Hollanda İş Arama Vizesi

Hollanda İş Arama Vizesi ve Oryantasyon Yılı Oturma İzni İşlemleri (2023)

Hollanda iş arama vizesi, uluslararası kabul görmüş üniversitelerden birinde eğitimini tamamlamış öğrencilere 1 yıllığına Hollanda’da kalarak iş arama imkanı sunan vizedir. Hollanda'da geçirilecek 1 yıl, oryantasyon yılı olarak adlandırılır.

Akademik açıdan yetenekli olan göçmenlere Hollanda’da iş bulabilmeleri veya kendi şirketlerini kurabilmeleri için zaman tanımak amacıyla 1 Mart 2016 tarihinden itibaren Hollanda iş arama vizesi verilmeye başlanmıştır.  

Hollanda oryantasyon vizesi olarak da bilinen iş arama vizesine, son 3 yıl içerisinde eğitimini veya doktorasını Hollanda’da veya farklı bir ülkede tamamlamış olan kişiler başvurabilir. İş arama vizesi hamiline Hollanda’da çalışma hakkı tanıdığı için işverenler tarafından ayrıca çalışma izni alınması gerekli değildir.

Önemli Not: Vizem.net’in iş bulma, işe yerleştirme gibi hizmetleri bulunmamaktadır. Bu konuda telefonda bilgi verilmemektedir. Sadece Hollanda vize başvuruları hakkında bizlere ulaşabilirsiniz.

Hollanda iş arama vizesi başvuru işlemleri için: 0850 241 1868

Kimler Hollanda İş Bulma Vizesi Alabilir?

Hollanda İş Bulma Vizesi

Hollanda iş bulma vizesi aşağıdaki gruplardan birine dahil olan kişilere verilmektedir.

 • Hollanda'da okuyan yabancı öğrenciler
 • Hollanda dışındaki tanınmış üniversitelerden mezun olan yabancı öğrenciler
 • Hollanda'da araştırma yapmış olan yabancı bilimsel araştırmacılar

Yukarıda sıralanan yüksek eğitimli kişilere, mezun olduktan sonraki 3 yıl içerisinde bir oryantasyon yılı için oturma iznine başvurma şansı verilir. Bu şekilde kişilerin mezun olduktan sonra evlerine dönmelerine ve daha sonra Hollanda'ya geri gelmelerine olanak tanınır. 

Hollanda İş Arama Vizesi Şartları

Hollanda iş arama vizesi başvuru şartları aşağıdaki gibidir.

 • Geçerli bir pasaporta veya farklı bir seyahat belgesine sahip olunmalıdır.
 • Adli sicil kaydı beyan formu imzalanmalıdır.
 • Bazı ülke vatandaşları tarafından tüberküloz testi sunulmalıdır. T.C. vatandaşları muaf tutulmaktadır.
 • Daha önce aynı eğitimin, doktora programının veya bilimsel araştırmanın tamamlanması sonucunda Hollanda iş arama vizesi başvurulmamış olunmalıdır. Hollanda iş arama vizesi tamamlanan her bir eğitim, doktora programı veya bilimsel araştırmanın ardından verilebilir, fakat bu programlar daha önce alınan iş arama vizesinin süresi dolduktan sonra tamamlanmış olmalıdır.
 • Son 3 yıl içerisinde aşağıda belirtilenlerden biri yerine getirilmiş olmalıdır.
  • Hollanda’da akredite bir lisans veya yüksek lisans programı tamamlamak
  • Hollanda’da en az 1 akademik yıl (10 ay) süreli yüksek lisans eğitimi tamamlamak
  • Hollanda’da Kültür Politikası Yasası bağlamında bir çalışma tamamlamış olmak
  • Hollanda’da, Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın kalkınma işbirliği politikası ile ilişkili bir çalışmada yer almak
  • Erasmus Mundus Yüksek Lisans Programı kapsamında yüksek lisans derecesi almış olmak
  • Bakanlık Kararnamesi ile belirlenmiş bir yüksek öğrenim programını tamamlamak
  • Daha önce Hollanda'da bilimsel araştırma yürütmüş olmak (Bu maddenin geçerli olabilmesi için 2005/71/EC veya 2016/801 sayılı AB Direktifleri kapsamında araştırma yaparak veya yüksek vasıflı bir göçmen olarak Hollanda’da oturma iznine sahip olunması gerekmektedir.)
 • Yurt dışında uluslararası kabul görmüş bir eğitim kurumunda yüksek lisans, doktora veya doktora sonrası programı tamamlamış kişiler için aşağıda belirtilenlerden biri yerine getirilmiş olmalıdır.
  • Uluslararası İngilizce dil sınavı sisteminden en az 6.0 puan almak
  • Eşdeğer bir İngilizce testinde Hollanda yüksek öğrenim kurumlarındaki öğrenciler için belirlenen şekilde karşılaştırılabilir bir minimum puan elde etmiş olmak
  • Sivil Entegrasyon Kararnamesi’nin Madde 2.3 (1)’inde belirtilen şekilde Felemenkçe bir diploma almak
  • İngilizce ya da Felemenkçe bir doktora programını tamamlamış olmak

Oryantasyon yılı, tamamlanan her bir eğitim programından veya gerçekleştirilen her bir bilimsel araştırmadan sonra verilebilir. Ancak bu çalışma programı, doktora programı veya bilimsel araştırma, önceki oryantasyon yılınızdan sonra tamamlanmış veya gerçekleştirilmiş olmalıdır.

Mezun Olunan Üniversite Şartı

Belirlenmiş bir uluslararası kurum, en az 2 genel sıralamada veya fakülte veya akademik konu başına mevcut sıralamalarda ilk 200'de yer alan bir eğitim kurumudur. Eğitim kurumunuz, eğitim programını veya doktora programını tamamladığınız tarihte bu sıralamaların ilk 200'ünde yer almış olmalıdır.

Hollanda iş bulma vizesi için kabul edilen başlıca uluslararası üniversite sıralamaları aşağıda verilmiştir.

Hollanda'da İş Aramak İçin Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda iş arama vizesi başvurusu yapacak T.C. vatandaşlarının geçici oturma izni (MVV vizesi) almaları gerekmektedir. MVV vizesi başvuruları İstanbul ve Ankara’da bulunan Hollanda Konsolosluklarına yapılmalıdır.

Hollanda iş arama vizesi için MVV başvurusu adımları aşağıda sıralanmıştır. 

 1. Hollanda iş arama vizesi başvuru formunu doldurun. 
 2. İş arama vizesi için gerekli evrakları eksiksiz olarak hazırlayın. 
 3. Ankara veya İstanbul'daki Hollanda Konsolosluğu üzerinden randevu alın. 
 4. Randevu tarihinde başvuru dosyasını pasaportunuzla birlikte Hollanda Konsolosluğu'na teslim edin.
 5. Parmak izi ve imzadan oluşan biyometri kaydınızı vererek başvuruyu tamamlayın.
 6. Başvuru formunu ve diğer evrakları 3 hafta içerisinde Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi’ne posta ile gönderin. 
 7. Bu süre içerisinde iş arama vizesi başvuru ücretini IND tarafından bildirilen şekilde ödeyin. 

Sonraki 90 gün içerisinde başvurunuz Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi tarafından bir sonuca bağlanır ve verilen karar posta yoluyla size iletilir. Başvuru yaptığınız Hollanda Konsolosluğundan MVV vizesini aldıktan sonra Hollanda’ya girş yapabilirsiniz.

Hollanda İş Arama Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hollanda İş Arama Vizesi Evrakları

Hollanda iş arama vizesi için hazırlamanız gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Eksiksiz tamamlanmış Hollanda vize başvuru formu
 • En fazla 10 yıl önce düzenlenmiş geçerli pasaport
 • Güncel biyometrik fotoğraf
 • Güncel adli sicil kaydı
 • Minimum 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
 • Mali durumu gösteren belgeler
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Uçuş rezervasyonları

Hollanda iş arama vizesi başvurularında, kişisel durumunuza göre sunulması istenebilen diğer evraklar aşağıdaki gibidir.

 • Diploma örneği: Başvuru sahibinin, Hollanda iş arama vizesi şartlarını karşıladığını gösteren, lisans, yüksek lisans, doktora gibi programlara dair diplomalarının birer örneği sunulmalıdır.
 • Eğitimin tamamlandığına dair belge: Bitirilen eğitim kurumundan alınan imzalı belge, eğitim programının tamamlandığını kanıtlamak adına sunulabilmektedir.
 • Üniversite sıralaması: Vize şartlarının sağlandığını ispatlamak amacıyla, Hollanda dışındaki uluslararası kabul görmüş üniversitelerden mezun kişiler; lisans, yüksek lisans veya doktora programını tamamladıkları üniversitenin mezuniyet tarihinde kabul edilen uluslararası sıralamaların en az ikisinde ilk 200’e girdiğini gösteren kanıt sunmalıdır.
 • Dil yeterliliği kanıtı: Uluslararası İngilizce Dil Testi veya eşdeğer bir dil testinden geçerli not alındığını gösteren belge sunularak vize şartlarına uygunluk ispatlanmalıdır. Yüksek lisans veya doktora programları İngilizce ya da Felemenkçe olarak tamamlandıysa dil yeterliliği kanıtı sunulması gerekli değildir.
 • Nuffic’ten kimlik değerlendirmesi: Nuffic’ten alınmış kimlik değerlendirmesinin bir kopyası sunulmalıdır. Kimlik değerlendirmesi için başvuru, Kimlik Bilgi Değerlendirme Danışma Merkezi’ne ait www.idw.nl web sitesinden oluşturulabilir.

Lütfen dikkat: Tüm belgeler Felemenkçe, İngilizce, Fransızca veya Almanca olmalıdır. Belgelerin başka bir dilde hazırlanması durumunda, bunların yeminli tercümana tercüme ettirilmesi gerekmektedir. Konsolosluk başvurusunda orijinal belgeleri beyan etmelisiniz. IND'ye göndereceğiniz Hollanda vize evrakları orijinallerin ve çevirilerin fotokopileri olmalıdır.

Hollanda İş Arama Vizesi Ücreti

2023 yılında Hollanda iş arama vizesi için başvuru harç ücreti 210 euro; istisnai olarak TC vatandaşları için 70 eurodur.

Hollanda iş arama vizesi masrafları; seyahat sağlık sigortası, başvuru formu doldurma, vize harcı, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, yeminli tercüme ve danışmanlık ücretleri ile birlikte 145 ile 200 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Hollanda Oryantasyon Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda oryantasyon vizesi sonuçları ortalama 90 gün içinde çıkmaktadır. Eksik evrak göndermeniz durumunda bu süre uzayabilir.

Sık Sorulan Sorular

Hollanda'da İş Bulmak

Hollanda'da iş bulmak ve oryantasyon vizesi hakkında sık sorulan sorular danışmanlarımızın verdiği cevaplarla birlikte aşağıda sıralanmıştır.

Hollanda'da İş Arama Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Hollanda iş arama vizesi 1 yıl süreyle verilir. Oryantasyon yılını, diğer deyişle vize süresini uzatma seçeneği bulunmaz.

İş Arama Vizesi Süresinde Hollanda'da İş Bulamazsam Ne Olur?

İş arama vizesi süresinde Hollanda’da iş bulamazsanız, ülkenize geri dönmeniz gerekmektedir.

Hollanda'da Nasıl İş Bulunur?

Hollanda’da internet aracılığıyla iş bulmak en hızlı ve en kolay yöntemlerden biridir. Hollanda’daki çoğu şirket ve kuruluş açıkta bulunan pozisyonları internet sitelerinde paylaşmaktadır. 

Felemenkçe konuşmayan kişiler için Hollanda’da iş bulma ajansları aracılığıyla iş aramak oldukça yaygındır. Hollanda’daki birçok firma ve şirket kendileri için en uygun adayları bulmak amacıyla iş bulma ajanslarını kullanmaktadır. Hollanda’daki çoğu iş imkanı dışarıya duyurulmadığı için iş arayan kişiler çalışmak istedikleri şirketlere direkt başvuru da yapabilir. 

Hollanda’da iş imkanının en fazla olduğu sektörler; mühendislik, bilişim uzmanlığı, finans, satış, pazarlama, müşteri hizmetleri, sağlık sektörü, vergilendirme ve eğitim sektörüdür. Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Eindhoven, Utrecht gibi iş imkanlarının fazla olduğu Hollanda şehirleri iş arama vizesi sahipleri tarafından tercih edilmektedir.

Hollanda İş Arama Siteleri Hangileridir?

En sık kullanılan Hollanda iş arama siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • EURES
 • Werk.nl
 • Upwork
 • JobsinNetwork
 • IamExpat
 • Together Abroad
 • Blue Lynx
 • Intermediair
 • Expatica Jobs
 • Nationale Vacaturebank
 • Undutchables

Hollanda İş Arama Vizesi İle Çalışabilir Miyim?

Evet, Hollanda iş arama vizesi ile Hollanda'da çalışabilirsiniz. 

İş arama vizesi ile mezunlar ve araştırmacılar oryantasyon yılı boyunca Hollanda çalışma izni sahibi olur.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: