İsveç'te Yaşam

İsveç'te Yaşam Masrafları ve Koşulları

İsveç’te yaşam masrafları ve koşulları İsveç’te yaşanacak süre boyunca kişinin karşılaşabileceği her türlü toplumsal ve ekonomik durumu belirtmektedir. Şehirden şehire değişiklik gösterebilen İsveç’te yaşam masrafları temel olarak barınma, yemek, giyim, ulaşım, fatura ve sosyal yaşam maliyetleri şeklinde sıralanabilir.

Vizem.net, Türkiye’den İsveç’e yerleşmek isteyen kişiler için son 4 yılda danışmanlık hizmeti verdiği İsveç ulusal vize başvurularında %97,3 vize onay oranı elde eden akredite acentedir.

İsveç vize başvurusu için: 0850 241 1868

İsveç’te Yaşam Koşulları Nasıldır?

İsveç’te yaşam koşulları bakımından İsveç halkına yüksek yaşam standardı sunan İsveç’in nüfusu Nisan 2021 tarihi itibariyle 10.395.160 kişidir. 2020 yılı Birleşmiş Milletler İnsani Gelişmişlik Endeksi sıralamasında 189 ülke arasından 7. sırada yer alan İsveç refah seviyesi yüksek bir ülkedir.

İsveç ‘in Mayıs 2021 tarihli verilere göre işsizlik oranı %9.1 olarak saptanmıştır. İsveç, Dünya Bankası Grubu tarafından oluşturulan iş yapma kolaylığı endeksi sıralamasında 190 ülke arasında 2020 yılı itibariyle 10. sırada yer almaktadır.

2020 yılı İsveç İstatistik Bürosu (SCB) verilerine göre İsveç’te kadınların ortalama yaşam süresi (beklenen yaşam süresi) 84,29 iken erkeklerin ortalama yaşam süresi 80,6’dır.

İsveç’te İş ve Çalışma İmkanları

İşgücü Anketleri (LFS) verilerine göre, İsveç’te Mayıs 2021 itibariyle işsizlik oranı %9.1’dir. İsveç’in rekabetçi ekonomisi büyük ölçüde dış ticarete dayanmaktadır. İsveç’in iyi çalışma koşulları ve uygulamaları ile tanınmasının yanında İsveç iş piyasası dünyanın en güçlü ülkeleri arasındadır. İsveç’te gelişmiş endüstriler arasında demir ve çelik, motorlu taşıtlar, hassas ekipman ve işlenmiş gıdalar endüstrileri bulunmaktadır.

İsveç Göçmen Bürosu ve Kamu İstihdam Kurumu verilerine göre en çok talep edilen meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • Mimar
 • Psikolog
 • İnşaat mühendisi
 • İnşaat işçisi
 • Diş hekimi
 • İtfaiyeci
 • Tercüman
 • Avukat
 • Tıbbi sekreter
 • Ebeler
 • Eczacılar
 • Yazılım geliştirici
 • Öğretmen

İsveç’te Beslenme ve Market Fiyatları

İsveç’te temel market masrafları, şehir bazında değişmekle birlikte ortalama değerler üzerinden 2021 İsveç’te market fiyatları tablosu aşağıda listelenmiştir.

HARCAMA TİPİHARCAMA TİPİ TUTARI (EURO)
Süt (1 litre)1,12 euro
Somun ekmek (500 gr)2,20 euro
Pirinç (beyaz), (1kg)2,53 euro
Yumurta (12’li)2,89 euro
Yerel peynir (1kg)8,28 euro
Tavuk fileto (1kg)8,56 euro
Dana eti (1kg) (veya eşdeğer arka bacak kırmızı et)16,06 euro
Elma (1kg)2,62 euro
Muz (1kg)2,19 euro
Portakal (1kg)2,49 euro
Domates (1kg)2,99 euro
Patates (1kg)1,14 euro
Soğan (1kg)1,21 euro
Marul (1 baş)1,84 euro
Su (1,5 litre1,37 euro
Bir şişe şarap (Orta sınıf)8,85 euro
Yerli bira (0,5 litre şişe)1,64 euro
İthal bira (0,33 litre şişe)1,85 euro
Sigara 20’li paket (Marlboro)6,49 euro

İsveç’te yiyecekleri süpermarketten satın alan ve hafta içi öğle yemekleri hariç tüm öğünlerini evde yemek yapan bir kişi için gıda için İsveç’te yaşam maliyeti Institut för Privatekonomi ve Swedbank’a göre, ayda ortalama 1591 eurodur.

İsveç’te Barınma ve Konaklama Masrafları

İsveç’te ev kiraları şehir merkezi ve şehir merkezi dışında olmak üzere aşağıda tablolanmıştır.

İsveç ev kiralarıŞehir merkezindeŞehir merkezi dışında
Ortalama daire kirası (1 Oda)750 €559 €
Ortalama daire kirası (3 Oda)1233 €922 €

İsveç’te Kıyafet Masrafları

2021 yılı için İsveç’te kıyafet masrafları aşağıda verilmiştir.

Kıyafet TürüFiyat
Kot pantolon (Levis 501 veya benzeri)83,19 €
Zincir mağazada 1 yazlık elbise (Zara, H&M, …)34,19 €
1 çift Nike koşu ayakkabısı (Erkek)84,79 €
1 çift erkek deri iş ayakkabısı116,80 €

İsveç Mimarisi ve Şehir Yapısı Nasıldır?

İsveç’teki modern mimari, çok titiz bir şekilde Neo-klasisizm biçimini benimseyen bir grup mimar tarafından şekillenmiştir. 1910’lar ve 1920’ler boyunca en tanınmış İsveçli mimarlardan ikisi olan Gunnar Asplund ve Ivar Tengbom, modern İsveç mimarisinin temsilcileridir.

İskandinav ve İskandinav esintili İsveç mimarisinin temelini sadelik, nötr malzemeler ve genel bir minimalizm oluşturmaktadır. İsveç evleri de en sade şekilde dizayn edilmiştir. İsveç halkının %85’i kentlerde yaşamaktadır.

İsveç’te Görünmesi Gereken Tarihi Eserler Nedir?

İsveç’te görülmesi gereken tarihi kentler ve eserler aşağıda listelenmiştir.

 • Visby Kenti: Visby Kenti, İsveç’in Gotland adasında yer almakta olan Visby Kenti 13. yüzyılda bir ticaret merkeziydi. Orta Çağ’dan kalma yapılarıyla Visby Kenti Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.
 • Tanum Kaya Oymaları: İsveç’in Bohuslän ili ve çevresindeki taşlara yapılmış Tanum Kaya Oymaları Tunç Çağı’na kadar uzanan dünya mirası alanıdır.
 • Malmö Kalesi: 1400’lü yıllarda inşa edilen Malmö Kalesi Baltık Denizi’nde İsveç’in güney ucunda yer almaktadır. Malmö Kalesi günümüzde hala ayaktadır ve birçok ziyaretçi çekmektedir.
 • Feskekôrka: İsveç Göteborg’da 1874 yılında inşa edilmiş bir balık pazarı olan Feskekôrka taze denizden yeni çıkarılmış deniz ürünlerinin müşterilerin satın alabileceği ve içerisinde restoranlar bulunan bir kapalı balık pazarıdır.

Geçmiş ve günümüzde İsveç mimarisi için önemli olarak görülen tarihi kent ve eserler bulunmaktadır İsveç’e gelen turistler, tarihi yapılarla ilgilenen akademisyenler ve öğrenciler; yukarıda listelenen İsveç’teki tarihi kent ve eserleri tarihi önemleri sebebiyle ziyaret etmeleri gerekmektedir.

İsveç’te Ulaşım Koşulları Nasıldır?

İsveç’te şehir içi ulaşım toplu taşıma araçlarından tramvay, otobüs, metro ve taksi gibi araçlarla sağlanabilmektedir. İsveç içi ulaşım toplu taşıma araçlarında oldukça sistemli ilerlemektedir.

Stockholm metrosu İsveç’teki tek yeraltı ulaşım sistemidir ve Stockholm ulaşımı için 100 istasyon üzerinden hizmet vermektedir. Göteborg tramvayı ise İsveç’in en büyük tramvay ağıdır. İsveç’te şehir içi ulaşım taksi ile oldukça pahalıdır. İsveç’te Uber kullanımı Stockholm ve Göteborg’da yaygındır.

İsveç geneli ortalama ulaşım yolları ve maliyetleri aşağıda listelenmiştir.

 • Stockholm metrosu veya otobüsü için tek yön bilet ücreti 3,66 eurodur.
 • Stockholm metrosu veya otobüsü için 30 günlük geçiş ücreti 92 eurodur.
 • Stockholm merkezde 15 dakikalık taksi ücreti 33 eurodur.
 • Göteborg tramvayı için tek yön bilet ücreti 2,97 eurodur.
 • Malmö otobüsü için tek yön bilet ücreti 2,97 eurodur.

İsveç’te Şehirlerarası Ulaşım Nasıldır?

İsveç’te şehirler arası ve ülkeler arası ulaşım otobüs, tren, feribot ve uçak ile yapılabilmektedir. İsveç’te ulaşım masrafları ulaşım sağlanacak yere ve ulaşım aracına göre değişiklik gösterebilmektedir.

İsveç’te şehirlerarası ulaşım için kampanyalar takip edildiğinde 1-2 ay öncesinden alınabilen uçak biletleri otobüs ve tren bilet fiyatları benzerlik göstermektedir; örneğin Stockholm ve Göteborg arası bir yolculuk ücreti yakın bir tarihte trenle 67 Euro iken uçakla bir ay sonrası için 75 eurodur.

İsveç’te Trafik Var Mıdır?

İsveç’te trafik vardır, ancak İsveç’teki trafik yoğunluğu 2019 ve 2020 yılları arasında düşüş göstermektedir.

İsveç’te Tom Tom’un trafik endeksine göre İsveç’te insanlar sabah saatlerine göre akşam saatlerinde daha fazla trafikte kalmaktadırlar. Tom Tom’un trafik verilerine göre, İsveç’te yarım saat otomobil kullanan bir kişi sabah saatlerinde 10 dakika trafikte zaman geçirirken akşam saatlerinde 15 dakika trafikte zaman geçirmektedir.

İsveç’te Eğitim Nasıldır?

Eğitime oldukça önem verilen İsveç’te eğitim sistemi küresel olarak ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. İsveç eğitim bütçesi, toplam kamu harcamalarının yüzde 13,2’sini oluşturmaktadır. İsveç’te bir öğrenci ortalama olarak 16 yıl boyunca okula gitmektedir. İsveç’te okulların çoğu belediyeler tarafından yönetilir ancak bağımsız okullar olarak bilinen özel okullar da bulunmaktadır.

İsveç’te eğitim 7 ve 15 yaş arası çocuklar için zorunludur. İsveç’te 1 ve 5 yaş arası çocuklar için zorunlu olmayan okul öncesi eğitimde aileler devlet tarafından desteklenmektedir. İsveç’te 6 yaşındaki çocuklar okul öncesi ve kapsamlı okullar arasında bir geçiş aşaması görevi gören zorunlu okul öncesi okula başlamaktadır. 7 ve 15 yaş arasındaki çocuklar, çok çeşitli derslerin bulunduğu kapsamlı bir okula gitmektedirler. İsveç’te tüm öğrenciler farklı dil tercihleri dışında aynı dersleri almaktadırlar. 9. sınıfı tamamlayan İsveç’teki öğrencilerin yaklaşık %90’ı gymnasium denilen üç yıllık liseye devam etmektedir. İsveç liseleri hem iş yeterliliği hem de üniversiteye giriş için gereklidir.

İsveç okulları uluslararası öğrenciler tarafından yoğun bir ilgi görmektedir. İsveç Eğitim Vizesi ile birçok yabancı ülke öğrencisi İsveç üniversitelerinde eğitim görebilmektedir. İsveç’te Dil Okulları uluslararası öğrenciler tarafından oldukça talep görmektedir.

İsveç’te en eski ve en büyükleri Uppsala, Lund, Göteborg ve Stockholm’de bulunan çok sayıda farklı üniversite bulunmaktadır. İsveç’te bulunan Lund Üniversitesi, Uppsala Üniversitesi, Stockholm Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi İsveç’in en iyi üniversiteleri arasındadır. İsveç’te iyi üniversitelerde okumanın iyi yanlarından bazıları; eğitim seviyesinin yüksek olması, İngilizce dili ile hayatın çoğunun idame ettirilebilmesi ve İsveç’in güvenli bir ülke olmasıdır. İsveç’te üniversite okumanın kötü yanları ise; İngilizce eğitim verilen lisans bölümlerinin azlığı, İsveç dilinin öğrenme zorluğu ve kışların çok karanlık olmasıdır.

İsveç’te Ekonomi Nasıldır?

İsveç ekonomisi yüksek gelirli, gelişmiş ve oldukça liberal bir ekonomidir. İsveç dünyanın yirmi üçüncü büyük ekonomisine sahiptir. İsveç ekonomisi, 2018 yılına ait Dünya Bankası verilerinde SAGP GSYH değerlerine göre on yedinci sıradadır.

Toplam İsveç GSYİH değerlerinin %65.4’ünü hizmetler işkolu, %33’ünü sanayi işkolu ve %1.6’sını da tarım iş kolu oluşturmaktadır.

İsveç Ekonomisi kereste, hidroelektrik ve demir madeni ile desteklenen gelişmiş bir ihracata sahiptir. İsveç Ekonomisi ana endüstrileri arasında motorlu taşıtlar, telekomünikasyon, ilaç, endüstriyel makineler, kimyasal ürünler, ev eşyaları ve aletleri, ormancılık ve demir bulunmaktadır.

İsveç İklimi Nasıldır?

Kuzeydeki coğrafi konumuna rağmen sıcak Körfez Akıntısı (Gulf Stream) sayesinde İsveç elverişli bir iklime sahiptir. İsveç’te iklim özellikleri yarı arktik, okyanus ve karasal iklim olarak bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak İsveç topraklarının büyük kısmı yıllık 500 ila 800 mm kadar yağış almaktadır.

İsveç topraklarının kuzeyinde yarı arktik iklim yaşanmaktadır. İsveç topraklarının kuzeyinde yarı Arktik iklim sayesinde kış ayları yoğun kar yağışlıdır ve sıfırın altındaki sıcaklıklar oldukça uzun sürmektedir. Kuzey İsveç topraklarının özellikle iç kısımlarında kış ayları karlı ve uzun sürerken yaz ayları oldukça kısa sürmektedir. İsveç’te İklim Özellikleri yarı arktik olan topraklarda kış sıcaklıkları -30 ila -40 dereceye kadar düşmektedir. İsveç’te yaz aylarında ise sıcaklıklar ortalama 15 derecedir ve zaman zaman 30 dereceye kadar yükselmektedir. Güney İsveç toprakları okyanusal iklim özellikleri göstermektedir. İsveç’in güney topraklarında hava nispeten nemlidir, bu sayede sıcak günlerin daha sıcak ve soğuk günlerin daha soğuk olmasına neden olmaktadır. Güney İsveç topraklarında kış ayları oldukça kısa ve hafif geçmektedir ve kış ayları ortalama sıcaklığı −5 ve 0 derece arasındadır. Doğuda Stockholm’den batıda güney Norveç’e kadar uzanan İsveç topraklarının orta bölümü nemli karasal iklime sahiptir. Orta İsveç topraklarında kış ayları ortalama sıcaklığı sıfırın altında ve kar yağışlı iken yaz ayları sıcak ve kuraktır.

İsveç Coğrafyası Nasıldır?

İsveç, Kuzey Avrupa’da İskandinav Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. İsveç’in batıdaki komşusu Norveç iken kuzeydoğudaki komşusu Finlandiya’dır. İsveç’i güneyde ve doğuda ise Baltık Denizi ve Botni Körfezi sınırlandırmaktadır. Ayrıca İsveç, Öresund köprüsü ile de Danimarka’ya bağlıdır. İsveç 450.295 km² yüzölçümü ile Kuzey Avrupa’nın en büyük ülkesidir.

İsveç coğrafyası içerisinde birçok nehir, dağ ve ova bulunmaktadır.

İsveç’in en büyük nehri Vänern Nehri’dir. Vänern Nehri 5.650 km² yüzölçümüne sahiptir. Ume Nehri, Torne Nehri ve Ångerman Nehri gibi Botni Körfezi’ne akan üç ana nehir İsveç’te bulunmaktadır.

Orta İsveç Ovası ise İsveç’in en verimli tarım bölgesidir.

İsveç’in en yüksek noktası olan Kebnekaise Dağı, tepe noktası olan 2.096 metre ile İsveç’in en yüksek dağıdır. İsveç coğrafyası içinde rakım olarak dip nokta ise deniz seviyesinin −2.41 metre altında bulunan Kristianstad şehridir.

İsveç Toplum Yapısı Nasıldır?

Meclis sistemine sahip, meşruti monarşi ile yönetilen bir ülke olan İsveç’in Nisan 2021 yılı itibariyle toplam yerleşik nüfusu 10.395.160’dır. İsveç oldukça fazla göç alan bir ülkedir.

İsveç’in sosyal yapısı göçün bir sonucu olarak etnik, dini ve dilsel olarak çok daha çeşitli hale gelmektedir. 2020 İsveç İstatistik Bürosu (SCB) verilerine göre, İsveç’te ikamet eden nüfusun %33,5’u ya yurt yurt dışında doğmuş ya da yurt dışında doğmuş en az bir ebeveyni vardır. 2020 yılı içerisinde göç ederek İsveç nüfusu içerisine katılan kişi sayısı 11.660’dır.

İsveç’in başkenti olan Stockholm şehri 975.277 nüfusuyla İsveç’in en yüksek nüfuslu şehridir. 2017 Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü verilerine göre İsveç nüfusunun %83 lise mezunu, %41.9’u da lisans eğitimi mezunudur.

İsveç’te Eğlence Kültürü Nasıldır?

İsveç halkı her türlü eğlence alanında çok çeşitli aktiviteler yapmaktadır. İsveç halkı özellikle başkent Stockholm gibi kalabalık şehirlerde canlı müzik ve performans sanatları, pub veya barlarda buluşma gibi çeşitli etkinliklerle bir araya gelmektedir. İsveç ayrıca pek çok film, müzik ve spor festivaline ev sahipliği yapmaktadır.

Birçok film festivali ve ödüllerine sahip olan İsveç sineması uluslararası alanda da tanınmaktadır. İsveç, Trollhättan kentinde bulunan ve Trollywood lakaplı Film i Väst adında bir film şirketine sahiptir. Sev Beni, Dogville ve Karanlıkta Dans isimli filmler Film i Väst adındaki film şirketi tarafından çekilmiştir. Ayrıca İsveç’te, film endüstrisindeki başarıları onurlandıran Guldbagge (Altın Böcek) Ödülleri isimli resmi bir İsveç film ödül töreni yapılmaktadır.

Müzik, İsveç Kültürü için eğlence alanındaki önemli bir diğer ögedir. Way Out West müzik festivali ve Ystad İsveç Caz festivallerine ev sahipliği yapmaktadır. Ystad İsveç Caz festivalinde kariyerinin başında olan caz müzisyenlere Next Generation (Yeni Nesil) adında ödüller verilmektedir.

Sporda eğlence alanının çok önem taşıdığı İsveç kültürü için İsveç Futbol Federasyonu tarafından organize edilen bir spor ödül töreni de bulunmaktadır. Fotbollsgalan ödül töreni, İsveç futbolundaki başarıları onurlandıran resmi bir İsveç spor ödül törenidir.

İsveç’in Eşcinsellere Yaklaşımı Nasıldır?

İsveç’te yaşayan tüm vatandaşlar cinsel yönelim, tercih ve kimliğini yaşamakta özgürdür ve İsveç’teki eşcinsel hakları, Avrupa ve dünyadaki en ilerici haklar arasında sayılmaktadır. İsveç’te aynı cinsiyet ile cinsel ilişki 1944’te yasallaştırılmıştır. İsveç’te cinsel yönelim temelinde ayrımcılık 1987’den beri, cinsiyet kimliği ve ifadesi 2009’dan beri yasaklanmıştır.

İsveç 1972’de trans kişilerin yasal cinsiyet değiştirme ameliyatlarına izin veren dünyadaki ilk ülke iken 2009 yılında eşcinsel evliliği yasallaştıran yedinci ülke olmuştur. Ayrıca İsveç’teki eşcinsel çiftler 2003’ten beri evlat edinme hakkına sahiptirler.

İsveç’te Irkçılık Var mı?

İsveç’in mevcut ayrımcılıkla mücadele yasalarından ırk terimi ortadan kaldırılmıştır. Ulusal veya etnik köken, ten rengi veya diğer benzer durumları belirtmek için yasalarda ırk terimi İsveç hükümeti tarafından etnik köken(ethnicity) terimi ile değiştirilmiştir.

OECD istatistiklerine göre, İsveç’te özellikle işgücü piyasasındaki çeşitli fırsatlar üzerinde bireyin ulusal, etnik veya dini geçmişleri önemli bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. İsveç’te ırkçılık ve yabancı düşmanlığının varlığı bilinmektedir.

İsveç İnanç Yapısı Nasıldır?

İsveç anayasasında kişinin dinini yaşama hakkı vardır. İsveç’te din özgürlüğü yasalarla garanti altına alınmıştır. Din özgürlüklerine ilişkin birçok yasaya sahip İsveç’te toplumun yaklaşık %64,3’ü kendini Hristiyan olarak tanımlamaktadır.

İsveç toplumunun %1,9’u Müslüman olup daha küçük Budist ve Yahudi azınlık gruplar da İsveç’te yaşamaktadır. İsveç halkının geriye kalan yaklaşık %33,5’lik kısmı ise herhangi bir dini kuruma bağlı olmayan ve diğer dini inanç sahibi olmayan gruplardan oluşmaktadır.

Turistler ve vatandaşlar, pek çok dine ev sahipliği yapan İsveç’te Din özgürlüğüne sahip olabilmektedirler.

İsveç Politik Anlayışı Nasıldır?

İsveç’in yönetim biçimi parlamenter monarşidir. İsveç, resmi olarak, sembolik güce sahip bir kral bulunmaktadır. Yürütme gücü, İsveç Başbakanı tarafından yönetilen hükümet tarafından kullanılır. Yasama yetkisi, çok partili bir sistem içinde seçilen hükümete ve parlamentoya aittir.

2018 Almanya genel seçimlerinde %28,26 oy oranı ile İsveç Sosyal Demokrat Partisi(S) en yüksek oyu alarak hâkim parti olmuştur. İsveç Sosyal Demokrat Partisi oylarını; %19,84 oy oranı ile Moderate Parti(M), onun ardından da %17,53 oy oranı ile de İsveç Demokratları Partisi(SD) izlemiştir.

Sağ ve sol siyasi blokların son seçimlerde parlamentodaki çoğunluğu elde edememesi sebebiyle, İsveç Siyasi Görünüm açısından geleneksel olarak sağ veya sol parti bloklarının iktidarına dayanmamaktadır.

İsveç’te Suç Oranları Nasıldır?

2013 İsveç Suç Araştırması’ndan (SCS) alınan verilere göre, İsveç suç oranı 2005 yılından 2013 yılına kadar düşüş göstermektedir. 2014’ten bu yana, dolandırıcılık, bazı mülkiyet suçları ve özellikle cinsel suçlar dahil olmak üzere bazı suç kategorilerine maruz kalmada bir artış görülmektedir.

İsveç’te başka bir insana yapılan kasıtlı saldırı türleri İsveç Suç Araştırması verilerine göre 2016’ya kadar düşüş göstermiş, ancak belirtilen İsveç suç oranı verilerinde 2016 yılında yükselme görülmüştür.

İsveç’te rapor edilen tecavüz vaka oranı, 2017 yılına kadar son on yılda %24 artış göstermiştir.

İsveç’e Yerleşmek için Nedenler Nedir?

İsveç’e yerleşmek için nedenler aşağıda listelenmiştir.

 • İsveç halkına yüksek yaşam standardı sunmaktadır.
 • İsveç İnsani Gelişmişlik Endeksi sıralamasında 189 ülke arasından 7. sırada yer almıştır.
 • İsveç vatandaşlarına kaliteli bir sağlık hizmeti sunmaktadır.
 • İsveç’te eğitim sistemi bakımından en iyi ülkeler arasındadır.
 • İsveç üniversitelerinin çoğu oldukça kaliteli üniversitelerdir.
 • İsveç oldukça büyük bir ekonomiye sahiptir.
 • İsveç birçok alanda iş arayanlara kolayca istihdam fırsatı sunmaktadır.
 • İsveç’te düşünce inanç ve özgürlüğü vardır.
 • İsveç doğa güzellikleri ve tarihi eserleri ile görülmeye değer ülkelerden biridir.
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: