Depremzede Vatandaşlar için Schengen Vize Kolaylığı 2023

Depremzede Vatandaşlar İçin Schengen Vize Kolaylığı 2023
Depremzede Vatandaşlar İçin Schengen Vize Kolaylığı 2023

6 Şubat 2023’te Gaziantep ve Kahramanmaraş depremleri sonrasında Almanya ve Belçika önceliğindeki birçok Avrupa Birliği ülkesi depremden etkilenmiş vatandaşlar için Türkiye’den yapılan vize başvurularında işlemleri hızlandırmak için kolaylık sağlayacağını açıkladı.

Temel olark yakınları Avrupa ülkesinde olan depremzedelerin faydalanabileceği Schengen vize kolaylığı ile ilgili detayları bu makalede paylaştık.

Vize işlemleri için: 0850 241 1868

Deprem Vizesi Nedir?

Deprem vizesi 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depraminde zarar görmüş ve Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, veya Hatay illerinin birinde ikamet eden ve birinci dereceden yakını Avrupa ülkesinde bulunan kişilerin vize sürecini hızlandırmak için çıkarılmış başvuru şeklidir.

Anne, baba, eş veya çocukları Avrupa’da bulunan depremden etkilenmiş kişilerin vize başvurularına öncelik verileceği ve başvuru sürecinin hızlandırılacağı bilgisi Konsolosluklar tarafından açıklanmıştır.

Depremzedeler Vize Kolaylığı Sağlayan Ülkeler Hangileridir?

14 Şubat 2023 itibariyle Almanya, Belçika, ve İsviçre depremden etkilenmiş T.C vatandaşları için vize hızlandırma prosedürü uygulamaktadır.

Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra sürecin izlenileceğini ve daha sonradan karar verileceğini bildirdi. Türk nüfusunun yoğun olduğu Fransa, ve Avusturya için herhangi bir açıklama yapılmadı.

Depremzedeler İçin İngiltere’nin Tutumu

İngiltere depremzede yakınları için herhangi bir açıklama yapmazken halihazırdaki vize başvuru süreci ortalama 45-50 günü bulabiliyor.

Türkiye’de yakınları bulunan ve İngiltere’de ikamet eden kişiler ise depremzedelere özel vize verilmesi için ülkede imza kampanyası başlattı.

Depremzedeler Vize Başvurusunu Nasıl Yapabilir?

Almanya, Belçika ve İsviçre’de yakını olan depremzedeler için başvuru süreci ülke bazında değişiklik gösteriyor.

Depremzedeler İçin Almanya Vizesi

Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, hükümetin evsiz kalan veya tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan depremzedelerin geçici olarak Almanya'daki ailelerine katılabilmelerini mümkün kılmak istediğini açıkladı.

Açıklama üzerine Türkiye’de bulunan Almanya dış temsilciliklerindeki vize görevli sayısı arttırıldı. Bu kapsamda başvuru sahipleri iData yerine başvurularını doğrudan Almanya Ankara Büyükelçiliğine, İstanbul veya İzmir dış temsilciliğine yapabilir.

Başvuru esnasında Almanya vizesi için gerekli evrakaların yine sunulması gerekiyor ancak başvuru sahibinin evinin hasar görmüş veya yıkılmış olması durumunda sağlayamadığı evraklar bulunuyorsa eksik evrak dilekçesi vererek yine de başvurusunu yapabiliyor.

Depremzedeler İçin Belçika Vizesi

Belçikanın depremzedeler için sağladığı vize kolaylığı kapsamında, Belçika’da bulunan ve vize süresi sona eren depremzedeler, vize sürelerini Türkiye’ye dönmeden Göçmenlik Bürolarına başvuru yaparak uzatabilir.

Türkiye’de depremden etkilenip Belçika’daki yakınlarının yanına gitmek isteyenler için ise başvuru süreci ve Belçika vizesi için gerekli evraklar için bürokrasi aynı şekilde devam ediyor. Ancak Konsolosluk üzerinden yapılan başvurular öncelendirilecek ve başvurunun onaylanması hızlanacak.

Depremzedeler İçin İsviçre Vizesi

İsviçre Göç Sekreterliğinden (SEM) yapılan açıklamaya göre Türkiye’de depremden etkilenmiş ve İsviçre’deki yakınlarının yanına gelmek isteyen Türk ve Suriyeli vatandaşlar için vize başvuruları için hızlandırma prosedürü uygulanacağı açıklandı.

Başvuruların kısa sürede tamamlanması için İstanbul İsviçre Başkonsolosluğunda görevlendirilmek üzere pesonel takviyesi uygulanacak.

Ayrıca depremzedeler İstanbul’daki İsviçre Başkonsolosluğu’ndan “hızlı Schengen” formu için başvuru yapabilecekler. Ancak bu belgeye sahip olmak vizenin 100% onaylanacağı anlamına gelmiyor. SEM, 14.02.2023 tarhine kadar 603 depremzedenin başvuru yaptığını bildirdi.

Depremde Zarar Görmüş Vatandaşlar İçin Vize Başvurusu

Vizem.net olarak AB ülkeelrinde yakını bulunan ve geçerli bir davetiye almış depremzedelere 30.04.2023 tarihine kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: