Romanya Aile Birleşimi Vizesi

Romanya Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Romanya aile birleşimi vizesi, Romanya’da 90 gün ve daha uzun süreli oturum izni sağlayan uzun süreli vize çeşididir. Aile birleşimi sağlamak amacıyla Romanya’ya giren yabancılar, Romanya aile birleşimi vizesine başvurmalıdır.

Romanya aile birleşimi vizesi pasaport, vize başvuru formu, yurtdışı seyahat sigortası gibi gerekli evrakların toplanmasının ardından Romanya Konsolosluğuna yapılacak başvuruyla aile birleşimi vizesine sahip olunabilir. Aile birleşimi vizesi Romanya hamiline 90 günden uzun süreli ikamet hakkı tanımaktadır.

Romanya aile birleşimi vizesi nedir, nasıl alınır?
Romanya aile birleşimi vizesi nedir, nasıl alınır?

Romanya Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Romanya aile birleşimi vize şartlarını yerine getirerek aile tamamlamalarını sağlamak isteyen yabancıların Romanya aile tamamlama vizesi alması gerekir.

Romanya aile birleşimi vizesine aşağıdaki kategorilere dahil olan kişiler başvurabilmektedir.

 • Eş durumu
 • 18 yaşından küçük ve bekar çocuklar (evlat edinilen çocuklar dahil)
 • Anne ve baba (üstsoy 1. dereceden akrabalar)
 • Tıbbi sebepler dolayısıyla kendi geçimini sağlayamayan 18 yaşından büyük ve bekar çocuklar

Romanya Aile Birleşimi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Romanya aile birleşimi vizesi için gereken evraklar ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış ve vize bitiminden sonra en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • Romanya vize başvuru formu: E-vize üzerinden alınacak formun eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Romanya aile birleşimi vizesi için Son 6 ayda çekilmiş, 35 mm genişlik ve 45 mm uzunluk ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Romanya onay belgesi: Romanya Göçmen Bürosu tarafından düzenlenen onay belgesinin (comunicare) temin edilmesi gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: İngilizce olması ve E-devlet üzerinden alındığı takdirde barkodlu belge olması gerekmektedir.
 • Romanya evlilik sertifikası: Romanya aile tamamlama vizesi için Romen mercilerinden alınmış evlilik cüzdanı gerekmektedir.
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi: Türkiye Cumhuriyeti evlilik cüzdanının kopyasının alınması gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Aile birleşimi vize başvurusu seyahat süresi boyunca her gün için en düşük 50 Euro bakiye bulundurması gereken hesabın 3 aylık dökümü imzalı ve kaşeli olacak şekilde temin edilmelidir.
 • Kimlik fotokopisi: Kimliğin arkalı ve önlü olacak şekilde fotokopisinin alınması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus dairesinden ya da E-devlet üzerinden alınabilmektedir.
 • Romanya seyahat sağlık sigortası: Seyahat başlangıç tarihinden bir gün önce başlayıp bir gün sonra bitmesi gereken sigorta, 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.
 • SGK hizmet dökümü: E-devlet üzerinden alınabilmektedir.
 • Romanya ulaşım bilgileri: Toplu taşıma aracılığıyla seyahat edecek başvuru sahiplerinin gidiş ve dönüş rezervasyon bilgilerini içeren belge; şahsi aracıyla seyahat edecek kişilerin ise yeşil sigorta, ehliyet ve ruhsat fotokopilerini temin etmesi gerekmektedir.
 • Ek gelir belgeleri: Tapu, kira geliri, araç ruhsatı vb. evraklar ibraz edilmelidir.
 • Romanya konaklama bilgileri: Romanya’da aile birleşimi yapılacak kişinin kira sözleşmesi ve tapu fotokopisinin temin edilmesi gerekmektedir.

Romanya aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunmak için, aile birleşimi yapılacak kişiyle olan akrabalık bağının belgelerle kanıtlanması ve konsolosluk tarafından istenen tüm evrakların eksiksiz olarak sunulması gerekmektedir.

Romanya Aile Birleşimi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya aile birleşimi vizesi almak isteyen kişiler doğrudan büyükelçiliklere başvurabilecekleri gibi, vize danışmanlık şirketlerinden yardım alarak da müracaat etme olanağına sahiptir. Vize başvurusu yapacak olan kişilerin hazırlaması gereken evrakların eksiksiz şekilde temin edilmesi ve başvuru dosyası hazırlanırken hiçbir belgenin ihmal edilmemesi gerekmektedir. Romanya aile birleşimi vizesi için öncelikle pasaport edinilmesi gerekir. Son 10 yıl içinde alınmış olması gereken pasaportun Romanya’dan çıkış tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir.

Romen göçmen bürosundan alınacak onay belgesi, yurtdışı seyahat sağlık sigortası ve adli sicil kaydı ve Romen yetkililer tarafından düzenlenmiş evlilik sertifikasının başvuru dosyasına konulması gerekmektedir. Belgeler temin edildikten sonra genel şartların yerine getirilmesi ve konaklama bilgileri, kimlik fotokopileri gibi diğer evrakların ibraz edilmesi gerekmektedir.

Romanya aile birleşimi vize müracaatı için gerekli belgelerden olan başvuru formuna, Romanya Büyükelçiliği tarafından oluşturulan E-vize isimli platform üzerinden erişilebilir olup vize başvurusu için Romanya Konsolosluğuna sunulmadan önce eksiksiz ve doğru olarak doldurulmaktadır.

Romanya aile birleşimi vize başvurusu, doğrudan Romanya Konsolosluğu’na müracaat edilerek yapılmaktadır. Romanya topraklarına giriş vizesini talep eden Türk vatandaşları, ikamet adresine göre ilgili diplomatik misyonun görev alanında bulunan diplomatik misyon veya konsolosluk birimine giderek vize başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Başvuru yapılabilecek ilgili konsolosluk birimleri aşağıda listelenmiştir.

 • Romanya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü
 • Romanya İstanbul Başkonsolosluğu
 • Romanya İzmir Başkonsolosluğu

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Romanya Aile Birleşimi Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Romanya ile birleşimi vize başvurusu yaparken, Vize başvurusu sahiplerinin çalışan olması halinde çalıştıkları iş yerinden temin etmeleri gereken bazı belgeler mevcuttur. İşveren tarafından düzenlenen ve vizeye başvuran çalışanın gidişini teyit eden izin yazısı ile başvuru sahibinin 3 aylık maaş bordrosu ıslak imzalı ve kaşeli olarak başvuru dosyasına eklenmektedir.

Başvuru sahibi bir işletme sahibi ise ibraz etmesi gereken şirket belgeleri vardır. Romanya aile vizesi başvurusunda bulunacak şirket sahipleri vergi levhası, faaliyet belgesi, sicil gazetesi ve imza sirküsünü başvuru dosyasında bulundurmaktadır.

Romanya Aile Birleşim Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Romanya aile birleşim vizesi, vize müracaat işlemleri yapıldıktan sonra ortalama 15 - 30 iş günü arasında sonuçlanır. Romanya aile birleşim vize başvuru sonuçlanma süresi, Romanya yetkili kuruluşları tarafından ilgili incelemeler yapılırken birkaç aya kadar çıkabilmektedir. Resmi tatil ve bayramlar, konsolosluğun yoğun olması gibi durumlar, vize sonuçlanma sürecinin uzamasında rol oynayan sebeplerdendir.

Romanya Aile Birleşim Vizesi ile Sahip Olunabilecek Haklar Nelerdir?

Romanya aile birleşim vize başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde, vize sahiplerinin sahip olacağı haklar aşağıda listelenmiştir.

 • Aile tamamlaması için Romanya’da uzun süreli oturum hakkı elde edilmektedir.
 • Romanya’ya girdikten sonra oturum iznini uzatılabilmektedir.
 • Ülke içinde şehirlerarası seyahat edebilir.
 • Romanya aile birleşim vizesi ile Romanya’da çalışma hakkından faydalanılamamaktadır.

Romanya aile birleşim vizesi ile Romanya’ya yerleşmek, ve Romanya’daki kişilere Avrupa ülkelerine giriş çıkış hakkı tanımaz. Avrupa ülkelerine giriş hakkı elde etmek için ayrı olarak Schengen vizesi edinmek gerekmektedir.

Romanya Aile Birleşimi Vizesi ile Aile Ziyaret Vizesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Romanya aile birleşimi vizesi, Romanya aile ziyaret vizesi ile benzerlik gösterebilmektedir. İki türdeki vizelerin her ikisi için de başvuru sahibi ile Romanya’da kalan kişi arasındaki akraba ilişkisi/ yakınlık derecesinin başvuru sırasında belgelerle ispatlanması gerekmektedir.

Romanya aile birleşimi vizesi uzun süreli oturum sağlayan D tipi bir vize, Romanya Aile Ziyareti Vizesi kısa süreli oturum sağlayan C tipi bir vizedir. Romanya aile birleşim vizesi sahipleri Romanya’da 90 günden daha uzun süre konaklama hakkına sahipken, aile ziyareti vizesi alanlar 90 günden daha kısa süreyle Romanya’da bulunabilmektedir.

Romanya Aile Birleşim Vizesine Benzer Diğer Romanya Vize Türleri Nelerdir?

Romanya aile birleşim vizesine benzer diğer Romanya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: