Romanya Vize Başvuru Formu

Romanya Vize Başvuru Formu Türleri ve Doldurma İşlemleri

Romanya vize başvuru formu, Romanya’ya ülkeye yasal yolla giriş yapabilmek için vize başvurusunda bulunan kişi hakkındaki genel bilgileri içeren belgedir.

Romanya vize başvuru formu, vize türü farketmeksizin tüm Romanya vizesi i̇çin gerekli evraklar arasında yer almaktadır. Vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması önem taşımaktadır.

Romanya vize başvuru formunda beyan edilen bilgiler güncel olmalı ve destekleyici vize evraklarında yer alan bilgilerle çelişmemelidir.

Türkiye'nin en yüksek onay oranlı akredite acentesi olarak Vizem.net danışmanlığında yapılan Romanya vizesi başvurularında, başvuru yapan kişi adına vize başvuru formu uzman danışmanlar tarafından doldurulmaktadır.

Romanya vize başvuru hattı: 0850 241 1868

Romanya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Türleri Nelerdir?

Romanya Konsolosluğu vize başvuru formu türleri, vize türüne göre farklılık göstermektedir. Romanya'da A, B, C ve D olarak sınıflandırılan 4 farklı vize türü mevcuttur.

A tipi vize havaalanı transit vizesidir, B tipi vize transit vizesidir, C tipi vize kısa süreli vize türüdür ve D tipi vize ise uzun süreli vize türüdür. Romanya C tipi vize başvuru formu ile D tipi vize başvuru formu birbirinden farklıdır.

Romanya hem A, B ve C tipi vizeler için hem de D tipi vize için başvuru formu örnekleri aşağıda verilmiştir.

A, B ve C Tipi Romanya Vize Başvuru Formu

A, B ve C tipi Romanya vize başvuru formu örneği aşağıda verilmiştir.

A, B ve C Tipi Romanya Vize Başvuru Formu
A, B ve C Tipi Romanya Vize Başvuru Formu
A, B ve C Tipi Romanya Vize Başvuru Formu 2
A, B ve C Tipi Romanya Vize Başvuru Formu 2
A, B ve C Tipi Romanya Vize Başvuru Formu 3
A, B ve C Tipi Romanya Vize Başvuru Formu 3
A, B ve C Tipi Romanya Vize Başvuru Formu 4
A, B ve C Tipi Romanya Vize Başvuru Formu 4
A, B ve C Tipi Romanya Vize Başvuru Formu 5
A, B ve C Tipi Romanya Vize Başvuru Formu 5

Romanya D Tipi Vize Başvuru Formu

Romanya D tipi vize başvuru formu örneği aşağıda verilmiştir.

Romanya D Tipi Vize Başvuru Formu
Romanya D Tipi Vize Başvuru Formu
Romanya D Tipi Vize Başvuru Formu 2
Romanya D Tipi Vize Başvuru Formu 2
Romanya D Tipi Vize Başvuru Formu 3
Romanya D Tipi Vize Başvuru Formu 3
Romanya D Tipi Vize Başvuru Formu 4
Romanya D Tipi Vize Başvuru Formu 4

Romanya Vizesi için Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Romanya vizesi için başvuru formu, başvurunun hangi dış temsilcilik üzerinden yapılacağına göre değişmekle birlikte, http://evisa.mae.ro/home adresinden online olarak ya da kağıt üzerinde doldurulabilmektedir.

Romanya Ankara Büyükelçiliği ya da Romanya İzmir Konsolosluğuna yapılan başvurularda, vize başvuru formunun online olarak doldurulması zorunludur.

Romanya İstanbul Başkonsolosluğuna yapılacak başvurularda, vize başvuru formu kağıt üzerinde el yazısı ile de doldurulabilinir.

Hangi İllerde İkamet Edenler Romanya Vize Formunu Elde Doldurmalıdır?

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanındaki illerde ikamet edenler Romanya vize formunu elde doldurmalıdır.

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanındaki iller; Bartın, Düzce, Kırklareli, Sakarya, Zonguldak, Bilecik, İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ, Bolu, Karabük, Kütahya ve Yalova’dır.

Romanya Vize Formu Elde veya Bilgisayarda Nasıl Doldurulur?

Romanya vize formu, elde veya bilgisayarda doldurmak için öncelikle Romanya İstanbul Başkonsolosluğu'nun internet sitesi olan https://istanbul.mae.ro/tr adresinden indirilmelidir.

Romanya vize formu Rumence ya da İngilizce dilinde, mavi ya da siyah tükenmez kalemle, okunaklı bir yazıyla, eksiksiz ve gerçeğe uygun olarak doldurulmalıdır. Romanya vize başvuru formunun bilgisayardan doldurulması durumunda, gerekli alanlar doldurulduktan sonra formun çıktısı alınmalı ve ıslak olarak imzalanmalıdır.

Romanya vize formu, vize türlerine göre değişebildiğinden başvurulacak vize türüne uygun formun doldurulduğuna dikkat edilmelidir.

Formda kimlik ve pasaport bilgilerinin doğru verilmesi önemlidir ve diğer evraklarla çelişen bilgiler verilmemesi gereklidir. Başvuru formunda bulunan tüm boşlukların doldurulduğuna ve eksik alan bırakılmadığına dikkat edilmelidir ve forma fotoğraf mutlaka eklenmelidir.

Hangi İllerde İkamet Edenler Romanya Vize Formunu Online Olarak Doldurmalıdır?

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanı dışında kalan tüm illerde ikamet eden kişiler Romanya vize formunu online olarak doldurmalıdır.

Romanya Online Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Romanya online vize başvuru formunu doldurmak için http://evisa.mae.ro/home adresinde "Apply for a visa" tıklanmalı ve açılan menüde "Apply" seçeneği seçilmelidir.

Romanya Online Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Romanya Online Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Romanya vize formu için “Apply” seçeneği tıklandıktan sonra açılan sayfada, bilgilendirme yazısı bulunmaktadır, bu sayfa okununca sayfanın en altında kalan onay kutucuğu seçilmeli ve “Next” butonuna tıklanmalıdır.

Romanya vize başvuru formu için “Next” butonu tıklanınca açılan sayfada mail adresi, şifre ve güvenlik kodunu girerek kayıt oluşturulmalıdır.

Romanya Online Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 2
Romanya Online Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 2

Romanya vize başvuru formu için yapılan kayıt işleminden sonra açılan sayfada başvuru sahibinin dosya numarası, şifresi ve güvenlik kodu ile giriş yapması gerekmektedir, ilgili dosya numarası başvuru sahibinin kayıt olurken kullandığı mail adresine gönderilmektedir.

Romanya vize başvuru formu doldurmaya ancak dosya numarası, şifre ve güvenlik kodu ile giriş yapıldıktan sonra başlanabilmektedir, vize formu Rumence veya İngilizce doldurulabilmektedir.

Romanya Vize Başvuru Formu Doldurulduktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Romanya vize başvuru formu online olarak veya bilgisayarda doldurulduktan sonra çıktı alınmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır; ancak başvuru sahibi 18 yaşından küçükse Romanya vize başvuru formunu ebeveynler veya yasal vasi imzalamalıdır.

Romanya vize başvuru formu imzalandıktan sonra başvuru sahibi, ikamet adresine göre

ilgili dış temsilcilikten randevu almalı ve randevuda esnasında başvuru formunun da bulunduğu tüm Romanya vizesi için gerekli evraklar teslim edilmelidir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: