Bükreş Havaalanından Ulaşım

Bükreş Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım Nasıldır?

Romanya’da Bükreş Havaalanı’na indikten sonra şehir merkezlerine ulaşmak için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır.

 • Tren
 • Özel otobüs
 • Halk otobüsleri
 • Taksi
 • Uber
 • Özel araç

Romanya Bükreş Havaalanı, eski adıyla Otopeni Havaalanı olarak bilinmektedir ve Bükreş şehrinde bulunan iki havaalanı içinde büyük olan havaalanıdır. Romanya’nın en işlek havaalanı olan Bükreş Havaalanı, 1965 yılından itibaren sivil havacılık amacıyla kullanılmaktadır. II. Dünya Savaşı süresince Romanya’da askeri havaalanı olarak kullanılan Bükreş Havaalanı, günümüzde yılda ortalama 5 milyon yolcu kapasitesine sahiptir. Romanya’nın turizme verdiği önem arttıkça Bükreş Havaalanı’nın ağırladığı yolcu sayısı her geçen sene artış göstermektedir. Türk vatandaşları, Romanya vize başvurusunda bulunarak Bükreş’i ziyaret edebilmektedir.

Romanyalı uçak mühendisi Henri Coandă’nın adını alarak Bükreş Uluslararası Henri Coanda Havaalanı olarak 2004 yılında adı değişmiştir. Bükreş Havaalanı ile Bükreş şehir merkezi arasında 20 kilometrelik mesafe bulunmaktadır.

Bükreş’te Kaç Tane Hava Limanı Bulunmaktadır?

Bükreş’te uluslararası hava trafiğine açık olan 2 tane havaalanı bulunmaktadır. Bükreş’te bulunan uluslararası havalimanları aşağıda listelenmiştir.

 • Bükreş Henri Coanda Havalimanı (OTP)
 • Bükreş Aurel Vlaicu Havalimanı (BBU)

Bükreş Henri Coanda Havaalanı Nerededir?

Bükreş Henri Coanda Havalimanı, Bükreş şehir merkezinden 20 kilometre uzaklıktadır. Romanya The National Road DN 1 karayoluyla havalimanına veya şehir merkezine ulaşım rahatça sağlanabilmektedir. Bükreş Henri Coanda Havaalanı ile Bükreş şehir merkezi arasında mevcut trafiğe bağlı olarak 20- 25 dakikalık bir süre ulaşım sağlamak mümkün olmaktadır.

Bükreş Henri Coanda Havaalanı, Romanya’nın en işlek havaalanı statüsüne sahiptir ve 1965 yılından 2021 yılına dek 56 yıldır aktif hizmet vermektedir.

Bükreş Aurel Vlaicu Havaalanı Nerededir?

Bükreş şehir merkezinden 11 km uzaklıkta yer alan Bükreş Aurel Vlaicu Havaalanı’na ulaşım sağlamak için otobüs, metro, tramvay, taksi ve araç kiralama gibi ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Bükreş Aurel Vlaicu Havaalanı ile Bükreş şehir merkezi arasındaki ulaşım ortalama 20- 30 dakika sürmektedir.

Bükreş Aurel Vlaicu Havaalanı, genellikle iş insanlarının kullandığı özel uçakların kullandığı havaalanıdır. Bükreş Henri Coanda Havaalanı, Bükreş’in ana havaalanı olduğu için özel jetlerin kullandığı bir havaalanıdır. Bükreş Aurel Vlaicu Havaalanı, 2012 yılından itibaren özel ticari bir havaalanı olarak hizmet vermektedir.

Romanya Bükreş Havaalanından Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım Nasıldır?

Bükreş Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmenin en hesaplı yolu toplu halk otobüsleridir. Bükreş halk otobüsleri, Bükreş Havaalanı ile şehir merkezi arasındaki en uzun süren ulaşım seçeneğidir. Bükreş Toplu Taşıma Şirketi STB tarafından işletilen 780 numaralı otobüs hattı Kuzey Tren İstasyonu’na (Gara de Nord); 782, 783 ve 784 numaralı otobüs hattı ile şehir merkezinde farklı bölgelere gidebilmek mümkündür. Romanya’daki tüm otobüs hatları haftanın tüm günü (resmi tatiller dâhil) 06.00- 23.00 saatleri arasında düzenli aralıklarla her 20- 30 dakikada bir hareket etmektedir. Halk otobüsleri, Bükreş Havaalanı gelen yolcu bölümünün dış hatlar çıkışında yer almaktadır.

Bükreş Havaalanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşım halk otobüsleri ile ortalama 50 dakika sürmektedir. Bükreş halk otobüslerinde tek yön kişi başı bilet ücreti 3.5 Romanya Leyi (0.80 Euro), gidiş geliş kişi başı bilet ücreti 7 Romanya Leyi (2 Euro)’dir. Bükreş halk otobüsü biletleri, Bükreş Havaalanı gelen yolcu bölümünün çıkışında yer alan bilet gişesinden satın alınmaktadır. Bükreş halk otobüsü biletlerini nakit olarak otobüs şoförlerinden satın alma seçeneği de bulunmaktadır.

Romanya Bükreş Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım Nasıldır?

Bükreş Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım, taksiler ile hızlı bir şekilde sağlanabilmektedir. Bükreş taksi ücretleri, Avrupa’daki diğer ülkelerin taksi ücretlerine oranla daha ekonomiktir. Romanya Bükreş Havaalanı taksileri, kilometre başına 1.39 Romanya Leyi ile tarifelendirilmektedir.

Romanya Bükreş Havaalanı taksileri, gelen yolcu katı ana terminal çıkışındaki duraklarda 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Bükreş Havaalanı’nda bagaj alımından sonra yolcular, taksi durağına varmadan dokunmatik ekranlı kiosklar aracılığıyla taksi rezervasyonu yapabilmektedir. Bükreş Havaalanı’ndaki kiosklarda yetkili tüm taksilerin listesi ve ücret tarifesi yazmaktadır. Bükreş Havaalanı’nda rezervasyonu yapılmış taksi için kiosklar taksi ismi ve plakasını içeren makbuz vermektedir. Makbuz alımından sonra havalimanı çıkışında ilgili taksi rezervasyon talebi üzerine terminal çıkışına gelmektedir.

Romanya’daki tüm taksiler sarı renktedir ve ön camında resmi taksi ücret tarifesi yazmaktadır. Romanya Bükreş Havaalanı taksileri ile şehir merkezine ulaşım ortalama 15- 20 dakika sürmektedir.

Romanya Bükreş Havaalanından Şehir Merkezine Özel Ulaşım Nasıldır?

Bükreş Havaalanı’nda bulunan araç kiralama şirketlerinden kiralanan araçlarla veya VIP transfer hizmeti veren araçlarla şehir merkezine ulaşmak mümkündür. İlgili şirketlerin İnternet siteleri üzerinden yapılan online rezervasyon ile havaalanına ulaşan yolcular, sürücü tarafından karşılanarak doğrudan araca yönlendirmektedir.

Bükreş Havaalanı’ndan şehir merkezinde bulunan Parlamento Binası’na 1- 3 kişi 22 Euro, 4- 6 kişi 38 Euro ve 7 kişi 43 Euro; Romanya Meydanı’na 1- 3 kişi 23 Euro, 4- 6 kişi 39 Euro; Zafer Kemeri’ne 1- 3 kişi 24 Euro, 4- 6 kişi 39 Euro ve 7 kişi 45 Euro ödenerek gidilebilmektedir. Bükreş Havaalanı’ndan özel transferle gerçekleştirilecek ulaşımın ücreti araç türü ve gidilecek mesafeye göre farklılık göstermektedir.

Romanya Bükreş Havaalanından Şehir Merkezine Araç Kiralama ile Ulaşım Nasıldır?

Romanya Bükreş Havaalanı’ndan şehir merkezine araç kiralama ile ulaşım en rahat ulaşım yöntemleri arasında gelmektedir. Romanya Bükreş Havaalanı’nda bulunan araç kiralama şirketi ofislerinden araç kiralanabilmektedir. Romanya Bükreş Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak ve diğer Romanya şehirlerini ziyaret etmek için ideal yöntemlerden biri araç kiralamaktır.

Bükreş Havaalanı’nda Klasswagen, Kayak, Autonom, Europcar, Sixt, Budget ve Hertz olmak üzere araç kiralama hizmeti sunan 7 firma bulunmaktadır. Bütçe ve araç tercihlerine göre farklı araç kiralama seçenekleri mevcuttur. Romanya Bükreş Havaalanı yönlendirme tabelalarını takip ederek veya veya havaalanı danışma masalarından bilgi alarak araç kiralama ofislerine ulaşmak mümkündür. Romanya Bükreş Havaalanı’nda hizmet veren araç kiralama şirketlerinin internet siteleri üzerinden araç ve fiyat kıyaslaması yapılabilmekte ve online rezervasyon sağlanabilmektedir. Romanya Bükreş Havaalanı’nda bulunan firmalarda günlük araç kiralamanın ortalama ücreti 80 ile 250 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Romanya’nın En Büyük Havalimanı Hangisidir?

Romanya’da uluslararası hava trafiğine açık olan 17 tane havaalanı bulunmaktadır. Romanya’nın en büyük havalimanı Henri Coanda Havaalanı’dır.

Romanya’nın en büyük diğer havalimanları sırasıyla Arad Havalimanı, Laşi Havalimanı, Sibiu Havalimanı, Oradea Havalimanı, Timisoara Traian Vuia Havalimanı ve Constanta Havalimanı’dır.

Bükreş’e Giderek Dil Eğitimi Almanın Avantajları Nedir?

Bükreş’e giderek dil eğitimi almanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Bükreş’te Romence, Macarca ve İngilizce dillerinde her seviyede hizmet veren dil okullarının sayısı çoktur.
 • Bükreş’te bulunan British Council Dil Okulu, şehir merkezine 4 kilometre; Bükreş Uluslararası İngiliz Okulu, şehir merkezine 3.6 kilometre ve Mira Uluslararası Dil Okulu, şehir merkezine 5.2 kilometre uzaklıktadır.
 • Bükreş’te bulunan dil okulları, üniversitelerin yaz okulları ve belediyeler yabancılar için dil eğitimleri vermektedir.
 • Bükreş’te yer alan dil okullarının büyük bir bölümü şehir merkezinde bulunmaktadır.
 • Bükreş’teki dil okulları, ulaşım açısından merkezi konumda bulunduğu için toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşım sağlanabilmektedir.
 • Dünyanın pek çok ülkesindeki yabancı kişiler Romanya dil kursu için Bükreş’e gelmektedir.

Romanya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Romanya’ya ulaşımın çeşitli seçenekleri bulunmaktadır. İstanbul ve Bükreş şehirleri arasında çeşitli havayolu firmalarının tarifleri seferleri ile her gün uçuş sağlanmaktadır. İstanbul ile Bükreş Henri Coanda Havalimanı‘na yapılan uçuşlar ortalama 1 saat 20 dakika sürmektedir.

Romanya’ya ulaşmak isteyen kişiler, İstanbul’dan Bükreş’e giden 3 adet otobüs firmasından bilet alabilmektedir. İstanbul- Bükreş arasındaki otobüs yolculuğu ortalama 11 saat sürmektedir. Uluslararası yolculuk yapan otobüsler için detaylı bilgi ilgili taşıma şirketinin internet sitelerinde yer almaktadır. Romanya’ya otobüs ile ulaşmak isteyen kişiler, Bükreş veya Braşov’u tercih edebilmektedir.

Romanya ile Türkiye arasındaki ulaşım yöntemlerinden birisi şahsi araçla ulaşmaktır. 635 kilometrelik mesafe bulunan İstanbul- Bükreş arası araç ile ortalama 9 saat sürmektedir. Romanya seyahatleri için gerekli Romanya vizesini temin etmiş kişiler için Romanya’ya arabayla gitmek mümkündür.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: