Romanya Dil Okulları

Romanya Dil Okulları ve Fiyatları

Romanya dil eğitimi veren ülkeler arasında yer almaktadır. Romanya ana dili olan Rumence’yi öğrenmek isteyen kişiler için Romanya tercih edilebilecek en iyi yerdir. Romanya dil okulu ile dil eğitimi alabilmek için vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Eğitim zamanı baz alınarak kısa dönem veya uzun dönem vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

Uzun dönem eğitim görecek öğrencilerin Romanya dil okulları için D tipi vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Romanya dil okullarında eğitim almanın avantajları, düşük öğrenim ücretleri ve yaşam giderlerine sahip olmasıdır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Romanya Dil Okulu Fiyatları Nedir?

2021 yılında Romanya dil okulu fiyatları yıllık ortalama 1980-2700 Euro arasında değişmektedir. Romanya dil okulları genellikle, normal öğretim yılı boyunca İngilizce, Fransızca, Almanca, Rumence veya Macarca gibi çeşitli dillerde eğitim sunar ve haftada 10 saat veya 10 ila 20 saat arasında öğrencinin seviyesine göre değişebilen ders seçenekleri mevcuttur.

Romanya dil okulu vizesine ihtiyacı olan öğrenciler, öğrenim ücretini ilk yıl için vize başvurusundan önce tek taksitte, ikinci yıldan itibaren ise her yıl ödemelidir. Romanya öğrenci vizesine ihtiyacı olmayan öğrenciler için bir (yılda bir), iki (dönem başına) veya üç (üç aylık) taksitler halinde ödeme yapılabilmektedir.

Romanya’da öğrenci yaşam maliyeti diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında çok pahalı değildir, ancak aylık miktar her uluslararası öğrencinin yaşam tarzına bağlı olarak değişebilmektedir. Romanya’da ayda 300 ila 500 Euro ile uluslararası bir öğrenci rahatça yaşayabilmektedir. Romanya’da dil okuluna verilen ücrete kalma, yeme içme masrafları dahil değildir.

Romanya Dil Kursu Süreleri Ne Kadar Sürer?

Romanya’da dil kursu süreleri ortalama 8 ila 12 hafta arasındadır. Bükreş’te dil eğitimi haftada 2 kez olmak üzere verilen dil eğitimi 8 hafta sürmektedir.

Romanya’da dil kursu süreleri ve ücretleri öğrencinin dil seviyesine göre değişmektedir. Romanya’da dil okullarının amacı, etkili iletişim becerilerini geliştirmek ve öğrencilerin Rumence bilgilerini geliştirmektir. Romanya dil okulları, iletişimsel öğretim yöntemi ve dört temel dil becerisi olan konuşma, dinleme, okuma ve yazma üzerine yoğunlaşmaktadır.

Braşov’da dil kursu süresi dil seviyesine göre değişmektedir.

Romanya’da Hangi Şehirlerde Dil Eğitimi Alınabilir?

Romanya’da dil eğitimi alınabilen bazı şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Bükreş
 • Braşov
 • Kaloşvar
 • Deva
 • Moinești
 • Târgu Mureș
 • Temeşvar
 • Köstence
 • Sibiu
 • Sighișoara
 • Galati
 • Yaş

Romanya’da Hangi Dil Konuşulur?

Romanya’da konuşulan diller ve nüfusa oranı aşağıda verilmiştir.

 • Rumence (Nüfusun %91’i ana dili olarak konuşmaktadır.)
 • Macarca (Nüfusun %6.7 si konuşmaktadır.)
 • Ukraynaca (57.593 kişi)
 • Almanca (45.129 kişi)
 • Rusça (29.890 kişi)
 • Türkçe (28.714 kişi)
 • Tatar (21.482 kişi)
 • Sırp-Hırvatça (26.732 kişi)
 • Slovakça (16.108 kişi)
 • Bulgarca (6.747 kişi)
 • Yunanca (4.146 kişi)

Romanya’daki En İyi Dil Okulları Hangileridir?

Romanya’daki en iyi dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • Romanya Big Ben Dil Okulu
 • Romanya British Council
 • Romanya British School of Bucharest
 • Romanya Echo Dil Okulu
 • Romanya Key English Dil Okulu
 • Romanya English Center

Romanya’daki Dil Okullarının Avantajları Nedir?

Romanya’daki dil okullarının avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Romanya’daki dil okulları düşük öğrenim ücretleri ve yaşam giderlerine sahiptir.
 • Romanya’daki dil okulları, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rumence veya Macarca dillerinde sunulan çok çeşitli üniversite programlarına sahiptir.
 • Romanya’daki dil okulları, Romanya’nın çokkültürlü yapısından dolayı, farklı kültürlerden insanlarla iletişime olanak sağlamaktadır.

Romanya Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya’ya dil okulu vizesi alacak olan kişiler Romanya vizesi başvurularını Romanya Başkonsolosluğu, Romanya Büyükelçiliğine şahsen giderek veya akredite acenteler aracılığıyla yapılmaktadır.

Romanya dil okulu vizesi için gerekli evraklar toplanmalı ve randevu saatinde vize başvuru merkezi ziyaret edilerek, istenilen evraklarla birlikte doldurulan Romanya dil okulu vizesi başvuru formu teslim edilmelidir. Bir sonraki aşamada ise Romanya dil okulu vizesi için başvuru ücreti ödenmelidir. Son olarak Romanya dil okulu vizesi başvuru sonucu beklenmelidir.

Romanya Öğrenci Vizesi hakkında daha fazla bilgi almak için vizem.net uzmanları ile iletişime geçilebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Romanya’da Dil Kursuna Giderken Çalışılabilir Mi?

Evet. Romanya’daki uluslararası öğrenciler, ülkede okumak için oturma iznine sahip oldukları sürece dil kursuna giderken aynı zamanda çalışabilmektedir. Romanya’da öğrencilerin çalışma izni olmaksızın günde dört saat çalışmasına izin verilmektedir.

Romanya’da çalışmak isteyen öğrenciler, kariyer fuarları, üniversitelerdeki bilgi masaları, öğrenci dernekleri, web siteleri, sınıf arkadaşları ve yerel öğrenciler aracılığıyla veya şirketlerin web sitelerine doğrudan özgeçmiş göndererek iş bulabilmektedir. Romanya’da en çok istihdam sağlayan şirketler; Fransız, Alman, İtalyan, İngiliz gibi farklı uyruklu dış kaynak firmaları ve çağrı merkezleridir.

Romanya’da Konaklama Seçenekleri Nedir?

Romanya’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin konaklamak için iki seçenekleri vardır. Birinci seçenek Romanya’da bulunan yurtlarda kalmaktır. İkinci seçenek ise daire kiralamak veya satın almaktır. Romanya’da yabancı dil eğitimi alacak yabancı uyruklu öğrenciler özel yurtları tercih edebilmektedir. Özel yurtlarda odalar aylık ortalama 80-100 Euro arasındadır. Romanya’da birkaç kişiyle paylaşılan içerisinde banyo, mutfak ve yatak odası pansiyon tarzı odalar ise aylık ortalama 90-150 Euro aralığında değişim göstermektedir. Romanya dil okullarında dil eğitimi alacak öğrenciler için ikinci seçenek Romanya’da ev kiralamaktır. Romanya’da ev kiralama fiyatları ise 130-300 Euro arasında değişmektedir.

Romanya’da ev almak diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre daha ucuzdur. Bükreş’te merkezi konumda yeni, 3 odalı 98 m2 bir apartman dairesi yaklaşık olarak 169.960 Euro iken; Yaş’ta merkeze yakın ve yeni, 3 odalı 90 m2 bir apartman dairesi yaklaşık 98.496 eurodur.

Romanya’da Dil Eğitimi Alırken Yaşam Koşulları Nasıldır?

Romanya 2007 tarihinde Avrupa Birliği’ne katıldığından bu yana, Euro para birimine geçmeyip para birimi olarak Rumen leyi (RON) kullanmaktadır. Romanya’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin aylık olarak ortalama 300-400 Euro (yaklaşık 1500-2000 Rumen leyi) ile konaklama dahil tüm yaşam masraflarını karşılayabilmektedir.

Romanya’da dil eğitimi öğrencisi için yaşam koşulları ve okulların yurtları da oldukça uygundur. Aylık 80-100 Euro civarında konaklama imkanları bulunabilmekte ve öğrenciler üniversite yurtlarını çokça tercih etmektedir. 1+1 kiralık evler aylık 200-250 Euro civarına bulunabilmektedir. Romanya’da yaşam masrafları şehirden şehire ve kişiden kişiye değişmektedir. Özellikle Kaloşvar ve Bükreş bu açıdan çok avantajlıdır.

Romanya’da ulaşım ağı gelişmiştir ve okul bölgelerine birçok yerden otobüs ve tramvaylar bulunabilmektedir.

Romanya’da bulunan hastanelerde geçerli sağlık sigortası yıllık 100-120 Euro civarındadır. Bununla tüm hastanelerden yararlanılabilmektedir. Romanya’da taksiler kilometre başına 1.5 ley civarıdır, bu da 3 kilometre başına 1 Euro ücretine eşdeğerdir.

Romanya’da asgari ücret 2300 ley yani yaklaşık 450 eurodur. Romanya’da öğrencilerin yemek masrafı ise aylık 100-300 Euro arasındadır. Romanya’da dil eğitimi alan öğrenciler için yaşam koşulları birçok ülkeye göre daha avantajlıdır.

Almanya’da yeme, içme, konaklama dahil yaşam maliyeti aylık 720 Euro iken, İngiltere’de ise yaşam maliyeti aylık 550 Euro olarak hesaplanmıştır. Romanya’da dil eğitimi alan bir öğrencinin barınma, yeme, içme ve ulaşım ihtiyaçları aylık ortalama 400 Euro olarak hesaplanmıştır.

Bükreş’te Dil Eğitimi Almanın Avantajları Nedir?

Bükreş’te dil eğitimi almanın birçok avantajı vardır. Bükreş’te şehrin başkent olması nedeniyle en kalabalık ve en büyük şehridir. Bükreş’te dil eğitimi almanın avantajlarından biri eğitim alanında ilerlemeler kaydedilmiş, köklü devlet okullarında ve özel okullarda kapsamlı İngilizce eğitim fırsatının bulunmasıdır.

Bükreş’teki dil okullarının birçoğunda sosyal etkinliklere imkan tanıyan öğrenci kulüpleri bulunmaktadır ve standartların üzerinde olan kampüs kütüphaneleri, öğrencilere nitelikli çalışma ve araştırma ortamı sağlamaktadır.

Romanya başkenti Bükreş’te yaşam maliyetleri de oldukça uygundur ve ulaşım oldukça kolaydır. Bükreş’te şehir içi ulaşımda toplu taşıma araçları ve taksiler kullanılmaktadır. Bükreş’te toplu taşıma araçları için aylık öğrenci indirim kartları bulunmaktadır ve ulaşım kartı ile öğrenciler tüm toplu taşıma araçlarını kullanabilmektedir. Bükreş’te bir öğrencinin aylık ortalama masrafı 350-400 Euro civarındadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: