Bükreş'e Vize Var Mı?

2023'te Bükreş Vize İşlemleri: Bükreş'e Vize Var Mı?

Romanya’nın başkenti olan Bükreş’e yapılacak olan seyahatler, turistik, ticari, aile veya arkadaş ziyareti, diplomatik, eğitim, kültürel ve sportif amaçlı ile transit vize gerektiren seyahatlerdir. Bükreş vize başvurusu, gerekli evraklar ile Romanya Başkonsolosluğu’na yapılmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Romanya Bükreş vizesine tabidir. Romanya Bükreş vizesi, kısa süreli (C tipi) vize ve uzun süreli (D tipi) vize olmak üzere sınıflara ayrılmaktadır. Romanya Bükreş kısa süreli (C tipi) vize alan kişiler, 180 gün içerisinde ülkeye giriş yaptığı günden itibaren 90 gün Romanya’da kalma hakkına sahiptirler.

Bükreş’e Gitmek için Vize Gerekiyor Mu?

Evet, Romanya’nın başkenti olan Bükreş’e yapılacak seyahatler için Türk vatandaşlarının Romanya Bükreş vizesi almaları gerekmektedir.

Bükreş’e seyahat edecek olan Türk vatandaşlarından umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin vize alması gerekirken; hizmet (gri) pasaport, hususi (yeşil) pasaport ve diplomatik (siyah) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 gün vizeden muaftır.

Romanya Bükreş vize türleri, Romanya havaalanı transit vizesi, Romanya kısa süreli (C tipi) vize ve Romanya uzun süreli (D tipi) vize türlerinden oluşmaktadır.

Bükreş Romanya vize başvurusu, uzun süreli oturum vizeleri için sadece Romanya İçişleri Bakanlığı ve Romanya Göçmen Bürosu’na başvuru yapılmaktadır. Bükreş’e vize almış kişilerin vize süresi sona erdiğinde Romanya topraklarındayken Romanya Göç Bürosu’na başvuru yapılabilmektedir.

Transit vizelerde, Bükreş vize başvuru işlemleri Romanya Sınır Hudut Gümrük Müdürlüğü bünyesindeki polis memurları tarafından tanzim edilmektedir. Romanya kısa süreli (C tipi) vizesinin süresi dolmuş vize sahipleri, Romanya’da vize süresini uzatamamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Bükreş’e Trenle Gitmek için Vize Gerekir Mi?

Bükreş’e trenle gitmek için Türk vatandaşlarının Bükreş tren vizesi alması gerekmektedir. Bükreş vize başvurusunda, başvuru formunda ulaşım yöntemi olan tren seyahat bilgileri paylaşılmalıdır. Bükreş vize başvurusu için gerekli evraklar arasına ulaşımı kanıtlayıcı tren bileti veya rezervasyonu eklenmelidir.

Bükreş’e Arabayla Giderken Vize Var Mıdır?

Bükreş’e arabayla giderken Türk vatandaşlarının Bükreş vizesi alması gerekmektedir. Romanya’nın sınıra yakın olan şehirlerinden biri olan Köstence şehri, Türk vatandaşlarının tercih ettiği şehirler arasında yer almaktadır. Romanya’ya Köstence üzerinden arabayla gidecek vatandaşların Köstence vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Köstence vize başvurusunda, başvuru formunda ulaşım yöntemi olan arabayla ulaşım bilgileri paylaşılmalıdır. Köstence vize başvurusu için gerekli evraklar arasına ulaşımı kanıtlayıcı araba güzergahı ve seyahat tarihlerini içeren belgeler eklenmelidir.

Bükreş Türkiye’den Transit Vize İstiyor Mu?

Bükreş Türkiye’den havaalanında 24 saate kadar olan transferler için transit vize istememektedir. Daha uzun süreli beklemelerde bulunmak ve havaalanı bekleme salonundan dışarı çıkmak için Bükreş transit vizesi alınmalıdır.

Türkiye Romanya’dan Vize İstiyor Mu?

Türkiye, resmi pasaport ve umuma mahsus pasaport hamili olan Romanya vatandaşlarını 90 gün süreyle vizeden muaf tutmaktadır. Romanya Türkiye vize anlaşması gereğince Türkiye’de 90 günden uzun süreyle kalacak Romanya vatandaşları için vize istemektedir.

Romanya Vizesi ile Bulgaristan’a Giriş Yapılabilir Mi?

Tek girişli Romanya vizesi sahipleri, Bulgaristan’a giriş yapamamaktadır. Çift girişli veya çok girişli Romanya vizesi sahipleri, Bulgaristan’a giriş yapabilmektedir.

Tek girişli Romanya vizesine sahip olup Bulgaristan’a gitmek isteyen Türk vatandaşlarının aynı zamanda Bulgaristan vizesine sahip olması gerekmektedir. Romanya’dan sonra Bulgaristan’a gidecek kişilerin, Bulgaristan vize başvurusu yaparken seyahat güzergahını kanıtlaması gerekmektedir.

Romanya Vizesi ile Bulgaristan’da Kaç Gün Kalınır?

Romanya vizesi ile Bulgaristan’da kalmak isteyen kişiler, çok girişli vize veya çift girişli vize süreleri boyunca Bulgaristan’da kalabilmektedir. Romanya vizesi ile Bulgaristan’da 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalınabilmektedir.

Romanya Vizesi ile Hırvatistan’a Gidilir Mi?

Geçerli bir Romanya çok girişli vize veya Romanya çift girişli vize sahibi olan Türk vatandaşları, aynı vize ile Hırvatistan’a gidebilmektedir. Sahip olunan Romanya vizesinin süresi, Hırvatistan’da kalınacak süreyi kapsamak durumundadır.

Romanya seyahatinden sonra Hırvatistan’ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının sahip olduğu Romanya vizesi çift veya çok girişli ise Hırvatistan’a yeni bir vize almasına gerek yoktur. Romanya tek girişli vize sahipleri, Hırvatistan’a gitmek için Hırvatistan vizesi almak durumundadır.

Bükreş Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bükreş vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Bükreş vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından güncel tarih bilgisi atılarak doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Başvuru sahibinin 18 yaşından küçük olması durumunda ebeveynleri tarafından imzalanmalıdır.
 • Pasaport: Başvuru sahibi adına düzenlenmiş ve son 10 yıl içinde alınmış geçerli bir pasaportla başvurulmalıdır. Varsa geçmişte alınan vize ve oturum izinlerinin olduğu pasaport sayfalarının fotokopileri sunulmalıdır.
 • Kimlik fotokopisi: Vize başvuru sahibinin TC kimlik fotokopisi teslim edilmelidir.
 • Bükreş’te konaklamaya dair kanıt: Seyahat süresi boyunca konaklama yapılacak yere ait kesin rezervasyona yönelik kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır.
 • Bükreş’e ulaşıma dair kanıt: Seyahatin nasıl gerçekleşeceğini gösteren, seyahat tarihlerine yönelik düzenlenmiş uçak, otobüs veya tren biletleri sunulmalıdır. Bükreş’e araba ile gidilecek ise sürücü belgesi, araç yeşil kartı ve araç ruhsatı eklenmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli 30.000 Euro teminatlı olmalıdır. Seyahat sağlık sigortasının süresi, seyahatin başlangıç ve bitiş tarihlerini kapsamalıdır.
 • Finans planını kanıtlayan belgeler: Başvuru sahibine ait maaş bordrosu ve başvuru sahibinin adına kayıtlı ve son 3 aylık banka hesap hareketlerini gösteren hesap cüzdanı olmalıdır. Banka hesabında, Bükreş’te geçirilecek gün başına 50 Euro olmalıdır.
 • Davet/Sponsorluk mektubu: Bükreş’te ikamet eden kişi veya sponsorluk yapacak kurum tarafından alınan davet ve referans belgesi verilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvurudan önceki son 3 ay içinde çekilmiş olmalıdır. Fotoğraf ölçülerinin 35x44 mm ve arka fon renginin beyaz olması ve başvuru dosyasına 2 adet eklenmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin durumunu gösteren belgeler: Bükreş vizesine başvuran kişi, öğrenci ise e-devlet’ten alınan öğrenci belgesi, başvuru sahibi çalışan ise işyeri izin yazısı, başvuru sahibi şirket sahibi ise faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve imza sirküleri ve başvuru sahibi emekli ise emekli aylığı belgesi sunulmalıdır.
 • Bükreş vize harç bedeli dekontu: Bükreş vizesine başvuru yaparken ödenmesi gereken harç bedelinin Romanya Konsolosluğu’na ödendiğine dair dekont başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

Romanya Vize Şartları Nelerdir?

Romanya vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Daha önce Schengen ülkeleri içerisinde vize ihlalinde bulunmamış olmak
 • Suç kaydı olmayan bir adli sicile sahip olmak
 • Devam eden bir aleyhte dava veya tutuklama emrine sahip olmamak
 • Romanya vize başvurusu için gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamak
 • Romanya vize başvuru bedelini ödemiş olmak

Romanya Bükreş Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Romanya, bir Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen, Schengen bölgesine dahil değildir. Romanya Bükreş vizesi, Schengen özellikli değildir.

Bükreş Vizesi Almak Zor Mudur?

Bükreş vizesi, başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması ve başvuru için gerekli olan pasaport, kimlik fotokopisi, konaklamaya dair kanıtlayıcı belgeler, ulaşıma dair kanıtlayıcı belgeler, finans planı, seyahat sağlık sigortası, davet mektubu, biyometrik fotoğraf ve başvuru sahibinin durumunu gösteren belgeler sunulduğu takdirde alınması zor olmayan bir vizedir. Bükreş vizesi için gerekli evraklardaki bilgiler ve başvuru formundaki bilgiler uyumlu ve tutarlı olmalıdır. Bükreş vizesi için başvuru harç bedeli ödendiğinde Bükreş vizesi süreci başlamaktadır.

Bükreş Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bükreş vize randevusu, Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesi olan http://evisa.mae.ro/home adresinden e-vize portalı aracılığıyla alınmaktadır. Bükreş vize başvuru sahipleri, randevu tarihi oluşturduktan sonra randevu gününde ve saatinde Romanya Büyükelçiliği Ankara’nın konsolosluk birimine gitmelidir.

Romanya Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bükreş vize başvuru yapabilmek için Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesi http://evisa.mae.ro/home üzerinden e-vize portalı kullanılmaktadır. Romanya online vize başvurusu için başvuru sahibine ait geçerli bir e-mail adresinin olması gerekmektedir.

Romanya online vizesine başvuru yaparken vize için gerekli olan evrakların pdf versiyonu e-vize portalına yüklenmesi gerekmektedir. e-vize portalına yüklenecek dosyaların boyutu maksimum 2 mb olmak durumundadır.

Romanya online vize başvurusu yapan kişilerin evrakları incelendikten sonra mülakat görüşmesi için Romanya Konsolosluğu’na davet edilmektedir.

Bükreş Vize Ücreti Ne Kadardır?

Bükreş vize ücreti bilgileri aşağıdaki tabloda paylaşılmıştır.

HizmetlerÜcretler
Bükreş vize harcı80 Eur
Başvuru Formu ve dilekçe doldurma40 Eur
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri32 Euro
Danışmanlık hizmeti35 Euro
Toplam187 Euro

Bükreş Vize İşlemleri için Covid-19 Önlemleri Nelerdir?

Bükreş vize işlemleri için alınan Covid-19 önlemleri aşağıda listelenmiştir.

 • Romanya Ulusal Acil Durumlar Komitesi epidemiyolojik risk haritasını 14 Mayıs 2021 tarihinde güncellemiştir.
 • Romanya’da uygulanan Covid-19 önlemleri kapsamında, Romanya’ya sadece Romanya vatandaşları, AB oturum izni sahipleri, Romanya’da oturma veya çalışma izni olan kişiler ile Romanya uzun süreli (D tipi) vize sahibi olanlar giriş yapabilmektedir.
 • Türkiye’den Romanya’ya giriş yapacak Türk vatandaşları, Covid-19 testi sonucuna bakılmaksızın kendi belirledikleri adreslerde karantinaya girmek durumundadır.
 • Romanya’da karantinada kalan kişiler, sekizinci gününde uygulanan Covid-19 testi sonucunun negatif olması halinde karantinaları sonlandırılmaktadır.

Bükreş’e Vize Kaç Günde Çıkar?

Bükreş vize başvurularının sonuçlanması ortalama 5- 15 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Bükreş’e vize başvurularını değerlendiren kurum olan Romanya Konsolosluğu’nda yaşanabilecek yoğunluklar, resmi ve dini bayramlar ile tatil günleri süresince vize başvurularının sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Bükreş Vize Süresi Hangi Koşullara Bağlıdır?

Bükreş vize süresinin bağlı olduğu koşullar aşağıda listelenmiştir.

 • Bükreş vize süresi, daha önceden alınmış Romanya vizesinin olup olmadığı şartına bağlıdır.
 • Bükreş vize süresi, daha önceden Schengen vizesi alınıp alınmaması şartına bağlıdır.
 • Bükreş vize süresi, daha önceden herhangi bir ülkede vize ihlalinde bulunmamak şartına bağlıdır.

Romanya’ya Vizesiz Gidilir Mi?

Evet, Romanya’ya vizesiz gidilebilmektedir.

Romanya’ya vize muafiyetinin olduğu durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Moldova Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Sırbistan Cumhuriyeti, Karadağ Cumhuriyeti, Gürcistan ve Ukrayna biyometrik pasaport sahipleri Romanya’ya vizesiz gidebilmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti; hizmet (gri) pasaport, hususi (yeşil) pasaport ve diplomatik (siyah) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 gün vizeden muaftır.
 • Avusturya, Brezilya ve Arjantin’in arasında bulunduğu 60 ülkenin pasaport sahibi vatandaşları Romanya’yı vizesiz ziyaret edebilmektedir.
 • İki veya mülti girişli Schengen vizesi sahipleri, Schengen üye ülkeleri ulusal vize (D tipi) veya oturma izni sahipleri 180 gün içerisinde 90 gün vizeden muaftır.
 • Romen makamları tarafından verilen yerel sınır trafik izni sahipleri, yerel sınır trafik rejimine göre hareket izinlerini kullandıkları zamanlarda Romanya vizesinden muaf tutulmaktadır.

Romanya Vize İşlemleri için Yetkili Kuruluşlar Hangileridir?

Romanya topraklarına giriş vizesini talep eden Türk vatandaşları, ikamet adresine göre ilgili diplomatik misyonun görev alanını baz alarak, söz konusu diplomatik misyonu veya konsolosluk birimine gelerek vize başvurularını gerçekleştirebilir.

Konsolosluk görev alanları aşağıdaki gibidir:

 • Romanya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü
 • Romanya İstanbul Başkonsolosluğu
 • Romanya İzmir Başkonsolosluğu

Vizem.net Romanya vize başvurularında 2018-2020 yılları arasında %99.2 vize onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acente olmuştur.

VFS Global Aracılığı ile Romanya Vizesi Alınabilir Mi?

VFS Global aracılığı ile Romanya vizesi alınamamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: