Soybağı ile Romanya Vatandaslığı Almak

Soybağı ile Romanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Soybağı ile Romanya vatandaşlığı almak, ataları Romanya toprakları içinde dünyaya gelen Romanya Türkleri için mümkündür. Soybağı ile alınan Romanya vatandaşlığı, Romanya’nın Avrupa Birliği üyesi olmasından ötürü büyük avantaj sağlar.

Romanya doğumlu olmasına rağmen çeşitli nedenlerle Romanya vatandaşlığını kaybeden kişiler ve bu kişilerin 3. nesile kadar olan çocukları ile torunları yeniden başvurarak Romanya Vatandaşlığı kazanabilmektedirler.

Vizem.net soybağı ile vatandaşlık almak için Romanya’da belediyeye başvuru yapması gereken TC vatandaşlarına Romanya C tipi vize işlemleri için akredite danışmanlık hizmeti vermektedir.

Romanya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Kimler Soybağı ile Romanya Vatandaşlığı Alabilir?

Türk vatandaşları, Romanya’nın çıkardığı 1991/ 21 sayılı vatandaşlığı geri kazanım kanununun 10. ve 11. maddelerinin hükümlerinde belirtildiği üzere ataları Romanya’da doğduysa soy bağı üzerinden Romanya vatandaşlığı alma hakkına sahiptir.

Soybağı ile Kaçıncı Nesil Romanya Vatandaşlığı Alabilir?

Atalarının doğum yeri şu anki Romanya toprakları içinde olan Romanya göçmenleri 10. madde dahilinde iki nesil, atalarının doğum yeri şu anki Bulgaristan toprakları içinde olan Romanya göçmenleri ise 11. madde dahilinde üç nesil boyunca vatandaşlık alabilirler.

Soybağı ile Romanya’dan Vatandaşlık Almak için Ne Gerekir?

Soybağı ile Romanya’dan vatandaşlık almak için isim denklik belgesi gerekmektedir. İsim denklik belgesi, Romanya’dan göç eden kişilerin Türkiye’deki varlığını kanıtlayan ve Romanya vatandaşlığı almak için ilgili makamlara sunulacak olan resmi bir belgedir.

Soybağı ile Romanya Vatandaşlığı için İsim Denklik Belgesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Soybağı ile Romanya vatandaşlığı almak için isim denklik belgesi başvurusu kişinin bağlı bulunduğu ilçenin Nüfus Müdürlüğü’ne ve Kaymakamlıklara yapılmaktadır.

İsim Denkliği Başvurusu için Gereken Belgeler Nelerdir?

İsim denkliği başvurusunda bulunmak için Romanya’dan doğum belgesi bulmak gerekir. Romanya’dan bizzat alınmış doğum belgesi olmadan Romanya vatandaşlığı almak mümkün değildir. Romanya doğum belgesi Romanya’da belediyelerden temin edilebilinmektedir.

Romanya Doğum Belgesi Nasıl Alınır?

Romanya doğum belgesi almak için, Romanya vatandaşlık başvurusu yapan kişinin atalarının Romanya’da doğduğu adresi net olarak bilmesi ve atalarıyla arasındaki bağı kanıtlayarak Romanya’daki ilgili belediyeden atalarının doğum belgesini alması gerekmektedir. Romanya makamlarınca vekil kabul edilmediğinden kişinin şahsen başvuru yapması gerekmektedir.

Soybağı ile Vatandaşlık Veren Diğer Ülkeler Hangileridir?

Soybağı ile vatandaşlık veren diğer ülkeler aşağıda sıralanmıştır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: