almanya aile birleşimi vizesi başvurusu ve şartları

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Almanya aile birleşimi vizesi; Almanya’da yasal olarak ikamet eden kişilerin, Almanya dışında ikamet eden aile üyelerini, Almanya’da yaşaması için başvurması gereken Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından oluşturulmuş Almanya D tipi vize türüdür.

Almanya aile birleşimi vizesi (Almanya evlilik vizesi) alabilmek için Almanya’da yasal olarak ikamet eden kişinin aile üyesi olmak gerekir ve gerekli evraklar toplandıktan sonra Almanya Dış Temsilciliklerine başvurular yapılır. Almanya aile birleşimi vizesi hamilleri, Almanya’da maksimum 1 yıla kadar ikamet etme hakkına sahip olur. Almanya aile birleşimi vizesi hamilleri, Almanya’da vize süresi bitiminden sonra da bulunmak isterse Almanya oturum izni başvurusu yapmaları gerekmektedir. Almanya aile birleşimi vizesi başvuru süreci ortalama 3 ay sürer.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?
Almanya Aile Birleşimi Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Almanya aile birleşimi vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Alman vatandaşı ile evli olmak (Eğer evlilik Almanya dışında bir ülkede gerçekleştiyse , evlilik durumunun Almanya nüfus müdürlüğüne kaydedilmiş olması gerekir)
 • Almanya’da yaşayan Alman vatandaşı küçük çocukların ebeveyni olmak ve çocuğun eğitim vb. masraflarının üstlenildiğini ispat etmek
 • Alman vatandaşlarının 21 yaş altı yabancı çocukları veya bu çocukların bakımının kişinin kendi ebeveynleri tarafından üstlenilmiş olması
 • Yetişkin Alman vatandaşının yasal ebeveyni olmak

Almanya Aile Birleşimi Vizesi için Hazırlanması Gereken Evraklar Nelerdir?

Almanya aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar şunlardır.

 • Pasaport: Almanya aile birleşimi vizesine başvuruda bulunan kişinin 10 yıldan eski olmayan, iki boş sayfası bulunan ve Almanya`dan ayrılınacak tarihten sonra en az 3 ay geçerli olması gerekir,
 • Almanya seyahat sağlık sigortası kanıtı,
 • Davet mektubu: Almanya’da ikamet eden aile üyesinden alınan davet mektubu,
 • Mali imkan kanıtı: Almanya’da ikamet eden aile üyesinin, kendisine katılacak aile üyelerini finanse edebileceğine dair kanıt (banka ekstreleri, sahip olunan tapular vs.),
 • Seyahat rezervasyonu: Almanya’ya gidişte kullanılacak uçak bileti sahibi olunduğuna dair kanıt,
 • İki adet biyometrik fotoğraf: Biyometrik vesikalık fotoğraflar, (35 mm genişlik ve 45 mm uzunluk)
 • İki adet başvuru formu: Almanya aile birleşimi vizesi için alınan başvuru formunun eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış iki adet nüshası,
 • İki adet açıklama belgesi: Almanya’ya ziyaret amacını açıklayan belge.
 • Konaklama kanıtı: Almanya’da aile birleşimi gerçekleştirilecek kişinin ikamet ettiği evde yeterli alana sahip olduğuna dair kanıt,
 • Almanya aile birleşim vizesi Almanya başvuru sahiplerinin en az A1 seviyesi Almanca dil yeterlilik kanıtı,
 • Almanya aile birleşim vizesi başvuranının eğer çocukları var ise,
  • Doğum belgesi,
  • Almanya’da ikamet eden kişinin velayet hakkı kanıtı,
 • Almanya aile birleşim vizesi başvuranı eş / partner sahibi ise,
  • Almancaya çevrilmiş ve yabancı memur tarafından onaylanmış evlilik belgesi kanıtı,
  • Almanya’da ikamet eden kişi Alman vatandaşı değilse yasal olarak ikamet etme kanıtı ve pasaportu,
  • Almanya’da ikamet eden kişi Alman vatandaşı ise, kimlik fotokopisi ve pasaport kanıtı.

Almanya aile birleşimi sınavı evliliğin gerçek olup olmadığına dair incelemeyi içerir. Almanya ile birleşimi dil şartı ise A1 seviyeside Almanya bilgisini temsil etmektedir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi için Adli Sicil Kaydı ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Almanya aile birleşimi vizesi için adli sicil kaydı ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği E-Devlet ve Nüfus müdürlükleri aracılığı ile barkodlu ve çok dilde gerekli onaylamalara sahip olarak alınabilmektedir.

Almanya Aile Birleşimi Vize Başvuru Ücretleri Nedir?

Almanya aile birleşimi vize başvuru ücreti 80 Euro’dur ve Almanya Konsolosluklarına ödenir. Almanya aile birleşimi vize başvurusu 12 yaşından küçük çocuklar için ücretsizdir.

Almanya aile birleşimi vizesi için İDATA üzerinden Almanya Dış Temsilciliklerine ücretli randevu alınır ve ücret 80 TL’dir.

Almanya aile birleşimi vize ücretleri her yıl vergiler dahil olarak güncellenmektedir. Almanya vize ücretleri 2021 yılı için 80 Euro olarak belirlenmiştir.

Almanya Aile Birleşimi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya aile birleşimi vizesi başvuruları İDATA resmi kurumları üzerinden alınan randevu ile Almanya Dış temsilciliklerine yapılmaktadır.

Almanya aile birleşimi vizesi başvuru adımları aşağıda verilmiştir.

 1. Almanya aile birleşimi vizesi evrakları başvurudan en az 3 hafta öncesine kadar tamamlanır,
 2. Almanya aile birleşimi vizesi için İDATA resmi sitesi üzerinden online olarak Almanya Dış Temsilciliklerine ücretli randevu alınır,
 3. Randevu gününde randevu alınan Almanya Dış Temsilciliğine gidilir,
 4. Randevu gününde Almanya aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar ve parmak izi Almanya Dış Temsilcilikleri tarafından değerlendirme süreci için teslim alınır,
 5. Almanya aile birleşimi vizesi başvuru sonucu beklenir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Almanya Aile Birleşimi Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Almanya aile birleşimi vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda verilmiştir.

 • Almanya aile birleşimi vize başvurusu şahsen yapılmalıdır,
 • Pasaportun yıpranmamış olması gerekir,
 • Pasaport geçerlilik süresi Almanya aile birleşimi vizesi süresi bitiminden sonra en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır,
 • Almanya’da ikamet eden kişinin, aile birleşimi gerçekleştirilecek aile üyesine yeterli maddi desteği sağlayabilecek olması,
 • Almanya aile birleşimi vizesi için oluşturulan başvuru formu ve açıklama mektubu, doğru bilgilerle kesin olarak doldurulmalıdır.

Almanya Aile Birleşim Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Almanya aile birleşimi vize başvuru süreci ortalama 3 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Almanya aile birleşimi vize başvuru süreci ve sonucu, Almanya aile birleşimi vizesi başvurusu yapılan Alman dış temsilciliklerinden takip edilebilir.

Almanya Aile Birleşim Vizesi ile Sahip Olunabilecek Haklar Nelerdir?

Almanya ile birleşimi vizesi ile sahip olunabilecek haklar aşağıda verilmiştir.

 • Almanya aile birleşim vizesi ile, Almanya’ya gidecek aile üyeleri maksimum 1 yıl süreyle Almanya’da ikamet etme hakkına sahip olur.
 • Almanya aile birleşim vizesi hamili, Almanya’da 1 yıldan daha uzun süre kalmak istemesi halinde Almanya oturum izni başvurusunda bulunması gerekir.
 • Almanya aile birleşim vizesi hamili, Almanya’da doğrudan çalışma iznine sahip olmaz. Almanya’da ikamet ederken çalışma izni başvurusunda bulunulması gerekir.
 • Almanya aile birleşim vizesi hamili, Almanya’da bulunan sportif, kültürel ve dini etkinliklere katılma hakkına sahip olur.
 • Almanya aile birleşim vizesi hamili, Almanya’da şehirlerarası yolculuk yapma ve istediği şehirde ikamet etme hakkına sahip olur.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi ile Aile Ziyaret Vizesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Almanya aile birleşimi vizesi, Almanya uzun süreli vize kategorisinde bulunmaktadır ve Almanya`da 90 günden uzun süreli ikamet etmek isteyen kişilerin başvurması gereken Almanya ulusal vize türüdür.

Almanya aile ziyareti vizesi ise, Almanya kısa süreli vize kategorisinde bulunur ve 90 günden kısa süreli ikamet etme hakkı verir. Almanya aile ziyaret vizesi genellikle cenaze, düğün vb. durumlarda alınan Almanya vize türüdür.

Almanya Aile Birleşim Vizesine Benzer Diğer Almanya Vize Türleri Nelerdir?

Almanya aile birleşim vizesine benzer diğer Almanya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Paylaş: