtalya İş İlanları Nerede Yayınlanır?

İtalya’da iş ilanlarının yayınlandığı siteler aşağıda listelenmiştir.

  • İndeed
  • InfoJobs
  • Thelocal
  • CareerJet
  • Glassdoor
  • Monster
  • TipTopJob
  • XpatJobs
  • CarrieraIN

Refah seviyesi yüksek ve işsizlik oranları düşük İtalya’da, gruplarına göre farklı meslekler internet portalları üzerinden bulunabilmektedir. İş aramalarında birçok meslek grubu için İtalya iş ilanları siteleri sıklıkla kullanılmaktadır.

İtalyan Asıllı Kişi ile Evlenerek İtalya’ya Nasıl Yerleşilir?

İtalyan biriyle evlenmek, İtalya devleti tarafından İtalya’ya yerleşmek için belirlenen gerekçelerden biridir. İtalya asıllı kişi ile evlenerek İtalya’ya yerleşmek için; İtalya vatandaşı olmayan bireyin aile birleşimi vizesi alması gerekmektedir. İtalyan biriyle evli kişi, aile birleşimi vizesiyle İtalya’ya gidip, 2 yıl yaşadıktan sonra Vilayet Ofisi’ne İtalyan vatandaşlığı başvurusunda bulunabilmektedir. Çift, çocuk sahibi ise 1 yıl beklenip İtalyan vatandaşlığı başvurusu yapılabilmektedir.

İtalya’da Eğitim Alarak İtalya’ya Nasıl Yerleşilir?

İtalya’da eğitim alarak İtalya’ya yerleşmek için İtalya’da bulunan bir üniversitede lisans, yüksek lisans ya da doktora programına kayıt olunması gerekmektedir. Üniversiteye kayıt olduktan sonra D tipi uzun süreli İtalya vizesi alınarak İtalya’ya giriş yapılmalıdır. İtalya’ya giriş yapıldıktan sonra giriş yapılan günden itibaren 8 gün içinde yerleşilen şehirdeki yerel bir postaneye oturma izni başvurusu için başvuru yapılmalıdır. Oturma iznine başvurduktan sonra öğrenim tezkeresi için yerel polis ofisine başvurulmalıdır.

İtalya’da eğitim görüldüğü sürece İtalya oturma izni yenilenebilmektedir. AB vatandaşlığı olan bireyler için İtalya’da 4 yıl ikamet ettikten sonra İtalya vatandaşlığına başvurulabilmektedir. AB vatandaşlığı olmayan vatandaşların ise İtalya’da en az 10 yıl ikamet edilmiş olması gerekmektedir.

İtalya’da Eğitim Alırken Çalışılabilir Mi?

İtalya’da eğitim alırken yarı zamanlı olarak çalışılabilmektedir. İtalya devleti tarafından yarı zamanlı çalışma saatleri haftada 20 saat, yılda 1040 saat olarak belirlenmiştir.

İtalya’daki Eğitim Süresi Sonunda İtalya’da Kalınabilir Mi?

İtalya’da eğitim süresi tamamlandıktan sonra çalışmak için İtalya’da kalınabilmektedir. İtalya’da eğitim süresi tamamlandığında ve öğrenci vizesinin süresi dolduğunda öğrenci vizesi çalışma vizesine dönüştürülebilmektedir ancak Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin öğrenci vizesini çalışma vizesine dönüştürmek için İtalya Göçmen sisteminin açılması gerekmektedir.

İtalya’da çalışma iznine başvurulmadan önce bir iş bulunması gerekmektedir ve çalışma izni için başvurulduğunda iş yerinden referans sunulmalıdır. İtalya devleti, her yıl farklı dönemlerde yabancı uyruklu vatandaşlar için bir kota belirleyerek çalışma izni için başvuru tarihleri belirlemekte ve bu dönemlerde İtalya çalışma iznine başvurulabilmektedir.

İtalya’ya Yatırım Yaparak Nasıl Yerleşilir?

Yatırım yoluyla İtalya’ya yerleşmek için, oturum izni alınabilmektedir. İtalya’da yatırım yoluyla oturum izni almak için dört farklı yatırım yolu ve yatırım bütçesi bulunmaktadır. İtalya’da yatırım yapmak için gerekli olan bütçeler; yenilikçi girişimler için 250,000 Euro, İtalya’da bir şirketin sermayesine ortak olmak için 500,000 Euro, İtalya’da yapılan sosyal projelere yatırım yapmak için 1,000,000 Euro, İtalya’da devlet tahvili alımı ile yatırım yapmak için 2,000,000 Euro şeklindedir.

İtalya’da yatırım yapıldıktan sonra 2 yıl süreyle oturum izni alınabilmektedir. İtalya’da yapılan yatırımın sürdürülmesi durumunda İtalya oturma izni 3 yıl daha uzatılabilmektedir.

İtalya’ya Yerleşmek için Alınması Gereken Vize Nedir?

İtalya’ya yerleşmek için D tipi uzun süreli İtalya Ulusal vizesi alınması gerekmektedir. D tipi vize alınması akabinde İtalya’ya giriş yapılarak İtalya oturma izni için yerel kurumlara başvurulmalıdır. İtalya’da ikamet süresine bağlı olarak Ulusal vize süresi uzatılabilmektedir.

İtalya Ulusal vizesi, İtalya oturma izni ve çalışma izni için alınması gereken vize tipidir. Sorunsuz bir şekilde ulusal vize almak için, İtalya için vize şartları yerine getirilmelidir.

İtalya’da Kaçak Yaşamanın Cezası Nedir?

İtalya’da kaçak yaşamanın cezası kaçak olarak İtalya’da bulunulan süreye bağlı olarak 5,000 ile 10,000 Euro arasında değişmektedir. Verilen para cezası mahkeme tarafından sınır dışı edilme ve 5 yıl süreyle İtalya’ya girişinin yasaklanması şeklinde değiştirilebilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: