Romanya Transit Vize

Romanya Transit Vize Nedir, Nasıl Başvurulur?

Romanya’dan yapılan aktarmalı uçuşlar için Türk vatandaşlarından Romanya transit vizesi istenmektedir.

Evet, Romanya’ya yapılan otobüs seyahatlerinde Romanya transit vizesi gerekmektedir.

Romanya Vizesi ile Bulgaristan’dan Transit Geçiş Yapılabilir Mi?

Hayır, Romanya vizesi ile Bulgaristan’a giriş transit geçiş yapılamamaktadır. Romanya vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapabilmek için vizenin multi veya çift girişli olması gerekmektedir. Tek girişli Romanya vizesi ile Bulgaristan transit geçiş yapılamamaktadır. Bulgaristan Romanya transit vize gerektirmektedir.

Romanya’da Transit Vize Nasıl Alınır?

Romanya transit vizesi başvurusu yapmak için gereğince doldurulmuş ve uygunca imzalanmış vize başvuru formu ile birlikte Romanya devletince geçerliliği olan vize, işlenebilir durumdaki geçerli pasaport veya seyahat belgesi ibraz edilmek zorunludur. Rpmanya transit vize başvurusunda seyahat amacını, kalış süresini, kalış süresi boyunca finansal yeterlilik kanıtı, Romanya’dan sonra seyahatinin devamını kanıtlayacak belgelerin sunulması gerekmektedir. Bütün gerekli belgeleri hazırladıktan sonra randevu alınmalıdır.

Randevu günü vize başvuru dosyası, pasaport ve vize ücreti ile birlikte Romanya Konsolosluğuna gidilmekte ve randevu sırası geldiğinde Konsolosluk görevlisine vize başvuru dosyası verilmektedir. Vize başvuru dosyasında eksik evrak yok ise konsolosluk görevlisi başvuru yapan kişiye verdiği fiş ile anlaşmalı bankaya vize ücreti ödenmektedir. Ödeme makbuzunun bir tanesi aynı gün Romanya Konsolosluğuna teslim edilmekte, bir tanesi ise işlemler tamamlanana kadar saklanmaktadır. Romanya transit vize başvurusu sonuçlandığında, konsolosluğun belirttiği tarih ve saatte teslim fişi, ödeme dekontunu ve kimlik kartı gösterilerek işlemi tamamlanan pasaport teslim alınmaktadır.

Romanya Transit Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Romanya transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Romanya transit vize başvuru formu: Başvuru formunun, yazılı olarak doldurulması ve imzalanması gerekmektedir. Romanya transit belgesi için gerekli başvuru formu Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden indirilebilmektedir.
 • Pasaport: Romanya tarafından tanınan, vizenin süresinin dolmasından sonra en az üç ay daha geçerli olan, on yıl içerisinde çıkarılmış, en az iki boş sayfası olan pasaport veya seyahat belgesi gerekmektedir.
 • Romanya seyahat sağlık sigortası: Transit vize başvurularında seyahat sağlık sigortası talep edilmektedir. Başvuru yapan kişi adına düzenlenmiş ve transit seyahat süresini kapsar nitelikte seyahat sağlık sigortası temin edilmesi gerekmektedir.
 • Ulaşım kanıtı: Romanya’dan aktarma yapılacak ülkeye girme niyetini kanıtlamak için gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Romanya vizesi fotoğraf kurallarına göre, biyometrik fotoğrafın 3cm x 4cm boyutlarında olması, arka planının düz beyaz olması, doğrudan kameraya bakılmalsı ve 2 adet eklenmesi gerekmektedir.

Romanya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 1. Romanya transit vizesi başvurusu öncesinde Romanya üzerinden aktarma yapılacak ülke için gerekliyse vize ve pasaport işlemleri tamamlanır.
 2. Seyahat planlaması doğrultusunda gerekli olan uçak ve otel için, bilet ve rezervasyonlar tamamlanır,
 3. Romanya transit vize başvuru için gerekli evraklar ve destekleyici belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanır.
 4. Romanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan VFS Global Romanya vize merkezi aracı kurumundan Romanya transit vize başvurusu için randevu alınır.
 5. Romanya transit vizesi başvuru belgeleri Romanya Konsolosluğuna teslim edilir.
 6. Romanya transit vize başvuru sonuçları beklenir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Romanya Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Romanya Transit vizesi ücreti 80 EUR’dur. İsviçre, Schengen ve Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşları vizesiz transit yapabildikleri için vize ücreti ödemelerine gerek yoktur.

Romanya Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Romanya transit vize başvurusu sonuçlanma süresi ortalama 15 gündür. Romanya transit vize başvuru sonuçlanma süreci; eksik evrak olması, daha fazla evrak gerekmesi gibi durumlarda uzamaktadır. Süreç uzaması gibi durumlarla karşılaşılmaması için evrakların eksiksiz olması önemlidir.

Romanya Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

Romanya transit vizesi ile Romanya topraklarında 5 günden uzun süre geçirilmesine izin verilmemektedir. Romanya transit vizeyle havaalanının transit bölgesinde beklenebilmektedir. Romanya transit vizesiyle Romanya havaalanı transit alanı terk edilememektedir.

Romanya’da 5 günden daha uzun süre kalınmasının gerektiği durumlarda Romanya schengen vizesi gerekmektedir.

Romanya Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Romanya transit vize için destekleyici belgeler, Romanya’dan aktarma yapılacak ülkeye varılma konusunda güvence almak için istenmektedir.

Romanya Transit vize için destekleyici belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Romanya transit vize başvurusunda mevcut pasaportun ve önceki pasaportların kopyası gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Yakın zamanda çekilmiş iki adet 3 x 4 cm renkli fotoğraf gerekebilmektedir.
 • Araç destek belgeleri: Sürücüler için geçerli sürücü belgesi, Yeşil Kart (Uluslararası Motor Sigorta Kartı) ve ulaşım araçlarının tescil belgeleri gerekebilmektedir.

Çocuklar için Romanya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya transit vizesine başvuran çocuklar, transit vize başvuru formunu doldurmakta ve çocuklar için Romanya transit vizesi başvurusunda, başvuru formunu çocuğun velayetini elinde bulunduran kişi imzalamaktadır.

Romanya Transit Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Romanya transit vize başvurusu reddedildiği durumlarda, itiraz işlemleri Romanya Konsolosluğu veya Romanya Büyükelçiliğine yapılabilmektedir. Romanya transit vize reddi için; itiraz mektubu yazılarak imzalanmakta ve redde neden olan durumların düzeltildiğini ispat eden belgelerle kararın yeniden değerlendirilmesi için konsolosluk randevusu alınarak sunulmaktadır. Vize reddi itiraz mektubunun sunulması üzerine, büyükelçilik mektubu ülkenin doğru temyiz işleme organına iletmektedir.

Romanya Transit Vizesine Benzer Diğer Romanya Vize Türleri Nelerdir?

Romanya transit vizesine benzer diğer Romanya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: