Romanya Vizesi

Romanya Vizesi: Romanya Vize Başvuru ve Takip İşlemleri

Romanya vizesi, herhangi bir amaçla Romanya’yı ziyarette bulunacak ya da Romanya’da ikamet edecek yabancıların belirli şartları sağlamaları koşuluyla verilen Romanya’ya süreli erişim iznidir.

Romanya vizesi başvurusu, başvuru için istenen evrakların Romanya dış temsilciliklerine veya Romanya temsilcilikleri tarafından akredite edilmiş vize acentelerine teslim edilmesiyle gerçekleştirilmektedir.

Romanya dış temsilcilikleri tarafından tahsil edilen vize ücretleri türüne göre tabloda verilmiştir.

Romanya Vize Ücreti Tablosu 2021
HizmetÜcreti
Kısa süreli oturum vizeleri için konsolosluk harcı80 €
Kısa süreli oturum vizeleri için konsolosluk harcı (6-12 yaş)40 €
Kısa süreli oturum vizeleri için konsolosluk harcı (0-6 yaş)Ücretsiz
Uzun süreli oturum vizeleri için konsolosluk harcı120 €

Romanya Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Romanya’ya gidecek umuma mahsus pasaport (bordo pasaport) hamilleri vizeye tabidir.

Romanya’ya gidecek diplomatik, hizmet ve hususi pasaport (siyah, gri ve yeşil pasaport) hamilleri, altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.

Romanya Vize Türleri Nelerdir?

Romanya vize türlerinin başlıcaları aşağıda listelenmiştir.

 • Uzun süreli oturum vizesi (D tipi)
 • Kısa süreli oturum vizesi (C tipi)
 • Transit vizesi (B tipi)
 • Havaalanı transit vizesi (A tipi)

Romanya uzun süreli oturum vizesi, 90 gün boyunca Romanya’da oturum hakkı sağlayan ve Romanya’da bulunulan süreçte, Romanya’da bulunulabilecek sürenin uzatılması için Romanya Göçmen Bürosuna başvuru hakkı sağlayan vize çeşididir. Romanya uzun süreli oturum vizesine; Romanya’da ekonomik ve ticari faaliyetlerde bulunmak isteyen, çalışmak isteyen, eğitim görmek isteyen, aile birleşimi yapmak isteyen, iş görevlendirmesine tayin olan ya da olmak isteyen, dini faaliyetlerde bulunmak isteyen, bilimsel araştırma faaliyetlerinde bulunmak isteyen veya Rumen yasalarına karşı gelmeyen herhangi bir uzun süreli faaliyette bulunmak isteyen adaylar başvurabilmektedir.

Romanya kısa süreli oturum vizesi, Romanya’ya girilen günden itibaren 180 gün içerisinde 90 gün Romanya’da bulunma ve talebe göre bir veya birden fazla kez giriş-çıkış izni veren vize çeşididir. Romanya kısa süreli oturum vizesine; Romanya’ya resmi görevle gitmek isteyen, turistik ziyarette bulunmak isteyen, kısa süreli iş görevlendirmeleri için gidecek ya da gitmek isteyen, kişisel ziyarette bulunmak isteyen, nakliyat amaçlı gitmek isteyen, kültürel amaçlarla ziyaret etmek isteyen, bilimsel faaliyetlerde bulunmak isteyen, sosyal faaliyetlere katılmak isteyen, kısa süreli tıbbi tedavi görecek veya Rumen yasalarına karşı gelmeyen diğer kısa süreli faaliyetler için gitmek isteyen adaylar başvurabilmektedir.

Romanya transit vizesi, Romanya’ya girilmesinden itibaren 5 günü geçmeyecek şekilde, başka bir ülkeye geçiş için Romanya topraklarına erişim sağlanmasına izin veren vize türüdür.

Romanya havaalanı transit vizesi, Romanya’daki havaalanlarının uluslararası alanlarına giriş ile esas olarak hedeflenen ülkeye hareket edecek uçağa biniş arasında yolcunun havaalanında bulunabilmesi için verilen izindir.

Romanya C Tipi Vize Nedir?

Romanya C tipi vize ya da diğer adıyla kısa süreli oturum vizesi; talebe göre tek ya da birden fazla kere Romanya’ya giriş olacak şekilde, Romanya’ya ilk girişten itibaren 180 gün içinde en fazla 90 gün Romanya’da oturum izni veren vize tipidir.

Kısa süreli oturum vizesi hamili Romanya’da kalma süresini uzatmayı talep edememektedir. Romanya kısa süreli oturum vizesine (C tipi vize) başvurmak için gösterilebilecek sebepler listelenmiştir.

 • Resmi görev
 • Turizm
 • İş
 • Rumen vatandaşlarını ya da Romanya’da oturum izni bulunan şahısları ziyaret
 • Nakliyat işlemleri
 • Kültürel, bilimsel ve sosyal faaliyetlere katılım
 • Kısa süreliğine tıbbi tedavi
 • Rumen yasalarına karşı gelmeyen diğer kısa süreli faaliyetler

Romanya Turistik Vizesi Nedir?

Romanya turistik vizesi, turistik amaçlarla Romanya’yı ziyaret etmek isteyenlerin başvurabileceği bir C tipi vize türüdür. Romanya turistik vizesi bir kısa süreli oturum vizesidir ve 180 gün içerisinde en fazla 90 gün olacak şekilde Romanya’ya erişim sağlamaktadır. Romanya turistik vizesine başvuru yapılırken; seyahat planı, rezervasyonlar ve her kalınan gün için 50 euro bütçe belgelenmelidir.

Romanya Turist Vizesi başvurusu şahsen yapılabilmektedir. 6 veya daha fazla kişiden oluşan ve bir turizm seyahat acentesi tarafından düzenlenen tur kapsamında gidiliyorsa acente aracılığıyla yapılabilmektedir.

Romanya’ya turistik amaçlarla gidecek diplomatik, hizmet ve hususi pasaport (siyah, gri ve yeşil pasaport) hamilleri, altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla, Romanya turist vizesi almaktan muaftır.

Romanya Kısa Süreli Akraba Ziyareti Vizesi Nedir?

Romanya kısa süreli akraba ziyareti vizesi, Romanya ziyaret vizesi kapsamına giren ve Romanya’da ikamet eden Romanya vatandaşlarını veya Romanya’da uzun süreli oturma izni bulunan yabancıları ziyaret etmek için Romanya’ya 6 ay içinde en fazla 3 ay olacak şekilde erişim izni sağlayan C tipi vize türüdür.

Romanya ziyaret vizesi almak için, ziyaret edilecek Romanya vatandaşı ya da Romanya’da oturma iznine sahip tanıdık tarafından yazılacak olan davet mektubu, vize hamilinin vize süresi dolduğu halde ülkeyi terk etmemesi durumunda cezai işlemlerle karşılacağını kabul ettiği beyanını içermelidir.

Eğer Romanya’da ziyaret edilecek şahıs; vize sahibine sponsor olmayacaksa, Romanya’da bulunulacak gün başına 50 euro ve toplam en az 500 euro olmak üzere maddi yeterlilik ispatlanmalıdır.

Romanya’ya ziyaret amacıyla gidecek diplomatik, hizmet ve hususi pasaport (siyah, gri ve yeşil pasaport) hamilleri, altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla, Romanya ziyaret vizesi almaktan muaftır.

Romanya Kısa Süreli Çalışma Vizesi Nedir?

Romanya kısa süreli çalışma vizesi, çalıştıkları kurum tarafından Romanya’da kısa süreli olarak görevlendirilen çalışanların başvurabileceği 180 gün içinde en fazla 90 gün Romanya’da kalma hakkı tanıyan C tipi vizedir.

Romanya iş vizesi almak için Romanya’da iletişime geçilecek kurum veya şirketlerden davetiye mektubu temin edilmelidir.

Romanya’da kısa süreli olarak görevlendirilen diplomatik, hizmet ve hususi pasaport (siyah, gri ve yeşil pasaport) hamilleri, altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla, kısa süreli vizelerden muaftır.

Romanya Kısa Süreli Kültür ve Turizm Faaliyetleri Vizesi

Romanya kısa süreli kültür ve turizm faaliyetleri vizesi, Romanya’da 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde kültürel, bilimsel veya sosyal faaliyetlerde bulunacak olanların başvurabileceği C tipi vize türüdür.

Davetli olunan ya da katılınacak olan etkinlikleri tertip eden kurum veya organizasyonlardan davetiye mektubu almak, Romanya kısa süreli kültür ve turizm faaliyetleri vizesi alabilmek için önem arz etmektedir.

Romanya’ya kültürel ve sosyal etkinlikler için gidecek diplomatik, hizmet ve hususi pasaport (siyah, gri ve yeşil pasaport) hamilleri, altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla, kısa süreli vizelerden muaftır.

Romanya D Tipi Vize Nedir?

D tipi vize Romanya geneli 90 gün oturum hakkı sağlayan ve Romanya’ya giriş yapılan tarihten itibaren 60 gün içinde uzatılması talebiyle Romanya Göçmenlik Bürosuna başvuruda bulunulabilmesini sağlamayan uzun süreli oturum vizesidir.

Oturum vizesi uzatma talebi Romanya Göçmen Bürosu ofislerine yapılmaktadır. Uzatma talebi vize bitiminden en geç 30 gün önce yapılmalıdır, aksi halde vize hamili vize tarihinin bitiminde Romanya’yı terk etmek durumundadır.

Romanya uzun süreli oturum vizesine (D tipi vize) başvurmak için gösterilebilecek sebepler listelenmiştir.

 • Ekonomik faaliyetler
 • Mesleki faaliyetler
 • Ticari faaliyetler
 • Çalışma
 • Tayin
 • Eğitim
 • Aile
 • Dini faaliyetler
 • Bilimsel araştırma
 • Gönüllülük, tıbbi tedavi gibi Rumen yasalarına uygun diğer uzun süreli faaliyetler

Romanya Uzun Süreli Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Romanya uzun süreli aile birleşimi vizesi, Romanya’da uzun süre oturum hakkı kazanmış şahısların veya Romanya vatandaşlarının ailelerinin Romanya’da uzatılabilir statüde 90 gün oturum hakkı alabilmesini sağlayan uzun süreli D tipi vize türüdür.

Romanya aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar arasında, standart vize evraklarına ek olarak Romanya Göçmenlik Bürosundan alınacak onay belgesi bulunmalıdır.

Romanya’da en az bir yıl oturum iznine sahip ya da mülteci statüsüne sahip olan sponsorların eşleri ve 18 yaş altı çocukları Romanya Aile Birleşimi Vizesi için başvuruda bulunabilmektedir.

Romanya Uzun Süreli Staj ve Öğrenci Vizesi Nedir?

Romanya uzun süreli staj ve öğrenci vizesi, Romanya’da uzun süre eğitimsel faaliyetlere ya da değişim programlarına katılacak olan öğrencilerin başvurabileceği, uzatılabilir statüde 90 günlük uzun süreli D tipi bir vize türüdür.

Öğrenim harcının yatırıldığının ispatı, öğrenim görülecek kuruma kabul alındığını belirten resmi onaya sahip evraklar ve adli sicil kaydı Romanya uzun süreli öğrenci vizesi için gereken belgeler arasındadır.

Romanya uzun süreli staj ve öğrenci vizesi ile sadece ücretsiz staj yapılabilmektedir, ücret karşılığı staj yapacak adayların Romanya uzun süreli iş vizesine başvurması gerekmektedir.

Romanya üniversiteleri tarafından sağlanan değişim programları fırsatlarından faydalanmak isteyen adaylar Romanya Erasmus Vizesi başvurularını gerçekleştirmelidirler.

Romanya Uzun Süreli İş Vizesi Nedir?

Romanya uzun süreli iş vizesi, Romanya’ya uzun süreli çalışma amaçlı gidecek ve vize süresince asgari ücret üzeri geçinme imkanını ispatlayabilecek olan kişilerin başvurabileceği, uzatılabilir statüde 90 günlük uzun süreli D tipi vize türüdür.

Romanya Çalışma vizesi alınabilmesi için Romanya Göçmen Bürosu tarafından düzenlenmiş çalışma izninin bir kopyasının diğer vize evraklarıyla beraber şahsen yapılacak başvuru esnasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

Romanya Transit Vizesi Nedir?

Romanya transit vizesi, 5 günü geçmeyecek şekilde başka bir ülkeye gitme amacıyla Romanya topraklarında bulunma izni tanıyan vize çeşididir.

Romanya transit vizesi başvuruları için; seyahatin asıl hedefinden alınan vize, ulaşım biletleri ve rezervasyonları, şahsi araçla seyahat durumunda sürücünün ehliyeti ve aracın ruhsatı destekleyici belgeler olarak sunulmalıdır.

Romanya Havaalanı Transit Vizesi Nedir?

Romanya havaalanı transit vizesi, Romanya’daki havaalanlarının uluslararası alanlarına giriş ile esas olarak hedeflenen ülkeye hareket edecek uçağa biniş arasında yolcunun havaalanında bulunabilmesi için verilen izindir.

Türk vatandaşlarının Romanya havaalanı transit vizesi almasına gerek yoktur.

Romanya Vize Şartları Nelerdir?

Romanya vizesi alabilmek için seyahat amacıyla uyuşacak vizenin gerekliliklerinin sağlanması gerekmektedir.

Romanya vizesi şartlarından bazıları listelenmiştir.

 • Her vize başvurusu için gereken, başvuru formu ve maddi yeterlilik göstergeleri gibi standart evraklar eksiksiz tamamlanmalıdır.
 • Çalışma vizesi için, Romanya Göçmen Bürosundan temin edilen çalışma izninin kopyası başvuruya eklenmelidir.
 • Ziyaret vizesi için, ziyaret edilen Romanya vatandaşından ya da Romanya’da oturum izni bulunan şahıstan davetiye mektubu alınmalıdır.
 • Kültürel, bilimsel ve sosyal etkinliklere katılmak için, etkinliği düzenleyen organizasyonlardan alınacak davetiye başvuruya eklenmelidir.
 • Kısa süreli çalışma vizesi için, iletişime geçilecek kurum ve şirketlerden alınacak davetiye başvuruya eklenmelidir.

Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Romanya vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Vize başvuru formu: Vize başvuru formu gerçek bilgilerle uyumlu olarak doldurulmalıdır.
 • İki fotoğraf: İki adet 3 cm genişliğe ve 4 cm yüksekliğe sahip beyaz arka fonlu güncel vesikalık fotoğraf başvuruya eklenmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: 30.000 euro geçerliliği olan ve Romanya’da kalınacak tüm süreyi kapsayan sigorta yaptırılmalıdır.
 • Maddi yeterlilik göstergeleri: Maaş bordrosu, emeklilik kartı, toplam gelir ile ilgili vergi beyannamesi, banka hesap cüzdanının ekstresi, gerekli para miktarının var olduğuna dair ve tüm sorumluluklarının bilincinde olduğunu gösteren beyanname gibi son 3 aya dair belgeler eklenmelidir.
 • Konaklama koşullarının temin edildiğinin ispatı: Başvurana ait Romanya’da bulunan konaklama rezervasyonu, konut sıfatını taşıyan bir gayrimenkul tapu senedi ya da bir konutun kiralık sözleşmesi başvuruda beyan edilmelidir.
 • İzin yazısı: Çalışanlar için; iş yerinden alınan, seyahat tarihlerinde izinli ya da Romanya’da görevli olduğunu belirten yazı başvuruya eklenmelidir.
 • Emeklilik belgesi: Emekli kişiler için, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emeklilik belgesi başvuruya eklenmelidir.
 • Çiftçilik belgesi: Çiftçiler için, tarım odasından alınan belge başvuruya eklenmelidir.
 • Öğrenci belgesi: Üniversite öğrencileri için, öğrenim kurumundan alınan imzalı öğrenci belgesi başvuruya eklenmelidir.

Romanya vizesi için gerekli belgeler, başvurulan vize çeşidine ve göre değişiklik gösterebilmektedir.

Romanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Romanya vize başvuru formu doldurma adımları listelenmiştir.

 • 3 cm genişliğe ve 4 cm yüksekliğe sahip beyaz arka fonlu güncel vesikalık fotoğrafı yapıştırılmalıdır.
 • Kimlik bilgileri bölümü, resmi belgelerle bire bir uyuşacak şekilde doldurulmalıdır.
 • Pasaport bilgileri bölümü, pasaport üzerindeki bilgilerle bire bir uyuşacak şekilde doldurulmalıdır.
 • Başvurulan vize türü, seyahat amacı ve önceki vize ve seyahatlerle ilgili bilgiler gerçeklikle uyuşacak şekilde eklenmelidir.
 • Seyahatin finanse edilme yolu belirtilmelidir.
 • Başvuran telefon numarası, adres ve elektronik posta adresi bilgileri girilerek form imzalanmalıdır.

Romanya temsilciliklerinin resmi sitelerinde, İngilizce ve Rumence olan Romanya vize başvuru formu örneği bulunmaktadır.

Romanya Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Romanya vizesi başvuru formuna yapıştırılacak fotoğraf, 3 cm genişliğe ve 4 cm yüksekliğe sahip beyaz arka fonlu güncel bir vesikalık fotoğraf olmalıdır.

Romanya C tipi vizesi ya da diğer adıyla kısa süreli oturum vizesi için başvuruya eklenecek iki adet vesikalık fotoğraf, 3 cm genişliğe ve 4 cm yüksekliğe sahip beyaz arka fonlu güncel vesikalık fotoğraflar olmalıdır.

Romanya D tipi oturum vizesi için gerekli fotoğraf 4 cm genişliğinde 5 cm yükseklikte olmalıdır. Ayrıca fotoğrafın beyaz arka fonlu ve güncel olması gerekmektedir.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya’ya vize alınırken ilk adım Romanya vize evraklarını toplamaktır. Romanya Konsolosluğu pasaport randevusu, mail ya da telefon yoluyla ikamete göre en yakın Romanya temsilciliğinden alınabilmektedir. Romanya vize evrakları, Romanya temsilciliklerinden birine belirlenen randevu tarihinde şahsen teslim edildikten sonra vize sonucu genellikle 4 ila 15 gün içerisinde belli olmaktadır.

Romanya için vize başvurusu olumsuz sonuçlandığı takdirde başvuranın bu karara İngilizce ya da Rumence hazırlayacağı dilekçeyle itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

0-18 Yaş Arası Çocuklar için Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

0-18 yaş arası çocuklar için yapılacak Romanya vizesi başvurularında standart belgelere ek olarak; tek başına seyahat edecekler için her iki ebeveyninin, tek ebeveynle seyahat edecek başvuranlar için diğer ebeveynin imzaladığı noter tasdikli muvafakatnameye ihtiyaç duyulmaktadır.

Romanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evrakların hazırlanması: Seyahat planlanına uygun şekilde eksiksiz ve doğru bilgilerle vize başvuru formu doldurulmalıdır ve uyumlu olan vize türüne göre gerekli evraklar temin edilmelidir.

 • Randevu: Romanya dış temsilciliklerinden veya temsilcilikler tarafından yetkilendirilen vize acentelerinden randevu alınmalıdır.
 • Başvuru: Seyahat tarihinden en az 15 gün önce (D tipi vize için 30 gün önce) belgelerin eksiksiz olarak Romanya dış temsilciliğine belirlenen randevu tarihinde şahsen teslim edilmelidir.
 • Pasaport teslimi: Pasaport, genellikle başvurunun 4-15 gün ertesinde vize işlemleri sonuçlandıktan sonra şahsen ya da kargo aracılığıyla teslim alınmalıdır.

Romanya’ya giriş izni sağlayan Romanya vizeleri, Romanya’nın Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerinde bulunan Romanya Konsolosluğu birimleri aracılığıyla alınabilmektedir.

Romanya Vize Başvurusu İçin Randevu Nasıl Alınır?

Romanya vize başvurusu için alınacak randevu, ikamete göre belirlenecek Rumen temsilciliğine mail ya da telefonla yoluyla ulaşılarak alınabilmektedir.

Romanya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Romanya vize başvuruları ikamet adresinin bulunduğu yere göre; Romanya Ankara Büyükelçiliğine, Romanya İstanbul Başkonsolosluğuna ve Romanya İzmir Başkonsolosluğuna yapılabilmektedir. Romanya vize başvuruları; Romanya temsilcilikleri dışında, akredite vize acenteleri üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir.

Romanya Vize Başvuru Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Romanya vize başvuru takibi online olarak yapılamamaktadır. Romanya vize başvurusu vizem.net aracılığıyla yapıldığı takdirde, bavuru takibi deneyimli danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya vizesi başvuruları, başvuru tarihinden 4 ila 15 gün sonra sonuçlanmaktadır. Romanya vizesinin sonuçlanma süresi; dönemsel yoğunluklar, resmi tatiller ve ek belge talepleri gibi sebeplerden ötürü uzayabilmektedir.

Romanya Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Romanya vize reddine nasıl itiraz edilir? Romanya vize reddine; ikamet durumuna bağlı olarak Romanya Ankara Büyükelçiliğine, Romanya İstanbul Başkonsolosluğuna veya Romanya İzmir Başkonsolosluğuna hitaben İngilizce ya da Rumence yazılacak dilekçe ile itiraz edilebilmektedir. Romanya vize reddi itirazı dilekçesinde, başvurana bildirilmiş olan ret sebebi dikkate alınarak, ret sebeplerini çürütecek argümanlar sunulmalı ve dilekçeye eklenecek belgelerle bu argümanlar desteklenmelidir.

Romanya Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Romanya’ya D tipi vize giriş yapmış olanlar, oturum haklarının süresinin uzatılması ya da kalıcı oturum izni alabilmek için Romanya İçişleri Bakanlığına bağlı olan Romanya Göçmen Bürosuna başvurabilmektedirler. Romanya’da oturum izni uzatma başvuruları, D tipi vizenin bitiş tarihinden en az 30 gün önce yapılmalıdır. Romanya’da oturum izni uzatma başvurusunun, Romanya’da ikamet edilen bölgeye göre atanacak Romanya Göçmen Bürosu ofisine şahsen yapılması gerekmektedir. Vize uzatma işlemini belirlenen süre içerisinde yapmayan kişilerin, Romanya topraklarını terk etmesi gerekmektedir.

Schengen Vizesi ile Romanya’ya Gidilebilir Mi?

Evet, Schengen vizesi ile Romanya topraklarına giriş yapmak Schengen vizesi kurallarına uyulduğu ve vize süresi dolmadığı sürece mümkündür. Romanya Schengen vizesi ile giriş sağlanmasına izin verse de, Romanya vizesi ile Schengen bölgesine erişim sağlanamamaktadır.

2007’den beri Avrupa Birliği üyesi olsa da, Romanya Schengen Vizesi bölgesinde yer almamaktadır.

Romanya Vizesi Almak Zor Mudur?

Romanya vizesi, başvuranın ülkede vize süresini aşacak kadar kalma motivasyonuna sahip olmadığını gösteren gerekli evraklar eksiksiz tamamlandığı, evraklardaki beyanlar doğru olduğu ve vize ücretleri ödendiği takdirde çoğu durumda sorunsuz bir şekilde alınabilmektedir.

Romanya Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Romanya; belirli koşulları sağlayan devlet çalışanlarına, devlet çalışanlarının eşlerine ve 25 yaşını geçmemiş çocuklarına verilen yeşil (hususi) pasaporta sahip olanlardan 6 ay içerisinde en fazla 3 ay Romanya’da bulunmak kaydıyla vize istememektedir.

Romanya Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

Romanya’dan transit geçiş yapmak isteyen veya 6 aylık süre içerisinde azami 3 ay olacak şekilde Romanya’da bulunacak; diplomatik, hizmet ya da hususi pasaport (siyah, gri ve yeşil pasaport) hamilleri vizeden muaftır.

Romanya Kapıda Vize Uygulaması Var Mıdır?

Romanya’da kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır.

Romanya’nın Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

Romanya’nın vize istediği ülkeler listelenmiştir.

 • Afganistan
 • Ekvador
 • Cezayir
 • Mısır
 • Angola
 • Ekvator Ginesi
 • Ermenistan
 • Eritre
 • Azerbaycan
 • Esvatini
 • Bahreyn
 • Etiyopya
 • Bangladeş
 • Fiji
 • Beyaz Rusya
 • Gabon
 • Belize
 • Gambiya
 • Benin
 • Gana
 • Butan
 • Gine
 • Bolivya
 • Gine-Bissau
 • Botsvana
 • Guyana
 • Burkina Faso
 • Haiti
 • Burma/Myanmar
 • Hindistan
 • Burundi
 • Endonezya
 • Kamboçya
 • İran
 • Kamerun
 • Irak
 • Yeşil Burun Adaları
 • Jamaika
 • Orta Afrika Cumhuriyeti
 • Ürdün
 • Çad
 • Kazakistan
 • Çin
 • Kenya
 • Kongo
 • Kuveyt
 • Fildişi Sahili
 • Kırgızistan
 • Küba
 • Laos
 • Demokratik Kongo Cumhuriyeti
 • Lübnan
 • Cibuti
 • Lesoto
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Liberya
 • Libya
 • Somali
 • Madagaskar
 • Güney Afrika
 • Malavi
 • Sri Lanka
 • Maldivler
 • Sudan
 • Mali
 • Güney Sudan
 • Moritanya
 • Surinam
 • Moğolistan
 • Suriye
 • Fas
 • Tacikistan
 • Mozambik
 • Tanzanya
 • Namibya
 • Tayland
 • Nauru
 • Komorlar
 • Nepal
 • Togo
 • Nijer
 • Tunus
 • Nijerya
 • Türkiye
 • Kuzey Kore
 • Türkmenistan
 • Umman
 • Uganda
 • Pakistan
 • Özbekistan
 • Papua Yeni Gine
 • Vietnam
 • Filipinler
 • Yemen
 • Katar
 • Zambiya
 • Rusya
 • Zimbabve
 • Ruanda
 • Sao Tome ve Príncipe
 • Suudi Arabistan
 • Senegal
 • Sierra Leone

Romanya’nın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Romanya’nın vize istemediği ülkeler listelenmiştir.

 • Arnavutluk
 • Andorra
 • Antigua ve Barbuda
 • Arjantin
 • Avustralya
 • Bahamalar
 • Barbados
 • Bosna Hersek
 • Brezilya
 • Brunei Sultanlığı
 • Kanada
 • Şili
 • Kolombiya
 • Kosta Rika
 • Dominika
 • Kuzey Makedonya Cumhuriyeti
 • Gürcistan
 • Grenada
 • Guatemala
 • Vatikan
 • Honduras
 • İsrail
 • Japonya
 • Kiribati
 • Malezya
 • Marshall Adaları
 • Mauritius
 • Meksika
 • Mikronezya
 • Moldova Cumhuriyeti
 • Monako
 • Karadağ
 • Yeni Zelanda
 • Nikaragua
 • Palau
 • Panama
 • Paraguay
 • Peru
 • Saint Kitts ve Nevis
 • Saint Lucia
 • Saint Vincent ve Grenadinler
 • Salvador
 • Samoa
 • San Marino
 • Sırbistan
 • Seyşeller
 • Singapur
 • Solomon Adaları
 • Güney Kore
 • Doğu Timor
 • Tonga
 • Trinidad ve Tobago
 • Tuvalu
 • Ukrayna
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Birleşik Krallık
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Uruguay
 • Vanuatu
 • Venezuela

Romanya Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidebilir?

Romanya vizesi sadece Romanya’ya erişim izni sağlamaktadır. Romanya, 2007’den bu yana Avrupa Birliği üyesi olsa da, henüz Schengen Bölgesine dahil değildir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: