Romanya Vize Reddi

Romanya Vize Reddi, İtiraz İşlemleri ve Yeniden Başvuru

Romanya vize başvuruları eksik veya yanlış belge teslimi, geçersiz veya hasarlı pasaport teslim edilmesi, seyahat amacına ve detaylarına dair bilgilerin eksik verilmesi gibi nedenlerle reddedilebilmektedir.

Romanya vize başvurusunun kabul edilebilmesi için dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında başvuru evraklarının eksiksiz ve doğru hazırlanmış olması ve başvuru sırasında istenen detaylara uygun olarak sürecin yürütülmesi bulunur; vize şartlarının sağlanarak Romanya vize başvurusu yapılması, başvuru sonucunun olumlu olması için önemlidir.

Romanya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Romanya Vize Ret Nedenleri Nelerdir?

Romanya vize reddinin temel nedenleri aşağıda listelenmiştir.

  • Geçersiz seyahat sağlık sigortası: Kişinin Romanya tarafından talep edilen şartlara uygun bir sağlık sigortası olmalı ve kişi sigortanın geçerliliğini kanıtlayabilir olmalıdır.
  • Finansal şartların yetersizliği: Kişinin vize başvurusu aşamasında, seyahat için mali yeterliliğini kanıtlayabilir olması gerekmektedir. Kişi seyahati boyunca ihtiyacı olacak konaklama, ulaşım ve diğer masraflarını karşılayabilmelidir.
  • Çelişen bilgiler: Vize başvuru formunda belirtilen bilgilerin doğru olması zorunludur. Özensiz ve hızlı doldurulan formlarda bilgilerin birbiriyle uyuşmaması durumunda vize başvurusu reddedilir.
  • Konaklama kanıtının eksikliği: Başvuru sahibi Romanya seyahati boyunca konaklayacağı yere dair bir kanıt sunamazsa vize başvurusu reddedilir. Kişinin konaklamayı planladığı otele dair rezervasyon belgelerini veya kalacağı evin adres bilgilerini sunması gerekir.

Romanya Vizesi için Ret Kararı Hangi Kurum Tarafından Verilmektedir?

Romanya vize başvuruları için ret kararı, Türkiye’den yapılan Romanya vize başvuruları için başvuru sahibinin ikamet adresine göre yetkili olan Romanya Ankara Büyükelçiliği, İzmir Romanya Başkonsolosluğu ve Romanya İstanbul Başkonsolosluğu vize birimleri tarafından verilmektedir.

Vize başvurusunun iptali ya da reddine dair karar, başvuru sahibine nedenleri ile birlikte yazılı olarak bildirilmektedir.

Romanya'dan Vize Reddi Alınması Halinde Ne Yapılabilir?

Romanya’dan vize reddi alınması halinde başvurunun yeniden değerlendirilmesi amacıyla ilgili dış temsilciliğe itiraz başvurusunda bulunulabilir veya vize başvurusu tekrardan yapılabilir.

Romanya Vize Reddi Sonrası Tekrar Başvuru

Romanya vize reddi sonrası tekrar başvuru yapılırken, öncelikle vize reddinin nedenleri incelenmelidir; vize başvurusunun reddine yol açan nedenler ortadan kaldırıldıktan sonra, vize evrakları ile birlikte yeni destekleyici belgeler sunularak tekrar vize başvurusu, herhangi bir sürenin beklenmesine gerek olmadan yapılabilir.

Romanya vizesi başvurusu reddedilen kişinin yeni başvurudan önce, vize reddine neden olan sebebi düzeltmesi ve gerekli durumlarda ekstra belgeler sunması veya hatalı belgelerde düzeltme yapması önerilmektedir.

Romanya Vizesi İtiraz Başvurusu

Romanya vizesi ret kararına karşı itiraz başvurusu, ret kararı gerekçesi ile birlikte kişiye bildirildikten sonra bir aylık süre içerisinde, yazılı bir şekilde Romanya dış temsilciliğine yapılmaktadır.

Romanya vizesi itiraz başvurusu Romence veya İngilizce dilinde ve büyükelçilik tarafından belirlenen kriterlere uygun olarak yazılan bir Romanya vize itiraz dilekçesi ile, itiraz gerekçeleri de detaylı olarak açıklanarak yapılmalıdır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: