İsveç'te Araba Fiyatları

İsveç Araba Fiyatları: 0 KM ve 2. El Araçlar için Tüm Maliyetler

İsveç otomotiv endüstrisi, ülkenin toplam ihracatının hayati bir bölümünü oluşturan, birçok iş fırsatı yaratan İsveç ticaret ve endüstrisinin en önemli parçalarından biridir. İsveç’in 10 milyonluk nüfusuna rağmen önde gelen üç araç üreticisine sahip olmak, İsveç'i uluslararası arenada benzersiz bir konuma taşımaktadır.

İsveç otomotiv endüstrisi, ağırlıklı olarak binek otomobil üreticileri Volvo Cars ve Saab Automobile ile ilişkilidir. İsveç aynı zamanda AB Volvo ve Scania AB gibi dünyanın en büyük iki kamyon üreticisine de ev sahipliği yapmaktadır. İsveç otomobil fiyatları ikinci el araçlar için yaklaşık 20.000- 70.000 İsveç kronu aralığındadır. 2022 yılında İsveç sıfır arabalar için fiyatlar 150.000 İsveç kronu üzerindedir.

2021 yılında İsveç’te araba satış miktarı 301.008 olmuştur ve 2019'a kıyasla %3.2'lik bir artış bildirilmiştir. 2022 yılının ilk çeyreğinde ise İsveç’te araba satışları %23.3 oranında düşmüş ve 69.739 adet satılmıştır.

Türkiye ve İsveç araba fiyatları bakımından karşılaştırıldığında Türkiye’deki fiyatların İsveç’ten yaklaşık %30 ila %55 oranında daha pahalı olduğu görülmektedir. İsveç'te araba sahibi olmanın maliyeti diğer Avrupa ülkelerine göre daha yüksek olsa da Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelere göre nispeten uygun fiyatlıdır. İsveç, elektrikli otomobil seçmenin en uygun maliyetli olduğu ülkelerden biri olarak öne çıkmaktadır. İsveç'te elektrikli bir arabaya sahip olmanın toplam maliyeti, Almanya ve Yunanistan'dan sonra Avrupa'daki en düşük fiyatlara sahiptir.

İsveç otomotiv sektöründeki dalgalanma COVID-19'un devam eden etkisine ek olarak yarı iletken ve diğer bileşenlerin eksikliğinden kaynaklanan tedarik zinciri bozukluğuna bağlıdır. İsveç otomotiv endüstrisi büyük ölçüde ihracata bağımlıdır ve ABD, Almanya ve Çin en önemli ihracat pazarlarıdır

İsveç'te Araba Fiyatları Ne Kadardır?

İsveç’te araba fiyatları, arabanın markası, modeli, sıfır ya da ikinci el olması gibi özelliklere göre farklılık göstermektedir. İsveç satılık araba fiyatları ikinci el için yaklaşık 20.000 İsveç kronundan 70.000 İsveç kronuna kadar giderken, yeni bir araba için fiyat 150.000 İsveç kronunun üzerindedir.

İsveç'te Sıfır Araba Fiyatları Nasıldır?

İsveç sıfır araba fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

MarkaModelFiyat
VolvoXC40361.250 SEK
KiaNiro254.065 SEK
VolvoXC60426.275 SEK
VolvoV60382.500 SEK
KiaCee'd179.900 SEK
VolkswagenID.4387.898 SEK
ToyotaRAV4237.958 SEK
VolvoS90467.075 SEK
ToyotaCorolla190.825 SEK
TeslaModel Y560.150 SEK

İsveç araç fiyatları, Türkiye’deki araba fiyatlarına göre oldukça uygundur. İsveç araç satın almada %25 vergi oranı olan Hırvatistan ve Danimarka ile eşit düzeydedir. İsveç ve Danimarka en pahalı otomobil satın alan ilk yedi ülke arasında yer almaktadır.

İsveç'te 2. El Araba Fiyatları Nasıldır?

İsveç ikinci el araba fiyatları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

MarkaModelYılFiyat
VolvoXC402019269.000 SEK
KiaNiro2019195.920 SEK
VolvoXC602015249.000 SEK
VolvoV602019239.900 SEK
KiaCee'd2016128.900 SEK
VolkswagenID.42021538.900 SEK
ToyotaRAV42014159.000 SEK
VolvoS902018249.000 SEK
ToyotaCorolla200859.000 SEK
TeslaModel Y2019411.920 SEK

İsveç’te kullanılmış arabalar sıfır araçlara göre daha ucuzdur. Ülkelere göre kullanılmış araba satış hacimlerini ve fiyat değişikliklerini izleyen en son Indicata Market Watch raporuna göre İsveç, Avusturya, Hollanda, Almanya ve Danimarka gibi ülkelerde Covid-19 karantinasından çıkan araba satıcılarının stoklarını gözden geçirip yeniden fiyatlandırdığına dair olumlu işaretler bulunmakta ve bu da tüketici talebini artırmaya yardımcı olmaktadır.

Yabancılar İsveç'te Araç Satın Alabilir Mi?

Evet, yabancılar İsveç’te araç satın alabilmektedir. Yabancı uyruklu kişiler, İsveç içinde kullanmak veya ihraç etmek için araç satın alma hakkına sahiptir. İsveç’te 18 yaşında olan ve İsveç'te araç sahibi olarak kayıtlı olmayı kabul eden kişilerin İsveç ehliyetine ihtiyaçları yoktur.

İsveç'te bir yabancı olarak araba satın alırken bankadan kredi alabilmek için uzun dönem oturma izni gereklidir ve bu nedenle finansman kısıtlamaları ile karşılaşılabilmesi mümkündür. Yeni bir araç için bütçesi olan kişilerin İsveç’e gitmeleri oldukça fayda sağlamaktadır. İsveç'te oturma iznine sahip tam zamanlı çalışanların yerel bankalardan araç kredisi alma şansı çok yüksektir. İsveç kimliği olmayan yabancıların özellikle AB vatandaşı olmayan kişilerin İsveç'te taşıt kredisi alabilmeleri için çeşitli bürokratik işlemlerden geçmeleri gerekmektedir.

İsveç'te Otomobil Nereden Satın Alınır?

İsveç’te otomobil almayı planlayan kişiler yeni veya kullanılmış arabalar arasından seçim yapmak durumundadır. İsveç'te yeni arabalar oldukça pahalıdır ve kişilerin seçenekleri bütçeleri ile birlikte aracın durumuna da bağlıdır. İsveç’te Blocket gibi çeşitli çevrimiçi pazar yerlerinden birinde tercih edilen arabaya dair detaylı araştırmalar yapılabilmektedir.

İsveç'te araba satın alınabilecek yerler arasında en yaygın olanı özel bir satıcıdan veya bir bayiden satın alma seçeneğidir. İsveç’te özel bir anlaşma yoluyla araba satın almak oldukça popüler bir yöntemdir. İsveç’teki en büyük birkaç araba pazarından birinde özel araba satıcılarını çevrimiçi olarak bulmak mümkündür.

İsveç'te 2. El Araba Satın Alma Siteleri Nelerdir?

İsveç’te 2. el araba satın alma siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Blocket.se
 • Bytbil.com
 • Autouncle.se
 • Wayke.se
 • Bilweb.se
 • Facebook groups

İsveç'te Araba Satın Alma Prosedürü Nedir?

İsveç’te araba satın alma prosedürü adımları aşağıda sıralanmıştır.

 • Piyasayı kontrol etme ve araba seçme : İsveç’te yeni veya kullanılmış bir araba arasından seçim yapılabilmektedir. İsveç araba piyasasını kontrol etmek çevrimiçi yöntemlerle oldukça basit ve masrafsızdır.
 • Arabayı değerlendirme: İsveç’te satın alınacak araç dört yaşından büyükse, kayıt detayları, araç raporu ve teknik rapor sertifikası gibi gerekli tüm belgeleri kontrol etmek önemlidir. İsveç’te araç satın alım sırasında arabayı değerlendirmek adına test sürüşü yapmak alıcının yararına olmaktadır. Araç 10 yaşın üzerinde ise, İsveç devletinin talep ettiği gereklilikleri karşılayıp karşılamadığını öğrenmek için teknik kontrol testinden geçtiğinden emin olunması gerekmektedir.
 • Bir satın alma sözleşmesi yapma: İsveç’te araç satın alım aşamasında alıcının ve satıcının bilgilerini içeren ayrıntılar,satış koşulları, araç bilgileri ve garanti süresi yer almalıdır.
 • Sigorta yaptırma: İsveç yasalarına göre, tüm arabaların İsveç'te motor sigortasına sahip olması gerekmektedir. İsveç’te araçla bir kazaya neden olunması durumunda sigorta tüm kişisel yaralanmaları kapsamaktadır. İsveç'te araçların en azından trafik sigortasına sahip olması zorunludur. İsveç'te bir araba satın alırken, yarım veya tam kapsamlı, sadece kasko sigortası gibi çeşitli sigorta seçenekleri arasından seçim yapmak mümkündür. İsveç’te çoğu araba satıcısı, aracın sigortasız olarak bayiden çıkarılmasına izin vermemektedir.
 • Araba için ödeme yapma: İsveç’te satın alınan bir araba için talep edilen miktarda ödemenin yapılması ve belgelenmesi gerekmektedir.
 • Mülkiyet değişikliğini bildirme: İsveç yasalarına göre bir arabanın sahibi değiştiğinde, alıcı ve satıcı mülkiyet değişikliği tescil belgesini imzalamalı ve İsveç Taşımacılık Acentesine sunmalıdır. İsveç’te genel olarak araç transfer işlemi basit bir süreçtir. İsveç araç transfer işlemi mal sahibi ve satıcı tarafından form doldurularak genellikle çevrimiçi olarak yapılabilmektedir. İsveç’te bir bayiden araba satın alınması durumunda, mülkiyet değişikliği adımı firma tarafından gerçekleştirilmektedir.

İsveç'te Araba Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İsveç’te araba almak için gerekli belgeler arasında pasaport veya kimlik kartı ve geçerli sürücü belgesi yer almaktadır.

İsveç'te Araç Kullanma Maliyetleri Nasıldır?

İsveç, geçerli bir tescil etiketine sahip tüm araçların sigortalanmasını zorunlu kıldığı için sigorta yapılmadığında ağır para cezalarına maruz kalınmaktadır.

İsveç’te ikinci el araba sigortası, teminata bağlı olarak ayda 450- 1.800 İsveç kronu arasında değişmektedir. İsveç’te zorunlu trafik sigortası 450- 700 İsveç kronu, yarım sigorta 600- 1.000 İsveç kronu ve tam sigorta 800- 1.800 İsveç kronu arasındadır. İsveç’te arabalar için temel yıllık vergi ücreti 360 İsveç kronudur. İsveç araç tescil ücreti 700 İsveç kronudur ve İsveç Ulaştırma Acentesinden tescil işlemi gerçekleştirilmektedir. İsveç’te araç muayene ücreti 1.700 ile 2.000 İsveç kronu arasında değişmektedir.

İsveç Benzin Fiyatları Ne Kadardır?

2022 yılı ağustos ayı itibariyle İsveç benzin fiyatları 19.44 İsveç kronudur.

İsveç Mazot Fiyatları Ne Kadardır?

2022 yılı ağustos ayı itibariyle İsveç mazot fiyatları 23.26 İsveç kronudur.

İsveç'te Trafik Kuralları Nasıldır?

İsveç’te sürücü veya yolcuların hareket halindeki bir arabada emniyet kemeri takmadan bulunması yasalara aykırıdır. İsveç'te asgari sürüş yaşı 18 olsa da kiralık araba kullanmak için daha yüksektir. İsveç'te güvenlik kamerası algılama ekipmanının kullanımı yasa dışıdır. İsveç’te ekipman kullanılırken yakalanması durumunda ekipmana el konulmakta ve araç sahibine anında para cezası verilmektedir. İsveç’te alkollü veya tehlikeli araç kullanma gibi daha ciddi suçlar için mahkemeye çağrılmak ve hapis cezası almak mümkündür.

İsveç’te 135 cm'nin altındaki tüm çocuklar için araç içerisinde uygun çocuk koltukları olması gerekmektedir. İsveç'te birçok sabit hız kamerası bulunduğundan kameralardan birine yakalanıldığında, postayla ev adresine bir bilet gönderilmekte ve para cezası verilmektedir. İsveç'te sürüş sırasında eller serbest kiti olmayan bir cep telefonunun kullanılması yasa dışıdır ve tespit edildiği takdirde yerinde para cezası uygulanmaktadır.

İsveç'te Trafik Yönü Nedir?

İsveç'te trafik yönü sağdan ilerlemektedir ve herhangi bir kavşakta sol taraftaki araçlara yol vermek gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İsveç'te araba satın almak ve araba kullanmakla ilgili bilinmesi gerekenler aşağıda verilmiştir.

İsveç'te Ehliyet Nasıl Alınır?

İsveç ehliyeti almak için İsveç'te kalıcı olarak ikamet ediyor olunması gerekmektedir. İsveç’te ehliyet almak isteyen kişilerin sürüş pratiği yapabilmek ve ardından bir sürüş testine katılmak için geçerli bir sürücü ehliyetine sahip olmaları zorunludur. İsveç Ulaştırma Acentesinden sürücü ehliyeti almak için başvuruda bulunmak mümkündür.

İsveç ehliyeti görseli aşağıda verilmiştir.

İsveç'te Ehliyet Nasıl Alınır?
İsveç'te Ehliyet Nasıl Alınır?

Türk Ehliyeti İsveç'te Geçerli Midir?

Türk ehliyeti AB/AEA dışında bir ülkede verildiği için verildiği ülkede geçerli olduğu ve İsveç ehliyetiyle takas edilmediği sürece İsveç’te de geçerlidir. İsveç nüfus kaydında bir yıldan uzun süredir kayıtlı kişilerin lisansları İsveç'te geçerli değildir.

İsveç’te araç kullanmak için ehliyetin İsveççe, Danca, Norveççe, İngilizce, Almanca veya Fransızca dillerinden biriyle düzenlenmiş olması zorunludur. Lisansı farklı bir dilde verilmiş olan kişilerin ehliyetleri, yalnızca onaylı dillerden birinde tasdikli tercümesi ile birlikte geçerli sayılmaktadır.

İsveç Araba Kiralama Fiyatları Nasıldır?

İsveç araba kiralama fiyatları arabanın modeline, kiralanacak gün sayısına ve şehre göre değişiklik göstermektedir. Stockholm’de 1 haftalık araba kiralama ücreti ortalama 6.520 İsveç kronu iken Malmö’de ortalama ücret 5.345 İsveç kronudur.

Stockholm Havaalanında Araba Kiralama Fiyatları Nasıldır?

Stockholm Havaalanı’nda araba kiralama fiyatları 1 haftalık süre için ortalama 7.601 İsveç kronuna denk gelmektedir.

İsveç’te kiralık araç ile sürüş tercihleri açısından Stockholm Havaalanı farklı bütçelere uygun geniş yelpazede seçenekler sunmaktadır.

İsveç'te En Çok Tercih Edilen Arabalar Nelerdir?

İsveç’te en çok tercih edilen arabalar aşağıda listelenmiştir.

 • Volvo XC40
 • Kia Niro
 • Volvo XC60
 • Volvo V60
 • Kia Cee'd
 • Volkswagen ID.4
 • Toyota RAV4
 • Volvo S90
 • Toyota Corolla
 • Tesla Model Y

İsveç Araba Markaları Nelerdir?

İsveç Araba Markaları Nelerdir?
İsveç Araba Markaları Nelerdir?

İsveç otomobil markaları arasında Svenska Elektra Aktiebolaget, Cedergrens, Ericsson, Hägglund, Scania, Saab, Nordic, Volvo, Koenigsegg ve Polestar yer almaktadır.

İsveç'te otomobil üreten Volvo (Volvo Cars), Saab (Saab Automobile) ve Scania (Scania AB) olmak üzere üç büyük şirket bulunmaktadır. İsveç otomobilleri içerisinde ilk seri üretilen otomobiller adında Svenska Elektriska Aktiebolaget (SEAB veya Elektrik Şirketi) ve Svenska Motorgruppen (SMG veya Motor Grubu) adında İsveç markaları üreten iki şirket tarafından yapılmıştır.

İsveç'ten Türkiye'ye Araba Getirilebilir Mi?

Evet, İsveç’ten Türkiye’ye araba getirilmesi mümkündür. AB üyesi olmayan ülkelerden olan Türkiye’de kullanılmak üzere İsveç'ten kalıcı olarak ihraç edilen tüm arabalar, bir ihracat bildirimi gönderilerek İsveç gümrüğüne bildirilmelidir. İsveç ihracat bildirimi sırasında alıcılar kimlik numaraları ve adresleri gibi bilgilerini sunmak zorundadır.

İsveç’ten Türkiye’ye getirilen araba için gümrük indiriminden faydalanmak amacıyla ihracat beyannamesi belgesi sunulması gerekmektedir. İsveç’ten belgeyi almak için bir otomobil üreticisine veya aracın satın alındığı bayiye başvuru yapılmaktadır. İsveç’te tedarikçi beyanı aldıktan sonra mal hareket belgesi satın alınarak işlemler tamamlanmaktadır. İsveç’te mal hareket belgesi tamamlandıktan sonra, araç ihraç edilirken İsveç Gümrüğü tarafından damgalandığından emin olunması dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: