Avusturya İş Arama Vizesi

Avusturya İş Arama Vizesi 2022 Başvuru Şartları

Avusturya iş arama vizesi, Avusturya’da iş bulmak isteyen Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Topluluğu ülkeleri dışındaki yabancı ülke vatandaşlarının başvuru yapabileceği çeşitli çalışma vizesi ve çalışma programları türlerinden biridir. Avusturya iş arama vizesi 6 ay süreli Avusturya’da kalma ve yasal olarak iş arama imkanı sağlayan ve sadece belirli kriterleri karşılayan kişilere verilen bir vizedir.

Türkiye’den yapılan Avusturya iş arama vizesi başvurularında akredite danışmanlık şirketi Vizem.net’ten vize başvuru ve takip işlemleri için danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avusturya İş Arama Vizesi Nedir?

Avusturya iş arama vizesi, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan ve Avusturya’da iş arayan ancak henüz iş teklif almamış yüksek nitelikli kişilere verilen D tipi bir vize türüdür.

Kimler Avusturya İş Arama Vizesi Alabilir?

Avusturya iş arama vizesi alabilmek için başvuru sahiplerinin belirli kriterlere göre oluşturulan puan sistemine göre 100 puan üzerinden en az 70 puan almaları gerekmektedir. Kırmızı-Beyaz-Kırmızı kart sisteminde yüksek nitelikli çalışan olarak bilim insanları ve üst düzey yöneticiler gibi yüksek nitelikli ve deneyimli personelin seçilmesi amaçlanmaktadır.

Yüksek Nitelikli İşçi Kategorisine Dahil Olmayanlar Avusturya İş Arama Vizesi Alabilir Mi?

Hayır, Avusturya iş arama vizesi yalnızca yüksek nitelikli çalışan kategorisine dahil olan kişilere verilmektedir.

Avusturya iş arama vizesine hak kazanmak için Avusturya vize şartları ile alt başlıkta detayları verilen puanlama sistemi şartlarının sağlanması gerekmektedir.

Avusturya İş Arama Vizesi Puanlama Sistemi Nasıldır?

Avusturya iş arama vizesi puanlama sisteminde adayın mesleki niteliklerine, iş tecrübesine, dil becerisine, akademik başarısına ve maaş düzeyine göre adaya bir puan verilmektedir.

Avusturya iş arama vizesi puanlama sisteminde yüksek nitelikli çalışan statüsünde olmak için başvuru sahibinin 70 puandan fazla puan alması gereklidir. Puan kriter sistemi; bir yükseköğretim kurumundan mezun olmak, özel nitelikler ve beceriler, matematik, bilişim, doğa bilimleri ve teknoloji konularında özel nitelikler ve beceriler, doktora sonrası yeterlilik veya doktora, araştırma ve yenilik faaliyetleri, ödüller, iş deneyimi, dil becerileri, yaş, Avusturya’da çalışmalar şeklindeki konuları içerir.

Avusturya İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya iş arama vizesi almak için gerekli vize evrakları hazırlandıktan sonra yetkili aracı kurumdan vize randevusu alınmalıdır ve aracı kurumun başvuru merkezinde yapılacak randevu esnasında evrakların teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücretinin ödenmesi aşamalarının tamamlanması gerekmektedir.

Avusturya’da iş aramak üzere vize almak isteyen kişilerin özel durumları ve vize evrakları öncelikle Vizem.net uzmanları tarafından değerlendirilmekte, başvuru koşullarının uygun bulunması halinde vize işlemlerine başlanmaktadır.

Avusturya İş Arama Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Avusturya iş arama vizesi başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmamalıdır ve en az 2 sayfa boş olmalıdır.
 • Avusturya iş arama vizesi başvuru formu: Eksiksiz ve hatasız doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Güncel biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibinin güncel halini yansıtan, yüzün net göründüğü, kulakların belirgin olduğu biyometrik pasaport fotoğrafı olmalıdır.
 • Doğum belgesi: Türkiye’den alınan doğum belgesi ibraz edilmelidir. Doğum belgesinin Almanca olarak yazılmış olması da istenebilmektedir.
 • Avusturya’da konaklanacak yerin belgesi: Avusturya’da konaklayacağınız yeri gösteren otel rezervasyonu, kiralama sözleşmesi gibi geçerli bir belge olmalıdır.
 • Sağlık sigortası: Avusturya’da geçerli olan ve tüm riskleri kapsayan sağlık sigortası olmalıdır.
 • Mali duruma ilişkin belgeler: Avusturya’da kalınacak süre boyunca tüm masrafların karşılanabileceğini kanıtlar nitelikte, maaş bordrosu, iş sözleşmeleri, yatırım sermayesi veya yeterli öz varlık kanıtı gibi belgeler gereklidir.
 • Ek belgeler: Puan sistemi kapsamındaki bireysel kriterlerin incelenmesi için aşağıdaki belgeler sunulmalıdır.
 • Mezuniyet: Bir üniversite veya yükseköğretim kurumunda dört yıllık bir programın başarıyla tamamlandığını gösteren belge, üniversite veya yükseköğretim kurumunun statüsünü gösteren belge, MINT (matematik, bilişim, doğa bilimleri, teknoloji) alanındaki bir programın başarıyla tamamlandığını gösteren belge veya habilitasyon kanıtı sağlayan belge sunulmalıdır.
 • Üst düzey yönetici konumundaki brüt yıllık maaş: Vergi tahakkuku veya ödeme belgesi ibraz edilmelidir. Üst düzey yönetici pozisyonunda çalışıldığının önceki işveren tarafından onaylanması gerekmektedir. Şirketin borsada listelendiğini gösteren belge veya yetkili Avusturya dış ticaret ofisinden şirketin faaliyetleri hakkında olumlu rapor olmalıdır.
 • Araştırma ve inovasyon faaliyetleri: Bilimsel yayınların kanıtı, Ar-Ge veya akademik projede çalışıldığını gösteren sertifikalar ve varsa patent belgeleri sunulmalıdır.
 • Ödüller: Ödül veya ödülün verildiğini gösteren belge olmalıdır.
 • İş tecrübesi: Referanslar ve çalışma sertifikaları sunulmalıdır.
 • Dil becerileri: Dil diploması veya A1, A2 seviyelerinde dil kursu sertifikası istenmektedir. Almanca yeterliliğin kanıtı olarak ÖSD, Goethe-Institut, Telc GmbH, Austrian Integration Fund (ÖIF) kurumlarından alınan Almanca dil diploması veya sertifikası, İngilizce yeterliliğin kanıtı olarak Cambridge Sertifikası, TELC, IELTS diploması, TOEIC diploması, TOEFL diploması sunulmalıdır.
 • Avusturya’daki eğitime ilişkin belgeler: Avusturya’da bir eğitim programının başarıyla tamamlandığını gösteren belge, ders kayıtları ve sınav sertifikaları sunulmalıdır.

Avusturya İş Arama Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Avusturya iş arama vizesi ücreti 150 Euro olup, ödemenin başvuru esnasında yalnızca nakit ve Euro cinsinden yapılması gerekmektedir.

2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, noter ve gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme masrafları dahil ortalama 280 Euro tutmaktadır.

Avusturya İş Arama Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Avusturya iş arama vizesi ortalama 8 haftada çıkmaktadır. Konsolosluğun yoğunluk durumuna, ek belge talep edilmesine veya değerlendirme sürecinin resmi tatil günlerine denk gelmesine bağlı olarak sürenin uzayabileceğine dikkat edilmelidir.

Avusturya İş Arama Vizesi Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Avusturya iş arama vizesi başvurusu yetkili aracı kurumun online takip sistemi üzerinden vize randevusu sırasında verilen referans numarası ve soyisim bilgileri ile yapılmaktadır.

VFS Global Avusturya sitesinden Avusturya vize takip işlemi yapılabilecek ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir.

Avusturya İş Arama Vizesi Başvurusu Nasıl Takip Edilir?
Avusturya İş Arama Vizesi Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Akredite acenteler aracılığıyla yapılan Avusturya iş arama vizesi başvurularında Avusturya vize takip işlemi danışmanlık hizmeti kapsamında sunulmaktadır.

İş Arama Vizesi ile Avusturya'da Ne Kadar Kalınabilir?

İş arama vizesi ile Avusturya’da 6 ay süreyle kalınabilir ve yasal olarak iş aranabilir; iş arama vizesi ile 6 aydan uzun süreyle Avusturya’da kalınması mümkün değildir.

Avusturya İş Arama Vizesi Uzatılabilir Mi?

Hayır, Avusturya iş arama vizesi uzatılamamaktadır. Avusturya iş arama vizesi ile 6 aylık sürede iş teklifi alınamadığı durumda yeni iş arama vizesi için 12 aylık bekleme süresi ardından yeni başvuru yapılabilmektedir.

Avusturya'da Nasıl İş Bulunur?

Avusturya’da iş bulmak için online uygulamalardan, şirketlerin internet sitelerinden, basındaki ve sosyal medyadaki iş ilanlarından, iş bulma kurumlarından, işe alım ajanslarından ve fuarlardan yararlanılabilir.

Avusturya’da iş bulma imkanı başta Viyana olmak üzere Linz, Graz, Salzburg gibi şehirlerde ve sağlık, mühendislik, finans, pazarlama, eğitim gibi sektörlerde daha fazladır.

Avusturya İş Bulma Siteleri Hangileridir?

Avusturya iş bulma siteleri arasında en popüler olanları aşağıda listelenmiştir.

 • Expatica Job Boards
 • Jobs in Vienna
 • Karriere
 • Career Jet
 • Indeed

Avusturya’da iş bulmak için, Avusturya’daki en büyük iş kurumu olan AMS eJob-Room, Avrupa istihdam hizmetleri iş birliği ağı olan EURES, bilim alanında iş bulmak için Euro Science Jobs sitesi, medya ve sosyal medyadaki Avusturya iş ilanları için Der Standard ve LinkedIn siteleri kullanılabilir.

İş Arama Vizesi Süresinde Avusturya'da İş Bulunamazsa Ne Olur?

İş arama vizesi süresinde Avusturya’da iş bulunamazsa vize sahibinin Avusturya’dan ayrılması gerekmektedir. Avusturya iş arama vizesi sahibi yüksek nitelikli çalışan statüsü sahibi kişilerin 6 aylık sürede kendi niteliklerine uygun bir iş bulamamaları halinde vizenin geçerliliği sona ermektedir ve yeni Avusturya iş arama vizesi için 12 aylık bekleme süresinden sonra başvuru yapılabilmektedir.

İş Arama Vizesi ile Avusturya'da Çalışılabilir Mi?

Hayır, iş arama vizesi ile Avusturya’da çalışılamamaktadır. Avusturya iş arama vizesi, çalışma izni değildir.

Avusturya iş arama vizesi sahiplerinin iş teklifi almaları durumunda Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Kart gibi bir Avusturya çalışma izni başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Paylaş: