Fransa Öğrenci Vizesi

Fransa Öğrenci Vizesi Başvuru İşlemleri (2024)

Fransa; Sorbonne Üniversitesi, Paris Üniversitesi ve Paris-Saclay Üniversitesi gibi dünya çapında tanınan üniversitelere ev sahipliği yapan bir ülkedir. Fransa’nın farklı bölgelerinde farklı alanlarda uzmanlaşmış birçok eğitim kurumunun bulunması ve ülkenin ilgi çekici kültürü, yabancı ülke vatandaşı öğrencilerin eğitim almak için Fransa’ya seyahat etmek istemesine neden olmaktadır.

Fransa’da eğitim almak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının Fransa öğrenci vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir. Fransa öğrenci vizesi hamiline 90 günden uzun bir süre ile Fransa’da bulunma imkanı veren uzun süreli Fransa vizesi türlerinden biridir. Uzun süreli öğrenci vizesi Fransa içerisinde faaliyet gösteren bir eğitim kurumundan kabul alan öğrenciler tarafından alınabilir.

Fransa öğrenci vizesi danışmanlıği için: 0850 241 1868

Fransa'ya Öğrenci Olarak Gitmek için Vize Gerekir Mi?

Fransa’ya öğrenci olarak gitmek isteyen kişilerin; Avrupa Ekonomik Alanı’na üye ülkelerden birinin ya da İsviçre’nin vatandaşı olmadığı durumlarda, Fransa’da 3 aydan kısa bir süreliğine eğitim alacak olsalar dahi Fransa öğrenci vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 3 aydan uzun süreli eğitim programlarına katılmak için Fransa öğrenci vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

Öğrenci Vizesi İle Fransa'da Alınabilecek Eğitimler Nelerdir?

Öğrenci vizesi ile Fransa’da alınabilecek eğitimler aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa'da ilkokul eğitimi
 • Fransa'da ortaöğretim
 • Fransa lise eğitimi
 • Fransa'da üniversite eğitimi
 • Fransa Erasmus eğitimi
 • Fransa'da dil eğitimi

Fransa Uzun Süreli Öğrenci Vizesi Nereden Alınır?

Fransa vize başvuruları, Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılacak Fransa vize başvuruları için yetkilendirilmiş olan aracı kurum VFS Global aracılığı ile yapılır. Fransa uzun süreli öğrenci vizesi başvuruları için kişilerin VFS Global Fransa öğrenci vizesi evraklarını eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekir. VFS Fransa öğrenci vizesi randevusunda; gerekli evrakların teslim edilmesi ve diğer işlemlerin tamamlanması ile vize başvuruları tamamlanır.

Fransa Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa öğrenci vizesi aracı kurum VFS Global ve akredite acenteler aracılığı ile alınır. Öğrenci vizesi ile Fransa’ya seyahat etmek isteyen kişilerin öncelikle gerekli vize belgelerini hazırlamaları ve ardından france-visas.gouv.fr adresi üzerinden online vize başvuru formunu doldurmaları gerekir. Online sistem üzerinden gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından kişilerin aracı kurum VFS Global üzerinden vize randevusu almaları gerekir.

Fransa öğrenci vize randevusunda; biyometri bilgilerinin toplanması, vize ücreti ile VFS Global vize servis ücretinin ödenmesi ve gerekli evrakların vize memurlarına teslim edilmesi ile vize başvuru işlemleri tamamlanır.

Fransa Öğrenci Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Fransa öğrenci vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Fransa öğrenci vizesi başvuru sahibine ait, son 10 sene içerisinde alınmış, en az 2 adet boş sayfası olan ve planlanan Fransa seyahatinin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir. Fransa vizesi başvuru işlemleri için sunulan pasaport ile birlikte; bu pasaportta geçmişte alınmış vizeler ile giriş ve çıkış damgalarının bulunduğu sayfaların fotokopilerinin de ibraz edilmesi gerekir.
 • Fransa öğrenci vizesi başvuru formu: Fransa vizesi online başvuru portalı üzerinden doldurulması gereken Fransa öğrenci vizesi başvuru formu, eksiksiz bir biçimde doldurulmasının ardından çıktısı alınarak ve imzalanarak vize başvuru işlemleri için ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Vize başvuru sahibinin son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çektirmiş olduğu, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluk boyutlarına sahip, hasarsız, rötuşsuz, kişinin yüzünün net bir şekilde görünür olduğu ve açık renk arka fonlu 2 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • EEF kayıt formu: Vize başvuru sahibi adına EEF-Pastel uygulaması tarafından oluşturulan, EEF kimlik numarası bilgisini içeren ön kayıt sertifikası belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Fransa öğrenci vizesi başvuru sahibinin, Fransa’da kalınacak süre boyunca geçimini sağlamaya yetecek düzeyde maddi durumu olduğunu ve kişinin aylık en az 615 euro geliri olduğunu gösteren; burs belgesi ya da banka hesap dökümü gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Konaklama durumu ile ilişkili belgeler: Kişinin yapmayı planladığı Fransa seyahati süresince konaklayacağı yerlere dair bilgileri içeren otel rezervasyonu ya da kira sözleşmesi gibi belgelerin, diğer gerekli belgeler ile birlikte vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Vize harcı dekontu: Fransa öğrenci vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması için ödenmesi gereken vize harcının ödenmiş olduğunu gösteren dekont belgesi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.

Fransa uzun dönem öğrenci vizesi için gerekli evraklar eksiksiz bir biçimde hazırlanarak aracı kurum VFS Global’in vize merkezinde yapılan vize randevusunda ilgili memurlara teslim edilmelidir. Fransa öğrenci vizesi için gerekli evraklar içerisinde eksik ya da hatalı bir evrak bulunması, vize başvurusunu olumsuz yönde etkileyebilir.

Fransa Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Fransa öğrenci vizesi başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından france-visas.gouv.fr adresinden online olarak doldurulur. Fransa öğrenci vizesi başvuru formu doldurma işlemleri için; varsa başvuru sahiplerinin önceden açılmış olan kullanıcı hesabına giriş yapmaları ve önceden kullanıcı hesabı olmayan kişilerin yeni bir hesap oluşturmaları gerekir.

Fransa öğrenci vizesi başvuru formu doldurma sistemine ait bir görsel aşağıda verilmiştir.

Fransa Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Fransa Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

EEF (Études en France) Kayıt Formu Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti'nin de içinde bulunduğu 46 ülkede ikamet eden kişilerin Fransa öğrenci vizesi başvuruları için öncelikle EEF'den kayıt olmaları gerekmektedir. EEF (Études en France) kayıt formu, kişinin Fransa’da eğitim almak için kabul edildiğini gösteren bir belgedir. Fransa öğrenci vizesi başvuru sahiplerinin EEF (Études en France) platformu üzerinden başvuruda bulunmaları gerekir. EEF (Études en France) platformu üzerinden yapılan başvurular, otomatik olarak kişinin ülkesinde görev yapan konsolosluk birimlerine iletilmektedir.

Fransa Öğrenci Vizesi Motivasyon Mektubu Nedir?

Fransa öğrenci vizesi talep dilekçesi, diğer adıyla motivaston mektubu vize başvurusu için ibraz edilmesi gereken belgelerden biridir. Vize başvuru sahibi tarafından yazılması gereken Fransa öğrenci vizesi talep dilekçesi, resmi ve yalın bir dil kullanılarak başvuru evraklarının iletildiği ilgili Fransa dış temsilciliğine hitaben yazılmalıdır. Fransa öğrenci vizesi talep dilekçesi içerisinde; vize başvuru sahibinin kişisel bilgileri, Fransa’ya seyahat etme amacı, finansal yeterlilik durumu ile ilişkili bilgiler, seyahat tarihleri, Fransa’da alınacak eğitime dair bilgiler, Fransa seyahati için düzenlenmiş ulaşım ve konaklama rezervasyonuna ilişkin bilgiler ve varsa seyahate sponsor olacak kişiye dair bilgilere yer verilmesi gerekir.

Fransa öğrenci vizesi dilekçe örneği aşağıda verilmiştir.

Fransa Öğrenci Vizesi Motivasyon Mektubu Nedir?
Fransa Öğrenci Vizesi Motivasyon Mektubu Nedir?

Fransa Eğitim Vizesi için Maddi Yeterlilik Kanıtı Nasıl Olmalıdır?

Fransa eğitim vizesi için maddi yeterlilik kanıtı, kişinin aylık olarak en az 615 euro geliri olduğunu gösterecek nitelikte olmalıdır.

Fransa öğrenci vizesi başvuru sayısı içerisinde; burs belgesi, sponsor belgesi ya da geri alınamaz nitelikte yapılmış banka transferlerini gösteren belgeler finansal yeterlilik kanıtı olarak sunulabilir. Sponsor kişinin Fransa vizesi için hesapta bulunan maddi birikim durumu ibraz edilirken sponsorun kimlik belgesinin 1 adet kopyasının da sunulması gerekir.

Fransa Uzun Dönem Öğrenci Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Fransa uzun dönem öğrenci vizesi için randevu, Fransa vize başvuruları için yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global üzerinden alınır. Fransa vizesi randevu alma işlemleri VFS Global’in internet sitesi üzerinden gerçekleştirilir. VFS Global’in web sitesi üzerinden kullanıcı hesabına giriş yapan başvuru sahipleri; vize randevusu için yer ve tarih bilgilerini tercih ederek vize randevusu alabilir.

Fransa Öğrenci Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Fransa öğrenci vizesi ücreti normal şartlar altında 99 euro olarak belirlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin EEF prosedürüne dahil ülkelerden biri olması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti'nde ikamet eden kişilerin yapacakları vize başvurularında Fransa öğrenci vize ücreti 50 euro olarak uygulanır.

Fransa Öğrenci Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Fransa öğrenci vizesi başvuruları 15 gün ile 60 gün arasında sonuçlanır.

Fransa Öğrenci Vizesi Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Fransa öğrenci vizesi başvuru takibi, VFS Global üzerinden yapılır. Fransa vize başvurularının güncel durumu; SMS, email ya da online sistem üzerinden takip edilebilir. Fransa öğrenci vizesi başvurularını online sistem üzerinden takip etmek isteyen kişilerin, VFS Global’in resmi internet sitesi üzerinden kullanıcı girişi yapmaları gerekir. VFS Global’in vize takip portalı üzerinden kişiye vize randevusu sırasında verilen makbuzda yer alan referans numarası ve soyisim bilgisi ile giriş yapılarak Fransa öğrenci vizesi başvurusunun güncel durumu sorgulanabilir.

Fransa Eğitim Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Fransa eğitim vizesi, genellikle 4 ay ile 1 yıl arasında bir süre için verilir. Fransa öğrenci vizesinin ülkeye girişten sonra onaylatılması gerekir. Fransa eğitim vizesi süresinin bitiminin ardından ülkede kalarak eğitimine devam etmek isteyen kişilerin, uzun süreli oturum izni başvurusunda bulunmaları gerekir.

Öğrenci Vizesi İle Fransa'ya Gittikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Öğrenci vizesi ile Fransa’ya gittikten sonra kişilerin kayıt yaptırmaları gerekir. Fransa eğitim vizesi hamillerinin kayıt işlemleri tamamen dijital olarak yapılabilmektedir. Fransa öğrenci vizesi hamillerinin, Fransa’ya varış tarihinden sonra en fazla 3 ay içerisinde kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekir. Vize hamillerinin kayıt işlemleri administration-etrangers-en-france.interieur.gouv.fr adresi üzerinden online olarak yapılır. Kişilerin kayıt işlemleri için; geçerli bir mail adresi, vize bilgileri, Fransa’ya varış tarihi, Fransa ikamet adresi ve oturum izni başvuru harcı için kredi kartı bilgilerini ilgili sistemde gerekli yerlere girmeleri gerekir.

Fransa Eğitim Vizesi Hamiline Hangi Hakları Sağlar?

Fransa eğitim vizesinin hamiline sağladığı haklar aşağıda listelenmiştir.

 • Schengen bölgesine üye olan tüm ülkelerde serbest dolaşım hakkı
 • Haftalık 20 saat olmak üzere yıllık toplamda 964 saat çalışma hakkı
 • Öğrenciler için ücretsiz güvenlik teminatı hizmeti olan VISALE sistemini kullanma hakkı
 • Aile yardımı fonu olan CAF'tan kira yardımı alma hakkı
 • Fransa’da kalış süresini uzatmak için kişiye verilen oturma izninin geçerlilik süresini uzatma hakkı

Fransa Öğrenci Vizesi Çalışma İzni Sağlar Mı?

Fransa öğrenci vizesi hamiline, kişinin öğrenci kartı geçerli olduğu sürece çalışma izni sağlar. Fransa öğrenci çalışma izni dahilinde, kişilerin yıllık çalışma süresinin %60'ını geçmeyecek biçimde toplamda 964 saat çalışma hakları bulunmaktadır.

İşverenlerin Fransa öğrenci vizesi hamillerini işe almaları halinde, bu durumun işe alınma tarihinden 48 saat önce kişinin ikamet ettiği yerin valiliğine adlarıyla bildirmeleri gerekir.

Fransa eğitim vizesi hamillerinin yıllık olarak 964 saatlik çalışma kotasını geçmeleri halinde çalışma izni başvurusunda bulunmaları gerekir. Fransa’da çalışmak isteyen Cezayir uyruklu öğrencilere istisnai olarak çalışma izni muafiyeti uygulanmaktadır. Fransa öğrenci vizesi hamillerinin, 964 saatlik çalışma kotasını geçmek istediği durumlarda DIRECCTE kurumunun Yabancı Çalışma Departmanı’na müracaat ederek çalışma izni başvurusunda bulunmaları gerekir.

Öğrenciler için çalışma vizesi başvuruları, Fransa'nın bazı bölgelerinde workinfrance web sitesi aracılığıyla çevrimiçi olarak yapılabilmektedir. Work In France uygulaması aracılığıyla çalışma izni başvurusunda bulunmak isteyen kişiler ya da işverenleri tarafından demarches-simplifiees.fr adresi üzerinden ilgili başvuru formunun doldurulması gerekir. Çalışma izni başvuru formu, workinfrance web sitesi üzerinden başvuruları değerlendirmek için yetkilendirilmiş ilgili kurum olan DIRECCTE kurumunun Yabancı Çalışma Departmanı’na iletilir.

Sık Sorulan Sorular

Fransa'da eğitim almak ve öğrenci vizesi işlemleri hakkında uzmanlarımıza en sık iletilen sorular, yanıtlarıyla birlikte aşağıda yer almaktadır.

Fransa Eğitim Sistemi Nasıldır?

Fransa eğitim sistemi, %12’sini yabancı ülke vatandaşlarının oluşturduğu 2,5 milyon öğrenciye eğitim imkanı sağlamaktadır. Fransa’da eğitim sistemi dahilinde 3.500’den fazla yüksek okul bulunmaktadır.

Birçok programın İngilizce dilinde verildiği Fransa’da son derece çeşitlendirilmiş bir eğitim her alanda ve her seviyede sunulmaktadır. Fransa eğitim sistemi dahilinde özellikle sanat, mühendislik, işletme ve mimarlık dallarında eğitim veren üniversiteler öne çıkmaktadır.

Fransa'da Üniversite Eğitimi Almak için En İyi Okullar Hangileridir?

Fransa’da üniversite eğitimi almak için en iyi okullar aşağıda listelenmiştir.

 • Université PSL
 • Sorbonne University
 • Ecole Polytechnique
 • CentraleSupélec
 • Ecole Normale Supérieure de Lyon
 • Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne
 • Université de Paris
 • Sciences Po Paris
 • Ecole des Ponts ParisTech
 • ENS Paris-Saclay

Fransa'da Erasmus İmkanları Nasıldır?

Fransa’da erasmus programı imkanları oldukça gelişmiştir. Fransa’da özellikle moda tasarımı, mühendislik, sanat ve gastronomi gibi bölümlerde erasmus programı hareketliliği olmaktadır.

Erasmus programı ile Fransa’da en çok tercih edilen üniversiteler arasında; Ecole Normale Superieure, Sciences Po, Ecole Normale Superieure De Lyon ve University of Strasbourg üniversiteleri yer almaktadır. Fransa Erasmus vizesi ile erasmus programına katılan kişilere aylık olarak 600 euro hibe verilmektedir.

Fransa'da Dil Eğitimi Almak için Hangi Vize Gerekir?

Fransa’da dil eğitimi almak için dil okulu vizesi alınması gerekir.

Fransa’da yabancı dil eğitimi almak isteyen kişilerin öncelikle gerekli vize evraklarını hazırlamaları gerekir. Fransa dil eğitimi vizesi evraklarını hazırlayan başvuru sahiplerinin ilgili online sistem üzerinden vize başvuru formu doldurma işlemlerini tamamlaması gerekir. Fransa vize başvuru işlemleri için online sistem üzerinden gerekli işlemleri yapan başvuru sahiplerinin, ilgili aracı kurum VFS Global üzerinden vize randevu tarihi belirlemeleri gerekir. VFS Global’in vize merkezinde yapılacak vize randevusunda gerekli işlemleri yapan başvuru sahiplerinin Fransa dil okulu vizesi başvuru işlemleri tamamlanır.

Fransa'da Öğrencilerin Yaşam Masrafları Nasıldır?

Fransa’da öğrencilerin masrafları; konaklama, ulaşım ve yemek masrafları düşünüldüğünde ortalama 600 euro ile 800 euro arasında tutmaktadır.

Öğrencilerin yaşadığı bölgeye ve tercih ettikleri konaklama seçeneğine bağlı olarak Fransa’da yaşam masrafları değişiklik gösterebilir.

Fransa'da Bir Eğitim Kurumundan Mezun Olduktan Sonra Fransa'da Kalınabilir Mi?

Evet, Fransa’da bir eğitim kurumundan mezun olduktan sonra Fransa’da kalınabilir.

Fransa’da öğrenci oturma izni ile kalan ve yakın bir tarihte yüksek lisans ya da dengi bir eğitim programından mezun olan öğrencilerin, Fransa iş arama vizesi ya da Fransa iş kurma vizesi ile ülkede kalmaya devam etme hakları bulunmaktadır. Fransa’da aldığı eğitimi tamamlayan kişilerin, ülkede iş arama amacıyla 12 aya kadar kalmaları mümkün olmaktadır. Fransa’da bir eğitim kurumundan mezun olan ve ülkede iş kurmak amacıyla kalmaya devam etmek isteyen kişiler, bu amaçla verilen geçici oturma iznine başvuruda bulunarak 12 aya kadar Fransa’da kalmaya devam edebilir.

Fransa Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Nereden Alınır?

Fransa yurt dışı eğitim danışmanlığı, akredite acente Vizem.net’ten alınabilir. Akredite acente Vizem.net tarafından sağlanan danışmanlık hizmeti dahilinde; Fransa için dil okulu, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri için ve denklik alınması veya kayıt yaptırılması gibi konularda eğitim danışmanlığı verilmektedir.

Fransa’da eğitim görmek isteyen kişilerin tüm eğitim programları için ilgili eğitim kurumu ile yazışmalardan başlayarak bütün süreç uzman Vizem.net danışmanları tarafından başvuru sahipleri yerine yürütülür. Vizem.net tarafından sunulan danışmanlık hizmetinden, Fransa’da alınacak olan eğitim türü fark etmeksizin vize başvuru sürecinin her aşamasında faydalanılabilir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: