Romanya Vizesi için Davet Mektubu

Romanya Vize Davet Mektubu ve Davetiye Vizesi

Romanya'ya ticari gezi, aile, arkadaş veya akraba ziyareti, sportif, eğitim, araştırma ve kültürel etkinliklere katılım gibi kısa süreli seyahatler gerçekleştirmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarının Romanya davetiye vize başvurusunda bulunmaları ve vize evrakları arasında Romanya’dan alınmış davet mektubu ibraz etmeleri gerekir.

Davetiye ile Romanya vizesi başvuruları için tüm gerekli Romanya vize evrakları için uygunluk kontrolün vizem.net danışmanları tarafından yapılmaktadır.

Romanya davetiue vizesi için: 0850 241 1868

Romanya Vize Davet Mektubu Kim Tarafından Yazılabilir?

Romanya vize davet mektubu, Romanya vatandaşı olan veya Romanya'da yaşayan yabancı ülke vatandaşı gerçek ya da tüzel bir kişi tarafından yazılabilir.

Romanya Vize Başvurusu için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Romanya vize başvurusu için davet mektubu, vize başvuru sahibinin Romanya’ya davet eden kişi tarafından ilgili Romanya dış temsilciliğine hitaben resmi bir dil kullanılarak yazılmış olmalıdır.

Romanya vizesi davet mektubu form şeklinde hazırlanmaktadır. Romanya vize başvuru işlemleri için ibraz edilecek olan vize davet formunun Göçmenlik Genel Müfettişliği tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

Romanya vize davet mektubu için örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

Romanya Vize Başvurusu için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?
Romanya Vize Başvurusu için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Davet Mektubu Gerektiren Romanya Vize Türleri Hangileridir?

Davet mektubu gerektiren Romanya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Romanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi
  • Romanya ticari vize
  • Romanya kültürel ve sportif etkinlik vizesi
  • Romanya tıbbi tedavi vizesi
  • Romanya Avrupa Birliği (AB) eğitim ve araştırma programları eğitim vizesi

Romanya Aile Ziyareti Vizesi Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Romanya aile ziyareti vizesi davet mektubu, vize başvuru sahibini Romanya’ya davet eden aile bireyi tarafından, kişinin konaklama, yaşama ve seyahatin ardından Türkiye Cumhuriyeti’ne geri dönme masraflarının davet eden kişi tarafından karşılanacağı bilgisini içerecek biçimde düzenlenmelidir.

Noter tarafından tasdiklenmiş olarak ibraz edilmesi gereken Romanya aile ziyareti vizesi davet mektubu ile birlikte; vize başvuru sahibini Romanya’ya davet eden kişinin kimlik fotokopisi ile vize başvuru sahibinin Romanya seyahati süresince kalmayı planladığı konuta ait tapu senedi ya da kira sözleşmesi gibi belgelerin de ibraz edilmesi gerekir.

Romanya Vizesi için Davetiye Onayı Nasıl Alınır?

Romanya vizesi için davetiye onayı, kişinin seyahat amacına uygun olarak talep edilen diğer evraklarla birlikte Göçmenlik Genel Müfettişliği’ne müracaat edilerek alınır.

Romanya vizesi davetiye belgesinin Göçmenlik Genel Müfettişliği’ne teslim edilmesini takip eden 60 gün içerisinde onay işlemleri tamamlanır.

Romanya'ya turizm amaçlı olarak seyahat etmek isteyen yabancı ülke vatandaşı kişilerin vize davetiye belgelerinin onaylanma işlemleri, 31/1990 sayılı kanun düzenlemesini takiben uygulanan değişikliklerle birlikte 60 gün yerine 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Onaylı Davetiye Aldıktan Sonra Kaç Gün İçinde Romanya Vize Başvurusu Yapılmalıdır?

Onaylı davetiye aldıktan sonra kişilerin 30 gün içerisinde Romanya vize başvurusu yapmaları gerekir.

Romanya vize davetiyesi onaylandığında davet eden tarafından başvuru sahibine gönderilmelidir ve Romanya vize başvurusunda vize davetiyesinin aslının diğer belgeler ile birlikte ilgili kuruma ibraz edilmesi gerekir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: