Evlilik Vizesi

Evlilik Vizesi Başvuru Süreçleri

Evlilik vizesi, kişilerin evlilik törenlerini yurt dışında gerçekleştirmek istediği durumlarda alınması talep edilen bir vize türüdür. Evlilik vizesi ile aile birleşimi vizesi birbirinden farklı vizelerdir.

Vizem.net yurtdışında evlenmek isteyen TC vatandaşlarının vize başvuru ve takip işlemleri için danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Evlilik Vizesi Veren Ülkeler Hangileridir?

Evlilik vizesi veren ülkeler aşağıda sıralanmıştır.

 • Almanya
 • İngiltere
 • Amerika
 • Avusturya
 • Meksika
 • Rusya
 • Özbekistan
 • Belçika

Evlilik Vize Şartları Nelerdir?

Evlilik vizesi şartları aşağıda listede verilmiştir.

 • Başvuru sahibinin 18 yaşında ya da daha büyük olması
 • Çiftin gerçek bir ilişkiye sahip olduğunu kanıtlaması
 • Kişilerin 6 aydan daha kısa bir süredir yabancı ülke sınırları içerisinde olması
 • Kişinin ziyaretini gerçekleştirmesinden sonra ülkeden ayrılması
 • Kişilerin sık sık ya da çok kısa aralıklarla seyahat ederek ülkeyi ana ikametgah edinmeyecek olması
 • Kişilerin seyahatleri süresince maddi yeterliliğe sahip olması ve ülkelerine dönüş yapacaklarını kanıtlayan dönüş bileti gibi ödemeleri yapmış olması
 • Ülke sınırlarında evlenmek için uygun olunması ve evlilik işlemi için gerekli kurallara uyulacağının taahhüt edilmesi

Evlilik Vizesi Sahibine Hangi Hakları Sağlar?

Evlilik vizesi sahibine yabancı ülkeye ulaşmasından itibaren 6 aylık süre içerisinde, yasal izni olan lisanslı bir mekanda evlenme hakkını sağlamaktadır. Evlilik vizesi, kişilerin gitmek istedikleri ülkeye seyahat ederken transit geçiş sağlayabilmelerine de olanak tanır.

Evlilik vizesine sahip olan kişilerin yabancı ülkeden sosyal yardım almasına, aynı vize ile aile üyelerini ülkeye getirmesine, uzun süreli olarak ülkede ikamet etmesine, vize süresini uzatmasına veya vize türünü değiştirmesine, ülke sınırlarında çalışmasına ve eğitim görmesine izin verilmemektedir.

Evlilik Vizesi Nasıl Alınır?

Evlilik vizesi almak için ilk olarak başvuru sahibinin başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurması gerekmektedir. Başvuru sahibinden talep edilen belgelerin hazırlanmasından sonra yetkili aracı kurum veya dış temsilcilikten randevu alınması gerekmektedir. Randevu gününde belgeler ile ilgili birime gidilmekte, belgelerin teslim edilmesinin ardından biyometri işlemleri tamamlanmaktadır. Vize ücretinin ödenmesi ile vize başvurusu genellikle tamamlansa da bazı ülkeler, başvuru sahiplerini mülakata çağırmaktadır.

Evlilik vizesi almak için gereken prosedürler ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Başvuru sahibi tarafından doldurulan başvuru formu ve talep edilen belgeler genel olarak randevu günü teslim edilir iken, evlilik vizesi uygulamasına sahip ülkelerden biri olan İngiltere’de başvurular online olarak kabul edilmektedir. Kişilerin İngiltere evlilik vizesine başvurması durumunda başvuru formu ve talep edilen belgelerin Gov.uk adresi üzerinden online sisteme yüklemesinin ardından randevu alınması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında gerekli evrakların hazırlanmasından başlayarak, başvuru ve en son pasaport teslimine kadar tüm süreç vize uzmanları tarafından takip edilmektedir.

Evlilik Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Evlilik vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Vize başvuru formu: Gidilecek yabancı ülke için vize başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Pasaport: Geçerlilik süresinin 3 ya da 6 aydan daha fazla olduğu, en fazla 10 yıl içerisinde alınmış, boş sayfası bulunan bir pasaport gerekmektedir.
 • Finansal kanıt: Başvuru sahibinin maddi yeterliliğini kanıtlamak için kredi kartı hareketlerini, banka hesap dökümünü veya maaş bordrosunu sunması gereklidir.
 • Konaklama kanıtı: Başvuru sahibinin konaklama yapacağı tesisi ve seyahat tarihlerini gösteren, kişinin adının yazılı olduğu, otel veya kısa süreli kiralık ev gibi konaklama rezervasyonları talep edilmektedir.
 • Geri dönüleceğine dair kanıt: Kişinin seyahatinin sona ermesinden sonra dönüş için önceden alınmış seyahat biletinin sunulması gerekmektedir.
 • Vize ücreti: Başvuru sahibinin vize ücretini ödediğini gösteren makbuz sunulmalıdır.
 • Davet mektubu: Başvuru sahibi bir davet üzerine seyahat edecek ise davet eden tarafından yazılan davet mektubunun beyan edilmesi gereklidir.
 • Kimlik belgeleri: Başvuru sahibinden kimlik ya da doğum belgesi gibi çeşitli belgelerin örnekleri alep edilebilmektedir.

Listede sayılan belgeler, evlilik vizesi başvurularında talep edilen standart evraklardır ve ülkeden ülkeye göre vize başvurularında istenen belgeler değişiklik gösterebilmektedir.

Evlilik Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Evlilik vizesi randevusu, başvurunun gerçekleştirildiği dış temsilcilikten telefon, mail adresi ya da olması durumunda online randevu sistemi üzerinden alınabilmektedir. Evlilik vizesi randevusu, başvurular aracı kurum vize başvuru merkezi aracılığı ile yapılacak ise ilgili başvuru merkezinin online randevu sistemi üzerinden alınabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında gerçekleştirilecek başvurularda, vize randevuları uzman danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Evlilik Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Evlilik vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ÜlkelerEvlilik Vizesi Ücreti
Almanya80 euro
İngiltere100 İngiliz sterlini
Amerika160 ABD doları
Avusturya85 euro
Meksika48 ABD doları
Rusya80 - 165 ABD doları
Özbekistan20 - 250 ABD doları
Hollanda80 euro
Vietnam25 - 50 ABD doları

Evlilik Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Evlilik vizesi kısa süreli bir vize türü olması nedeniyle herhangi bir aksilik yaşanmaması durumunda birkaç hafta içinde çıkmaktadır. Başvuru evraklarının eksik olması ya da iş yoğunluğunun fazla olması gibi çeşitli nedenlerle vizenin çıkma süresi uzayabilmektedir.

Evlilik Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Evlilik vizesi için ülkeden ülkeye farklı uygulamalar bulunmaktadır. Kısa süreli bir vize türü olması nedeniyle genellikle 3 ay ya da 6 ay için vize verilmektedir.

Turist Vizesi ile Yabancı Bir Ülkede Evlenilebilir Mi?

Turist vizesi ile yabancı bir ülkede evlenilmesi, ülkelere göre değişkenlik göstermektedir.

Amerika gibi bazı ülkelerde kişinin Amerika’ya gitmeden önce evliliği planlamadığına yönelik kanıt göstermesi durumunda turist vizesi ile evlilik gerçekleştirebilmesi mümkündür. İngiltere’de ise özel bir vize uygulaması olarak ziyaretçi evlilik vizesi bulunmakta ve böylece turist vizesi yerine ziyaretçi evlilik vizesi alarak evlenmek mümkün olmaktadır. Kanada’da nişanlılık vizesi alınarak ülkede evlenmek mümkündür.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: