İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci

İngiltere, sahip olduğu kaliteli eğitim sistemi ve sağladığı şartlarla uluslararası öğrencilerin gözünde çekici bir yere sahiptir. İngiltere’deki bir kolej veya üniversiteden kabul almış öğrencilerin alması gereken İngiltere öğrenci vizesi, hamiline İngiltere’de yaşama ve eğitim alma hakkı tanımaktadır.

İngiltere’nin önceki göçmen sistemindeki Tier 4 vizesinin yerini alan öğrenci vizesi İngiltere, tam zamanlı ve bazı durumlarda yarı zamanlı olarak İngiltere'de okumak isteyen 16 yaşından büyük öğrencilere, geçerli öğrenci sponsoru lisansına sahip bir eğitim sağlayıcısı tarafından desteklenmeleri durumunda verilmektedir.

Vizem.net Türkiye'den yapılan İngiltere için öğrenci vizesi başvurularında %95,2 ile son 4 yıldaki en yüksek vize onay oranını elde eden ve Birleşik Krallık yeni göçmenlik prosedürleri doğrultusunda güncel uzman desteği sağlayan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere'de Hangi Eğitim Programları için Öğrenci Vizesi Alınabilir?

İngiltere’de öğrenci vizesi almaya olanak sağlayan eğitim programları aşağıda listelenmiştir.

 • Tam zamanlı, lisans düzeyinin altında eğitim veren (haftada 15 saatten fazla); lisenin son iki yılı, stajyerlik veya lisans derecesinin ilk iki yılını kapsayan kurslar
 • Lisans, yüksek lisans, master veya doktora derecesinde tam zamanlı kurslar
 • Lisans düzeyinde (lisansüstü, yüksek lisans veya doktora derecesi) yarı zamanlı eğitim veren kurslar
 • Lisansüstü seviyesindeki doktorlar veya diş hekimleri için onaylanmış kurslar
 • Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programıseviyesinde, B2 veya daha üzeri için eğitim veren İngilizce kursları

İngiltere'ye öğrenci olarak gitmek için en az 16 yaşında olmak gerekmektedir.

İngiltere Eğitim Vizesi Türleri Nelerdir?

İngiltere eğitim vizesi türleri aşağıda listelenmiştir

 • İngiltere kısa süreli öğrenci vizesi
 • İngiltere uzun dönem öğrenci vizesi
 • İngiltere çocuk öğrenci vizesi

İngiltere Kısa Süreli Öğrenci Vizesi Nedir?

İngiltere kısa süreli öğrenci vizesi, hamiline 6- 11 ay arasında İngiltere’de yaşama ve bir İngilizce kursunda dil eğitimi alma hakkı veren vize türüdür.

İngiltere kısa dönem öğrenci vizesi hamili, kurs süresi boyunca ve kurs bitiminden sonra 30 gün daha İngiltere’de kalabilmektedir fakat toplam kalış süresi 11 ayı geçmemelidir.

İngiltere 6 Aylık Öğrenci Vizesi Var Mıdır?

İngiltere 6 aylık öğrenci vizesi bulunmamaktadır, 6 ay ve daha kısa süreli eğitimler için standart ziyaretçi vizesi alınabilmektedir.

İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesi Nedir?

İngiltere uzun dönem vizesi, 6 aydan uzun sürecek bir eğitim için lisanslı bir kolejden veya üniversiteden sponsorluk almış öğrencilerin başvurabileceği vize türüdür.

İngiltere uzun dönem vizesine sahip olmak isteyen kişinin eğitim süresinde kalacağı yerin önceden belirlenmiş olması gerekmektedir ve vize, sahibine part-time çalışma imkanı vermektedir.

İngiltere Çocuk Öğrenci Vizesi Nedir?

İngiltere çocuk öğrenci vizesi, 4- 17 yaş arasındaki öğrencilerin özel bir okulda okumak için alabileceği vize türüdür.

16 yaşından büyük İngiltere çocuk öğrenci vizesi sahipleri part-time olarak çalışabilmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Şartları Nelerdir?

İngiltere öğrenci vizesi şartları aşağıda verilmiştir.

 • 16 yaşında veya daha büyük olmak
 • Lisanslı bir öğrenci sponsoru tarafından bir kursta öğrencilik teklifi almış olmak veya kursa kabul edilmek
 • Eğitim süresinde geçinebilmek ve kurs için ödeme yapmak için yeterli finansal miktara sahip olmak
 • İngilizce yazma, okuma, konuşma ve anlama becerilerine sahip olmak
 • 16 veya 17 yaşında olan öğrenciler için, aileden alınan muvafakatname belgesinin başvuru sırasında sunulması

İngiltere Öğrenim Vizesi için Lisanslı Sponsorluk Kurumu Nedir?

İngiltere öğrenim vizesi için lisanslı sponsorluk kurumu, bir öğrencinin İngiltere’de eğitim almak için kabul alması gereken eğitim sağlayıcılarının bağlı olduğu üniversiteler ve kolejlere verilen addır.

İngiltere öğrenci vizesine başvurmak için sponsorluk, lisanslı eğitim sağlayıcılarının kişiyi öğrenci olarak kabul ettiğini ve İngiltere göçmenlik gerekliliklerine uygun düzeyde eğitim vereceğini taahhüt ettiği bir sponsorluk türüdür. Ekim 2020'de tanıtılan ve Tier 4 sponsor sisteminin yerini alan sponsorluk kurumları, vizelere sponsorluk yapma yetkisine sahip olup lisanslı öğrenci sponsorları olarak bilinmektedir.

İngiltere’deki devlet üniversitelerinin çoğunluğu ve bazı özel üniversiteler lisanslı öğrenci sponsorlarıdır ve lisanslı öğrenci sponsorluğu bulunan üniversitelerin tamamının listesi, İngiltere hükümeti websitesinde görüntülenebilmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 1 boş sayfa içeren ve vize bitiminden sonra en az 3 ay geçerliliği bulunan pasaportun sunulması gerekmektedir.
 • İngiltere CAS belgesi: İngiltere Confirmation of Acceptance for Studies (CAS) belgesi, eğitim görülecek kolej veya üniversite tarafından öğrenciye verilen elektronik bir kabul belgesidir. CAS belgesinde; CAS için 4 haneli referans numarası, eğitim görülecek üniversitenin Sponsor Lisans Numarası (SLN), bölümün başlangıç ve bitiş tarihleri, bölümün adı, ilk yıl veya tüm kurs için ödenecek öğrenim ücreti, üniversiteye önceden ödenen öğrenim ücretleri, önceden ödenen konaklama ücretleri, IELTS veya TOEFL puanlarına dair bilgiler yer almaktadır.
 • İngiltere öğrenci vizesi başvuru formu: Online olarak Gov.uk üzerinden, eksiksiz, İngilizce dilinde, CAS belgesinde verilen bilgilerle tutarlı şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet, 35x45mm ölçülerinde, son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf sunulması gerekmektedir
 • İngilizce dil yeterlilik belgesi: Akademik eğitim belgeleri veya dil sınavı sonucunun, kişinin en az A1 seviyesinde İngilizce bildiğini kanıtlaması gerekmektedir.
 • Finansal duruma dair kanıt: Başvuru sahibinin eğitim ve İngiltere'de yaşam masraflarının karşılanabileceğini gösteren 6 aya ait banka hesap dökümü, burs belgesi veya sponsorluk mektubu ve sponsora ait finansal belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Muvafakatname: 18 yaşından küçük öğrenciler için anne ve baba tarafından imzalanmış muvafakatname sunulması gerekmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi için gerekli belgelerin tamamının İngilizce sunulması gerekmektedir ve kişinin özel durumuna göre ek evraklar talep edilebilmektedir.

İngiltere CAS Belgesi Nedir?

İngiltere CAS belgesi, eğitim görülecek kolej veya üniversite tarafından öğrenciye verilen elektronik bir kabul belgesidir ve kişiye özel 4 haneli CAS numarası içermektedir. CAS belgesi olmadan İngiltere öğrenci vizesi başvurusu yapılamamaktadır ve CAS belgesini yollayan üniversite, öğrenci vizesi sponsoru olarak hareket etmeyi taahhüt etmiş olmaktadır.

Eğitim görülecek kurumdan kabul alındıktan ve şartlar sağlandıktan sonra, kişiye mail yoluyla CAS belgesi gönderilmektedir. CAS belgesinde; CAS için referans numarası, eğitim görülecek üniversitenin Sponsor Lisans Numarası (SLN), bölümün adı, bölümün başlangıç ve bitiş tarihi, ilk yıl veya tüm kurs için ödenecek öğrenim ücretinin miktarı, varsa üniversiteye önceden ödenen öğrenim ücretlerinin bilgisi, varsa önceden ödenen konaklama ücretleri ve IELTS veya TOEFL puanlarına dair bilgiler yer almaktadır.

İngiltere CAS belgesi örnek görseli aşağıda verilmiştir.

İngiltere CAS Belgesi Nedir?
İngiltere CAS Belgesi Nedir?

İngiltere Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İngiltere öğrenci vizesi başvuru formu, Gov.uk başvuru portalı üzerinden online olarak doldurulmaktadır.

İngiltere öğrenci vizesi başvuru formu, tercihe göre Türkçe görüntülenebilmektedir fakat tüm soruların İngilizce cevaplanması ve başvuru formuna İngiltere eğitim kurumundan alınan onay mektubu (CAS belgesi) detaylarının yazılması gerekmektedir.

Öğrenci Vizesi için İngilizce Dil Yeterliliği Hangi Belgelerle Kanıtlanabilir?

İngiltere öğrenci vizesi için dil yeterliliği; TOEFL, IELTS, PTE, Trinity College London, C1 Advanced, ECPE, Secure English Language Test (SELF), OIETC ve Skills for English UKVI English Language Level Test sınavlarıyla kanıtlanabilmektedir.

Kişinin dil yeterliliğinin üniversite tarafından hangi sertifika ya da sınavla değerlendirildiği, CAS belgesinde yer almaktadır ve sertifika ya da sınav sonucunun başvuru esnasında sunulması gerekmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

İngiltere öğrenci vizesi için bankada olması gereken para, kurs ücretini ve kişinin İngiltere’de geçinebilmek için ihtiyacı olan parayı içermektedir ve kişinin özel durumuna göre değişmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi için bankada olması gereken kurs ücreti, eğitim alınacak kursun 1 yılını ödemek için verilecek miktardır ve kişinin CAS belgesi, ödenecek paranın miktarını içermektedir. 12 aydan uzun süredir İngiltere’de eğitim gören kişilerin kurs ücreti miktarına sahip olması gerekmemektedir.

İngiltere öğrenci vizesi için kişinin İngiltere’de geçinirken ihtiyacı olan para, Londra'daki kurslar için aylık 1.334 sterlin, Londra dışındaki kurslar için aylık 1.023 sterlindir.

İngiltere öğrenci vizesi için bankada olması gereken para; kişisel banka dekontları, banka mektupları, resmi kredi mektupları ve resmi finansal sponsorluk mektuplarıyla kanıtlanabilmektedir. İngiltere vizesi için banka hesabı sunulurken beyan edilebilecek diğer belgeler; devlet sponsorluğu veya hibe belgesi, bir hükümetten, devlet destekli kredi şirketinden veya düzenlenmiş bir öğrenci kredisi programından alınan öğrenci kredisi belgesi, kişinin ailesinin mektubuyla desteklenen ailenin banka hesap belgesi veya İngiltere’de bulunan ya da eş zamanlı olarak vize başvurusu yapan partnerin banka hesap belgesidir.

18 Yaş Altı Öğrenciler için Gerekli İngiltere Vize Evrakları Nelerdir?

18 yaş altı öğrenciler için gerekli İngiltere vize evrakları, standart öğrenci vizesi belgelerine ek olarak; muvafakatname ve doğum belgesi veya tam vukuatlı nüfus kayıt örneğidir.

İngiltere Öğrenci Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere öğrenci vizesi başvurusu yapmak için, öncelikle İngiltere'deki eğitim kurumundan onay mektubu alınması, onay mektubunu aldıktan sonra 6 ay içinde gerekli vize evraklarının hazırlanması ve İngiltere hükümeti web sitesine (Gov.uk) online başvuru yapılması gerekmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi online başvurusu esnasında biyometrik oturum kartının İngiltere'de nereden alınacağına dair seçim yapılması, vize ücreti ve göçmenlik sağlık ek ücretinin ödenmesi ve başvuru merkezinden randevusu alınması gerekmektedir.

İngiltere vizesi için online başvuru işlemlerinin ardından, randevu alınan tarihte aracı kurum vize başvuru merkezinde biyometrik veri kaydı işlemlerinin tamamlanması ve talep edilmesi halinde vize mülakatına gidilmesi gerekmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi için başvuru sayfasına ait görsel aşağıda verilmiştir.

İngiltere Öğrenci Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?
İngiltere Öğrenci Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vizem.net aracılığı ile yapılan İngiltere öğrenci vizesi başvurularında online form doldurma, randevu alma ve evrak yükleme işlemleri uzman danışmanlar tarafından tamamlanmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İngiltere Öğrenci Vizesi İçin Başvuru Ne Zaman Yapılmalıdır?

İngiltere öğrenci vizesi için başvuru, eğitim görülecek kursun başlamasından en fazla 6 ay önce yapılabilmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi başvurusuna başlamak için eğitim görülecek kurumdan CAS numarası almayı beklemek gerekmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Nisan 2024 itibariyle İngiltere öğrenci vizesi ücreti, 6- 11 aylık verilen vizeler için 400 sterlin, uzun dönem verilen vizeler için 771 sterlindir.

İngiltere vize ücreti, öğrenci tarafından online başvuru esnasında kredi kartı ile doğrudan İngiltere Vize ve Göçmenlik Dairesi’ne ödenmektedir.

Öğrenci Vizesi için İngiltere Göçmenlik Sağlık Ek Ücreti Nedir?

Öğrenci vizesi için İngiltere göçmenlik sağlık ek ücreti, 6 aydan uzun sürecek kurslara katılan öğrencilerin, vize başvurusu esnasında ödemesi gereken miktardır.

İngiltere göçmenlik sağlık ücreti (IHS), öğrencinin İngiltere’deyken ulusal sağlık sisteminin sunduğu sağlık hizmetlerine erişmesini sağlamaktadır ve ücret, İngiltere vizesinin geçerlilik süresine göre değişmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Mülakatı Nedir?

İngiltere öğrenci vizesi mülakatı, başvuru yapılan TLScontact vize merkezinde, Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi (UKVI) çalışanları tarafından yapılmaktadır.

İngiltere öğrenci vizesi mülakatında; kişinin okuyacağı üniversite, seçtiği kurs, neden İngiltere'de okumak istediği, kararını nasıl verdiği, nerede yaşamayı planladığı ve İngiltere’deki eğitimini nasıl finanse edeceğine dair sorular sorulmaktadır.

UKVI çalışanları tarafından yürütülen İngiltere vize mülakatı, İngilizce yapılmaktadır ve başvuru sahibinin bir tercüman olmadan tüm soruları anlayarak cevap vermesi beklenmektedir.

Öğrenciler için İngiltere Vize Mülakatında Sorulan Sorular Nelerdir?

Öğrenciler için İngiltere vize mülakatında sorulan sorular aşağıda listelenmiştir.

 • Neden İngiltere'de okumak istiyorsunuz?
 • Masraflarınızı nasıl karşılayacaksınız?
 • Daha önce İngiltere'ye gittiniz mi?
 • Okuyacağınız koleji/ üniversiteyi seçme sebebiniz nedir?
 • Türkiye'de aldığınız eğitimler nelerdir?
 • Tek başınıza mı tanıdığınız birisi ile mi seyahat ediyorsunuz?
 • İngiltere'de nerede konaklayacaksınız?
 • İngiltere'de akrabalarınız veya arkadaşlarınız var mı?
 • İngiltere’de okurken çalışmayı düşünüyor musunuz?

İngiltere Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere öğrenci vizesi, biyometri işlemlerinin tamamlanmasından itibaren 3 haftada çıkmaktadır.

İngiltere Öğrenci Vize Takip İşlemi Nereden Yapılır?

İngiltere öğrenci vizesi takip işlemi, aracı kurum web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

İngiltere öğrenci vizesi takip işlemi yapmak için; Gov.uk sitesi üzerinden sisteme giriş yapılması, Gov.uk sitesinden gönderilen e-posta onayının açılması,"Başvurunuz için Oturum Açın" seçeneğine tıklanması, şifre girilmesi, “Belge ve Biyometri Sağlayın" yazısına ve ardından "Devam Et" seçeneğine tıklanması gerekmektedir. Devam et seçeneğinin seçilmesinden sonra kişi, TLScontact web sitesindeki hesabına yönlendirilmektedir ve “Takip Et” seçeneğine tıklayarak öğrenci vizesi takip işlemi yapabilmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Aldıktan Sonra Oturum İzni Nasıl Alınır?

İngiltere biyometrik oturma izni (BRP); İngiltere'ye 6 aydan daha uzun süre gelmek için başvuruda bulunan kişilere, vizesini 6 aydan daha uzun bir süreye uzatan kişilere, İngiltere'ye yerleşmek için başvuran kişilere, vizesini yeni bir pasaporta aktaran kişilere ve

İçişleri Bakanlığı seyahat belgesine başvuran kişilere verilen oturma izni türüdür.

İngiltere öğrenci vizesi aldıktan sonra oturma izni, sahibinin İngiltere’de kalma, çalışma veya eğitim hakkını kanıtlayan bir göçmenlik belgesidir ve İngiltere biyometrik oturum izni alınacak merkez, online başvuru sırasında işaretlenmektedir.

İngiltere biyometrik oturma izni kartına ait görsel aşağıda verilmiştir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Aldıktan Sonra Oturum İzni Nasıl Alınır?
İngiltere Öğrenci Vizesi Aldıktan Sonra Oturum İzni Nasıl Alınır?

Öğrenci Vizesi ile İngiltere'de Kaç Yıl Kalınabilir?

Öğrenci vizesiyle İngiltere’de kaç yıl kalınabileceği, kişinin kursunun süresine ve İngiltere’de hangi eğitimi tamamladığına bağlı olarak değişmektedir. İngiltere vizesi öğrenciler için en fazla 5 yıllık verilmektedir.

18 yaş ve üzerinde olan ve kursu lisans seviyesinde olan kişiler, İngiltere uzun dönem öğrenci vizesi ile genellikle İngiltere'de 5 yıla kadar kalabilmektedir. Kursu lisans seviyesinin altında olan öğrenciler, genellikle İngiltere'de 2 yıla kadar kalabilmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

İngiltere öğrenci vizesi uzatma işlemi, eğitimine aynı kursta devam etmek veya yeni bir kursa başlamak isteyen öğrenciler tarafından yapılabilmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi uzatma işlemi yapmak için; öğrenci vizesiyle İngiltere’de eğitim görüyor olmak, CAS belgesinde yer alan bir yerde konaklıyor olmak ve yeni başlanacak kursun önceki kurstan daha yüksek bir akademik seviyede olduğunu göstermek gerekmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi uzatma işlemini aynı seviyede bir kursta eğitim almak için yapacak

kişilerin, yeni kursun lisans düzeyinde veya Higher Education Provider (HEP) seviyesinin üzerinde olduğunu kanıtlaması ve İngiltere’de 12 aydan daha kısa bir süredir öğrenci vizesiyle bulunanların, kendilerini desteklemek için yeterli parası olduğunu belgelemesi gerekmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi uzatma işlemi, online olarak, vizenin bitiminden en fazla 3 ay önce yapılabilmektedir ve yeni başlanacak kursun uzatılacak vizenin bitiş gününden sonraki 28 gün içinde başlaması gerekmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi uzatma işlemi online yapılırken, başvuru sahibinin kimliğini kanıtlaması gerekmektedir ve kimliğini kanıtlama yöntemi nereli olduğuna ve sahip olduğu pasaport veya oturma izninin türüne bağlı olarak değişmektedir.

Öğrenciler için İngiltere Vizesi Almak Zor Mudur?

Eğitim kurumundan CAS Belgesini almak ve öğrenci vizesi işlemlerini doğru bir şekilde yapmak durumunda İngiltere öğrenci vizesi almak zor değildir.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak vize başvuruları için öncelikle başvuru sahibin kişisel koşulları ve vize evrakları uzman ülke danışmanları tarafından incelenmekte, uygun bulunması halinde evrak yükleme ve vize randevu işlemleri ile başvuru süreci başlatılmaktadır.

Birleşik Krallık vize bilgi hattı: 0850 241 1868

İngiltere Öğrenci Vizesi Başvurusunun Reddedilme Sebepleri Nelerdir?

İngiltere öğrenci vizesi başvurusunun reddedilme sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Eksik belge sunmak
 • İngiltere'ye seyahat etme amacının açıkça belirtilmemesi
 • Başvuru formunda boş alan bırakılması
 • Yanlış vize türüne başvurulması
 • Finansal gerekliliklerin yerine getirilmemesi
 • Önceki ziyarette vize koşullarını ihlal etmiş olmak

İngiltere öğrenci vizesi başvurusunun reddedilmemesi için başvuru sahibinin doğru vize türüne başvurması, başvuru formunu eksiksiz doldurup imzalaması, eksik belge sunmaması, banka hesabında yeterli miktarda para bulundurduğun kanıtlaması ve vize mülakatında seyahatin amacını açıkça belirtmesi gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İngiltere öğrenci vizesi, vize sahibine tanınan haklar ve İngiltere'de okumak konularında uzmanlarımıza en sık yöneltilen sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

UK Öğrenci Vizesi ile Tier 4 Vizesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

UK öğrenci vizesi ile Tier 4 vizesi arasındaki farklar; UK öğrenci vizesinin 18+ yaş yetişkin öğrenciler için Öğrenci Rotası ve 4- 17 yaş arası öğrenciler için Çocuk Öğrenci Rotası olarak ikiye ayrılması, öğrenci vizesine 3 ay yerine 6 ay önceden başvuru yapmaya izin vermesi, vize almaya hak kazanıp kazanılmadığının Nokta Tabanlı Sistemde 70 puan toplanmasına bağlaması, 2021 yazının sonrasında bir İngiliz eğitim kurumundan mezun olanların, lisansüstü vizeye başvurabilmelerine ve İngiltere'de 2 yıla kadar çalışma/ iş arama iznine sahip olmasına izin vermesi ve AB/ AEA vatandaşlarının da 1 Ocak 2021 tarihinden sonra İngiltere’ye giderken vize başvurusu yapmalarını gerektirecek olması olarak sıralanabilmektedir.

Confirmation of Acceptance for Studies (CAS) belgesiyle ilgili koşullar UK öğrenci vizesinde Tier 4 vizesi ile aynı tutulmuştur.

İngiltere Lise Değişim Programları Nelerdir?

İngiltere lise değişim programları aşağıda listelenmiştir.

 • Klasik Lise Değişim Programı
 • 2’si 1 Arada Lise Değişim Programı
 • Lise Seçimi Değişim Programı
 • Akademik Değişim Programı
 • Özel Yatılı Okul Değişim Programı

İngiltere'de Dil Eğitimi İçin Hangi Vize Alınmalıdır?

İngiltere’de 6 aydan kısa sürecek İngilizce dil eğitimi için İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi, 6- 11 ay sürecek İngilizce dil kurslarına katılım için İngiltere kısa süreli öğrenci (dil okulu) vizesi alınması gerekmektedir.

İngiltere dil okulu vizesi için sağlanması gereken şartlar arasında; 16 yaşından büyük olmak, akredite bir eğitim kurulundan kabul almış olmak, bir sponsor ya da burs yardımı olmaksızın İngiltere’de sürdürülecek öğrencilik boyunca yetecek finansal kaynak bulundurmak, İngiltere’den dönmek için yeterli paraya sahip olmak bulunmaktadır.

18 yaşından küçük İngiltere dil kursu vizesi sahiplerinin, genel şartlara ek olarak gitmeden önce konaklama ve uçuş için anlaşmalar yapması ve ebeveynlerinden imzalı muvafakatname sunması gerekmektedir.

İngiltere'de Yüksek Lisans için Vize Şartları Nelerdir?

İngiltere’de yüksek lisans için vize şartları; öğrenciye geçerli öğrenci sponsoru lisansına sahip bir eğitim sağlayıcısı tarafından barınacak yer sağlanmış olması, öğrencinin eğitim alacağı kurumdan CAS numarası almış olması, öğrencinin İngilizce yeterlilik belgesine sahip olması ve öğrencinin Birleşik Krallık'ta yaşamak, öğrenim ücretini ödemek ve masrafları karşılamak için minimum finansal gereksinimleri karşıladığını kanıtlamasıdır.

İngiltere’de eğitimi biten İngiltere yüksek lisans vizesi hamili öğrenciler, mezun vizesi alarak 2 yıl boyunca iş arayabilmekte veya çalışabilmektedir.

İngiltere Ögrenci Vizesi Çalışma İzni Sağlar Mı?

Evet, İngiltere öğrenci vizesi çalışma izni sağlar.

İngiltere öğrenci vizesiyle; eğitim görürken haftada en fazla 20 saate kadar yarı zamanlı, resmi okul tatil dönemlerinde (Noel, Paskalya) tam zamanlı ve resmi kurs bitiş tarihinden sonra tam zamanlı olarak çalışılabilmektedir.

İngiltere öğrenci vizesiyle çalışmak için, eğitim görürken haftada 20 saat çalışma süresinin geçilmemesi gerekmektedir.

Vize şartlarına göre İngiltere öğrenci çalışma izni sahipleri; serbest meslek ve ticari faaliyet yürütücüsü olarak, spor antrenörü de dahil olmak üzere profesyonel bir sporcu olarak, şovmen olarak, vakıf programına dahil değilse doktor veya diş hekimi olarak çalışamamaktadır ve sürekli tam zamanlı bir iş bulunmasına izin verilmemektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Sahibinin Eş ve Çocukları İngiltere'ye Gidebilir Mi?

Evet, İngiltere öğrenci vizesi sahibinin eş ve çocukları İngiltere’ye gidebilmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi sahibinin beraberinde götürebileceği kişiler eşi, medeni birliktelik yaşadığı kişi ve 18 yaşından küçük çocuğudur.

İngiltere öğrenci vizesi sahibinin beraberinde götüreceği her aile üyesi için İngiltere’de yaşamayı sürdürecek miktarda para bulundurduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

Öğrenci Vizesi Alanlar Mezun Olduktan Sonra İngiltere'de Kalabilir Mi?

Evet öğrenci vizesi alanlar mezun olduktan sonra İngiltere’de kalabilmektedir.

2021 yazından sonra bir İngiliz eğitim kurumundan mezun olanlar, mezun vizesine başvurarak İngiltere'de 2 yıla kadar çalışma/ iş arama iznine sahip olabilmektedir. 2 yıllık süreçte iş bulunması durumunda vize sahibi, çalışma vizesine başvurarak farklı bir göçmen kategorisine geçebilmektedir.

Doktora bitirenler için İngiltere mezun vizesi, 3 yıllık olarak düzenlenmektedir.

İngiltere'de Öğrencilerin Yaşam Masrafları Ne Kadardır?

İngiltere’de bir öğrencinin yaşam masrafları, okul ücretleri hariç aylık ortalama 1170 sterlin tutmaktadır.

İngiltere’de yurtta kalan bir öğrenci için aylık ortalama barınma masrafı 640 sterlin, merkezde olmayan bir ev kiralayan öğrenci için aylık barınma masrafı 1.200 sterlindir.

İngiltere’de bir öğrenci için Mcdonalds gibi zincir bir restorandan yenilecek bir yemek ortalama 6- 8 sterlin, pahalı olmayan bir restoranda yenilecek bir öğün ortalama 20 sterlin tutmaktadır. İngiltere’de market alışverişi yaparak yemek hazırlamak isteyenler için market fiyatları; 12’li yumurta için 2.30 sterlin, 1 kilogram domates için 2.18 sterlin, 1 kilogram patates için 1.08 sterlin, 1 kilogram soğan için 1.14 sterlin tutmaktadır ve ayda birkaç kere dışarıda geri kalan günlerde evde yemek yiyen öğrenciler için aylık yemek gideri ortalama 190- 290 sterlindir.

İngiltere’de öğrenciler için sinema bileti 14 sterlin, 1 aylık spor salonu üyeliği ortalama 35 sterlin tutmakta ve aylık aktivite masrafı ortalama 160 sterlin olmaktadır.

İngiltere’de ulaşımını trenle sağlayan öğrenciler için Genç Kart seçeneği bulunmaktadır ve aylık fiyatı ortalama 30 sterlindir. İngiltere’de ulaşımını otobüsle sağlayan öğrenciler için tek yön otobüs bileti ortalama 1.50- 2.50 sterlindir ve aylık pas 62 sterlindir. İngiltere’de 19 yaşından büyük öğrenciler Oyster kart alarak otobüslere ücretsiz binebilmektedir.

İngiltere’de bir öğrenci için yıllık ortalama üniversite ücretleri 9.250- 38.000 sterlin arasında değişmektedir.

Tüm harcamalar dikkate alındığında, öğrenciler için İngiltere'de yaşam masrafları yüksek olmaktadır.

İngiltere'de Okuyan Öğrenciler için Konaklama İmkanları Nasıldır?

İngiltere’de okuyan öğrenciler için konaklama imkanları oldukça çeşitlidir. Yurtta kalma, paylaşımlı ev tutma, stüdyo dairede kalma, aile yanında kalma gibi birçok seçenek bulunmaktadır.

İngiltere’nin öğrenciler tarafından en çok tercih edilen şehri olan Londra’da yurtta kalmak isteyen öğrenciler için ortalama haftalık yurt fiyatı 166 sterlindir. Londra öğrenci evlerinde suit tarzı bir yurt odasında kalmak isteyenler için ortalama haftalık ücret 155 sterlin olurken; stüdyo tarzı bir odada kalmak isteyenler için ortalama haftalık ücret 228 sterlindir.

İngiltere’de okuyanlar için aile yanında kalma fiyatları; standart bir bölgede 3 öğün yemek dahil haftada 158 sterlin, merkeze yakın bir bölgede 3 öğün yemek dahil haftada 182 sterlin, merkezde bir bölgede 3 öğün yemek dahil haftada 221 sterlindir.

İngiltere’de paylaşımlı evlerde oda tutmak, diğer konaklama seçeneklerine göre daha az tercih edilen bir seçenektir ve evin konumu, evde kalan kişi sayısı gibi etkenlere bağlı olarak faturalar dahil haftada ortalama 110- 306 sterlin arasında değişmektedir.

Londra’da stüdyo daire tutarak yaşamak isteyenler için İngiltere'de öğrenciler i̇çin ev kiraları, Londra’nın merkezindeki eşyalı stüdyo daireler için aylık ortalama 2.500 sterlin olurken, Londra’nın merkezde olmayan kısımları için aylık ortalama 1.200 sterlindir.

İngiltere Aile Yanı Konaklama İmkanları Nasıldır?

İngiltere aile yanı konaklama imkanları gelişmiştir ve özellikle çocuk ve genç öğrenci vizesiyle İngiltere'de okuyan öğrenciler için değerlendirilen bir seçenektir.

İngiltere aile yanında konaklama yapacak öğrencilerin kalacağı evler, okul veya anlaşılan şirket tarafından araştırılıp seçilmektedir ve ev sahiplerinin öğrenciye; içerisinde yatak, masa, sandalye, kitaplık bulunan, düzenli olarak temizlenen, çarşafları değiştirilen, internet bağlantısı bulunan bir oda sağlaması, kahvaltı ve akşam yemeği hazırlaması ve güler yüzlü olması beklenmektedir.

İngiltere’de aile yanında kalmak isteyen öğrencilerin kalacağı evler; okullar veya şirketler tarafından seçilmekte ve ev sahibine yılda ortalama 7.500 sterlin ek gelir sağladığından düzenli olarak denetlenmektedir.

İngiltere'de Ziyaretçi Vizesi İle Eğitim Alınabilir Mi?

İngiltere’de ziyaretçi vizesi ile en fazla 6 aylık eğitim alınabilmektedir.

İngiltere student visitor vizesi şartları arasında devlet tarafından finanse edilmeyen bir kursa kabul edilmiş olmak ve kursun en fazla 6 aylık olması (uzaktan eğitimle verilen bir kurs değilse) bulunmaktadır.

İngiltere ziyaretçi vizesiyle; İngilizce dil kursları dahil akredite bir kurumda eğitim alınabilmekte, İngiltere’de alınacak kurs ile aynı denklikte bir kurs ile ilgili İngiltere’de araştırma yapılabilmekte, tıp, veterinerlik ve bilim, hemşirelik veya diş hekimliği bölümlerinde okuyanlar için isteğe bağlı ek yerleştirme yapılabilmekte, bir kurs için giriş sınavına, kurs modülüne veya doktora sözlü sınavına (aviva) giriş yapılabilmekte, tıp, diş hekimliği veya hemşirelik okulundan mezun olanlar için ücretsiz klinik bağlanma yapılabilmekte ve Objektif Yapılandırılmış Klinik Muayene (OSCE) testi veya Mesleki ve Dilsel Değerlendirme Kurulu (PLAB) testine girilebilmektedir.

Mesleki ve Dilsel Değerlendirme Kurulu (PLAB) testine girmek için İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi alan kişiler, testten kalmaları halinde 6 ay daha kalıp tekrar teste girebilmektedir. PLAB testini geçen öğrenciler, 18 aya kadar İngiltere’de kalarak klinik bağlanma yapabilmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

İngiltere öğrenci vizesiyle, Birleşik Krallığı oluşturan ülkelere (Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda) ve ilk olarak İngiltere'ye giriş yapmak koşuluyla İrlanda'ya giriş yapılabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: