Romanya C Tipi Vize

Romanya C Tipi Vize Nedir?

Romanya C tipi vize (Romanya kısa süreli vizesi), Romanya’ya yapılacak olan ve 90 günü aşmayacak olan seyahatlerde umuma mahsus pasaport (bordo pasaport) sahipleri tarafından alınması gereken kısa süreli Romanya vize türüdür. Romanya’ya yapılacak olan 90 günden kısa seyahatlerde diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport sahipleri Romanya C tipi vizesine gerek olmadan seyahatlerini gerçekleştirebilmektedir.

Romanya C tipi vize turistik, kültürel, iş, konferansa katılım, ticaret, tıbbi tedavi ve sportif faaliyet amacıyla gerçekleştirilecek olan seyahatlerde kullanılmaktadır.

Romanya C Tipi Vize Türleri Nelerdir?

Romanya C tipi vizesi gerçekleştirilecek olan ziyaretin amacına göre farklı türlere ayrılmaktadır.

Romanya C tipi (kısa süreli) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Romanya turistik vize: Romanya’ya turizm amacıyla yapılacak olan seyahatlerde kullanılmaktadır.
 • Romanya ziyaret vizesi: Romanya oturum izni sahipleri ve Romanya vatandaşlarına yapılacak olan ziyaretlerde kullanılmaktadır.
 • Romanya iş vizesi: Romanya’ya iş görüşmesi, sözleşme, makine kurulumu, ürün denetimi, personel eğitimi ya da bir Romanya şirketine ortaklık amacı ile yapılacak olan ziyaretlerde kullanılmaktadır.
 • Romanya taşımacılık vize: Romanya’ya mal ya da yolcu taşımacılığı amacıyla yapılacak olan ziyaretlerde kullanılmaktadır.
 • Romanya sportif faaliyet vizesi: Romanya’ya sportif faaliyetlere katılım amacıyla yapılacak olan ziyaretlerde kullanılmaktadır.
 • Romanya kültürel faaliyet vizesi: Romanya’ya kültürel, bilimsel, insani faaliyetlere katılım ya da kısa süreli tıbbi tedavi almak amacıyla yapılacak olan seyahatlerde kullanılmaktadır.

Romanya C Tipi Vize ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Romanya C tipi kısa süreli vize ile Romanya’da 90 günü aşmayacak şekilde konaklama, alınan vize türüne göre Romanya’da gerçekleştirilen sportif, kültürel, insani ve bilimsel faaliyetlere katılım hakkına, bir Romanya şirketi ile iş ortaklığı işlemleri yapma hakkına, mal ve yolcu taşımacılığı yapma ve iş denetimi yapma hakkına ve kısa süreli tıbbi tedavi alma hakkına sahip olunabilmektedir.

Romanya C Tipi Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Romanya C tipi vize başvurusunda gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru formu: Romanya C tipi vize başvuru formu eklenmelidir.
 • Fotoğraf: 3 cm genişliğinde 4 cm yüksekliğinde, vesikalık ikişer adet fotoğraf eklenmelidir.
 • Pasaport kopyası: En az 6 ay geçerliliğe sahip ve 10 yıldan eski olmayan pasaportun kişisel bilgileri içeren ilk sayfasının fotokopisi eklenmelidir.
 • Vize harcı: Romanya C tipi vize harcının ödendiğini ispat eden belge eklenmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: 30.000 €’ya kadar sigorta bedelini karşılayan Romanya’da geçerliliğe sahip seyahat sağlık sigortası eklenmelidir.
 • Finansal yeterlilik belgeleri: Minimum 500 € ve Romanya’da kalınacak olan her gün için 50 € olmak üzere Romanya’da kalınacak olan süre için finansal yeterliliğe sahip olunduğunu gösteren belgeler eklenmelidir(Maaş bordrosu, emeklilik kartı, toplam gelir ile ilgili vergi beyannamesi, banka hesap cüzdanı ekstresi veya diğer eşdeğer evraklar).
 • Konaklama belgesi: Romanya’da gerçekleştirilecek olan seyahat süresince konaklama şartlarının karşılandığını gösteren konaklama kesin rezervasyon belgesi, eğer başvuru yapacak olan kişi konutta kalmayı planlıyorsa ilgili konuta ait gayrimenkul tapu senedi ya da kira sözleşmesi eklenmelidir.

C tipi vize Romanya dış temsilciliğine vize başvurusu yapılırken teslim edilecek evraklar başvuru yapılacak olan vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. Yapılacak vize türüne göre gerekli evraklara ek olarak farklı belgelerin eklenmesi gerekebilmektedir.

İstenen formata göre düzenlenen Romanya turistik vize evrakları Romanya Başkonsolosluğu ya da Romanya Büyükelçiliğine şahsen yapılacak olan başvuruda elden teslim edilmektedir.

Romanya C Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya C tipi kısa süreli vize türleri şahsen İstanbul Romanya Başkonsolosluğu, İzmir Romanya Başkonsolosluğu ya da Ankara Romanya Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Romanya C tipi vize başvurusu yapılırken gerekli evrakların istenen formatlara uygun ve eksiksiz olmaması durumunda başvuru süreci uzayabilmekte ve iptal edilebilmektedir.

Romanya C tipi vize başvurusu için ilgili büyükelçiliklere ya da başkonsolosluğa şahsen gidilmeden önce randevu alınması gerekmektedir. Romanya C tipi vize başvuru süreci ortalama 10-15 gün sürmektedir. Romanya C tipi kısa süreli vize harç ücreti 60 €’dur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Romanya C Tipi Vizesine Benzer Diğer Romanya Vize Türleri Nelerdir?

Romanya C tipi vizesine benzer diğer romanya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: