İngiltere Aile Birleşimi

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Süreci

İngiltere’de kalıcı oturumu bulunan ya da İngiltere vatandaşı olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti’ndeki eşi ya da çocuklarının İngiltere’ye giderek birlikte yaşamaları için alınan vize türüne aile birleşimi vizesi denilmektedir. Aile birleşimi vizesi İngiltere’de 6 aydan daha uzun bir süre boyunca yaşama hakkı vermektedir. İngiltere'de yaşayan aile üyesi aile birleşimi vizesine başvuru yapacak kişinin sponsoru sayılmaktadır, bu nedenle İngiltere’deki tüm konaklama ve yaşam masraflarına yetecek kadar bir finansal kaynağa sahip olmalıdır.

2020 ve 2021 yıllarında başvuru yapılan İngiltere vizelerinin %4’ünü aile vizeleri oluşturmuştur; diğer İngiltere vize sahiplerininin bakmakla yükümlü oldukları kişilerin de dahil edilmesi ile aile vizelerinin oranı yaklaşık olarak %24’e yükselmektedir.

Vizem.net Türkiye'den yapılan İngiltere aile birleşimi vizesi başvurularında tüm süreç için danışmanlık hizmeti sağlayan ve %93,6 ile son 5 yıldaki en yüksek vize onay oranını elde eden akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kimler İngiltere Aile Birleşimi Vizesine Başvurabilir?

İngiltere aile birleşimi vizesine başvuru yapabilecekler aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere’de oturum izni bulunan kişinin veya bir İngiltere vatandaşının partneri ya da eşi
 • Bir İngiltere vatandaşının veya İngiltere’de oturum izni bulunan kişinin anne ve babası
 • İngiltere vatandaşının veya İngiltere’de oturum izni bulunan kişinin çocukları
 • İngiltere vatandaşının veya İngiltere’de oturum izni bulunan kişinin uzun süreli bakımına ihtiyaç duyan yaşlı, engelli ya da hasta akrabaları

İngiltere Aile Birleşimi Şartları Nelerdir?

İngiltere’ye aile birleşimi kapsamında yerleşme şartları aşağıda verilmiştir.

 • Başvuru sahibi yeterli kanıtlar ile birlikte aile üyeleri ile ilişkisinin gerçek olduğunu kanıtlamalıdır.
 • Çocuk için bir başvuru olmadıkça, İngiltere’ye gidecek kişinin en az 18 yaşında olması gerekmektedir.
 • Vize başvurusundan sonra, İngiltere’ye gelecek kişinin İngiltere’deki akrabası ya da eşi ile yaşamaya istekli olması gerekmektedir.
 • İngiltere’ye gelecek kişinin yaşamak için uygun bir konaklama yerinin olması gerekmektedir.
 • İngiltere’ye gelecek kişinin İngilizce bilmesi gerekmektedir; bağımlı yetişkinler için dil bilme şartı yoktur.
 • Aile üyesi diğer bakmakla yükümlü olduğu çocukların her biri ve kendisi için yeterli finansal kaynaklara sahip olmalıdır.

Birleşik Krallık aile vizeleri vize harç ücretlerine, vize sürelerine ve değerlendirme süreçlerine göre farklılık göstermektedir. Her vize türünde başvuru sahibinin özgeçmişine, akrabaları ile olan ilişkisine ve İngiltere’de onlara katılma nedenlerine bağlı olarak farklı gereklilikler bulunmaktadır. Çoğu aile vizesi başvurusunda,İngiltere’deki eş ya da akraba olan sponsor ile olan ilişkinin kanıtlanması istenmektedir.

Eşler için İngiltere Aile Birleşimi Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Eşler için İngiltere aile birleşimi vize başvurusu şartları kapsamında, eş ya da partnerle olan ilişkinin en az 2 yıldır birlikte yaşanarak devam ediyor olması veya çiftin evlenmek ya da yasal partner olarak bir araya gelmek üzere nişanlı olması gerekmektedir.

Çocuklar için İngiltere Aile Birleşimi Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Çocuklar için İngiltere aile birleşimi vize başvuru şartları arasında, aile vizesi ile İngiltere’ye getirilecek olan çocuğun 18 yaşından küçük olması ve çocuğun adının başvuruda belirtilmesi yer almaktadır. Çocuklar için vize başvurusu ayrı olarak yapılmalıdır.

Aile vizesine başvuru yapacak çocukların evli olmaması, ayrı bir yaşam sürdürmemesi ve devlet yardımı almadan yaşam ve konaklama masraflarının karşılanabiliyor olması gerekmektedir.

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi için Minimum Gelir Şartı Nedir?

İngiltere aile birleşimi vizesi için minimum gelir şartı yıllık 18.600 İngiliz sterlinidir ve başvuru sahibi kendisi dışında bir çocuk ile başvuru yaparsa minimum gelir şartı yıllık 22.400 İngiliz sterlinine çıkmaktadır. İlk çocuktan sonraki her çocuk için minimum gelir şartı 2.400 İngiliz sterlini artmaktadır.

İngiltere aile birleşimi vizesi için minimum gelir şartının gösterildiği tablo aşağıda verilmiştir.

Çocuk sayısıGerekli gelir miktarı
Sadece eş18.600 £
Bir çocuk ile eş22.400 £
2 çocuk ile eş24.800 £
3 çocuk ile eş27.200 £

İngiltere Aile Birleşimi için İngilizce Dil Şartı Nedir?

İngiltere aile birleşimi için İngilizce dil şartı, İngilizce araştırma yapılan ya da öğretilen bir kurumdan alınan derece ya da akademik yeterlilik belgesiyle veya kabul gören bir İngilizce sınav sonucuyla kanıtlanabilmektedir.

İlk İngiltere vize başvurusunda Avrupa Ortak Diller Çerçevesine göre en az A1 seviyesinde olunduğunun, İngilizce dil yeterliliği için İngiltere aile birleşimi sınavı ile ispatlanması gerekmektedir.

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere aile birleşimi vizesini almak için ilk olarak İngiltere hükümeti websitesi olan Gov.Uk online başvuru portalından online olarak vize başvuru formu doldurulmalı, vize başvuru ücreti ödenmeli ve vize randevusu alınmalıdır. Vize randevu gününe kadar vize için gerekli vize evrakları hazırlanmalı ve randevu gününde evraklar ile birlikte vize başvuru merkezine giderek evrak teslimi ve biyometri işlemleri yapılmalıdır. Evrakların şahsen vize randevu gününde teslim edilmesi dışında çevrimiçi ortama evrakların yüklenebilmesi seçeneği de bulunmaktadır. Online yükleme seçeneğini kullanan başvuru sahiplerinin yalnızca pasaport teslimi ve biyometri işlemleri için aracı kurum olan TLS Contact’a gitmeleri yeterli olmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak İngiltere aile birleşimi vizesi başvuruları için öncelikle başvuru sahibi ve aile üyesinin kişisel koşulları ile gerekli vize evrakları ve destekleyici belgeler uzman ülke danışmanları tarafından incelenir; başvurunun uygun bulunması halinde evrak yükleme ve vize randevu işlemleri ile süreç başlatılır.

Birleşik Krallık vize bilgi hattı: 0850 241 1868

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan, en az 1 sayfası boş, seyahat dönüşünden sonra 3 ay daha geçerli olan bir pasaport ve fotoğraflı sayfa ile varsa daha önceki vizelerin fotokopileri gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğunda, 6 aydan eski olmayan, tüm yüzün net bir şekilde göründüğü, arka fonun beyaz olduğu, 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • İngiltere aile birleşimi vizesi başvuru formu: Vize başvuru formunun Gov.Uk adresinden online olarak, İngilizce dilinde, eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması gerekmektedir.
 • İlişkiye/ akrabalığa dair kanıt belgeleri: İngiltere’de ikamet eden ve başvuru sahibi arasındaki ilişkinin gerçek olduğunu kanıtlar nitelikte belgelerin; eşler için evlilik belgesi, çocuklar için doğum belgesi, evli olmayanlar için birlikte yaşadıklarına dair kira sözleşmesi ya da ortak faturaların ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Barkodlu bir şekilde e-devlet üzerinden tüm aile üyelerinin bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği alınmalıdır.
 • İngiltere sponsorluk formu: İngiltere’de ikamet eden aile üyesinin SU07 sponsorluk formunu eksiksiz bir şekilde doldurması gerekmektedir.
 • Finansal duruma dair kanıt: İngiltere’de ikamet eden aile üyesinin ya da başvuru sahibinin İngiltere’de geçimlerini sağlayabileceklerini kanıtlayan son 6 aya ait banka hesap dökümleri, maaş bordroları ya da işveren yazısı gibi belgeleri sunması gerekmektedir.
 • Konaklama olanaklarına dair kanıt: İngiltere’de nerede kalınacağını gösteren kira sözleşmesi, tapu ya da ev sahibi beyannamelerinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • İngilizce dil yeterlilik belgesi: Avrupa Ortak Diller Çerçevesince uygun görünen akademik eğitim belgesi ya da dil sınav sonucu ile en az A1 seviyesinde dil yeterliliği kanıtlanmalıdır.
 • Adli sicil kaydı: Başvuru sahibi e-devlet üzerinden adli sicil kaydını almalıdır.
 • Sponsora ait belgeler: İngiltere’de ikamet eden sponsor aile üyesine ait oturum izni fotokopisinin ve pasaportun hazırlanması gerekmektedir.
 • İngiltere vize başvuru ücreti: Online vize başvuru esnasında kredi kartı ile vize başvuru ücreti ödenmelidir.

İngiltere’de ikamet eden aile üyesi ile başvuru sahibi arasındaki ilişkiye ve özel durumlarına göre vize başvurularında standart vize evraklarının yanı sıra ek belgeler istenebilmektedir. Vize için gerekli tüm belgelerin eksiksiz hazırlanması, doğru bilgiler içermesi, güncel ve İngilizce dilinde olması gerekmektedir.

Başvuru sahibinin İngiltere’de neden yaşamak istediğini ve İngiltere’de ikamet eden aile üyesi ile ilişkisini olabildiğince detaylandırması vize ret ihtimalini düşürmektedir.

İngiltere Aile Birleşimi için Sponsorluk Formu Nedir?

İngiltere aile birleşimi için sponsorluk formu İngiltere’de ikamet eden aile üyesinin başvuru sahibinin geçiminden, konaklamasından ve bakımından sorumlu olduğunu belirten bir formdur. Aile birleşimi sponsorluk formunda sponsorun adresi, adı ve soyadı, doğum tarihi, işinin detayları, milliyeti ve doğum yeri gibi bilgiler bulunmaktadır.

İngiltere aile birleşimi sponsorluk formunun görseli aşağıda verilmiştir.

İngiltere Aile Birleşimi için Sponsorluk Formu Nedir?
İngiltere Aile Birleşimi için Sponsorluk Formu Nedir?

İngiltere Aile Vizesi için Gerekli Sponsor Belgeleri Nelerdir?

İngiltere aile vizesi için gerekli sponsor belgeleri İngiltere’de ikamet eden sponsorun aile vizesi için başvuru yapanların ihtiyaçlarını ve bakımlarını karşılayabileceğini kanıtlayan nitelikte belgelerdir. İngiltere aile birleşimi için gerekli evraklar arasında bulunan sponsor belgeleri; banka hesap dökümü, düzenli gelir kanıtı, sponsorun İngiliz vatandaşı ya da sürekli oturum izninin olduğuna dair kanıtlar, doğum belgeleri, pasaport ve ilgili göçmenlik belgeleridir.

İngiltere'de Aile Birleşimi için Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

İngiltere’de aile birleşimi için nüfus kayıt örneği sponsor ve sponsor olan kişi arasındaki akrabalık ilişkisine dair kanıt oluşturmak sebebi ile e-devlet üzerinden alınmaktadır. Nüfus kayıt örneği; barkodlu veya ıslak imzalı, kaşeli olmalı ve tam vukuatlı olarak alınmalıdır.

Nüfus kayıt örneğinin alındığı e-devlet görseli aşağıda verilmiştir.

İngiltere'de Aile Birleşimi için Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?
İngiltere'de Aile Birleşimi için Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

İngiltere Aile Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere aile vizesi başvuru ücreti 1.538 İngiliz sterlinidir ve ödeme online vize başvurusu esnasında kredi kartı ile yapılmaktadır.

2024 yılı için İngiltere aile birleşimi vizesi masrafları; vize başvuru harcı, evrak kontrolü, yeminli tercüme hizmeti, online evrak yükleme ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 2.120 EUR tutmaktadır.

İngiltere Aile Birleşimi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İngiltere aile birleşimi vize randevusu, İngiltere hükümeti websitesi Gov.Uk vize başvuru sayfasından en yakın vize başvuru merkezi için alınabilmektedir. Başka bir aile üyesi adına vize başvurusu yapılmış olsa dahi başka kişi adına vize başvuru merkezindeki randevuya gidilememektedir; başvuru sahiplerinin vize başvuru merkezindeki randevuya şahsen katılmaları gerekmektedir.

Tüm aile için vize başvurusu yapılıyor ise, vize randevusuna tüm aile birlikte gitmelidir; ancak her başvuru sahibinin ayrı görüşmelere katılmaları gerekmektedir.

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İngiltere aile birleşimi vizesi, vize başvurusu yapıldıktan sonra ortalama 12 hafta içerisinde çıkmaktadır.

İngiltere Aile Birleşimi için Vize Takibi Nasıl Yapılır?

İngiltere aile birleşimi için vize takibi Gov.Uk adresine giriş yaptıktan sonra TLScontact websitesinden yapılabilmektedir. Vize takibi için ilk olarak Gov.Uk’den gelen doğrulama maili açılmalı, ‘’Sign in to Your Application’’ seçeneğine tıklanmalı ve şifre ile sisteme giriş yapılmalıdır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra ‘’Provide Documents and Biometrics’’ sekmesine tıklanarak devam et seçeneği seçilmelidir. Daha sonra sistem başvuru sahibini hesabına yönlendirmektedir ve bu kısımdaki ‘Track’ yazılım bölümden vize takibi yapılabilmektedir.

Aile Birleşim Vizesi İngiltere İçin Ne Kadar Süreyle Verilir?

Aile birleşim vizesi İngiltere için 2 yıl 9 ay süre ile verilmektedir. Aile birleşim vizesine başvuru nişanlı olarak yapıldığında, vize 6 ay için geçerlidir. İngiltere çocuk vizesi genellikle eşlik eden ebeveynin vizesi ile aynı süreyle verilmektedir ve aynı uzatma haklarına sahiptir.

İngiltere Aile Birleşimi Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

İngiltere aile birleşimi vize uzatma işlemi Gov.Uk adresinden online olarak yapılabilmektedir. Vize uzatma başvurusu yapıldığında, başvuru sahibi biyometri işlemlerini tamamlamak ve evrak teslimi yapmak üzere Birleşik Krallık Vize ve Vatandaşlık Başvuru Merkezinden bir randevu almalıdır. Vize belgeleri çevrimiçi olarak yüklenebilmekte ya da vize randevusu sırasında şahsen teslim edilebilmektedir.

Aile üyelerinin vize uzatma talebinde bulunması durumunda, başvurunun işleme konulması en az 8 hafta sürmektedir. Premium başvuru sahiplerinin vize uzatma başvuruları aynı gün içerisinde onaylanmaktadır. Vize uzatma başvurusunda durumun karışık bulunması halinde başvuru sahibi bilgilendirilerek destekleyici belgeler sunması ve kişisel nedenlerden dolayı görüşmeye katılması istenebilmektedir.

İngiltere Aile Vizesi Red Nedenleri Nelerdir?

İngiltere aile vizesi ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin vize için gereklilikleri karşıladığına dair kanıtları sunmaması
 • Vize için yeterli destekleyici belgelerin sunulmaması
 • Başvuru sahibinin Birleşik Krallık halk sağlığı ve yararına risk teşkil ediyor olması
 • Vize başvurusunda başvuru sahibinin yanlış ya da yanıltıcı bilgiler vermesi

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

İngiltere aile birleşimi vizesi reddine, başvuru sahibine gönderilen vize mailinde verilen bilgi doğrultusunda itiraz edilmektedir. Vize reddine karşı idari inceleme başvurusu ile itiraz, başvuru sahibine verilen bilgiler gözetilerek ve ilgili prosedürler izlenerek yapılabilmektedir.

Vizenin reddine itiraz etmek için başvuru sahiplerinin itiraz işlemlerini yapmaları için 28 günleri bulunmaktadır. Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi, İngiltere vize itiraz hakkı ve İngiltere vize itiraz işlemleri süreci ile ilgili net olmayan durumlarda bir avukat veya danışmanlık merkezinden yardım alınmasını önermektedir.

Sık Sorulan Sorular

İngiltere aile birleşimi işlemleri ve vize sahibine tanınan haklar ile ilgili uzmanlarımıza en sık yöneltilen sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

İngiltere Aile Vizesi Almak Zor Mudur?

İngiltere aile vizesi almak, başvuru sürecinde vize için gerekli evrakların tam olarak sağlanamaması halinde başvuru reddedilebileceğinden dolayı zor olabilmektedir. Vize evraklarının eksiksiz ve doğru bilgiler ile sunulması ve yanlış ya da yanıltıcı bilgiler vermekten kaçınılması gerekmektedir.

Vize başvurularında vize için istenilen evrakların titizlik ile hazırlanması vize almayı kolaylaştırmaktadır. Birleşik Krallık vize başvurusu yaparken tüm evrakların olabildiğince detaylandırılması vize ret ihtimalini düşürmektedir.

İngiltere'ye Aile Birleşimi ile Yerleşenlere Tanınan Haklar Nelerdir?

İngiltere’ye aile birleşimi ile yerleşenlere İngiltere’de eğitim ve çalışma hakkı verilmekte; ancak nişanlı olunması durumunda çalışma hakkı verilmemektedir.

Aile birleşimi ile İngiltere’ye yerleşmek durumunda, işsizlik yardımları gibi çoğu devlet yardımından yararlanılamamakta; ancak ulusal sağlık sistemi kapsamında Birleşik Krallık sağlık hizmetlerine erişim hakkına sahip olunmaktadır.

İngiltere Aile Sponsorluğu 2. Dereceden Akrabalar için Yapılabilir Mi?

Hayır, İngiltere aile sponsorluğu amca, teyze ve kuzen gibi 2. dereceden akrabalar için yapılamamaktadır; ancak ilgili kişinin bakıma muhtaç olması ve İngiltere’de ikamet eden kişi dışında birinden destek alamadığını kanıtlaması durumunda başvuru yapabilmektedir. 2. dereceden akrabalar için sponsor olunması durumunda vize başvuru süreci çok daha karmaşık ve zordur; bu sebeple vize onay oranları düşüktür.

İngiltere'ye İltica Eden Kişinin Aile Üyeleri Aile Birleşimi Vizesi Alabilir Mi?

İngiltere’ye iltica eden kişinin aile üyelerinin, aile birleşimi vizesi alabilmeleri için iltica başvurusunun haklı görülerek onaylanması gerekmektedir.

İltica eden kişilerin aile birleşimi vizesi almaları için bazı statülerden ya da durumlardan yararlanmış olması gerekmektedir. İngiltere’de mülteci statüsünde ve insani koruma kapsamında olan kişiler İngiltere iltica yolu ile aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunabilmektedir.

İngiltere Aile Vizesi için Mülakat Yapılır Mı?

İngiltere aile vizesi için mülakat; sponsor ve sponsor olunan kişiler arasındaki eş ya da akrabalık ilişkisine dair yeterli belge beyan edilememesi hallerinde yapılabilmektedir.

İngiltere aile birleşimi vizesi başvuru sahibi ile İngiltere’de ikamet eden kişi arasındaki ilişkinin kanıtlanmaması durumunda Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Dairesi başvuru sahiplerini vize başvuru merkezinde video konferans ile İngiltere vize görüşmesi için mülakata çağırabilmektedir.

İngiltere'de Sponsor Bulmak için Hizmet Veren Şirketler Var Mıdır?

İngiltere’de sponsor bulmak için hizmet veren şirketler bulunmamaktadır; kötü niyet ile hazırlanmış websiteleri ve ücret taleplerine itibar edilmemelidir.

İngiltere Aile Vizesi için Evrak Kontrolü ve Yükleme Desteği Nereden Alınır?

İngiltere aile vizesi için evrak kontrolü ve yükleme desteği; Vizem.net tarafından 81 ilde ikamet eden kişiler için verilen İngiltere vize başvurusu danışmanlık hizmeti kapsamında alınabilmektedir.

T.C. vatandaşları için İngiltere aile birleşimi vizesi başvurularında, gerekli evrakların hazırlanmasından yeminli tercüme işlemleri, online evrak yükleme ve pasaport teslimine dek tüm başvuru süreci için Vizem.net tek çatı altında İngiltere vize danışmanlık hizmeti sunmaktadır. İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan Vizem.net ofislerine müracaat ederek veya çağrı merkezine ulaşarak İngiltere aile vizesi danışmanlığı alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: