Romanya'ya Araba ile Gitmek

Romanya'ya Araba ile Nasıl Gidilir?

Romanya; Balkanların kuzeyinde yer almaktadır ve Ukrayna, Moldova, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan ile komşu bir Avrupa ülkesidir. Konumu itibari ile Türkiye ve Romanya arasında karayolu ile ulaşım mümkündür. Romanya’nın başkenti Bükreş ile Türkiye’nin başkenti Ankara arasındaki mesafe yaklaşık olarak 1.090 kilometredir. Ortalama 13 saatlik kesintisiz bir araba yolculuğu ile Ankara’dan Romanya’nın başkenti Bükreş’e ulaşmak mümkündür. Türkiye’nin en kalabalık ve büyük şehri olan İstanbul, Romanya’nın başkenti Bükreş’e 640 kilometre uzaklıktadır. İstanbul’dan Romanya’ya arabayla gitmek isteyen bir kişinin ortalama 9 saat yolculuk yapması gerekmektedir.

Romanya’ya arabayla gitmek için Türkiye’den yola çıkacak kişilerin Edirne sınır kapısından çıkarak Bulgaristan üzerinden yolculuk yapmaları gerekmektedir. Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Romanya’ya gitmek için vize almaları gerekmektedir. Yeşil pasaporta sahip Türk vatandaşlarının Romanya’ya yapacakları turistik ziyaretlerinde 90 güne kadar vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Türkiye’den yola çıkarak Bulgaristan üzerinden araba ile Romanya’ya seyahat etmek için ayrıca Bulgaristan vizesine ihtiyaç bulunmamaktadır. Bulgaristan, çok girişli Romanya vizesi olan kişiler ile Schengen vizesi olan kişiler ve Avrupa Birliği vatandaşlarından transit vize istememektedir.

Türkiye Romanya Arası Kaç KM’dir?

Romanya ile Türkiye arasındaki mesafe çıkış ve varış noktalarına göre farklılık göstermektedir. Türkiye’nin batısında, Bulgaristan sınırında konumlanan Edirne ile nispeten güneyde, Romanya’nın Bulgaristan sınırına yakın olan Bükreş arasındaki mesafe sadece 403 kilometredir; öte yandan Türkiye’nin güneydoğu ucu olan Hakkari’nin Bükreş’e uzaklığı 2.459 kilometredir.

Romanya’nın başkenti Bükreş’in Ankara arasındaki mesafe 1.090, İstanbul ile arasındaki mesafe ise 640 kilometredir. Romanya’nın merkezinde konumlanan Braşov’un Ankara’ya uzaklığı 1.270, İstanbul’a uzaklığı 827 kilometredir. Romanya’nın doğusunda Karadeniz kıyısında yer alan liman şehri Köstence ile İstanbul arası 650 kilometre, Ankara arası 1.040 kilometredir.

İstanbul Romanya Arası Kaç KM’dir?

Romanya’nın sırasıyla en büyük beş şehri olan Bükreş, Kaloşvar, Temeşvar, Yaş ve Köstence ile İstanbul arasındaki mesafe sırasıyla; 640, 1.065, 1.060, 980 ve 650 kilometredir.

İstanbul Romanya Bükreş Arası Kaç KM’dir?

Romanya’nın başkenti Bükreş ile İstanbul arasındaki mesafe 640 kilometredir.

Ankara Romanya Arası Kaç KM’dir?

Romanya’nın sırasıyla en büyük beş şehri olan Bükreş, Kaloşvar, Temeşvar, Yaş ve Köstence ile Ankara arasındaki mesafe sırasıyla; 1.090, 1.515, 1.510, 1.430 ve 1.045 kilometre şeklindedir.

İzmir Romanya Arası Kaç KM’dir?

İzmir, Romanya’nın sırasıyla en büyük beş şehri olan Bükreş, Kaloşvar, Temeşvar, Yaş ve Köstence’ye sırasıyla; 1.112, 1.543, 1.536, 1.458 ve 1.073 kilometre uzaklıktadır.

Bursa Romanya Arası Kaç KM’dir?

Romanya’nın sırasıyla en büyük beş şehri olan Bükreş, Kaloşvar, Temeşvar, Yaş ve Köstence ile Bursa arasındaki mesafe sırasıyla; 788, 1.219, 1.212, 1.135 ve 750 kilometredir.

Edirne Romanya Arası Kaç KM’dir?

Edirne, Romanya’nın sırasıyla en büyük beş şehri olan Bükreş, Kaloşvar, Temeşvar, Yaş ve Köstence’ye sırasıyla; 403, 835, 820, 750 ve 457 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

İstanbul Romanya Arası Araba ile Kaç Saattir?

İstanbul ile Romanya arası araba ile yolculuk ortalama 13 saat sürmektedir.

Romanya’ya Araba ile Gitmek için Ne Gerekir?

Romanya’ya Türkiye’den araba ile gitmek için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Seyahat tarihinde geçerli olan ve son 10 yıl içinde alınmış bir pasaport
 • Romanya vizesi ya da Schengen vizesi (Çok girişli Romanya vizesi olan kişiler ile Schengen vizesi olan kişiler ve Avrupa Birliği vatandaşlarının Bulgaristan’ı geçmek için ayrıca bir vize almaları gerekmemektedir.)
 • Zorunlu Romanya seyahat sağlık sigortası
 • Romanya’da geçirilecek süre zarfından geçimi sağlayacak maddi kaynağa sahip olunduğunu kanıtlar belge,
 • Seyahatte kullanılacak aracın bağlı olduğu sigorta şirketi tarafından düzenlenmiş yeşil kart

Romanya’ya Araba ile Gitmek için Hangi Vize Gerekir?

Romanya’ya gidecek umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarının çok girişli ya da tek girişli Romanya vizesi ya da Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Romanya’ya araba ile gitmek için Türkiye’den yola çıkacak kişiler Bulgaristan topraklarından geçmelidirler.

Bulgaristan, Schengen vizesi ya da çok girişli Romanya vizesi hamillerine vizesiz geçiş hakkı tanıdığından Türkiye’den araba ile Romanya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının Bulgaristan’dan vizesiz geçebilmek için Schengen vizesi ya da çok girişli Romanya vizesine sahip olmaları gerekmektedir. Araba ile Romanya’ya gitmek isteyen ancak çok girişli yerine tek girişli Romanya vizesi hamili olan Türk vatandaşlarının, Bulgaristan topraklarından geçebilmeleri için Bulgaristan vizesi ya da Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

Bulgaristan ve Romanya Schengen vizesi ile ziyaret edilebilmektedir.

Yeşil Pasaport Sahiplerine Romanya’ya Araba ile Gitmek için Vize Gerekir Mi?

Yeşil pasaport hamili Türkiye vatandaşlarının araba ile yapacakları seyahatlerinde Bulgaristan’dan geçiş ve Romanya’ya giriş için vizeye ihtiyaçları yoktur. Resmi pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Romanya’ya yapacakları turistik ziyaretlerinde 90 güne kadar vize almalarına gerek bulunmamaktadır.

Romanya Vizesi ile Bulgaristan’a Giriş Yapılabilir Mi?

Romanya’ya seyahat etmek için Bulgaristan’a giriş yapmak zorunda olan kişiler çok girişli Romanya vizesine sahiplerse ayrıca Bulgaristan vizesine ihtiyaç bulunmamaktadır. Bulgaristan çok girişli Romanya vizesi olan kişiler ile Schengen vizesi olan kişiler ve Avrupa Birliği vatandaşlarından transit vize istememektedir. Tek girişli Romanya vizesi ile Bulgaristan üzerinden Romanya’ya giriş sağlanamamaktadır. Bu kişilerin ayrıca Bulgaristan için vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Bulgaristan Romanya Sınırından Araba ile Nasıl Geçilir?

Romanya Bulgaristan sınırında araba ile geçilebilecek beş sınır kapısı bulunmaktadır. Bulgaristan’dan Romanya’ya araba ile geçmek isteyen kişilerin; Bulgaristan Romanya sınır kapıları olan Vidin, Ruse, Silistra, Kaynardzha, Kardam ya da Durankulak sınır kapılarından birini; Romanya’dan Bulgaristan’a geçmek isteyen kişilerin ise Calafat, Giurgiu, Ostrov, Lipnita, Negru Vodă ya da Vama Veche sınır kapılarından birini kullanması gerekmektedir.

Bulgaristan Romanya Sınır Kapıları Nelerdir?

Bulgaristan - Romanya sınır kapıları aşağıda listelenmiştir.

 • Vidin
 • Ruse
 • Silistra
 • Kaynardzha
 • Kardam
 • Durankulak

Romanya - Bulgaristan sınır kapıları aşağıda listelenmiştir.

 • Calafat
 • Giurgiu
 • Ostrov
 • Lipnita
 • Negru Vodă
 • Vama Veche

Türkler tarafından en çok tercih edilen ve en yakın olan Romanya Bulgaristan sınır kapısı Ruse-Giurgiu sınır kapısıdır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: