Romanya İşçi Vizesi

Romanya İşçi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Romanya işçi vizesi, Romanya’ya uzun süreli çalışma amaçlı gidecek ve vize süresince asgari ücret üzeri geçinme imkanını ispatlayabilecek olan kişilerin başvurabileceği, uzatılabilir statüde 90 günlük uzun süreli D tipi vize türüdür.

Romanya işçi vizesi, Romanya Göçmen Bürosundan çalışma izni alındıktan sonra bu iznin bir kopyası ile Romanya dış temsilciliklerine başvurularak alınmaktadır. Romanya işçi vizesi Romanya’da 90 gün kalma hakkı sağlamaktadır. Hakkın uzatılması için vize bitiş tarihinden en az 30 gün önce Romanya’daki Romanya Göçmen Bürosu ofislerine şahsen başvurulması gerekmektedir.

Romanya İşçi Vizesine Kimler Başvuru Yapabilir?

Romanya işçi vizesine kimlerin başvurması gerektiğine dair bilgiler aşağıda listelenmiştir.

 • Romanya’da 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde makine kurulumu veya bakımı ve mal denetlemesi gibi görevlendirmeler için Romanya’ya gelecekler Romanya kısa süreli iş vizesine başvurabilmektedirler.
 • Personel eğitimi için 180 günde 90 günü geçmeyecek şekilde Romanya’ya gelecekler Romanya kısa süreli iş vizesine başvurabilmektedirler.
 • 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde mevsimlik işler için Romanya’da bulunmak isteyenler, Romanya kısa süreli iş vizesine başvurabilmektedirler.
 • Romanya’da faaliyet gösteren firmalar, kar amacı gütmeyen kuruluşlar veya Romanya hükümeti tarafından işe alımı yapılanlar Romanya uzun süreli işçi vizesine başvurabilmektedirler.
 • Mevsimlik işlerde 180 gün içerisinde 90 günü aşacak şekilde çalışmak üzere Romanya’ya gelmek isteyenler Romanya uzun süreli işçi vizesine başvurabilmektedirler.
 • Çalıştıkları firma ya da kar amacı gütmeyen organizasyon tarafından geçici veya kalıcı olarak, Romanya yasalarına ihlal etmeyecek ve 180 gün içerisinde 90 günü aşan çalışmalarda bulunmak üzere, Romanya’ya gönderilecekler Romanya uzun süreli işçi vizesine başvurabilmektedirler.
 • Çalıştıkları firmanın ya da kar amacı gütmeyen organizasyonun Romanya şubelerinde geçici ya da kalıcı görev alacak ve 180 gün içerisinde 90 günü aşacak şekilde firma tarafından görevlendirilmiş olanlar Romanya uzun süreli işçi vizesine başvurabilmektedirler.
 • Geçici görevlendirmeyle Romanya’ya resmi göreve atanıp görevlendirme süreleri 180 gün içinde 90 günü aşanlar, Romanya çalışma amaçlı vize başvurusunu uzun süreli olarak yapabilmektedir.

Romanya İşçi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Romanya işçi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Çalışma izni: Romanya İçişleri Bakanlığına bağlı Romanya Göçmen Bürosundan alınacak çalışma izninin bir kopyası başvuruya eklenmelidir.
 • Vize başvuru formu: Vize başvuru formu gerçek bilgilerle uyumlu olarak doldurulmalıdır.
 • İki fotoğraf: İki adet 4 cm genişliğe ve 5 cm yüksekliğe sahip beyaz arka fonlu güncel vesikalık fotoğraf başvuruya eklenmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: 30.000 euroya kadar, 90 günlük ilk vize süresini kapsayan sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Maddi yeterlilik göstergeleri: Romanya’da konaklamak için gerekli para miktarının var olduğuna dair ve tüm sorumluluklarının bilincinde olduğunu gösteren beyanname başvuruya eklenmeli ve vize süresi boyunca en az Romanya asgari ücretine eşdeğer geçim sağlanabileceği ispatlanmalıdır.
 • Konaklama koşullarının temin edildiğinin ispatı: Başvurana ait Romanya’da bulunan konaklama rezervasyonu, konut sıfatını taşıyan bir gayrimenkul tapu senedi ya da bir konutun kiralık sözleşmesi başvuruda beyan edilmelidir.
 • Mesleki belgeler: Mesleği icra etmeye dair yetkinliği ispatlayan belge ve daha önce mesleğin icra edildiğine dair belgeler başvuruya eklenmelidir.
 • Sicil kaydı: Adli sicil kaydı onaylı olarak başvuruya eklenmelidir.

Romanya iş vizesi evrakları eksiksiz olarak teslim edildiği ve çalışma izni alım sürecinde sıkıntı yaşanılmadığı takdirde, Romanya iş vizesi rahatlıkla temin edilebilmektedir.

Romanya İşçi Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Romanya işçi vizesi ücretleri aşağıda tablolanmıştır.

HizmetÜcreti
Romanya işçi vizesi harcı120 €
Başvuru formu & dilekçe doldurma30 €
Randevu10 €
Biyometri işlemleri42 €
Danışmanlık hizmeti30 €
Toplam232 €

Şahsen yapılacak başvuruda diğer başvuru belgeleri ile birlikte Romanya vize ücreti ödeme bilgisi de ilgili Romanya dış temsilciliklerine takdim edilmelidir.

Romanya İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya işçi vizesinin sonucunun çıkması, Romanya İçişleri Bakanlığı ve Romanya Göçmen Bürosunun onayıyla beraber sunulduğu takdirde yaklaşık 10 günde çıkmaktadır. Romanya işçi vizesinin çıkması, ek belgelerin istenmesi ve onay beklenmesi gibi durumlardan ötürü 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Romanya İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

 1. Çalışma izninin alınması: Çalışılacak iş ve firma doğrultusunda, Romanya Göçmen Bürosuna yapılacak başvuru ile Romanya’da çalışma izninin alınması gerekmektedir.
 2. Evrakların hazırlanması: Seyahat planlanına uygun şekilde eksiksiz ve doğru bilgilerle vize başvuru formu doldurulmalıdır ve uyumlu olan vize türüne göre gerekli evraklar temin edilmelidir.
 3. Randevu: Romanya temsilcilikleri tarafından yetkilendirilen vize acentelerinden randevu alınmalıdır.
 4. Başvuru: Seyahat tarihinden en az 15 gün önce (D tipi vize için 30 gün önce) belgelerin eksiksiz olarak Romanya dış temsilciliğine belirlenen randevu tarihinde şahsen teslim edilmelidir.
 5. Pasaport teslimi: Pasaport, vize işlemleri sonuçlandıktan sonra şahsen ya da kargo aracılığıyla teslim alınmalıdır.

Romanya işçi vizesi alınabilmesi için, önceden temin edilmiş Romanya Göçmen Bürosu tarafından düzenlenmiş çalışma izninin bir kopyasının diğer vize evraklarıyla beraber şahsen yapılacak başvuru esnasında ibraz edilmesi gerekmektedir. Romanya’da bulunulan süreçte Romanya çalışma vizesi, Romanya Göçmen Bürosuna yapılacak başvuru ile uzatılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: