İsveç'in Başkenti Stockholm,

İsveç Başkenti Stockholm Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Stockholm, İsveç’in başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Stockholm sadece İsveç’in değil, İskandinavya’nın da en büyük kentsel alanıdır. Stockholm’ün nüfusu 2022 verilerine göre yaklaşık olarak 980.000’dir. İsveç nüfusunun yaklaşık %20’sinden fazlası Stockholm’de yaşamaktadır.

Stockholm, 188 km²’lik yüz ölçümü ile İsveç’in yüzölçümü bakımından en büyük şehridir.

Stockholm, yazılı kaynaklardan elde edilebilen bilgilere göre yaklaşık olarak 1200’lü yıllarda kurulmuş bir şehirdir. Kuruluşundan itibaren çok farklı otoritelerin ve ülkelerin himayesi altına giren şehir, 1600’lü yıllara gelindiğinde İsveç Krallığı’nın başkenti olarak ilan edilmiştir.

Stockholm, İsveç’in sanayisi için önemli bir yer tutmaktadır. Ülkedeki sanayi faaliyetlerinin %30-40’ı Stockholm’den yürütülmektedir. Ülkedeki sanayi merkezlerinin çoğunluğu Stockholm’de bulunsa bile, şehrin dışında konumlandırılmış ve doğaya duyarlı olarak inşa edilmiş olmaları Stockholm’ün insan yaşamı için oldukça temiz bir şehir olmasını sağlamaktadır

Stockholm, İsveç’in sadece başkenti ve sanayi merkezi değil, aynı zamanda kültür, siyaset, medya ve ekonomi merkezidir.

Stockholm yerel meclisinin adı Stockholm Belediye Meclisi’dir ve ülkede yapılan genel seçimlerle seçilen kişilerden oluşmaktadır. Stockholm Belediyesi, net coğrafi sınırlarla çevrili bir yönetim merkezidir ve Innerstaden (Stockholm Kent Merkezi), Söderort (Güney Stockholm), Västerort (Batı Stockholm) olmak üzere üç bölgeye ayrılmış olarak incelenir.

Stockholm, ülkenin finans merkezidir. Ülkede bulunan Swedbank, Handelsbanken gibi bir çok önemli bankanın merkezleri Stockholm’de bulunur. Avrupa’nın en büyük borsalarından biri olan İsveç Borsası’nın merkezi de Stockholm’de bulunmaktadır.

Stockholm, aynı zamanda birçok kültürel mirası da barındırmaktadır. Stockholm 1998’de Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir ve şehirde UNESCO tarafından korumaya alınan Drottningholm Sarayı ve Skogskyrkogarden olmak üzere iki bölge bulunmaktadır. Stockholm’de bulunan ve koruma altına alınan bölgeler dışında şehirde görülmeye değer yerlerin başında; eski kent merkezindeki tarihi binalar, Stockholm Belediye Binası, Stockholm Opera Binası, Stockholm Kent Müzesi, Södertörn, İskandinav Müzesi, Strandvagen ve Borsa Binası gelir.

Stockholm Ne Demektir?

Stockholm şehrinin adının nereden geldiğine dair anlatılan birçok efsane ve mit bulunmaktadır. Stockholm anlamı İsveççe “kütük”, Eski Almanca ise “sağlamlaştırılmış” demek olan Stock ve adacık anlamına gelen Holm kelimelerinden türemiştir.

Stockholm Nasıl Okunur?

Stockholm, Türkçe’de Sı-tok-hôlm şeklinde telaffuz edilmektedir.

Stockholm Nerededir?

Stockholm, İsveç’in orta ve güneydoğu bölgesinde bulunur. Stockholm, Malaren Gölü ve Baltık Denizi’nin birleştiği bölgede kurulmuştur. Stockholm’ün merkezi, kentin çevresinde bulunan ve Stockholm Takımadaları da denilen 14 adayı da kapsar. Şehrin etrafında takımadaları, göller ve denizler olduğu gibi Riddiarfjärden Körfezi de bulunur.

Stockholm, Uppsala ve Sodertalje şehirleri ile de komşudur. Stockholm’ün Uppsala’ya uzaklığı kent merkezleri arası için yaklaşık 70 kilometre, Sodertalje’ye uzaklığı ise kent merkezleri arası için yaklaşık 36 kilometredir.

Stockholm’ün ülkedeki konumunu gösteren İsveç haritasına ait görsel aşağıdadır.

Stockholm Nerededir?
Stockholm Nerededir?

İsveç Stockholm Nüfusu Kaçtır?

Stockholm nüfusu, World Population Review’un 2022 verilerine göre, 1.600.000 kişidir; bu veri şehir merkezi ve kırsal alanda yaşayanların tümünü göstermektedir.

Stockholm'ün Yüzölçümü Kaçtır?

Stockholm’ün yüzölçümü 188 km²’dir. Stockholm ilinin, diğer belediyeleri ile beraber toplam yüzölçümü ise 6519 km²’dir.

Stockholm ili, İsveç şehirleri arasında yüzölçümü bakımından 21 il arasından 16. sıradadır.

Stockholm, Avrupa Birliği ülkelerinin başkentleri arasındaki yüzölçümü sıralamasında, 27 ülke arasında 16. sıradadır.

İsveç Stockholm Haritası Nasıldır?

İsveç Stockholm haritasına ait görsel aşağıda verilmiştir.

İsveç Stockholm Haritası Nasıldır?
İsveç Stockholm Haritası Nasıldır?

Stockholm İklimi Nasıldır?

Stockholm, nemli karasal iklime ve okyanus iklimine sahiptir. Yıl boyunca yağış miktarı yüksektir. Şehirde kışlar sert ve soğuk geçer, fakat şehrin yıl geneli ortalama sıcaklığı 0 °C’nin üzerindedir. Stockholm, benzer enlemlerde bulunduğu diğer şehirlere göre daha ılıman bir iklime sahiptir.

Kış aylarında şehrin ortalama kar örtüsü 75-100 gün aralığında değişirken, yaz aylarında bölgenin en sıcak yerlerinden biridir.

Stockholm’ün yıllık yağış ortalaması 546,4 mm, yaz ayları ortalama sıcaklığı 20-25 °C, kış ayları ortalama sıcaklığı ise -3 ile -1 °C aralığındadır.

İsveç Stockholm Hava Durumu Nasıldır?

Stockholm’ün yıl içerisinde yaz ayları ortalama sıcaklığı 20 ile 25 °C aralığında ve kış aylarında hava sıcaklığı ortalama -3 ile -1 °C aralığında değişmektedir. Hava durumu Stockholm İsveç ziyaret edecek kişiler için seyahat öncesinde mutlaka incelenmelidir.

İsveç Stockholm için aylara göre hava durumu verileri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

AylarOrtalama Hava Sıcaklığı
Stockholm Ocak Hava Durumu1 °C
Stockholm Şubat Hava Durumu1,7 °C
Stockholm Mart Hava Durumu4,7 °C
Stockholm Nisan Hava Durumu10,7 °C
Stockholm Mayıs Hava Durumu16,5 °C
Stockholm Haziran Hava Durumu20,8 °C
Stockholm Temmuz Hava Durumu23,6 °C
Stockholm Ağustos Hava Durumu22,1 °C
Stockholm Eylül Hava Durumu16,6 °C
Stockholm Ekim Hava Durumu10,1 °C
Stockholm Kasım Hava Durumu5,4 °C
Stockholm Aralık Hava Durumu2,5 °C

İsveç Stockholm Yaşam Standartları Nasıldır?

Stockholm yaşam standartları en yüksek Avrupa şehirlerinden biridir.

Stockholm anaokulundan üniversite eğitimine kadar birçok başarılı okulu ve eğitim sisteminin kalitesi ile eğitim alanında standartları oldukça yüksek bir şehirdir. Şehirde okul öncesi eğitime önem verilmektedir. Stockholm’de yaşayan ve bir yaşından büyük çocuğu olan her aileye, haftalık 15 saat ücretsiz okul öncesi eğitim hakkı tanınır. Okul öncesi eğitim kurumlarının yanı sıra çalışan ailelerin çocukları için gündüz bakım evleri de oldukça yaygındır. İsveç’te ilkokul eğitimi yedi yaşından büyük tüm çocuklar için zorunludur. Aileler çocuklarının eğitim alacakları kurumu kendileri seçebilmek ile birlikte, yaşadıkları belediyeler tarafından ailelere sağlanan ve çocukların ikamet ettikleri lokasyon en uygun konumdaki okulda eğitim alma hakları daima saklıdır.

Stockholm’de sağlık sistemi oldukça ekonomiktir. Kişinin sağlık harcamalarının çoğu devlet tarafından karşılanmaktadır. Stockholm’de yaşayan bir kişi sağlık hizmeti almak istediği kurum ve doktoru kendi seçebilmektedir. Stockholm’de 14 hastane ve çok sayıda doktor muayenesi bulunmaktadır.

Stockholm aynı zamanda yeşil alanları çok, tarihi ve kültürel öğelerini uzun yıllar korumuş, kentsel yaşamı da doğa ile güzel bir şekilde iç içe geçirmiş mimari yapılara ve şehircilik anlayışına sahip bir kenttir. Düzenli kentleşmeden dolayı şehirde toplu taşıma araçları ile ulaşım kolaydır ve toplu taşıma araçlarının çeşitliliğinden dolayı şehirde her yere toplu taşıma araçları ile ulaşabilmek mümkündür.

Stockholm oldukça kozmopolit bir şehirdir. Stockholm’de yaşayan çok farklı ülkelerden ve ırklardan insanlar bulunmaktadır. Stockholm’ün yerel halkı yabancılara karşı oldukça hoşgörülüdürler. Stockholm’de yaşayan halk, şehre yeni taşınan yabancılara ve turistlere yardımcı olmaktan oldukça keyif alır.

Stockholm'de Ortalama Yaşam Masrafları Ne Kadardır?

Stockholm’de ortalama yaşam masrafları, Ağustos 2022 tarihli verilere göre, dört kişilik bir aile için kira hariç yaklaşık 36.000 İsveç kronudur.

Stockholm’de tek başına yaşayan bir kişi için, Ağustos 2022 verilerine göre hesaplanan ortalama yaşam masrafları tutarı kira hariç yaklaşık 17.000 İsveç kronudur.

Stockholm’de yaşayan bir kişinin aylık şehir içi ulaşım masrafı yaklaşık olarak 1.000 İsveç kronu iken, İsveç’te 2022 Ağustos ayı itibari ile benzinin litre fiyatı 22 İsveç kronudur.

Stockholm’de 85 metrekarelik ortalama bir dairenin elektrik, su, internet, ısınma, apartman masrafları dahil faturaları aylık olarak yaklaşık 1.100 İsveç kronudur.

Stockholm’de çocuklu bir ailenin her bir çocuğunun eğitimi için harcaması gereken tutar, okul öncesi eğitim için aylık 1.400 İsveç kronu; ilköğretim dönemi için ise aylık ortalama 7.000 İsveç kronudur.

İsveç Stockholm Ev Fiyatları Ne Kadardır?

İsveç Stockholm ev kiraları, temelde evin şehir merkezine uzaklığı ve oda sayısı gibi özelliklere göre değişmektedir.

Stockholm kiralık ev fiyatları ortalaması şehir merkezinde, tek yatak odalı bir ev için 14.272 İsveç kronu iken şehir merkezinde olmayan, tek odalı bir ev için ortalama kira 10.814 İsveç kronudur. Stockholm’de şehir merkezinde olan, üç yatak odalı bir ev için ortalama kira 24.166 İsveç kronu, şehir merkezinde olmayan üç yatak odalı bir ev için istenen kira ise 16.980 İsveç kronudur.

Stockholm’de ev satın almak isteyen kişiler için fiyatlar, şehir merkezinde bir evin bir metrekaresi için ortalama 116.000 İsveç kronu ve şehir merkezinde olmayan bir ev için ise metrekare ortalaması 70.250 İsveç kronu şeklindedir.

Stockholm, İsveç’in en büyük ve en gelişmiş şehirlerinden biri olmasının sebebiyle kira ortalaması diğer şehirlere göre daha yüksek bir şehirdir. Ülke genelinde ev kiralarının ortalaması 8.000-10.000 İsveç kronu iken; ev satın almak isteyen kişiler için İsveç ev fiyatları ortalama olarak metrekare başı 30.000-40.000 İsveç kronudur.

Stockholm'de Eğitim Olanakları Nasıldır?

Stockholm’de bir çok alanda eğitim sunan çok sayıda üniversite ve okul bulunmaktadır. Stockholm’ün eğitim fırsatları her yaştan birey için çok geniştir.

Stockholm’ün uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilme sebeplerinden ilki, Stockholm’ün büyük, gelişmiş ve öğrencilere çok çeşitli olanaklar sunan bir şehir olmasıdır. Stockholm öğrenciler için ekonomik olarak uygun bir şehirdir ve Stockholm’de eğitim gören öğrenciler için devletin ve çeşitli kurumların çok sayıda burs programı bulunmaktadır.

Stockholm’ün uluslararası öğrenciler tarafından çok tercih edilen bir şehir olmasındaki bir etken olarak İsveç eğitim sistemi gösterilebilir. Ülkedeki eğitim sistemi yıllardır dinamik bir düzen içerisinde işlemekte ve öğrencinin istek ve becerileri doğrultusunda farklı alanlara yönelmesini sağlanmaktadır. Öğrenciler yönlendirildikleri alanlarda alanında uzman eğitimcilerden üst düzey eğitimler görmektedir.

Stockholm’de 17 üniversite bulunur. Stockholm’deki önde gelen üniversitelerden KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü, THE Dünya Üniversiteleri Sıralamaları verilerine göre dünyada 201. sırada, Stockholm Üniversitesi 176. sırada, Karolinska Enstitüsü 39. sırada, Stockholm Ekonomi Okulu 517. sırada bulunmaktadır.

Stockholm'de Bulunan Üniversiteler Nelerdir?

Stockholm'de Bulunan Üniversiteler Nelerdir?
Stockholm'de Bulunan Üniversiteler Nelerdir?

Stockholm’de bulunan üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü
 • İsveç Stockholm Üniversitesi
 • Karolinska Enstitüsü
 • Stockholm Ekonomi Okulu
 • AlbaNova Üniversite Merkezi
 • Konstfack Sanat, Tasarım ve El Sanatları Üniversitesi
 • Stockholm Sanat Üniversitesi
 • Stockholm Kraliyet Müzik Koleji
 • Stockholm Kraliyet Sanat Enstitüsü
 • İsveç Spor ve Sağlık Bilimleri Okulu
 • Stockholm Dans Koleji
 • Stockholm Opera Koleji
 • Dramatiska Film, Radyo, Televizyon ve Tiyatro Üniversite Enstitüsü

Stockholm eğitim olanakları ve kişilerin yönelebilecekleri alanların çeşitliliği bakımından oldukça geniş fırsatlara sahip bir şehirdir. Stockholm’de bulunan üniversiteler hem İsveç üniversiteleri arasında hem de Avrupa’daki diğer üniversiteler arasında en iyi eğitimleri veren eğitim kurumları arasında gelmektedir.

Stockholm Dil Okulları Nelerdir?

Stockholm’de bulunan ve en çok tercih edilen dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • Stockholm Londra İngilizce Okulu
 • Stockholm Berlitz Dil Okulu
 • Settle İnto Stockholm Dil Okulu
 • Bee Swedish Dil Okulu
 • Cervantes Enstitüsü
 • Stockholm İtalyanca Dil Okulu
 • Enjoy Learning And Never Stop Dil Okulu
 • Stockholm Swedish For Professionals Dil Okulu
 • Stockholm Linguista Dil Okulu
 • Sinus AB Dil Okulu
 • Stockholm Almanca Dil Okulu
 • Stockholm Speak English Language Services İngilizce Dil Okulu
 • Hestia Dil Enstitüsü
 • Stockholm SFI Dil Okulu
 • Richard Lewis Communications Dil Okulu
 • Astrid Education Dil Okulu

İsveç Stockholm Sağlık Sistemi Nasıldır?

İsveç Stockholm sağlık sistemi, Avrupa’nın en gelişmiş sağlık sistemlerinden biri olarak nitelendirilmektedir. Stockholm’de sağlık hizmeti telefondan ulaşabileceğiniz yetkililerden başlayarak, tam teşekküllü hastanelere kadar uzanır.

Stockholm bölgesindeki sağlık hizmetlerinin bir çoğu yerel yönetimler tarafından sağlanmakta ve düzenli olarak vatandaşların fikirleri ve şikayetleri doğrultusunda denetlenmektedir.

Stockholm’de yerel tıp merkezleri ve aile doktorları, sağlık sistemine giriş adımları olarak çalışır. Stockholm’de yaşayan bir kişinin yaşadığı sağlık sorunu için önce yerel tıp merkezlerine veya aile hekimlerine başvurması gerekir. Başvurduğu kuruluş ve yetkililerinin gerekli gördüğü durumlarda hasta, uzman hekimlerin bulunduğu daha profesyonel bir sağlık merkezine yönlendirilir. Stockholm’de acil bir durumdan dolayı sağlık hizmetine ihtiyaç duyan kişilerin yerel tıp merkezleri ve aile doktorlarına gitmesi beklenmez; hızlıca Stockholm’de bulunan acil hastanelerine yönlendirilir.

Stockholm’de yaşayan kişiler sağlık hizmeti alacakları kurum, kuruluş ve doktoru seçmekte tamamen özgürdür.

Stockholm’de sağlık hizmetlerine dair ücretler, hizmetin türüne göre değişmektedir. Stockholm’de hastanede kalışlar için gereken ücret günlük olarak 80 İsveç kronu iken, birincil bakım hizmetleri 100-200 İsveç kronu ve uzman bakım hizmetleri ise 350 İsveç kronu civarında ücretlendirilmektedir. İsveç sağlık sistemi ve sigorta sağlayıcılarının hazırladığı bir sağlık paketi ile, Stockholm’de yaşayan biri yıllık olarak yaklaşık 900-1.000 İsveç kronu ödeyerek 12 ay boyunca tüm sağlık hizmetlerinden ekstra ücret ödemeden faydalanabilmektedir.

Stockholm’de kısa süreli olarak bulunan yabancı uyruklu kişiler, Stockholm’de iken yaşayabilecekleri her türlü acil durumda ülkedeki sağlık hizmetlerinden faydalanabilme hakkına sahiptir.

Stokholm’da Ulaşım Sistemi Nasıldır?

Stokholm’da Ulaşım Sistemi Nasıldır?
Stokholm’da Ulaşım Sistemi Nasıldır?

Stockholm şehrine gelmek isteyen kişiler, ülkedeki geniş ve farklı ülkelerle de bağlantılı demir yolu ağlarını, birçok ülkeden aktarmalı veya aktarmasız şekilde gerçekleşen uçuşları, şehrin çeşitli noktalarında bulunan iskelelere sefer düzenleyen yolcu gemilerini kullanabilir. Stockholm’e kara yolunu kullanarak özel araç veya otobüslerle de ulaşım sağlanabilmektedir.

Stockholm şehir içi ulaşımı ise metro, tramvay, otobüs, feribot veya banliyö trenleri gibi birçok yolla sağlanabilmektedir. Stockholm şehir içi ulaşımını sağlamak için gerekli olan biletler şehrin toplu taşıma noktalarından satın alınabilmektedir. Tek bir bilet şehirdeki tüm toplu taşıma araçlarında 75 dakika geçerlidir ve 38 İsveç kronudur. Bilet satış noktalarından 24 saatlik, 72 saatlik ve 30 günlük ulaşım biletleri almak mümkündür ve kredi kartı ile satış yapılmaktadır. Stockholm otobüs biletleri alımında nakit para geçerli değildir. Kişinin satın aldığı biletin tüm ulaşım süreci boyunca yanında bulunması gerekmektedir. Kişi kontroller sırasında satın aldığı bileti göstermezse 1.200 İsveç kronu ceza ödemek zorunda kalır.

İsveç Stockholm Havaalanı Nerededir?

İsveç Stockholm’de toplam dört tane havaalanı bulunmaktadır. Stockholm’de bulunan dört havaalanının iki tanesinin iç hatlar ve dış hatlar terminali, iki tanesinin ise sadece dış hatlar terminali bulunmaktadır.

Stockholm’de bulunan ve şehrin en yoğun ve en büyük havaalanı olma özelliğini de taşıyan havaalanı Stockholm Arlanda Havaalanı’dır. Arlanda Havalimanı, Stockholm’ün yaklaşık 40 kilometre kuzeyinde bulunup, iç ve dış hatlar terminallerine sahiptir. Stockholm Arlanda Havaalanı ulaşım yönünden de, şehri ziyaret etmek isteyen kişiler için en uygun alternatiflerden biridir. Arlanda Havaalanı’na ulaşım için Stockholm Merkez tren istasyonundan Arlanda Havalimanı’na ekspress olarak ulaşım sağlayan ve 20 dakikada bir seferleri mevcut olan bir demir yolu hattı bulunmaktadır.

Stockholm’de bulunan ve hem iç hem de dış hatlar terminallerine sahip olan ikinci havaalanı Stockholm Bromma Havalimanı’dır. Bromma Havalimanı, Stockholm şehir merkezinin yaklaşık 8 kilometre batısında bulunur.

Stockholm’de bulunan ve sadece dış hatlar terminaline sahip havalimanlarından ilki, Stockholm Västerås Havalimanı’dır. Västerås Havalimanı, Stockholm şehir merkezinin 103 kilometre batısında yer alır.

Stockholm’de bulunan ve sadece dış hatlar terminaline sahip olan ikinci havalimanı ise; şehrin 108 kilometre güneyinde yer alan Stockholm Skavsta Havalimanı’dır.

Stockholm havaalanı ulaşımı şehirde bulunan Flybussarna otobüs hatları ile de sağlanabilmektedir. Flybussarna otobüs hatları Stockholm’ün merkezinden hareketle, şehirde bulunan tüm havalimanlarına ulaşım sağlamaktadır.

Stockholm Tren İstasyonu Nerededir?

Stockholm Tren İstasyonu Nerededir?
Stockholm Tren İstasyonu Nerededir?

Stockholm Tren İstasyonu; Centralplan 15, 111 20 adresinde, Vasagatan/Centralplan’da ve Normalm semtinde yer almaktadır.

Stockholm Tren İstasyonu, günlük yaklaşık olarak 200.000 kişi kapasitesi ile Kuzey Avrupa’nın en büyük tren istasyonudur.

Stockholm'de Gezilecek Yerler Nelerdir?

Stockholm'de Gezilecek Yerler Nelerdir?
Stockholm'de Gezilecek Yerler Nelerdir?

İsveç Stockholm’de gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Stockholm Belediye Binası
 • Gamla Stan Adası
 • Kraliyet Sarayı
 • Södermalm Adası
 • Sergel Meydanı
 • Fotografiska Müzesi
 • Hötorget Meydanı
 • Drottninggatan Caddesi
 • Kungsträdgården Parkı
 • Skansen Açık Hava Müzesi
 • Vasa Müzesi
 • Nordiska Müzesi
 • ABBA Müzesi
 • Djurgården Adası
 • Sjöcafeet Yürüyüş Alanı
 • Stockholm Halk Kütüphanesi
 • Drottningholm Sarayı
 • Millesgården Müzesi
 • Gröna Lund Eğlence Parkı
 • Vaxholm
 • Stockholm Açık Hava Müzesi
 • Stockholm Ulusal Müzesi
 • İsveç Tarihi Müzesi
 • Stockholm Spirit Müzesi
 • Stockholm Modern Sanatlar Müzesi
 • Carl Eldhs’in Stüdyosu ve Müzesi
 • Stockholm Teknik Müzesi
 • Bergrummet Oyuncak Müzesi

Stockholm Şehrinde Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Stockholm’de yapılacaklar aşağıda listelenmiştir.

 • Kır kayağı
 • Buz kayağı
 • Kış yürüyüşü ve hiking
 • Stockholm bisiklet kiralama ve dağ parkurlarında sürüş
 • Kitesurfing (Uçurtma sörfü)
 • Kürek sörfü
 • Kano
 • Doğa yürüyüşü
 • Kamp
 • Kraliyet Kanalı turu
 • Tarihi kanal turu
 • Büyük Stockholm turu
 • Hop-on hop-off otobüs turu
 • Stockholm panorama turu
 • Gröna Lund Eğlence Parkı ziyareti
 • Stockholm kuzey ışıklarıseyir turu
 • Drottninggatan Caddesi’nde alışveriş
 • Rooftop tur, manzara gezisi

Stockholm’da Gece Hayatı Nasıldır?

Stockholm gece hayatı her türlü müzik zevkine sahip ve çeşitli yaşlardan herkese hitap edebilecek genişliktedir. Stockholm’de küçük ve lokal publardan, büyük ve geniş dans pistlerine sahip gece kulüplerine kadar çok çeşitli mekanlar mevcuttur. Stockholm’de gece hayatı özellikle de yaz aylarında havaların ısınması ve günlerin uzaması ile çok daha keyifli bir hal almaktadır.

Stockholm’de gece dışarı çıkmak isteyen kişiler gitmeyi düşündükleri mekanın o geceki programları, yaş sınırı, çalışma saatleri gibi konular hakkında mekanların kendi internet sitelerinden rahatlıkla bilgi alabilmektedir.

İsveç Stockholm’de ziyaretçileri tarafından en çok beğenilen gece kulüpleri ve mekanlar arasında Berns, Colosseum, Debaser, F12 Terassen, Fasching, Riche Bar ve Spy Bar bulunur.

İsveç Stockholm'ün Neyi Meşhurdur?

İsveç Stockholm’de meşhur olan eşyaları aşağıda listelenmiştir.

 • Viking eşyaları
 • İsveç köftesi
 • Hardal
 • Yılbaşı süsleri
 • Knäckebröd ekmeği
 • Kırmızı yaban mersini reçeli
 • Yün giyim ürünleri
 • Dala atları
 • Geyik (moose) temalı hediyelikler
 • Sami takıları
 • El oyması tahta mutfak gereçleri
 • ABBA hediyelikleri
 • Yün çorap

Stockholm'den Ne Alınır?

Stockholm’den alınabilecek ürünler aşağıda listelenmiştir.

 • Gümüş el sanatları ürünleri
 • El yapımı İsveç terlikleri
 • Oyma ahşap araç gereçler
 • GelenekselSami el yapımı takıları
 • Kırmızı Dalecarlian atı
 • El yapımı kristal figürler
 • El yapımı ciltli fırçalar
 • Yabani orman yemişleri ile yapılmış reçel ve marmelatlar
 • El örgüsü yünlü eldiven, çorap ve kazaklar
 • İsveç meyan kökü ve el yapımı çikolataları
 • El yapımı seramikler

Stockholm'de Ne Yenir?

Stockholm’de yenilebilecek, İsveç ve Stockholm’e özgü yemekler arasında sayılabilecek belki de ilk yemek smörgåstårta’dır. İsveççe çevirisi sandviç kek anlamına gelir ve çeşitli varyasyonları ile bir çok yerde satılır. Stockholm’de yenilebilecek diğer bir yemek de, ülkeye özgü bir patates yemeği türü olan palt’tır. Stockholm’e gidildiği zaman yenilmesi gereken yiyeceklerin listesinin devamında pyttipanna, domuz eti ile pişmiş kahverengi kuru fasulye yemeği, soğan soslu burger köftesi, kålpudding yani lahanalı puding olarak çevrilen bir Türk yemeği uyarması, kalops olarak bilinen İsveç dana yahnisi gibi yemekler gelmektedir.

Stockholm en iyi restaurantların başında ise; Lilla Ego, Agrikultur, Woodstockholm, Frantzen, Wedholms Fisk, Stockholms Gastabud, DalaNisse ve Tabbouli gelir.

Stockholm birçok kültürden mutfağa da ev sahipliği yapar. Stockholm Türk restoranları sayısı ve Türk yemekleri çeşitliliği bakımından da zengin bir şehirdir. Stockholm’de bulunan en iyi Türk restoranları arasında Amida, Restaurang Harran, Halv Grek Plus Turk, Çok Restaurang, Ankara Kebab gibi restoranlar gösterilmektedir.

Stockholm Hakkında Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler

Stockholm'e gitmeden önce bilinmesi gereken pratik bilgilere aşağıda yer verilmiştir.

Stockholm Para Birimi Nedir?

Stockholm’de geçerli para birimi SEK yani İsveç kronudur.

İsveç Stockholm Suç Oranı Kaçtır?

İsveç Stockholm suç endeksi, Numbeo.com’un 2022 Temmuz ayı verilerine göre 46,02 olarak hesaplanmıştır.

İsveç Stockholm, 2020 yılında yapılan suç oranı sıralaması listesine göre, dünya genelindeki 415 şehir arasında 191. sırada yer almıştır.

İsveç suç oranı, 2015 verilerine göre %5,86 olarak açıklanmıştır. 2021’de açıklanan verilere bakıldığında ise İsveç suç oranı %11,01 seviyelerine çıkmıştır.

Stockholm'den Malmö'ye Nasıl Gidilir?

Stockholm’den Malmö’ye gitmenin en kolay yollarından biri ülkedeki demir yolu hatlarını kullanmaktır. Stockholm’den Malmö’ye günün hemen hemen her saatinde çeşitli hatları kullanan tren seferleri düzenlenmektedir.

Stockholm’den Malmö’ye gidiş için tercih edilebilecek diğer bir ulaşım yolu ise hava yolu ulaşımıdır. İsveç Stockholm ve İsveç Malmö kentleri arası ortalama uçuş süresi yaklaşık olarak 1 saat 10 dakika olmakla birlikte, Stockholm’den Malmö’ye uçak ile gitmek isteyen kişiler için tercih edilebilir en uygun havaalanı Danimarka Kopenhag Havalimanıdır. Danimarka Kopenhag havalimanına inen yolcular 20 dakika aralıklarla kalkan otobüsleri kullanarak Malmö’ye ulaşabilmektedir.

Stockholm’den Malmö’ye gitmek isteyen kişiler kara yolu ile özel araçları ya da otobüsler ile de ulaşım sağlayabilmektedir. Stockholm Malmö şehirleri arası, özel araçla yaklaşık olarak 6 saat sürmektedir. Stockholm’den Malmö’ye otobüsle gitmek için ise yolda geçecek zaman yaklaşık olarak 8 saattir.

Türkiye'den Stockholm'e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Stockholm’e hava yolu ve kara yolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Hava yolları ile Stockholm’e gitmek isteyenler için gün içinde birçok direkt ve aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Kara yolu ile Stockholm’e gitmek isteyen kişiler için, İstanbul’dan başlayarak seyahat edebilirken, çeşitli lokasyonlarda yapılacak aktarmalar sayesinde Türkiye’den Stockholm’e trenle gitmek de mümkündür.

Türk vatandaşları için İsveç seyahatlerinde vize gereklilikleri, pasaport türlerine göre değişmektedir. Umuma mahsus pasaport hamillerinin, İsveç’e yapacakları seyahatlerde vize almaları gereklidir. Diplomatik pasaport, hususi pasaport ve hizmet pasaportu hamilleri İsveç’e 180 gün içerisinde 90 günden uzun olmamak koşulu ile yapacakları seyahatlerde vizeden muaftır.

İstanbul Stockholm Arası Uçakla Kaç Saat Sürer?

Stockholm İstanbul uçuş süresi, direkt uçuşlarda yaklaşık 3 saat 30 dakikadır.

İsveç Stockholm'e Gitmek için Vize Nasıl Alınır?

İsveç Stockholm’e 90 günden kısa süreyle gidecek kişilerin, seyahat amacına uygun olarak, turistik, iş, kültürel, sağlık, aile ziyareti gibi kısa süreli İsveç vizesi almaları gerekmektedir.

Stockholm’e gitmek için vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, eğer Stockholm’de 90 günden daha uzun süreli olarak kalacaklarsa seyahat amacına uygun olarak eğitim, çalışma, aile birleşimi gibi uzun süreli İsveç vizesi almaları gerekmektedir.

Stockholm’e gitmek için İsveç’e kısa süreli vize başvurusunda bulunacak kişilerin başvurularını VFS Global başvuru merkezinden yapmaları gereklidir.

Stockholm’e gitmek için İsveç’e uzun süreli vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler başvurularını https://www.migrationsverket.se adresinden gönderebileceği gibi, İsveç İstanbul Başkonsolosluğundan da İsveç vize başvurusu yapabilir.

Davetiye İle Stockholm Vizesi Nasıl Alınır?

Davetiye ile İsveç vizesi başvurusunda bulunmak için; başvuru sahibi adına, İsveç İstanbul Başkonsolosluğuna hitaben, başvuru sahibini İsveç’e davet eden kişi ya da kurum tarafından davet beyanı ile birlikte davet amacını ve mümkünse başvuru sahibinin bu davet kapsamındaki seyahat detaylarını içeren bir davet yazısı yazılmalıdır.

İsveç vizesi başvurularının davetiye mektubu ile yapılması kişinin vizesinin onaylanması ihtimalini artıracak bir unsurdur. İsveç’e davetiye ile gitmek vize onayı ihtimalini arttırsa da, gerekli diğer belgelerinin eksiksiz ve doğru hazırlanmış olması da kişinin vizesinin onaylanması için temel kriterdir.

Stockholm Arlanda Havaalanından Yapılacak Aktarmalar için Transit Vizesi Alınmalı Mı?

İsveç, Türk vatandaşlarının Stockholm Arlanda Havalimanı da dahil olmak üzere İsveç’te bulunan uluslararası havalimanından yapacakları aktarmalar için, transit salonu dışına çıkmamaları şartıyla, transit vize istememektedir.

Stockholm Arlanda Havalimanı da dahil İsveç havalimanlarının tümünden yapılacak aktarma uçuşlarında bazı şartlarda transit vizesi gereklidir. Kişi İsveç aktarmalı uçuşunda, havalimanı içinde bulunan transit bölgeden çıkacak ise ya da aktarma yapacağı uçuş için 24 saatten uzun süreli olarak İsveç’te kalacak ise İsveç transit vize başvurusunda bulunması gereklidir.

Türkiye İsveç Büyükelçiliği Stockholm'de Nerededir?

Türkiye İsveç Stockholm Konsolosluğu adresi; Dag Hammarskjölds Vag 20 115 27’dir. Stockholm Büyükelçiliği iletişimi için mail adresi embassy.stockholm@mfa.gov.tr ve telefon numarası +46 8 667 29 60’tır. Acil bir durumda konsolosluğa ulaşmak isteyen kişiler için konsolosluğa ait nöbetçi telefon hattı numarası +46 73 590 02 05’tir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: