İsveç Malmö Rehberi

İsveç Malmö Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Malmö, İsveç’in güney sahilinde bulunan bir liman kentidir; ülkenin en büyük 3. şehri ve İskandinav bölgesinde ise 6. en büyük şehirdir. Malmö, Öresund Boğazı’nda yer alan 2000 yılında açılışı yapılmış Öresund Köprüsü ile Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a bağlanmaktadır.

Malmö’nün ana meydanı Stortorget, mimarisiyle ön plana çıkan Malmö Belediye Binası, tarihi binalarıyla ünlü küçük meydan Lilla Torg, 1400’lü yıllardan kalma Malmö Kalesi ve onu çevreleyen park Kungsparken, Malmö’nün görülmesi gereken popüler tarihi ve turistik yerlerindendir.

Malmö Ne Demektir?

Malmö şehir isminden, ilk kez yazılı olarak 1275 yılında bahsedilmekte ve şehrin ilgili tarihten kısa bir süre önce kurulduğu düşünülmektedir. Malmö ilk kurulduğu yıllarda, Lund kentinin savunma ve rıhtım bölgesi olmuş, yüzlerce yıl boyunca Danimarka’nın ikinci büyük şehri olarak kalmıştır. Malmö’nün o zamanki ismi, “kum yığını” veya “cevher tepe” anlamına gelen Malmhaug’dur. Malmö isminin geldiği iddia edilen ürkütücü bir efsane, günümüzdeki şehir meydanında yer alan değirmende bir genç kızın öğütülmesini anlatmaktadır; dolayısıyla Malmö isminin kökeni çevrildiğinde “Öğütülmüş Genç Kız” anlamına gelmektedir ve 1538’den kalan bu değirmen taşı, hala Malmö’nün şehir merkezindedir.

Malmö Hangi Ülkenin Şehridir?

Malmö, İsveç’in en büyük 3. şehridir.

Malmö Nerededir?

Malmö, İsveç’in güney ucunda, Skane ilinin batısında bulunan bir liman kentidir. Malmö ile Danimarka’nın başkenti Kopenhag arasında Öresund Boğazı ve 2000 yılında açılmış Öresund Köprüsü-Malmö Şehir Tüneli bulunmaktadır.

Malmö’nün yerini gösteren harita aşağıda verilmiştir.

Malmö Nerededir?
Malmö Nerededir?

İsveç Malmö'de Yaşam Standartları Nasıldır?

İsveç Malmö’de yaşam standartları incelendiğinde Teleport.org sitesindeki değerlendirmelere göre, konaklama, sağlık ve çevresel kalite bakımından Malmö yüksek puanlara sahip bir şehirdir. Malmö ayrıca, ticaret özgürlüğünü en çok destekleyen şehirlerden biridir.

Malmö’de yaşam masrafları, Teleport.org istatistiklerine göre, 248 ülke arasından 139. sırada yer almaktadır ve Malmö’de yaşamak San Francisco’da yaşamaktan %29 daha ucuzdur. Malmö’de 1 kişinin aylık ortalama yaşam masrafı konaklama dışında yaklaşık 8.000 İsveç kronu iken, vergiler sonrası aylık ortalama net kazanç ise 25.000 ile 30.000 İsveç kronu arasındadır. Yaşam masrafları bakımından değerlendirme yapıldığında, İsveç’te çalışan birinin geçinmesi oldukça kolaydır. Malmö genel suç oranları göz önüne alındığında, 266 Teleport.org şehri arasında Malmö 197. sırada yer almakta olup, güvenilir şehir olarak kabul edilmektedir.

Malmö Şehri için Aylık Ortalama Yaşam Masrafı Ne Kadardır?

Malmö şehri için aylık ortalama yaşam masrafı, kira masrafı hariç, tek kişi için yaklaşık 8.000-8.500 İsveç kronudur. Malmö’de bir kişinin ortalama aylık kirası, şehir merkezinde tek yatak odalı apartman daireleri için ortalama 8.250 İsveç kronu, şehir merkezinin dışındaki tek yatak odalı apartman daireleri için ise ortalama 7.000 İsveç kronudur.

Malmö’de yaşayan 2 kişilik bir ailenin haftalık market masrafı 500 İsveç kronu civarındadır.

Malmö’de temel elektrik, ısıtma, soğutma, su, çöp gibi giderler küçük bir daire için ortalama 750 İsveç kronu, ortalama 60 mbps ve üzeri hızda aylık internet giderleri ise 300 İsveç kronudur.

Malmö’de yerel ulaşım için toplu taşıma araçlarında tek yön bileti 28 İsveç kronu olup, aylık ulaşım giderleri ortalama 550 İsveç kronudur.

İsveç Malmö'de Ev Fiyatları Ne Kadardır?

İsveç Malmö'de ev fiyatları, şehir merkezindeki apartmanlar için metrekare başına ortalama 40.000 İsveç kronu, şehrin merkezinden uzak ev fiyatları ise metrekare başına ortalama olarak 27.500 İsveç kronudur.

İsveç Malmö kiralık ev fiyatları, şehir merkezindeki tek yatak odasına sahip apartman daireleri için ortalama olarak 8.250 İsveç kronu, üç yatak odalı apartman dairelerinin ortalama aylık kira fiyatı ise 13.500 İsveç kronudur. Malmö’de şehrin dışındaki tek yatak odalı apartman daireleri aylık ortalama kira fiyatları 7.000 İsveç kronu olup, üç yatak odalı dairelerin kirası aylık ortalama 10.000 İsveç kronudur.

Malmö'de Hangi Üniversiteler Vardır?

Malmö'de Hangi Üniversiteler Vardır?
Malmö'de Hangi Üniversiteler Vardır?

Malmö’de yer alan üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Malmö Üniversitesi
 • Malmö Sanat Akademsi
 • Malmö Müzik Akademisi
 • Malmö Tiyatro Akademisi
 • Tıp Fakültesi
 • Dünya Denizcilik Üniversitesi

Malmö Gece Hayatı Nasıldır?

Malmö gece hayatı hareketlidir, Stockholm ve Göteborg’dan sonra İsveç’te en hareketli gece hayatına sahip üçüncü şehir Malmö’dür.

Şehirdeki İsveç pubları, karaoke barları ve dans kulüplerinde eğlence gece geç saatlerde başlamakta ve uzun saatler sürmektedir. Malmö’deki barlar oldukça çeşitlidir; Fagans, Moosehead, Big Bowl, Malmo Brewing Co. ve Care/Of görülmesi gereken popüler barlardır. Malmö’deki popüler gece kulüpleri ise Etage, Babel, Club Prive ve KB’dir.

Malmö'nün Ulaşım Sistemi Nasıldır?

Malmö’nün şehir içi ulaşım sistemi içerisinde trenler ve otobüsler ile sağlanmaktadır. Geniş şehir içi ulaşım ağına sahip Malmö’de, tek veya çok binişli çeşitli bilet seçenekleri bulunmaktadır.

Malmö’ye ulaşım için Öresund demir yolu ulaşımı tercih edilebilir. Öresund Köprüsü’nden her 20 dakikada bir geçen trenler, Malmö’yü Kopenhag’a ve Kopenhag Havaalanı’na bağlamaktadır. Malmö’den Stockholm’e, Göteborg’a ve Kalmar’a ulaşımı sağlayan X 2000 ve Şehir İçi Trenleri mevcuttur. Malmö Şehir Tüneli, 2010 itibariyle Triangeln İstasyonu’ndan Hyllievång’a ulaşım hizmetini sağlamaktadır.

Şehirde Malmö Havaaalanı da bulunur ve çeşitli ülkelerden ve şehirlerden bu havalimanına uçuşlar düzenlenir.

Malmö iki endüstriyel limana sahiptir; biri aktif kullanım halindedir ve otomobil ithalatı için en büyük Nordik limanıdır. Malmö, biri özel Lagunen Marinası, biri kamuya ait Limhamn Marinası olmak üzere iki marinaya sahiptir.

Malmö Havaalanı Nerededir?

Malmö Havaalanı Nerededir?
Malmö Havaalanı Nerededir?

Malmö Havaalanı, diğer adıyla Sturup Havaalanı uluslararası bir havaalanı olarak, Svedala Belediyesi’ne bağlı, Malmö’nün yaklaşık 28 km doğusunda, Lund şehrinin ise 26 km güneydoğusunda yer alır. Malmö Havaalanı, İsveç’in en yoğun 4. havalimanıdır ve 2019 yılında 1.975.479 yolcuya hizmet vermiştir. Malmö Havaalanı’ndan, her gün ortalama 15 uçuş gerçekleşmektedir.

İsveç Malmö’de Hava Durumu Nasıldır?

Hava durumu Malmö’de körfez akıntısı ve Avrasya topraklarının batısındaki konumu nedeniyle, benzer enlemlere kıyasla daha ılımandır ve şehirde okyanusal iklim etkileri görülür. Malmö’de ortalama sıcaklık, yazları en yüksek 20 ile 23°C, en düşük ise 10 ile 13°C; kışları ise −3 to 4 °C arasında değişmekte, nadiren de olsa -10°C’ye düşmektedir. Kış ayları yağışlı ve soğuk geçerken yaz ayları genellikle ılımandır. Malmö’de en sıcak ay ağustos, en soğuk ay ise ocak ayıdır.

İsveç Malmö'de Gezilecek Yerler Nelerdir?

İsveç Malmö'de Gezilecek Yerler Nelerdir?
İsveç Malmö'de Gezilecek Yerler Nelerdir?

İsveç Malmö'de gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Öresund Köprüsü
 • Lilla Torg
 • Kungsparken
 • The Knotted Gun
 • HSB Turning Torso
 • Teknoloji ve Denizcilik Müzesi
 • Malmöhus Kalesi
 • Malmö City Hall
 • Malmö Şehir Kütüphanesi
 • St. Peter’s Kilisesi

Malmö'den Gidilebilecek Diğer İskandinav Şehirleri Nelerdir?

Malmö'den gidilebilecek diğer İskandinav şehirleri arasında İsveç'in başkenti Stockholm ve Danimarka'nın başkenti Kopenhag bulunmaktadır. Malmö'den gidilebilecek diğer İskandinav şehirlerine ulaşım yolları hakkında detaylı bilgiler aşağıda verilmiştir.

Malmö'den Stockholm'e Nasıl Gidilir?

Malmö’den Stockholm’e uçak, tren ve otobüs yoluyla gidilebilmektedir.

Malmö Stockholm Arası Kaç Km'dir?

Malmö Stockholm arası 513 kilometredir. İki şehir arası kara yolu uzunluğu ise 611 kilometredir.

Stockholm Malmö Arası Kaç Saat Sürer?

Malmö’den Stockholm’e tren yolculuğu 4 ile 7 saat arasında, otobüs yolculuğu ise yaklaşık 8 saat sürmektedir. En hızlı ulaşım yolu olan uçak ile yolculuk ise 3-4 saat sürebilmektedir.

Malmö'den Kopenhag'a Nasıl Gidilir?

Malmö’den Kopenhag’a tren, otobüs veya araba ile gidilebilmektedir. Malmö’den Kopenhag’a en hızlı gidiş yolu tren olup, en ucuz gidiş yolu otobüs yolculuğudur. Malmö’den Kopenhag’a aktarmasız tren ve aktarmasız otobüs yolculuğu mümkündür.

Kopenhag Malmö Arası Köprü Nerededir?

Kopenhag Malmö Arası Köprü Nerededir?
Kopenhag Malmö Arası Köprü Nerededir?

Kopenhag Malmö arasında, İsveç ile Danimarka arasında yer alan Öresund Boğazı’nı bağlamayan Avrupa’nın en uzun köprüsü olan Öresund Köprüsü bulunur.

Öresund Köprüsü iki şeritli demir yoluna ve dört şeritli kara yoluna sahip bir birleşik köprüdür; Avrupa’da demiryolu ve kara taşımacılığının yapıldığı en büyük köprü olduğu bilinmektedir. Öresund Köprüsü’nün toplam uzunluğu 7.825 metre olup, İsveç ve Danimarka arasındaki uzaklığın yarısı kadardır. Öresund Köprüsü’nün denizden yüksekliği 57 metre olup, köprü boğazın yarısında biterek deniz altında bir tünelle birleşir; buradan deniz taşımacılığı da tercih edilebilir.

Kopenhag Malmö köprü geçiş ücreti ise araba ile tek yön için 54 eurodur; online bilet ücreti ise 49 eurodur.

Kopenhag Malmö Arası Kaç Km'dir?

Kopenhag Malmö arası kuş uçusu 28 kilometre ve iki şehir arası sürüş mesafesi ise 40,1 kilometredir.

Kopenhag Malmö Arası Kaç Saattir?

Kopenhag Malmö arası tren seyahati ortalama 40 dakika sürer. Kopenhag Malmö arası otobüs ile yolculuk ise yaklaşık 50 dakika ile 1 saat arasındadır. Kopenhag Malmö arası arabayla seyahat ise 36 dakika sürmektedir.

Kopenhag Malmö Otobüs Fiyatları Ne Kadardır?

Kopenhag Malmö otobüs fiyatları ortalama olarak 17-22 dolar aralığındadır.

Kopenhag Malmö Tren Fiyatları Ne Kadardır?

Kopenhag Malmö tren ücreti ortalama olarak 4-18 euro aralığında değişmektedir.

Türkiye'den Malmö'ye Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Malmö'ye direkt uçuş bulunmayıp, Türkiye’den Malmö’ye ulaşmak için Kopenhag’a gidip oradan Malmö’ye geçilebilmekte, Türkiye’den Stockholm’e giderek Stockholm’den Malmö'ye gidilebilmekte ya da İstanbul’dan Üsküp’e giderek Üsküp’ten Malmö’ye varılabilmektedir.

Türkiye İstanbul’dan Malmö’ye tren yoluyla gitmek için temel güzergahlardan biri İstanbul, Bükreş (Romanya), Budapeşte (Macaristan), Berlin (Almanya) ve Malmö (İsveç) şeklindedir. Türkiye İstanbul’dan Malmö’ye tren yoluyla gitmek için alternatif bir güzergah ise İstanbul, Sofya (Bulgaristan), Kopenhag (Danimarka), Stockholm (İsveç) ve en son Malmö’dür.

Türkiye İstanbul’dan Malmö’ye deniz yoluyla direkt ulaşım bulunmamaktadır, ancak Avrupa’nın çeşitli ülkeleriyle birlikte İstanbul’dan başlayarak Malmö’ye de uğrayan gemi gezileri bulunmaktadır.

İsveç’e seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabi olup; diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, ilgili ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Türk Vatandaşları Malmö'ye Yerleşmek için Hangi Vizeye Başvurmalıdır?

Türk vatandaşları Malmö'ye yerleşmek için D tipi İsveç vizesine başvurmalıdır.

Çalışma, iş kurma, eğitim alma veya aile birleşimi gibi çeşitli nedenlerle İsveç'e yerleşmek isteyen kişiler, gerekli şartları karşılamaları halinde uzun süreli D tipi İsveç vizesi alabilmektedir.

Malmö'ye Yerleşmek için D Tipi İsveç Vizesi Nasıl Alınır?

Malmö'ye yerleşmek için D tipi İsveç vizesi, İsveç'te 90 günü aşan süreyle bulunmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. İsveç D tipi vizesi; uzun süreli İsveç vizesi, ulusal vize ya da uzun süreli ziyaretçi izni olarak da bilinmektedir.

İsveç'e yerleşmek isteyen kişiler; çalışma, eğitim, İsveç'te yaşayan aile üyesi ya da sevgilisinin yanına yerleşme, iş kurma gibi çeşitli amaçlarla İsveç D tipi vize alabilmektedir.

İsveç D tipi vize başvurusu, Türkiye'de sadece İsveç İstanbul Başkonsolosluğu aracılığıyla yapılabilmektedir. İsveç, uzun süreli vize başvuruları için herhangi bir vize başvuru merkezini yetkilendirmemiştir, bu nedenle vize başvuruları doğrudan İsveç İstanbul Başkonsolosluğuna yapılmalıdır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: