Romanya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Romanya Aile ve Arkadaş Vizesi Başvuru Süreci 2023

Romanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, hamillerine Romanya’da bulunan aile üyesi veya arkadaşı ziyaret etme hakkı veren kısa süreli vize türüdür.

Romanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi sahiplerinin hangi durumlarda Romanya’ya ziyaret edebilecekleri aşağıda listelenmiştir.

 • 18 yaşını dolduran tüm bireyler Romanya’daki arkadaş, aile üyesi ve akrabalar tarafından davet edildiği sürece, Romanya’yı ziyaret edebilmektedir.
 • Romanya’da aile üyesi, arkadaş veya akrabasını kaybeden vatandaşlar Romanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi alarak cenaze için Romanya’yı ziyaret edebilmektedir.
 • Romanya’da akraba, aile ferdi ya da arkadaşı hüküm giyen kişiler, gerekli durumlarda Romanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi sahibi oldukları takdirde Romanya’yı ziyaret edebilmektedirler.
 • Romanya’da aile üyesi, arkadaş veya akraba düğünleri için Romanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi alan vatandaşlar Romanya’yı ziyaret edebilmektedirler.

Romanya’da yaşayan aile bireylerini ziyaret etmek isteyen kişiler için Romanya hükümeti tarafından şart koşulan bazı durumlar bulunmaktadır. Romanya’da bir aile üyesini ziyaret etmek için vize talebinde bulunacak kişinin öncelikle Romanya’da bulunan aile üyesinden bir davet mektubu alması gerekmektedir. Romanya’daki arkadaş veya akrabalardan davet niteliğinde bir belge alındıktan sonra, Romanya Konsolosluklarına ya da Romanya Başkonsolosluğuna mail ya da arama yoluyla randevu alınması gerekmektedir. Randevu tarihinde Romanya Konsolosluklarında ya da Başkonsoloslukta bulunan vize departmanı ile görüşülmeli ve Romanya aile ziyareti vizesi için gerekli olan belgeler sunulmaktadır.

Romanya aile vizesi başvurusu, Romanya’da yaşayan akrabadan alınan davetiyenin aslı, gidiş dönüş seyahat biletinin rezervasyonu veya seyahat aracının evrak kayıtları, uluslararası seyahat sağlık sigortası ve sağlık poliçesi, seyahat süresince geçinme imkanının ispatı bir belge, seyahat süresince konaklama ispatı bir belge, kimlik, pasaport ve biyometrik fotoğraf gibi evraklar olmadan yapılamamaktadır. Romanya aile vizesi hamilleri, Romanya’yı 180 gün içinde en fazla 90 gün ile seyahat etme hakkı elde etmektedir.

Romanya’ya Vize Kalktı Mı?

Romanya’yı ziyaret etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport hamilleri vize ile giriş yapmak zorundadırlar. Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport hamilleri ise, altı ay içinde üç ayı aşmamak şartıyla vize bulundurmak zorunda değillerdir.

Romanya Aile Ziyaret Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Romanya aile ziyareti vizesi ile Romanya’ya seyahat edecek kişilerde aranan şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Romanya’da yaşayan akraba tarafından gönderilen konaklama ve geçindirme, yurda dönüş masraflarını karşılama garantisini veren, noter tasdikli davetiyeye sahip olmak.
 • Romanya Başkonsolosluğu ve konsoloslukları tarafından Romanya aile ziyareti vizesi başvurusu sırasında verilen vize başvuru formunu eksiksiz ve hatasız doldurmak.
 • Herhangi bir salgın hastalığa ya da Romanya’da bulunduğu sürede müdahale edilemeyecek ciddi bir rahatsızlığı bulundurmamak.
 • Uluslararası alanda büyük sayılabilecek suçlara (istihbarat suçları, terör suçları) ait sicil kaydı bulundurmamak.
 • Yalnız seyahat edecek vatandaşlar için 18 yaşını doldurmuş olmak.

Romanya Aile - Arkadaş Ziyareti için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Romanya aile arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklara ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Romanya aile ziyaret vizesi başvuru formu: Eksiksiz ve pasaport bilgileriyle örtüşecek şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Romanya Pasaport: Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gereklidir. Pasportun ilk kimlik bilgilerini içeren sayfanın kopyasının eklenmesi gerekmektedir.
 • Romanya davet mektubu: Romanya’da yaşayan davet eden akrabadan, konaklama ve geçindirme, yurda dönüş masraflarını karşılama garantisini veren, noter tasdikli davetiyenin aslı gereklidir.
 • Romanya kalınacak yer kanıtı: Davet eden kişinin kimlik fotokopisi ile davet edilen kişinin Romanya’da kalacağı süredeki konaklamaya ilişkin evin tapu senedi fotokopisi veya kira sözleşmesinin aslı gereklidir.
 • Romanya seyahat belgesi: Gidiş dönüş seyahat biletinin rezervasyonu veya sürücü belgesi, aracın ruhsatı ile yeşil kartı gibi seyahat aracının evrak kayıtları gereklidir.
 • Romanya sağlık sigortası: En az 30000 Euro kapsamlı uluslararası seyahat sağlık sigortası ve sağlık poliçesi gereklidir.
 • Romanya finansal yeterlilik kaydı: Seyahat süresince geçinme imkanının ispatı bir belge gereklidir. Son 3 aya ait banka hesap cüzdanı ekstresi, Romanya’da kalınacak her gün için 50 Euro ve giderken minimum 500 Euro’nun banka hesabında bulundurulması gerekmektedir.
 • Romanya aile nüfus kayıt örneği: Romanya’da bir akrabanın yanında kalınması durumunda, akraba ilişkisini ispat eden tam tekmil vukuatlı aile nüfus kayıt örneği gereklidir
 • Romanya biyometrik fotoğraf: 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, arka planı beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.

Romanya Aile Ziyaret Vizesi Davet Mektubu Nedir?

Vize ile giriş uygulayan bir ülkeye seyahat etmek isteyen bir kişi için, vizesine başvurulan ülkede yaşamını sürdüren bir akrabası ya da arkadaşı tarafından konsolosluğa yazılan ve kişiyi davet ettiğini anlattığı mektuba vize davet mektubu adı verilmektedir. Gönderilen davet mektubu İngilizce ya da seyahat edilecek ülkeye ait resmi bir dil ile yazılmaktadır. Akrabaya da arkadaşlar tarafından gönderilen vize mektubunun içermesi gereken bilgiler tarih, davet eden kişinin bulunduğu şehir, resmi bir dil ile seyahat edilecek ülkeye ait konsolosluğa ya da başkonsolosluğa hitap, davet edenin adı, soyadı, adresi, doğum tarihi, telefon numarası, ziyaret amacı, davet eden kişi ile edilen kişi arasındaki bağ, davet edilen kişinin konaklama ve geçindirme, yurda dönüş masraflarını karşılama şekli, davet edilen kişinin adı, soyadı, doğum yeri, doğum tarihi, adresi, işi, ünvanı, telefon numarası ve vizeye başvuran seyahat edecek kişiye ait dosya referans numarası olarak sıralanabilmektedir.

Romanya Aile - Arkadaş Ziyaret Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Romanya aile arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapacak seyahat adaylarından talep edilen belgelerden biri adli sicil kaydıdır. Romanya hükümeti ve diğer vize ile seyahat edilen hükümetler adli sicil kaydı talep ederek seyahat edecek vatandaşın ülkede herhangi bir suça karışarak toplum düzenini bozmasını ya da sıkıntı vermesini önlemeyi amaçlamaktadır.

Romanya’ya seyahat edecek vatandaşlar adli sicil kayıt örneklerini e- devlet üzerinden aldıktan sonra belgeyi İngilizce ya da Rumence olarak başvuru yaptıkları Romanya konsoloslukları ya da başkonsolosluğuna teslim etmelidirler. Romanya aile arkadaş ziyaret vizesi için başvuru yapacak kişilerin adli sicil kayıtlarında büyük suçlar kategorisinde yer alan terör suçları, istihbarat suçları ya da uluslararası standartlarda zararlı kabul edilebilecek suçlara sahip olmaması gerekmektedir.

Romanya Ziyareti Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya’da bir aile üyesini ya da arkadaşını ziyaret etmek için aile ve arkadaş ziyaret vizesi talebinde bulunacak kişinin öncelikle Romanya’da bulunan aile üyesinden bir davet mektubuna sahip olması gerekmektedir. Romanya’daki akrabalarından davet niteliğinde belge alan Romanya ziyaretçi adayları, Romanya Konsolosluklarına ya da Romanya başkonsolosluğuna fiziki olarak başvurmaktadır. Romanya vize başvurusunda bulunmadan önce mail ya da telefonla arama gibi yöntemler ile randevu oluşturulması gerekmektedir. Romanya Konsolosluğundan ya da Başkonsolosluğundan randevu alan vatandaşların randevu tarihinde, belirlenen saatte, istenilen adreste olmaları gerekmektedir.

Romanya aile arkadaş vizesi başvurusunda; Romanya’da ziyaret edilecek akrabadan alınacak konaklama ve geçindirme, yurda dönüş masraflarını karşılama garantisini veren, noter tasdikli davetiyenin aslının, davet eden kişinin kimlik fotokopisi ile davet edilen kişinin Romanya’da kaldığı süredeki konaklamaya ilişkin evin tapu senedi fotokopisi veya kira sözleşmesinin, gidiş dönüş seyahat biletinin rezervasyonu veya seyahat aracının evrak kayıtlarının, seyahat sağlık sigortası ve sağlık poliçesinin, seyahat süresince geçinme imkanının ispatı bir belgenin, seyahat süresince konaklama ispatı bir belgenin, kişinin çalıştığı işyerinin veya maddi durumunun ispatının, akraba ilişkisini ispat eden tam tekmil vukuatlı aile nüfus kayıt örneğinin, kimlik, pasaport ve biyometrik fotoğraf gibi belgelerin sunulması gerekmektedir.

Romanya arkadaş ve aile ziyareti vizesi sonuçları başvuru sahibine 2 ile 3 ay içerisinde mail ya da arama yoluyla bildirilmektedir. Romanya aile ve arkadaş ziyaret vizesi başvuruları gerçekleşen vatandaşlar vizesini almak üzere Romanya Konsolosluklarına gitmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Romanya Aile - Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Romanya arkadaş ve aile ziyareti vizesi başvurusu sonuçlar, randevu ve vize başvuru hazırlıkları dahil 8 ile 12 ay arasında sürmektedir. Romanya aile ve arkadaş ziyaret viesi başvuruları; belge eksikliği, yanlış belge teslimi gibi sorunlar olmadığı sürece 2 ile 4 ay arasında sonuçlanmaktadır.

Romanya aile ve arkadaşlık ziyaret vizesi başvurusu reddedilen başvuru sahibi, 60 gün içinde Romanya aile ve arkadaşlık ziyaret vizesi başvurusunun yeniden değerlendirmeye alınması için ret başvurusu yapabilmektedir. Romanya Hükümeti İdari Birimi ret başvurusuna 60 gün içinde cevap vermezse aile ve arkadaşlık ziyaret vizesi kesin olarak reddedilmiş anlamına gelmektedir. Romanya aile ve arkadaşlık ziyaret vizesi başvurusu reddedilen kişiye, Romanya aile ve arkadaşlık ziyaret vizesi sürecinde ödemiş olduğu ücret geri verilmemektedir. Romanya aile ve arkadaşlık ziyaret vizesi kesinlikle reddedilen kişiler tekrar başvuruda bulunabilmektedir.

Romanya Arkadaş Ziyaret Vizesi ile Sahip Olunabilecek Haklar Nelerdir?

Romanya arkadaş ve aile ziyareti vizesi sahipleri Romanya’da resmi bir işte çalışamazlar ve oy kullanamazlar. Romanya aile ve arkadaş ziyaret vizesi sahipleri Romanya’da bulunan hastane ve sağlık merkezlerinin imkanlarından faydalanabilmektedir. Romanya arkadaş ve aile ziyaret vizesi sahipleri, Romanya’da bulunan okullarda eğitim görememektedir. Romanya arkadaş ve aile vizesi sahipleri; Bükreş, Kalosvar, köstence, Yaş, Sibiu, Braşov, Galati, Braila, Botoşani, Arad ve Tamışvar gibi Romanya’nın tüm şehirlerine giriş ve çıkış haklarına sahiptirler. Romanya arkadaş ve aile vizesi sahipleri, Romanya’da bulunan turistik özel ve halka açık müzeleri, parkları, sergileri ve tarihi alanları ziyaret edebilmektedir.

18 Yaşından Küçükler için Romanya Aile - Arkadaş Ziyaret Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya aile ve arkadaş ziyaret vizesi ile Romanya’ya seyahat edecek olan 18 yaşını doldurmamış kişilerin, Romanya aile ve arkadaş ziyaret vizesi almak için Romanya Konsolosluk veya Başkonsolosluğundan randevu alınması ve ebeveyn eşliğinde gerekli evraklar ile başvuru sağlanmalsı gerekmektedir.

18 yaşından küçük kişinin ebeveynlerinden sadece biriyle seyahat etmesi durumunda, diğer ebeveyn tarafından imzalanan noter tasdikli muvafakatname gerekmektedir.

Romanya Aile Ziyareti Vizesine Benzer Diğer Romanya Vize Türleri Nelerdir?

Romanya aile ve arkadaş ziyareti vizesine benzer diğer Romanya vize türleri aşağıdaki listede belirtilmiştir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: