İsveç Evleri

İsveç Evleri: 2023'te İsveç Ev Kiraları ve Satılık Ev Fiyatları

İsveç'teki merkez bankasının faiz oranını eksi %0,1'e indirdiği 2015'ten 2022’ye kadar geçen sürede konut piyasasında bir canlanma yaşanmıştır. 2022 yılında İsveç’te ev kiralarının ve satılık ev fiyatlarının en uygun olduğu şehirler Lund, Malmö iken en pahalı şehirler Stockholm, Göteborg, Uppsala‘dır.

İsveç’te emlak fiyatlarını etkileyen faktörler dairelerin oda sayısına ve şehir merkezine olan konumuna göre değişmektedir. Şehir merkezindeki bir odalı dairenin fiyatı 8.93 İsveç kronu, üç odalı dairenin fiyatı 14.638 İsveç kronu iken şehir merkezi dışındaki bir odalı dairenin fiyatı 6.937 İsveç kronu, üç odalı dairenin fiyatı 10.406 İsveç kronudur.

En güçlü Avrupa ekonomilerinden biri olan İsveç'te konut bulmak diğer Avrupa ülkelerine göre zor olup İsveç Stockholm ev fiyatları ve İsveç Malmö’de ev fiyatları incelendiğinde ülke geneli emlak fiyatları diğer Avrupa ülkelerine ve Türkiye’ye göre yüksektir.

İsveç Ev Kiraları Nasıldır?

İsveç kiralık ev fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Kiralık evKira
Şehir merkezinde 1 yatak odalı daire8.932 İsveç kronu
Şehir merkezinden uzak 1 yatak odalı daire6.937 İsveç kronu
Şehir merkezinde 3 yatak odalı daire14.638 İsveç kronu
Şehir merkezinden uzak 3 yatak odalı daire10.406 İsveç kronu

İsveç kiralık ev fiyatlarının artmasına neden olan faktörler konut sayısındaki yetersizlik ve tuğla fiyatlarındaki artıştır. İsveç’te ortalama ev kiralarının yüksek olduğu yerler Stockholm, Göteborg, Uppsala iken kiraların düşük olduğu yerler Lund ve Malmö’dür.

İsveç Stockholm’da Ev Kiraları Ne Kadardır?

İsveç Stockholm’da Ev Kiraları Ne Kadardır?
İsveç Stockholm’da Ev Kiraları Ne Kadardır?

İsveç’in başkenti Stockholm’de 1 odalı kiralık daire fiyatı şehir merkezinde 14.273 İsveç kronu iken şehir merkezi dışında 10.814 İsveç kronudur. 3 odalı kiralık daire fiyatı şehir merkezinde 24.166 İsveç kronu iken şehir merkezi dışında 16.980 İsveç kronudur.

Tuğla fiyatlarındaki artış ve yaşam seviyesinin yüksek olması İsveç’te ev kiralarına etki ederek Stockholm’de ev kiralarının artmasına yol açmıştır.

Stockholm’de kiraların yüksek olduğu yerler Taby, Tumba, Uppsala, Vasteras iken Stockholm’de kiraların düşük olduğu yerler Gavle, Orebro ve Falun’dur.

İsveç Malmö Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

İsveç Malmö'de 1 odalı kiralık daire fiyatı şehir merkezinde 8.250 İsveç kronu iken şehir merkezi dışında 6.954 İsveç kronudur. 3 odalı kiralık daire fiyatı şehir merkezinde 13.365 İsveç kronu iken şehir merkezi dışında 10.000 İsveç kronudur.

İsveç kiralık ev fiyatları konut azlığı ve yüksek yaşam standartlarına bağlı olarak artmaktadır.

Malmö’de kiraların yüksek olduğu yerler Lund, Helsingborg, Örkelljunga, Almhult Karlskrona iken kiraların düşük olduğu yerler Kalmar, Jonkoping ve Hogsby’dir.

İsveç'te Ev Kiralama Prosedürü Nasıldır?

İsveç emlak sektöründe karşılaşılan en büyük sorun konut eksikliği olup İsveç ev kiralama kuralları ilk elden sözleşme kapsamında gerçekleşmektedir. İlk elden sözleşme ile İsveç’te ev kiralamak bir mülkün ev sahibinden doğrudan kiralama anlamına gelmekte olup İsveç ev kiralama siteleri aracılığıyla kiralama süreci yürütülür.

İsveç’te ikinci el kiralamalar genellikle birinci el kiralamalara göre pahalı olup ikinci el kiralamalar nadiren bir yıldan uzun sürmektedir. İsveç'te kısa süreli kiralamalarda standart olan tek gerekli belge pasaport ve bir kopyası olsa da nadiren gelir belgesi ve iş sözleşmesi de istenebilir.

İsveç’te Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

İsveç satılık ev fiyatları aşağıda tablolanmıştır.

İsveç satılık evMetrekare fiyatı
Şehir merkezinde 1 yatak odalı daire8.933 İsveç kronu
Şehir merkezinden uzak 1 yatak odalı daire6.938 İsveç kronu
Şehir merkezinde 3 yatak odalı daire14.639 İsveç kronu
Şehir merkezinden uzak 3 yatak odalı daire10.406 İsveç kronu

İsveç satılık ev fiyatları evin şehre yakın olup olmamasına ve oda sayısına göre değişirken İsveç'te ev fiyatları Stockholm, Gothenburg, Uppsala’da yüksek ve Lund ile Malmö’de düşüktür.

Stockholm İsveç'te Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Stockholm’de satılık evlerin ortalama fiyatları 100.000 ila 150.000 İsveç kronu arasında değişmektedir. Stockholm’de şehir merkezinde bir dairenin metrekare başına fiyatı 116.099 İsveç kronu iken şehir merkezi dışında bir dairenin fiyatı 70.344 İsveç kronudur.

Stockholm’de ev fiyatlarının yüksek olduğu yerler Taby, Tumba, Uppsala, Vasteras, Gavle iken Stockholm’de ev fiyatlarının düşük olduğu yerler Linkoping, Ludvika ve Falun’dur. İsveç başkenti Stockholm genelinde ev fiyatlarının artmasına neden olan faktörler hayat pahalılığı ve inşaat sektöründe kullanılan malzemelerde artan fiyatlarıdır.

Malmö İsveç'te Satılık Evler Ne Kadardır?

Malmö İsveç'te Satılık Evler Ne Kadardır?
Malmö İsveç'te Satılık Evler Ne Kadardır?

Malmö’de satılık evlerin ortalama fiyatları 35.500 ila 50.000 İsveç kronu arasında değişmektedir. Malmö’de şehir merkezinde bir dairenin metrekare başına fiyatı 39.928 İsveç kronu iken şehir merkezi dışında bir dairenin fiyatı 27.571 İsveç kronudur.

Malmö’de ev fiyatlarının yüksek olduğu yerler Lund, Helsingborg, Orkelljunga, Almhult, Karlskrona iken ev fiyatlarının düşük olduğu yerler Kalmar, Jonkoping ve Hogsby’dir. İnşaat malzemelerindeki yükseliş İsveç Malmö genelinde ev fiyatlarının artmasına neden olmuştur.

Yabancılar İsveç'te Ev Satın Alabilir Mi?

Evet, yabancı vatandaşlar İsveç’te ev satın alabilirler. İsveç'te mülk satın almak isteyen yabancıya karşı uygulanan herhangi bir yasal kısıtlama bulunmamaktadır. İsveç’te ev satın alma sürecinde satıcı ve alıcı arasında satış kararı alındığında ev satın alma süreci basittir fakat ev kiralama prosedürlerinde olduğu gibi satın almak için ev bulma süreci zorludur.

Türk Vatandaşı İsveç'te Ev Alabilir Mi?

Evet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İsveç’te ev alabilir. Yabancılar İsveç’te ev satın alabileceği gibi Türk vatandaşlarının da satın alma hakkı bulunup herhangi bir kısıtlama yükümlülüğü yoktur.

İsveç'te Ev Satın Alarak Oturum İzni Alınabilir Mi?

Hayır, İsveç’te ev satın alarak oturum izni alma hakkı söz konusu değildir. Avrupa’da Portekiz, İspanya, Yunanistan ve Malta’dan ev satın alan kişilere oturum izni ve belirli bir süre sonunda vatandaşlık verilmektedir ancak İsveç’te ev satın alan kişilere oturum izni verildiği bir altın vize uygulaması yoktur.

Ev Satın Alarak İsveç'e Göç Edilebilir Mi?

Hayır, ev satın alarak İsveç’e göç edilememektedir. İsveç’e göç etmek için oturum izni alınması gerekmektedir. İsveç oturum izni sadece eğitim, çalışma, aile birleşimi ve iş kurma gibi amaçlarla verilmektedir.

İsveç’te ev satın alarak değil çalışma, iş kurma, eğitim alma ve aile birleşimi gibi konular söz konusu olduğunda İsveç göçmenlik başvurusu yapan yabancı kişiler kabul edilmektedir.

İsveç'te Ev Satın Alma Prosedürü Nasıldır?

İsveç’te ev almak ve gayrimenkul devir işlemleri hızlı ve kolaydır. İsveç’te ev almak için başlangıçta alıcı ve satıcı arasında bir satın alma sözleşmesi imzalanmalıdır. Alıcı ve satıcı arasında kapeavtal denen bir satın alma sözleşmesi imzalandıktan sonra alıcı satın alma fiyatının %2 ila %10'u arasında değişen bir depozito ödemekle yükümlüdür.

İsveç’te mülkün fiilen devri üzerine taraflar veya temsilcileri toplanır ve hizmet bedelleri, kira, faiz ve sigorta primlerinin paylaştırılmasını gerçekleştirir. İsveç’teki alıcı net satın alma fiyatını nakit olarak öder; satıcı ise mülkün tapusunun devrinin tamamlandığını ve satın alma bedelinin ödendiğini belirten bir satış senedi düzenler. Alıcının satış senedini Tapu Sicil Memurluğuna iletmesi, işlemin kamuya açıklanması ve devrin devlet tarafından kabul edilmesi ile İsveç’ten ev alma işlemi tamamlanmış olur.

İsveç’te ev satın almak genellikle yalnızca bir komisyoncu veya bir aracının hizmetleriyle gerçekleşmektedir. İsveç'te bir mülkü kaydettirmek 14 gün sürer.

İsveç'te Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İsveç’te ev satın alınırken satın alma sözleşmesinin içeriğine dikkat edilmelidir. Sözleşmede satın alma işlemi için nelerin geçerli olduğu, ödemenin ne zaman ödenmesi gerektiği, depozito bedeli düzenlenir. Sözleşmede ayrıca, normal olarak kabul edilenin dışında satışa nelerin ekleneceği belirlenir.

İsveç Emlak Siteleri Nelerdir?

Popüler İsveç emlak siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Samtrygg
 • Findallrentals.com
 • Hemnet
 • Credentia
 • Blocket
 • Bostad Direkt
 • Qasa
 • Resindenportalen
 • Andrahand
 • BoPunkten
 • The Local’s Neticeboard

İsveç Evleri ve Mimarisi Nasıldır?

İsveç Evleri ve Mimarisi Nasıldır?
İsveç Evleri ve Mimarisi Nasıldır?

İsveç mimari kültüründe ahşap ve tuğla gibi malzemeler kullanılmaktadır. İsveç mimarisi Fransa ile Batı Avrupa önde olmak üzere diğer ülkelerde yaygın görülen gotik tarzı, barok tarzı, Rönesans tarzı, Jugendstil tarzı gibi mimari akımlardan esinlenmiştir. Günümüz İsveç tarzı ev dekorasyonu modern İsveç mimari anlayışı ile çağdaş, işlevsel ve pratik mimari stillerden oluşmaktadır.

Büyük pencerelerin tercih edilmesi güneş ışığından yararlanmak için dizayn edilmektedir.

İsveç evlerinde İskandinav geleneklerine bağlı kalınarak İsveç ev dekorasyonu metal yüzeylerle birleştirilmiş ahşaptan oluşmaktadır. Çevreye uyumlu olacak şekilde oluşturulan İsveç evlerinin özellikleri arasında ahşap malzemeler kullanılmaktadır.

İsveç Ahşap Evleri Nasıldır?

İsveç Ahşap Evleri Nasıldır?
İsveç Ahşap Evleri Nasıldır?

İskandinav ülkesi olan İsveç’te hava şartlarından dolayı çoğunlukla ahşap evler tercih edilmekte olup ahşap evlerde betonarme evlere kıyasla %35 oranında daha az ısı kaybı meydana gelmektedir. İsveç ahşap evleri doğal yaşama en uygun ahşap kütüklerden oluşarak doğa şartlarına karşı koyabilmektedir.

İsveç’te ahşap evlerin tavanlarında metal kiremit ve modern polimer malzemeler kullanılmakta olup eğimli veya düz bir yapıya sahiptir. İsveç’te ahşap evler en fazla iki katlı olup bazı evlerin çatılarına çimen ekilmektedir.

İsveç Köy Evleri Nasıldır?

İsveç Köy Evleri Nasıldır?
İsveç Köy Evleri Nasıldır?

İsveç köy evleri torp adı verilen İsveç kırsalını simgeleyen bir tür krofttur. İsveç yazlık evi, kırmızı ve beyaza boyanmış küçük bir kulübe şeklindedir. 20. yüzyılın ortalarından günümüze, İsveç’te hayatta kalan torp kulübelerin çoğu, şehir sakinleri için yazlık ev olarak hizmet vermektedir.

İsveç Dağ Evleri Nasıldır?

İsveç Dağ Evleri Nasıldır?
İsveç Dağ Evleri Nasıldır?

İsveç dağ evlerinin ortaya çıkış bölgesi Alplerdir. İsveç dağ evlerinde İskandinav tarzı özellikler görülmektedir. İsveç dağ evleri ahşaptan yapılmış veranda ve bir çatıya sahiptir.

İsveç dağ evleri beton, taş ve ahşap malzemeler kullanılarak karlı dış çevreyle uyum gösterecek şekilde inşa edilmiştir. İsveç dağ evlerinde geniş pencerelerin tercih edilmesi kış güneşinden maksimum verim alınmasını sağlar.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: