Romanya Vizesi

Romanya Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Romanya vize başvuru işlemi, Romanya’ya seyahat etmek isteyen vizeye tabi ülkelerin vatandaşları tarafından alınması gereken vize türüdür.

Romanya 2007 yılından beri Avrupa Birliği bünyesinde yer alan bir ülkedir ancak henüz Schengen ülkeleri arasında yer almamaktadır. Şubat 2014 tarihi itibari ile yürürlüğe giren bir düzenleme ile 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla çok girişli Schengen vize sahipleri ve Schengen ülkesi ikamet belgesi bulunanlar Romanya’ya yapılan seyahatlerde vize almaktan muaf tutulmaktadır.

Vizem.net kısa ve uzun süreli tüm Romanya vizesi başvurularında gerekli evrakların hazırlanmasından başvuru takibine dek danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Romanya Vize İstiyor Mu?

Romanya vize uygulaması umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri için gerekli bir uygulamadır. Hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah) pasaport sahipleri, 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile Romanya için vize başvurusu yapmadan Romanya’ya seyahat edebilmektedir.

Romanya Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil (hususi) pasaport 1. 2. ve 3. dereceden kadro sahibi devlet memurları ve devlet memurlarının eşleri ve 25 yaşından küçük çocukları için verilmektedir. Yeşil pasaport sahibi kişiler belirli ülkeler için 90 günlük seyahatlerde vize almadan ziyaretlerini gerçekleştirebilme olanağına sahiptir.

Romanya yeşil pasaport sahipleri, 6 ay içinde 3 ayı aşmamak şartıyla Romanya’yı vize başvurusunda bulunmadan ziyaret etme hakkına sahiptir.

Romanya Schengen Vizesi Verir Mi?

Romanya Schengen vizesi vermemektedir. Romanya, güncel olarak 26 ülkeyi bünyesinde barındıran ve aralarında vizesiz ve sınır kontrolü olmadan seyahat imkanı sağlayan Schengen bölgesinin bir parçası değildir; Romanya Schengen vizesi almak,

Romanya’ya seyahat etmek isteyen ve Schengen vizesine sahip olan kişiler Romanya’ya vize almadan girebilmektedir ancak Romanya vizesi ile Schengen ülkelerine giriş yapılamamaktadır.

Yakın gelecekte Schengen Anlaşması’na dahil olmaları planlanan Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan veya Kıbrıs’tan herhangi birinin vizesine sahip olan vatandaşlar, bu dört ülkenin tamamını seyahat edebilmektedir.

Romanya Vize Türleri Nelerdir?

Romanya vize türleri geçerlilik süresi ve veriliş amacına göre aşağıda listelenmiştir.

 • Romanya havaalanı transit vize (A tipi): Vize sahiplerine Romanya topraklarına giriş yapmadan bir veya birden fazla uluslararası transit alana geçiş yapmayı sağlayan ve Romanya konsolosluğu tarafından verilen vize türüdür.
 • Romanya transit vizesi (B tipi): Romanya’yı transit geçmesi gereken üçüncü ülke vatandaşlarına bir, iki veya daha fazla transit geçiş hakkı sağlayan ve her geçiş dönemi için en fazla 5 gün geçerlilik süresi tanıyan vize türüdür.
 • Romanya kısa süreli vize (C tipi): Romanya’yı kısa süreli ziyaret kapsamında turistik, resmi, kültürel, bilimsel ve iş gezisi için 90 günlük verilen vize türüdür.
 • Romanya uzun süreli vize (D tipi): Romanya’ya uzun süreli seyahatler kapsamında ekonomik, ticari, mesleki, aile birleşimi, eğitim ve staj amaçlı 90 günden fazla konaklama yapacak kişilere verilen vize türüdür.

Romanya vize türleri giriş sayısına göre tek giriş, çift giriş ve multi giriş olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Tek giriş vize sahipleri vize geçerlilik süresi boyunca yalnızca bir defa Romanya’ya giriş yapabilmektedir. Çift giriş vize sahipleri belirli zaman aralığında Romanya’ya bir kez girip çıktıktan sonra tekrardan giriş yapabilmektedir. Multi giriş vizesine sahip olan vatandaşlar, vize geçerlilikleri süresince bir kısıtlama olmaksızın Romanya’ya giriş çıkış yapabilmektedir.

Romanya multi vize başvurusu kısa süreli ve uzun süreli seyahatler için alınabilmektedir. Romanya uzun süreli vize sahibi kişiler 90 günden fazla süren seyahatlerinde Romanya’ya birden çok giriş çıkış gerçekleştirebilmek için Romanya multi giriş başvurusunda bulunabilmektedir.

Romanya C Tipi (Kısa Süreli) Vize Türleri Nelerdir?

Romanya C tipi (kısa süreli) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Romanya turist vizesi
 • Romanya aile arkadaş ziyareti vizesi
 • Romanya iş gezisi vizesi
 • Romanya kültürel- sportif etkinlik vizesi
 • Romanya şoför vizesi
 • Romanya evlilik vizesi

Romanya’yı ziyaret etmek isteyen ve en fazla 90 gün olacak şekilde kısa süreli seyahat gerektiren bir amaca sahip olan kişiler, Romanya C tipi vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Romanya D Tipi (Uzun Süreli) Vize Türleri Nelerdir?

Romanya D tipi (uzun süreli) vize türleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Romanya çalışma vizesi
 • Romanya yatırımcı vizesi
 • Romanya ticari vize
 • Romanya aile birleşimi vizesi
 • Romanya öğrenci vizesi
 • Romanya erasmus vizesi
 • Romanya diplomatik hizmet vizesi

Romanya’da 90 günden uzun süreli bir konaklama olanağı tanıyan nedenlerden birine sahip olan kişiler Romanya D tipi vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Romanya Vize Şartları Nelerdir?

Romanya vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Adli sicil kaydı temiz olmak
 • Ülkeye geri dönüş yapılacağını ispatlayan bir belgeye sahip olmak
 • Öncesinde bir vize ihlali yapmamış olmak
 • Schengen İstihbarat Sistemi’nde (SIS) kayıtlı olmamak
 • Geçerli bir sponsora, yeterli gelire veya birikime sahip olmak

Romanya vize başvurusunda bulunabilmek için Romanya giriş şartları uygun şekilde karşılanmalıdır.

Romanya Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Romanya vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve vize geçerlilik süresinden sonra en az 3 ay geçerli olacak bir pasaport gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Romanya vizesi için yakın zamanda çekilmiş 3x4 cm ebatlarında 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Romanya vize başvuru formu: Romanya vizesi başvurusu için uygun bir şekilde doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış bir başvuru formu talep edilmektedir.
 • Romanya seyahat sağlık sigortası: Romanya’da konaklama süresini kapsayan ve en az 30 bin Euro teminatı olan bir seyahat sağlık sigortası istenmektedir.
 • Seyahat bileti: Romanya varış güzergahı için geçerli bir seyahat bileti gerekmektedir.
 • Seyahat planlaması: Romanya’ya yapılacak seyahatin detaylı bir planlaması hazırlanarak gösterilmelidir.
 • Konaklama belgesi: Romanya ziyareti süresince nerede konaklama yapılacağını gösteren bir belge ya da rezervasyon kaydı ibrazedilmelidir.
 • Finansal kaynaklar: Romanya’da kalınması planlanan süre boyunca başvuru sahiplerinin günlük 50 euro olmak üzere toplamda en az 500 Euro ya da 500 euroya eşdeğer para miktarı ile yeterli geçim kaynağı sahibi olduklarını kanıtlayan banka hesap dökümü istenmektedir.

Romanya vize başvurularının tamamında yukarıda belirtilen standart vize belgeleri talep edilmektedir. Başvuru yapılacak vize türüne ve başvuru sahibinin çalışma durumuna göre başvuru yapacak kişilerden istenen Romanya vize evrakları değişiklik gösterebilmektedir.

Romanya vizesi evrakları eksiksiz ve doğru beyanlarla düzenlenmelidir. Romanya vizesi için gerekli evraklar tamamlandıktan sonra başvuru formu ile teslim edilmektedir.

Romanya Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Romanya vizesi başvuru formu, Romanya elektronik başvuru sistemi e-visa üzerinden online olarak doldurulmaktadır. Online başvuru yapmak isteyen kişilerin, https://eviza.mae.ro/ web sitesine giriş yaptıktan sonra e-posta adreslerini girerek formu doldurup gerekli evrakları sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Romanya vize formu; isim- soyisim, doğum yeri ve doğum tarihi, cinsiyet, pasaport türü ve numarası, planlanan giriş sayısı, seyahat amacı ve geçim durumu gibi sorulardan meydana gelmektedir. Romanya Konsolosluğu vize başvuru formu doldurulduktan sonra başvuru sahiplerine e-visa sistemi üzerinden randevu tanımlanmaktadır.

Vize başvuru formu e-visa sistemi üzerinden doldurulduktan sonra bilgisayardan çıktı olarak alınmalıdır. El ile doldurulmuş olan Romanya vize başvuru formu kabul edilmemektedir.

Romanya Vize Fotoğraf Ebatları Nedir?

Romanya vize fotoğraf ölçüleri 3 cm genişliğinde ve 4 cm uzunluğunda, renkli olmalıdır. Romanya vize fotoğrafı için istenen vesikalıklar en fazla 6 ay öncesinde çekilmiş ve başvuru sahiplerinin güncel durumunu yansıtıyor olmalıdır. Romanya vizesi için istenen fotoğraflar beyaz arka plana sahip olmalı ve başvuruda bulunan kişilerin yüzleri net bir şekilde görünmelidir.

Romanya vizesi için fotoğraf 6 ayı aşmış ise, fotoğrafta yıpranmalar bulunuyorsa ya da Romanya vize fotoğraf ölçüsü istenen ebatları karşılamıyorsa fotoğraf kabul edilmemektedir.

Romanya Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Romanya vizesi için hesapta olması gereken meblağ konaklanacak süre boyunca günlük 50 Euro olmak üzere 500 eurodan ya da ona eşdeğer para biriminden az olmayacak bir miktardır. Romanya vizesi için konaklama ve beslenme ile ilgili turist paketi hizmetleri ödemelerini kanıtlamış olan başvuru sahipleri, finansal kaynakları ile ilgili kanıt sunmaktan muaf tutulmaktadır.

Romanya Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Romanya vizesi seyahat sağlık sigortası Romanya vizesi başvurularında gerekli görülen bir sigorta türüdür ve Avrupa Birliği kapsamında geçerli olarak en az 30 bin Euro teminat kapsamına dahildir.

Romanya seyahati sırasında meydana gelebilecek her türden hastalık, kaza veya ölüm durumlarında kişiler Romanya seyahat sağlık sigortası teminatı ile güvence altında olmaktadır.

Romanya vizesi için seyahat sağlık sigortası Vizem.net sigorta birimi üzerinden en uygun fiyat garantisi ile alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Romanya Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Romanya vizesi başvuru ücreti için Romanya konsolosluğu tarafından belirlenen ve konsolosluğa yatırılması gereken harç kısa süreli oturum vizeleri için 80 Eur, 6- 12 yaş arasındaki çocuklar için 40 Euro’dur. Uzun süreli oturum vizesi kapsamında başvuruda bulunanlar için Romanya konsolosluğu vize ücreti 120 Euro’dur.

2022 yılı için tüm vize harcı, sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık harcamaları dahil olmak üzere Romanya vize ücreti ortalama 185 Euro tutmaktadır.

Romanya Vize Ücreti Nereye Yatırılır?

Romanya vize ücreti ödemesi, başvuru yapılan dış temsilciliklerde bulunan vize birimlerine yapılmaktadır. Romanya vize harcı ödemesi başvuru sırasında nakit olmak kaydı ile Eur, USD ya da TL cinsinden alınmaktadır.

Romanya Vize Danışmanlık Ücreti Nedir?

Romanya vize danışmanlık ücreti başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Romanya vize danışmanlık ücreti kısa süreli vizeler için 25 - 90 euro, uzun süreli vizeler için ise 70- 160 Euro arasında değişmektedir.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya vizesi almak isteyen kişiler vize başvurusunda bulunmak için Romanya elektronik başvuru sistemi üzerinden online başvuru formunu doldurmalıdır. Romanya vize başvuru formu değerlendirildikten sonra, başvuru sahibine e-posta yoluyla belge teslimi için ve görüşme gerçekleştirmek üzere ikamet ettiği adrese en yakın diplomatik görev yerlerinden birinde (İstanbul, İzmir ya da Ankara) randevu verilmektedir.

Romanya vize başvurusunda bulunan kişi, randevu saatinde dış temsilciliğe giderek belge teslimi ve ödeme yapmaktadır. Romanya konsolosluğu vize başvurusu sonrasında sonucu e-posta yolu ile bildirmektedir. Romanya vize işlemleri için başvuru formunun doğru bir şekilde doldurulması ve belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması değerlendirilen başvuruların olumsuz sonuçlanmaması bakımından önemlidir.

Romanya vize işlemleri Romanya'ya giriş şartlarını sağlayan T.C. vatandaşları için başvuru merkezine şahsen gidilmesine gerek kalmadan, sadece gerekli vize evrakları Vizem.net merkez ofisine gönderilerek başlatılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Romanya E Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya e-vize başvurusu 2014 yılı itibari ile Romanya e visa uygulaması üzerinden gerçekleştirilmektedir. Romanya online vize başvurusu yapmak isteyen kişiler http://evisa.mae.ro adresi üzerinden başvuru formu doldurup istenen evrakları ekleyerek başvurularını tamamlayabilmektedir. Romanya e- visa uygulaması aracılığıyla başvuru yapan kişilere yüklenen evrakların kontrol edilmesi ve başvuru dosyasının kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanıp en kısa sürede sonuçlanması olanağı tanınmaktadır.

Romanya e vize başvuru sürecini e- visa web sitesi aracılığı ile online olarak başlatan başvuru adayları, Romanya konsolosluğu tarafından belirlenen tarihte yapılacak olan bire bir görüşme için doldurdukları başvuru formunu imzalayıp getirmelidir. E vize Romanya başvuru süreci kapsamında vize başvurularının tamamı online olarak yapılmamaktadır, yalnızca vize başvuru formu online olarak doldurulmaktadır. Başvuru işlemlerinin tam anlamıyla tamamlanabilmesi için gerekli vize evrakları orijinalleri ve fotokopileri ile birlikte hazırlanarak ilgili dış temsilciliğe teslim edilmelidir.

Çalışmayanlar için Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya vizesi çalışmayanlar için; gayrimenkul tapuları, şirket hissedarlıkları ya da anne- baba ve eş gibi birinci dereceden yakın olan aile üyelerinin sponsor olarak gösterilmesi ile alınmaktadır. Romanya vizesi için çalışmayan kişiler, masrafları karşılayacak birinci dereceden akraba veya sponsor tarafından yazılmış ıslak imzalı bir dilekçe ile başvuru yapabilmektedir.

Öğrenciler için Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrenciler için Romanya vizesi başvurusu Romanya’da yapılacak olan harcamaların kim tarafından ve nasıl karşılanacağını belirten bir sponsor dilekçesi ile alınmaktadır; sponsor dilekçesinin yanı sıra ortaya çıkan masraflar öğrencilerin aile bireyleri, eğitim kurumları, iş kurumları ya da dernekler tarafından karşılanabilmektedir. Romanya öğrenci vizesi başvurusu için istenen evraklara ek olarak başvuruda bulunan kişilerden öğrenci belgesi talep edilmektedir.

Çocuklar ve Bebekler için Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Çocuklar ve bebekler için Romanya vizesi başvurusu, 18 yaşın altından küçük çocukların yalnız ya da tek bir ebeveyn veya yasal vasi ile ziyaret etmesi durumunda bu kişilerin iznini gösteren imzalı ve noter tarafından onaylı bir muvafakatname ile yapılmaktadır.

Romanya'ya Arabayla Gitmek için Vize Nasıl Alınır?

Romanya’ya arabayla gitmek için gerekli vize evraklarına ek olarak geçerli bir sürücü belgesi, uluslararası motor sigorta belgesi kapsamında tanımlanan yeşil kart ve araç ruhsatı talep edilmektedir.

Araba ile Romanya seyahati yapacak olan vatandaşların, sınır kapılarında satılan “rovignette” adlı elektronik otoyol geçiş kartlarını alarak araçlarının ön camlarına takmaları gerekmektedir. Rovignette, Romanya’ya araba ile gitmek isteyen vatandaşlar için online olarak veya yol üzerinden alınabilmektedir.

Geçerli Romanya vizesi ile Türkiye’den Bulgaristan üzerinden geçiş yapılabilir. Romanya vizesi ile Bulgaristan üzerinden karayoluyla transit geçişler için en fazla 24 saat Bulgaristan topraklarında kalınabilir.

Romanya Konsolosluğu Vize Başvurusu Hangi İllerden Yapılabilir?

Romanya konsolosluğu vize başvuru işlemleri aşağıda belirtilen illerden yapılabilmektedir.

 • Romanya Büyükelçiliği Ankara
 • Romanya Başkonsolosluğu İstanbul
 • Romanya Başkonsolosluğu İzmir

Romanya Vizesi için Aracı Kurumlar Hangileridir?

Romanya vizesi için Türkiye’de dış temsilcilik tarafından görevlendirilmiş herhangi bir aracı kurum bulunmamaktadır. Romanya vize başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar, başvurularını doğrudan Romanya dış temsilciliklerine yapmaktadır.

Vizem.net 81 ilde ikamet eden T.C vatandaşları için Romanya vize başvurularında danışmanlık verek akretide acentedir.

VFS Global Romanya Vize İşlemlerinde Yetkili Midir?

Hayır, VFS Global Romanya vize işlemlerinde yetkili değildir.

Romanya Vizesi Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Romanya vizesi randevu alma işlemleri e-visa web sitesi üzerinden yapılan online başvuru sonrası dış temsilciliklerden alınan onay maili sonrasında konsolosluk aracılığıyla gerçekleşmektedir. Başvuru sahipleri yapılan başvuru onaylandıktan sonra Romanya konsolosluk servisleri tarafından istenen orijinal belgelerin doğrulanması ile birlikte başvurunun işleme alınması için bizzat bulunmalarını gerektiren bir randevu daveti almaktadır.

Romanya konsolosluğu randevu alma işlemi sonrasında vize randevusu için ilgili konsolosluğa giden başvuru sahibi Romanya vizesi için işlem ücreti ödemelidir. Romanya vize randevu işlemi süreci tamamlandıktan sonra vize sonucu e-posta üzerinden gönderilmektedir.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya vize başvurularının sonuçlanması vize türlerine göre değişiklik göstermektedir. Vize sonuçları C tipi vize başvuruları için evrak tesliminden sonra 2- 15 gün arasında, D tipi çalışma vizesi ve geçici görev vizesi başvuruları için evrak tesliminden sonra 10 gün ve D tipi vize başvuruları için Romanya vize alma süresi evrak tesliminden sonra 45 gün sürmektedir.

Romanya vizesi başvuru sonucunda olumlu dönüş alan kişiler, pasaportlarını başvuru yapılan dış temsilcilerden yalnızca kimlik belgeleriyle teslim alabilmektedir.

Romanya Vize Takip ve Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Romanya vize takip ve sorgulama işlemleri Romanya vize başvurularının yapıldığı e-visa başvuru sistemi üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. Romanya vize başvuru takip işlemi için başvuruda bulunan kişiler başvuru dosyalarında yer alan referans numarası ve belirlenen şifre ile sisteme giriş yapıp başvuru formunu doldurmalıdır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvuruları için Romanya vize sorgulama ve takip işlemi 5 aşamalı otomatik SMS servisiyle ve online olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Romanya Vize Sonucu Nereden Öğrenilir?

Romanya vize sonucu başvuruda bulunulan dış temsilcilikten başvurunun sonuçlandığına dair alınan e-posta aracılığıyla öğrenilmektedir. Romanya vize başvurusu sonucunda vizenin onaylanıp onaylanmadığı ancak pasaport geri alındığında öğrenilmektedir.

Romanya Vize Ret Nedenleri Nelerdir?

Romanya vize ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Adli sicil kaydının temiz olmaması
 • Sahte seyahat belgesi sunmak
 • Romanya ziyaret amacına dair yetersiz açıklamada bulunmak
 • Pasaportun yıpranmış olması
 • Pasaportun geçersiz olması
 • Seyahat planına dair yeterli kanıt sunmamak
 • Referans mektubunun geçersiz olması
 • Seyahat masraflarının karşılanacağına dair yeterli kanıt sunmamak
 • Doğum sertifikasının ya da evlilik belgesinin geçersiz olması
 • Romanya seyahat sağlık sigortasının geçersiz olması
 • Konaklamaya dair geçerli kanıt olmaması
 • Geçmişte Schengen vize sınırlamalarına uymamış olmak

Romanya vize reddi alınması durumda başvuruda bulunan kişiler yeniden başvuru için müracaat edebilmektedir veya reddedilen başvuruların tekrardan değerlendirilmesi için itiraz başvurusunda bulunabilmektedir.

Romanya Vize Reddine İtiraz Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya vize reddine itiraz başvurusu yapmak isteyen kişiler eksik ya da yanlış olan belgelerini tamamladıktan sonra reddedilen vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi talebiyle Romanya dış temsilciliğine başvuruda bulunmalıdır. Romanya vize reddi dilekçesi resmi bir dil ile yazılmalı, reddedilme nedenini çürütecek belgeler sunulmalı ve maksimum 1 ay içerisinde ilgili kuruma gönderilmelidir.

Romanya'da Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Romanya’da vize uzatma işlemi, kısa süreli konaklama yapacak vize sahipleri için gerçekleşmemektedir. Romanya’da uzun süreli vize sahipleri, geçici ikamet hakkının uzatılması için başvuruda bulunabilmekte ve oturma izni alabilmektedir.

Başvuru sahipleri tarafından yapılacak olan kalış süresinin uzatılmasına ilişkin talep, vize süresi dolmadan en az 30 gün öncesinde ikamet edilen yere en yakın Romanya Göçmenlik Bürosu’nun yerel şubelerine başvurularak şahsen yapılmalıdır. Vize süresinin aşılması, vizenin iptaline ve Romanya topraklarından ayrılmaya sebep olmaktadır.

Romanya’da oturum izni almak isteyen uzun süreli yerleşim sahipleri, gerekli evraklar ile birlikte Romanya’da bulunan Göçmenlik Ofisleri’ne başvuruda bulunabilmektedir. Romanya’da geçici ve kalıcı olmak üzere iki türlü oturma iznine müracaat edilebilmektedir ancak kalıcı oturum izni almak için öncesinde geçici oturum izni alınmalıdır.

Romanya Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Romanya vizesi almak zor bir süreç değildir. Pasaport, başvuru formu ve sağlık sigortası gibi istenen evrakların kurallara uygun bir şekilde hazırlanması ve başvuruda bulunulması durumunda Romanya vizesi almak kolay işleyen bir süreçtir.

Romanya Vizesi için Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Romanya vizesi için danışmanlık hizmeti Vizem.net aracılığıyla alınabilmektedir. Vizem.net Romanya vizesi başvurularında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için kısa süreli ve uzun süreli vize başvurularında evrakların hazırlanmasından başvuru takibine kadar uzayan süreçte danışmanlık hizmeti vermektedir.

Vizem.net üzerinden danışmalık hizmeti almak isteyen kişiler, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan Vizem.net ofislerine ya da çağrı merkezlerine ulaşarak Romanya vize danışmanlık için talepte bulunabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

Romanya seyahatleri ve vize işlemleri hakkında merkezimize sıklıkla sorulan sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Schengen Vizesi İle Romanya'ya Gidilebilir Mi?

Schengen vizesi ile Romanya’ya gidilmektedir. Romanya Avrupa Birliği’ne dahil olan bir ülkedir ancak henüz Schengen ülkeleri arasına girmemiştir. 1 Şubat 2014 tarihi itibari ile yürürlüğe giren bir düzenleme ile Romanya’ya yapılan seyahatlerde 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla çok girişli Schengen vize sahipleri ile Schengen bölgesi ikamet tezkeresi bulunanlar vize almaktan muaf tutulmuştur.

Schengen ülkesi ikamet tezkeresine sahip olan veya Schengen multi vize sahibi Türk vatandaşları, Romanya Schengen vize işlemleri için muaf tutulmaktadır.

Bulgar Vizesi İle Romanya'ya Gidilebilir Mi?

Avrupa Parlamentosu'nun 565/2014/EU sayılı kararı uyarınca, Bulgaristan, Hırvatistan ya da Kıbrıs tarafından verilmiş geçerli bir vizeye sahip olan kişiler Romanya’ya girebilmektedir.

Romanya Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Romanya vizesi ile gidilebilecek ülkeler Avrupa Parlamentosu'nun 565/2014/EU sayılı kararı uyarınca Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs olarak belirlenmiştir.

Romanya Vizesi İle Almanya'ya Gidebilir Miyim?

Hayır, Romanya vizesi ile Almanya’ya gidilmemektedir. Romanya henüz Schengen Anlaşması’na dahil olmadığı için Romanya vizesi sahiplerine Schengen bölgesindeki ülkelerden herhangi birine seyahat etmeleri veya giriş yapmaları için izin verilmemektedir.

Romanya Vizesi İle Bulgaristan'a Giriş Yapılabilir Mi?

Evet, Romanya vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılabilmektedir.

Romanya Vizesi İle Bulgaristan'da Kaç Gün Kalınır

Romanya vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapmak isteyen kişiler 90 güne kadar konaklama yapabilmektedir.

Romanya Vizesi İle Hırvatistan'a Gidilir Mi?

Evet, Romanya vizesi ile Hırvatistan’a gidilebilmektedir.

Romanya Transit Vize İstiyor Mu?

Romanya topraklarını transit geçmek veya Romanya topraklarında konaklamak isteyen turistik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Romanya vizesi almaları gerekmektedir. Romanya’yı transit geçmek ya da 90 günlük kısa süreli seyahatlerde bulunmak isteyen hususi pasaport, hizmet pasaportu ya da diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları vizeden muaf tutulmaktadır.

Romanya’yı transit geçmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları AB ülkelerinden biri veya Schengen ülkesi tarafından düzenlenen ikamet belgesi ya da geçerli vizesi ile veya İsviçre ve Liechtenstein tarafından düzenlenmiş olan ikamet belgesine sahip olmak koşuluyla, 5 günü geçmemek üzere ve ilgili vize veya ikamet belgesinin geçerlilik süresini aşmamak şartı ile Romanya transit vize almadan geçebilmektedir.

Romanya Kapıda Vize Uygulaması Var Mıdır?

Hayır, Romanya kapıda vize uygulaması yoktur.

Romanya Hızlı Vize Uygulaması Var Mıdır?

Hayır, Romanya hızlı vize uygulaması bulunmamaktadır. Türkiye’de bulunan Romanya dış temsilcilikleri tarafından verilen Romanya kısa süreli turistik vizesi işlemleri için yapılan başvurular 48 içerisinde tamamlanmaktadır ancak aynı gün vize verilmesini sağlayan Romanya express vize uygulaması olmamaktadır.

Romanya vize başvurusu yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Vizem.net aracılığı ile başvuru merkezine gelinmesine gerek kalmadan sadece evrak yönlendirerek vize başvuru sürecini başlatabilmektedir.

Kimler için Romanya Vize Muafiyeti Bulunur?

Romanya kısa süreli ziyaretler için belirlenen vize muafiyeti durumları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir kısa süreli vize, uzun süreli vize ya da Schengen üyesi bir ülke tarafından verilen oturma izni bulunması
 • Bulgaristan, Hırvatistan veya Kıbrıs tarafından verilmiş kısa süreli vize, uzun süreli vize ya da oturma izni olması
 • Avrupa Birliği’ne mensup bir ülke tarafından verilmiş geçerli bir uzun süreli oturma izni olması
 • İngiltere ya da İrlanda tarafından verilmiş en az 5 yıl geçerli olan kalıcı bir oturma izninin bulunması
 • Romanya vatandaşının, Avrupa Birliği ya da Avrupa Ekonomik Alanı üyesi bir vatandaşın veya İsviçre vatandaşının Avrupa Birliği vatandaşı olmayan aile üyesi olmak (Bu muafiyet yalnızca belirtilen vatandaşların eşleri, 21 yaşın altındaki çocuklar ve belirtilen vatandaşlara bağımlı ebeveynler için geçerlidir.)
 • Schengen, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs vizelerinin geçerlilik tarihinin geri kalanını Romanya’da geçirmek (Eğer 20 gün geçerliliği bulunan vizenin 10 günü başka bir ülkede konaklandıysa geri kalan 10 gün Romanya’da konaklanması mümkündür.)

Romanya'dan Türkiye'ye Vize Gerekir Mi?

Romanya’dan Türkiye’ye ziyarette bulunacak kişiler arasında resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi olanlar 90 gün süreyle vizeden muaf tutulmaktadır. Resmi pasaport ve umuma mahsus pasaport sahibi olmayan Romanya vatandaşları için Türkiye vizesi alma şartı vardır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: