Fransa Öğrenci Vizesi

Fransa Öğrenci Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Fransa öğrenci vizesi,Fransa’da öğrenim görmek için, eğitim süresine göre 90 günden bir yıla kadar Fransa`da eğitim görülmesine imkan veren Fransa vizesi türüdür.

Fransa öğrenci vizesi, diğer adıyla Fransa eğitim vizesi vize sahibinin devam eden eğitim programına göre uzatılabilir.

Fransa Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa öğrenci vizesi almak için öncelikle Fransada’daki akredite eğitim kurumundan kabul belgesi alınır. Sonrasında Fransa eğitim vizesi için gerekli belgeler hazırlanarak Fransa Konsolosluğundan veya aracı kurum üzerinden randevu alınarak randevu tarihinde biyometri işlemleri tamamlanır.

Gerekli evrakların eksiksiz ve doğru belgeler ile başvuru yapılması yoluyla Fransa öğrenci vizesi alınabilir.

Fransa öğrenci vizesi almak için Fransa’da alınabilecek eğitim ve katılınabilecek öğrenim programları aşağıda listelenmiştir.

 • Üniversite ön lisans programları için Fransa öğrenci vizesi,
 • Üniversite lisans programları için Fransa öğrenci vizesi,
 • Derece ve yüksek lisans eğitimler için Fransa öğrenci vizesi,
 • Dil eğitimi için Fransa öğrenci vizesi,
 • Sertifika programları için Fransa öğrenci vizesi,
 • Sınavlara giriş için Fransa öğrenci vizesi.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa Öğrenci Vizesi Türleri Nelerdir?

Fransa öğrenci vizesi türleri aşağıda verilmiştir.

 • Fransa dil okulu vizesi
 • Fransa D tipi öğrenci vizesi

Fransa dil okulu vizesi öğrenci vizelerinden daha kısa süreli olup ikamet izni istemeden kişilere 3 aya kadar Fransa toprakları içerisinde dil eğitimi alma imkanı sağlar.

Fransa D tipi öğrenci vizesi, Fransa’da eğitim öğretim hayatına veya uzun süreli eğitime devam etmek isteyen kişilere 12 aya kadar oturma izni ve eğitim hakkı sağlayan Fransız öğrenci vizesi türüdür.

Fransa Dil Okulu Öğrenci Vizesi

Fransa dil okulu öğrenci vizesi, Fransa’da 90 gün süreyle alınacak dil okulu eğitimleri ve sertifika programları gibi kısa süreli eğitimleri kapsayan Fransa vizesi türüdür.

Fransa dil okulu vizesi Fransa’da 3 ayı geçmeksizin katılınabilecek kısa eğitim programları için uygundur. Kişiler Fransa dil okulu öğrenci vizesi ile Fransa’da bir okul yarıyılı 4 ay olduğundan herhangi üniversite, kolej eğitimi alamamaktadır.

Fransa Öğrenci Vizesi

Fransa öğrenci vizesi ile Fransa’da yapılabilecek ve yapılamayacak hususlar aşağıda listelenmiştir.

 • Lisans, önlisans, derece programlarına katılım sağlanabilmektedir,
 • Fransa’da oturma izni sahibi olunması gereksinimi duymadan (1 yıla kadar) konaklama sağlanabilmektedir,
 • Schengen ülkeleri arasında seyahat edilebilmektedir,
 • Fransa öğrenci vizesi sahibi kişi tam zamanları işlerde çalışamaz,

Fransa öğrenci vizesi sahibi kişi sosyal devlet ilkeleri doğrultusunda Fransız vatandaşına sağlanan iyileştirmelerden yararlanamamaktadır. (öğrenim kredileri, koşulsuz destek fonları vs.)

Fransa öğrenci vizesi, Fransa’da 6 ile 12 ay arasında süreyle alınacak önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora, kolej eğitimleri için alınmaktadır. Eğitim süresinin daha uzun olduğu durumlarda Fransa D tipi öğrenci vizesi uzatılabilir.

Fransa Öğrenci Başvuru Vizesi

Fransa öğrenci başvuru vizesi, Fransa’da okumak isteyen öğrencilerin ilgili okul bölümlerine başvuru yapmaları, eğitim öğretime kabul için mülakat yahut sözlü yazılı sınav yapılması durumlarında alınması gereken Fransa vizesi türüdür.

Üniversite Giriş Görüşmesine Katılmak için Fransa Vizesi

Üniversite giriş görüşmesine katılmak için Fransa vizesi, Fransa’da üniversiteye kabul için son aşamaya gelen, üniversite ile iletişimini önceden sağlamış ve kabul görüşmelerine çağrılan öğrenciler tarafından alınması gereken Fransa vizesidir.

Fransa Öğrenci Vizesi ile Çalışma İzni Nedir?

Fransa’ya eğitim öğretim için gelen uzun süreli Fransız öğrenci vizesi hamili, Fransa’da görülecek eğitim için ilgili kurumlara kayıt olduktan sonra uzun süreli Fransa öğrenci vizesi çalışma izni alabilmeye hak kazanmaktadır.

Uzun süreli Fransa öğrenci vizesi ile çalışma izni kişilere yasal olarak bir yılda 964 saat çalışmaya olanak sağlamaktadır. (Fransa’da asgari saatlik ücret 9,74 eurodur)

Uzun süreli Fransa öğrenci vizesi ile çalışma izni almak isteyen kişiler eğitim alınacak kurumdan verilen kayıt belgesiyle Fransız hükümetine bağlı sosyal hizmetlerle ilgili göçmenlik bürosuna giderek uzun süreli Fransa öğrenci vizesi çalışma iznine sahip olabilmektedirler.

Fransa kısa süreli öğrenci vizesi ile Fransa`da çalışma izni alınamamaktadır.

Fransa Kısa Dönem Öğrenci Vizesinin Sunduğu Haklar Nelerdir?

Fransa kısa dönem öğrenci vizesinin sunduğu haklar aşağıda verilmiştir.

 • Kişiler dil eğitimlerine katılabilir,
 • Kişiler seminer ve sertifika programlarına katılabilir,
 • Kişiler diğer schengen vizesi ülkelerine seyahat edebilir,
 • Kişiler devletin sağladığı sosyal hizmetlerden yararlanamazlar (sigortayla gelen sağlık hizmetleri harici)
 • Kişilere Fransa toprakları içerisinde çalışma imkanı verilmemektedir.

Fransa kısa dönem öğrenci vizesi ile Fransa’da 3 aydan uzun sürecek eğitimlere katılım sağlanamaz. Fransa’da 3 aydan uzun sürecek eğitimlere katılabilmek için kişilerin Fransa eğitim vizesi alınması şarttır.

Fransa Öğrenci Vizesi Almak Zor Mudur?

Hayır, Fransa öğrenci vizesi almak isteyen kişilerin Fransa öğrenci vizesi gereksinimlerini karşılaması ve Fransız öğrenci vize işlemlerini eksiksiz takip etmesi durumlarında Fransa öğrenci vizesi almak kolaydır.

Fransa Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa öğrenci vizesi için gereken evraklar aşağıda listelendiği gibidir.

 • Pasaport: Fransa seyahatinin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli bir pasaport.
 • Fransa öğrenci vizesi başvuru formu: Önceden doldurulmuş Fransa öğrenci vize başvuru formu, Fransa’ya seyahat nedenini eksiksiz açıklamalıdır.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf, (Biyometrik fotoğraflar arka planda beyaz fon olmak üzere 35 milimetre enine 45 milimetre boyuna sahip olmalıdır.)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Bir adet nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Geçmiş vizeler: Daha öncesinde alınmış Schengen vizesi varsa birer adet fotokopileri,
 • Kabul veya davet mektubu: Başvuru yapılmış ve onaylanmış okuldan edinilen davet mektubu,
 • Öğrencilik durumu kanıtı: Mezun olunan son okuldan mezun olunduğunu gösteren belge ya da hala mezun olunmamışsa öğrenciliğin sürdüğünü gösteren belge,
 • Öğrenci izin belgesi: Türkiye’de kişinin eğitimi devam ediyorsa kişinin Fransa’da okumak için Türkiye’deki eğitim biriminden alacağı izin belgesi,
 • Muvafakatname: 18 yaşını doldurmayan kişiler için aileleri tarafından noterden alınmış onaylı muvafakatname,
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Öğrencinin Fransa’da eğitim süresi boyunca mali olarak kendini nasıl idame edeceğini beyan eden belge (dekontlar, hesap bilgileri)
 • Çalışan izin belgeleri: Çalışanların geçmiş üç ayı gösteren maaş bordroları ile birlikte işyerinden alınan izin ve eğitim sonrası işe döneceğini gösteren belgeler,
 • Seyahat sağlık sigortası: Fransa seyahat sigortası, (Kişinin herhangi olası hastalanma, yaralanma durumuna karşı minimum 30.000 Euro değerinde sağlık sigortası)
 • Ulaşım bilgileri: Kişilerin gidiş ve dönüş güzergahını beyan eden gidiş dönüş bilgileri, (Uçak bilet, tren yolcu bileti vb.)
 • Konaklama belgeleri: Konaklanacak yere dair önceden düzenlenen belge.

Fransa öğrenci vizesi için gerekli belgeler eksiksiz ve doğru bilgilerle hazırlanmalıdır.

Fransa Öğrenci Vizesi Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

Fransa öğrenci vizesi başvuru ücretleri 80 EUR`dur.

Fransa öğrenci vizesi başvurusu için ödenecek ücret üniversiteler arası öğrenci transfer programlarına dahil öğrenciler için ve Erasmus programı dahilinde alınan öğrenciler için talep edilmemektedir.

Fransa Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa öğrenci vizesi için vize başvuru adımları aşağıda listelenmiştir.

 1. Fransa öğrenci vizesi başvurusu için France-Visas resmi sitesi üzerinden profil oluşturulur ve uygun vize türü seçilir,
 2. Fransa öğrenci vizesi başvurusu için seçilen vize türünün gerekli belgeleri France-Visas resmi sitesi üzerinden alınır,
 3. Fransa öğrenci vizesi başvurusu için aracı kurumlar veya Fransa Büyükelçiliği’nden randevu alınır
 4. Randevu gününde Fransa öğrenci vizesi başvurusu için biyometri bilgileri ve teslim edilmesi gereken evraklar ilgililere verilir,
 5. Randevu gününde evraklar beyan edilerek biyometri işlemleri tamamlanır,
 6. Fransa öğrenci vizesi başvuru sonucu beklenir.

Fransa öğrenci vize başvuru süreci içerisinde bulunan dikkatle takip edilmesi gereken uzun prosedürler, vize alım aşamaları vizem.net aracılığıyla Fransa öğrenci vizesi dahilinde eğitim görmek isteyen kişilere sağlanabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa öğrenci vizesi başvurusu, 14 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.

Fransa öğrenci vizesi başvuru durumu ve sonucu France-Visas internet sitesinden “Track your application” sekmesinden takip edilebilmektedir.

Fransa Öğrenci Vizesi Başvurusunun Reddedilme Sebepleri Nelerdir?

Fransa öğrenci vizesi başvurusunun reddedilme sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport geçerlilik süresinin dolmuş olması: Fransa öğrenci vizesi almak isteyen kişinin pasaportunun 6 ila 15 ay geçerliliği olması gerekirken yeterli geçerliliği sağlayamayan kişilerin vize başvuruları reddedilir. Kişi pasaportunun süresini uzatıp tekrar Fransa öğrenci vizesi başvurusu yapabilmektedir.
 • Sahte, yanlış bilgilerin paylaşılması: Fransız hükümeti tarafından yapılan incelemelerde kişiye ait olmayan bilgilerin tespiti sonucu kişiler Fransa öğrenci vizesine hak kazanamayabilirler. Fransa öğrenci vizesi reddi alan kişiler bilgilerini hatasız doldurarak tekrar Fransa öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilmektedirler.
 • Sağlık sigortası yaptırmamak: Fransa hükümeti tarafından vize işlemleri için zorunlu tutulan minimum 30.000 EUR değerinde sağlık sigortasının yetersiz olması durumu ya da hiç yapılmaması durumunda Fransız hükümeti kişilerin Fransa öğrenci vizesi başvurularını reddedecektir. Sağlık sigortası eksikliğinden Fransa öğrenci vizesi alamayan kişiler sigortalarını tamamlayarak tekrar Fransa öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilmektedirler.
 • Eksik belge bulunması: Fransa öğrenci vizesi başvurusunda teslim edilen belgeler arasında eksik belge olması durumunda Fransa öğrenci vizesi başvurusu geçersiz olacaktır. Kişiler, Fransa öğrenci vizesi başvurusunda teslim edilen belgelerdeki eksiklerini tamamlayarak tekrar Fransa öğrenci vizesine başvurabilmektedirler.
 • Ülkeye girişi yasaklı kişiler arasında yer almak: Fransız hükümeti ve anlaşmalı bulunduğu devletler tarafından aranan, ülkeden ihracı gerçekleşmiş kişiler af çıkması harici hiçbir durumda Fransız öğrenci vizesi alamamaktadır.

Fransa Öğrenci Vizesi Başvuru Reddi Alanlar İtiraz Edebilir Mi?

Fransa öğrenci vizesi başvurusu reddi alan kişiler sonuca itiraz edebilmektedirler. Fransa öğrenci vizesine başvurduktan sonra ret cevabı almış kişilerin itiraz etmek için 30 gün süreleri vardır.

Fransa öğrenci vizesi ret sonucuna itiraz etmek isteyen kişilerin Fransa Büyükelçiliği`ne reddin itirazını açıklayan anlaşılır ve net bir dilekçe ile itiraz etmeleri gerekmektedir.

Fransa Öğrenci Vizesi ile Avrupa Ülkelerine Gidilir Mi?

Fransa öğrenci vizesi ile Avrupa ülkelerine gitmek Fransa C tipi öğrenci vizesi ve Fransa D tipi öğrenci vizesi için de mümkündür.

Fransa öğrenci vizesi Schengen tipi vizedir. Schengen vizeleri; hamilerine Schengen ülke birliğine dahil Avrupa ülkelerine vizesiz, 180 gün dahilinde 90 gün boyunca seyahat edebilme imkanı sunmaktadır.

Fransa Öğrenci Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Fransa öğrenci vizesi ile seyahat edilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika,
 • Almanya,
 • Avusturya,
 • Danimarka,
 • Finlandiya,
 • Estonya,
 • İspanya,
 • Yunanistan,
 • Macaristan,
 • İtalya,
 • İzlanda,
 • Letonya,
 • Malta, Litvanya,
 • Norveç,
 • Lüksemburg,
 • Polonya,
 • Slovakya,
 • Portekiz,
 • İsveç,
 • Slovenya,
 • Hollanda,
 • İsviçre
 • Çek Cumhuriyeti.

Fransa Öğrenci Vizesine Benzer Diğer Fransa Vize Türleri Nelerdir?

Fransa öğrenci vizesine benzer vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: