Stockholm Havaalanında Şehir Merkezine Ulaşım

Stockholm Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

İsveç’te Stockholm Havaalanı’na indikten sonra şehir merkezlerine ulaşmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır.

 • Stokholm Havaalanı’ndan şehir merkezine Havaalanı Treni (Arlanda Express) ile ulaşım
 • Stokholm Havaalanı’ndan şehir merkezine Taksi ile ulaşım
 • Stokholm Havaalanı’ndan şehir merkezine Shuttle ile ulaşım
 • Stokholm Havaalanı’ndan şehir merkezine Banliyö Trenleri ile ulaşım
 • Stokholm Havaalanı’ndan şehir merkezine Halk Otobüsleri ile ulaşım

Stockholm Arlanda Havaalanı, İsveç’in Sigtuna kentinde, Stockholm’ün 37 kilometre kuzeyinde ve Uppsala’nın yaklaşık 40 kilometre güneyinde, Märsta kasabası yakınlarında bulunan bir uluslararası havaalanıdır.

Havaalanı İsveç’in Uppland bölgesindeki havaalanı ili sınırları içerisinde bulunmaktadır. Stockholm Arlanda Havaalanı ilk kez 1959 yılında, sadece deneme uçuşları için kullanılmıştır. 1960 yılında sınırlı sivil trafiğe açılmış, ve resmi açılış töreni 1962’de yapılmıştır.

Stockholm Arlanda Havaalanı, İsveç’in en büyük havaalanı ve İskandinav ülkelerinin üçüncü en büyük havaalanıdır. Stockholm Arlanda Havaalanı, 2017 yılında 21,2 milyonu dış hat ve 5,5 milyonu iç hat olmak üzere yaklaşık 27 milyon yolcuya hizmet vermiştir.

2014’ün başlarında, Stockholm Arlanda Havaalanı’nda Airbus A380 ve Boeing 747-8 gibi daha büyük uçakların barınmasının kolaylaşması ve artması öngörülen yolcu sayısını karşılanması adına,Terminal 5 için ek bir iskelenin inşasını da kapsayan Stockholm Arlanda Havaalanı terminal genişletme planları açıklanmıştır. Stokholm’ün iki havaalanından en büyüğü Stockholm Arlanda Havaalanı’dır. Stokholm’da bulunan diğer havaalanı , yalnızca az sayıda küçük uçağı barındırabilen Stokholm Bromma Havaalanı’dır. Stokholm Skavsta Havaalanı ve Stokholm Västers Havaalanı, Stokholm’un yaklaşık 100 kilometre uzaklığında bulunmaktadır. İsveç Vizesi ile İsveç’e seyahat eden kişiler genellikle Stokholm Arlanda Havaalanı’nı kullanmaktadır.

Stokholm Bromma Havaalanı, İsveç’in Stockholm kentinde bulunan uluslararası ve yerel havaalanıdır. Stokholm şehir merkezinin yaklaşık 7 kilometre kuzeyinde yer alır ve Stokholm’e en yakın ticari yolcu havaalanıdır. Stockholm Bromma Havaalanı, yolcu hacmi açısından İsveç’in en yoğun üçüncü havaalanıdır.

Stokholm Skavsta havaalanı, Stokholm’ün yaklaşık 100 kilometre güneybatısında, İsveç’in Nyköping yakınlarında bulunan uluslararası bir havaalanıdır. Yıllık 2,5 milyon yolcu kapasitesiyle İsveç’in en büyük beşinci havaalanıdır. Stokholm Skavsta Havaalanı’nda düşük maliyetli havayolları ve nakliye operatörleri tarafından hizmet verilmektedir.

Stokholm Vasters Havaalanı, İsveç’teki Västers kenti yakınlarında, Stockholm İli’nin 110 kilometre batısında bulunan küçük bir uluslararası havaalanıdır. Stokholm Vasters Havaalanı, daha çok genel havacılık uçuşları için kullanılmaktadır.

Stokholm’de Kaç Adet Havaalanı Vardır?

Stokholm’de 4 adet havaalanı bulunmaktadır.

Stokholm’de bulunan havaalanları aşağıda listelenmiştir.

 • Stockholm Arlanda Havaalanı (ARN)
 • Stockholm Bromma Havaalanı (BMA)
 • Stockholm Västerås Havaalanı (VST)
 • Stockholm Skavsta Havaalanı (NYO)

Stokholm Arlanda Havaalanı, (ARN), havaalanı’nın yaklaşık 40 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır ve İsveç’in en büyük havaalanıdır. Dört terminale sahip olan ve beşinci terminali gelişim aşamasında olan Stokholm Arlanda Havaalanı, yılda 20 milyondan fazla yolcuya hizmet vermektedir.

Stokholm Bromma havaalanı İsveç’in üçüncü en büyük hava limanıdır. Stokholm Bromma Havaalanı, Stokholm şehir merkezinin sadece 9 kilometre batısında bulunmaktadır. Stokholm Bromma Havaalanı, daha çok Göteborg, Halmstad, Kalmar, Malmö, Ronneby, Sundsvall, Trollhättan, Ume, Visby, Växjö, Ngelholm ve Stersund gibi iç hat destinasyonlarına ulaşım için kullanılmaktadır.

Stokholm Skavsta Havaalanı, Stokholm’ün 100 kilometre güneybatısında, Nyköping’de bulunmaktadır. Stokholm Skavsta Havaalanı’ndan Avrupa’nın birçok noktasına direkt uçuşlar mevcuttur.

Stokholm Västers hava limanı (VST), Stokholm’e yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta, Vasteras şehir merkezinin yaklaşık 5 kilometre güneyinde, E18 otoyolu üzerinde yer almaktadır. Stokholm Vasteras Havaalanı’nın, Londra, Alicante ve Malaga’ya düzenli uçuşları bulunmaktadır.

Stokholm Havaalanı Şehir Merkezine Ne Kadar Uzaklıktadır?

Stokholm Arlanda Havaalanı, Stokholm şehir merkezine 37 kilometre uzaklıktadır.

Stokholm Arlanda Havaalanından Havaalanı Treni (Arlanda Express) ile Şehre Nasıl Ulaşılır?

Stokholm Arlanda Express, Stokholm Merkez İstasyonu ile Stokholm’ün dışında bulunan Stokholm Arlanda Havaalanı’nı birbirine bağlayan bir havaalanı demiryolu bağlantısıdır. Yolculuk 20 dakika sürmekte ve saatte dört ila altı kez tekrar etmektedir. Havaalanı Treni (Arlanda Express) ile Stokholm şehir merkezinin en popüler yerlerine ulaşım mümkündür.

26 yaşın üzerindeki yetişkinler için tek yön bilet fiyatı 295 İsveç Kronu, gidiş-dönüş bileti fiyatı 570 İsveç Kronu’dur. Yetişkin biletine sahip olan kişiler için 0-17 yaş arası bileti ücretsizdir, ancak bu durum dört çocuğa kadar geçerli olmaktadır. Bir yetişkinle seyahat edilmesi durumunda, 0-7 yaş arası çocuklar için bilet ücretsizdir.

8 ila 25 yaş arası çocuklar için tek yön bilet fiyatı 165 İsveç Kronu, gidiş-dönüş bilet fiyatı ise 320 İsveç Kronu’dur. Grup biletleri iki kişi için 350 İsveç Kronu, üç kişi için 450 İsveç Kronu, ve dört kişi için 550 İsveç Kronu ücrete tabidir. Biletler, internet üzerinden, uygulama üzerinden, havaalanı içindeki “Swedavia” danışma masası ve turist danışma merkezinden, Stokholm Merkez İstasyonu’ndan ve havaalanı içinde bulunan tren istasyonlarındaki makinelerden satın alınabilir. Ek olarak, biletler tren içerisinde de ekstra 100 İsveç Kronu ödenerek satın alınabilir.

Arlanda Express’in üç durağı vardır.

 • Stokholm Merkez
 • Güney Arlanda: Terminal 2, 3 ve 4
 • Kuzey Arlanda: Terminal 5

Güney Arlanda Durağı ve Kuzey Arlanda Durağı, Stockholm Arlanda Havaalanında bulunan, hava limanından çıktıktan sonra birkaç dakikalık yürüme ile ulaşılabilecek duraklardır . Güney Arlanda Durağına ulaşım, 2, 3, ve 4. terminallerden yapılırken, Kuzey Arlanda Durağına ulaşım 5. Terminalden yapılmaktadır. Stokholm Merkez Durağı, trenin son durağıdır ve Stokholm şehrinin merkezinde yer almaktadır. Şehir içinde farklı yerlere ulaşım için Stokholm Merkez Durağı’nda inildikten sonra metro, otobüs, banliyö treni, tramvay ve taksi kullanılabilir.

Stokholm’un en popüler lokasyonlarına ulaşım, Arlanda Express’in son durağı olan Stokholm Merkez Durağı’ndan oldukça kolaydır.

Arlanda Express’in son durağı olan Stokholm Merkez Durağından Stokholm’un popüler lokasyonlarına yolculuk süreleri aşağıda listelenmiştir.

 • Gamla Stan’a otobüs ile yaklaşık 10 dakika
 • Skansen’e ile tramvay ile yaklaşık 17 dakika
 • Vasa Müzesi’ne tramvay ile yaklaşık 7 dakika
 • Modern Sanat Müzesi’ne metro ile 17 dakika
 • Orta Çağ Müzesi’ne otobüs ile 10 dakika

Stokholm Arlanda Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Stokholm Arlanda Havaalanı’ndan taksi ile şehir merkezine ulaşmak için havaalanı terminallerinin çıkış kapısının önünde bulunan taksiler kullanılabilir. Stokholm Arlanda Havaalanı’nda yalnızca Stokholm Arlanda havaalanı ile anlaşmalı taksiler bulunmaktadır. Belirli bir taksi işletmesi istenmesi durumunda taksi durağı görevlisi ile iletişime geçilmelidir.

Stokholm’de taksi fiyatlandırması için belirlenmiş bir standart yoktur. Taksi tutarları farklı taksi firmalarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Stokholm Arlanda Havaalanı ve Stokholm şehir merkezi arasında taksi firması tarafından istenebilecek bir maksimum tutar belirlenmiştir. Bu sınırlar içerisinde taksi ile yapılan bir yolculuk, 1 ila 4 yolcu bulunduğu durumda en fazla 675 İsveç Kronu tutarında olabilmektedir. Ancak 4 kişiden fazla yolcu bulunması durumunda, ek ücret tahsil edilebilmektedir.

Stokholm Arlanda Havaalanı’ndan Stokholm şehir merkezine taksi ile ulaşım ortalama 35 dakika sürmektedir.

Stokholm Havaalanından Şehir Merkezine Shuttle ile Nasıl Ulaşılır?

Stokholm Arlanda Havaalanı’ndan Stokholm şehir merkezine shuttle ile de ulaşılabilir. Flygbussarna şirketine ait, kişiyi bulunduğu konumdan alarak havaalanına veya havaalanından alarak gitmek istediği konuma taşıyabilecek servis araçları bulunmaktadır. Servis araçları, yolcu alımı ve indirimini Stokholm Arlanda Havaalanı terminalleri önünde yapmaktadır.

Her shuttle aracının dokuz kişilik oturma yeri vardır ve genellikle iki durakta durmaktadır. Stokholm Arlanda Havaalanı’ndan Stokholm şehir merkezine shuttle ile ulaşım yapılmak istendiği durumda yolcunun sistemden adres ve uçuş bilgilerini girmesi gerekmektedir. Sistem, daha sonra bu bilgilere dayanarak yolcuyu, yolcunun uçuşunun zamanına uygun araca atar.

Stokholm Arlanda Havaalanı’ndan Stokholm şehir merkezine ulaşım maliyeti, yolcu sayısına ve destinasyona bağlı olarak değişmektedir. Örneğin, Stokholm şehir merkezi ile Stokholm Arlanda Havaalanı arasında 9 kişilik ara duraksız bireysel seyahat 979 İsveç Kronu tutarındadır. Ortak yolculuklar için 289 İsveç Kronu tutarında olan normal bilete kişi başı 65 İsveç Kronu ek ücret uygulanır. Shuttle servisinin iki yetişkin ve bir çocuk için toplam maliyeti 419 İsveç Kronu tutarındadır.

Stokholm Havaalanından Şehir Merkezine Banliyö Trenleri ile Nasıl Ulaşılır?

Stockholm’ün toplu taşıma sağlayıcısı SL tarafından işletilen banliyö trenleri kullanılarak da Stokholm Arlanda Havaalanı’ndan Stokholm şehir merkezine ulaşım sağlanabilir. Banliyö trenleri, havalimanında 4 ve 5 numaralı terminaller arasında bulunan SkyCity’den her 30 dakikada bir hareket etmektedir. Stokholm Arlanda Havaalanı’ndan Stokholm şehir merkezine yolculuk yaklaşık 38 dakika sürmektedir.

Banliyö treninin kullanımı SL Erişim Kartı ile olmaktadır. SL erişim kartı,Stokholm içerisinde toplu taşıma kullanılabilmesini sağlayan bir alternatif ulaşım biletidir. Stokholm Arlanda Havaalanı’nda bulunan 7/11’dan veya ziyaretçi merkezinden alınabilir. Havaalanı’nda alınan tek seferlik SL erişim kartı için yetişkinler 157 İsveç Kronu ve ödemektedir. Halihazırda karta sahip olunduğu takdirde yalnızca havaalanı durağı ek ücreti olan 120 İsveç Kronu ödenmesi yeterli olmaktadır. 18 yaşından küçük çocuklar havaalanı durağı için ek bir ücret ödememektedir ve bileti standart fiyatından satın alabilmektedirler.

Stokholm Havaalanından Şehir Merkezine Halk Otobüsleri ile Nasıl Ulaşılır?

Arlanda Havaalanı’ndan Stokholm şehir merkezine halk otobüsleri ile de ulaşım mümkündür. Stokholm Arlanda Havaalanı’ndan Stokholm şehir merkezine halk otobüsü ile ulaşım 583 numaralı halk otobüsü ile sağlanmaktadır.

Stokholm Arlanda Havaalanı’ndan Stokholm şehir merkezine halk otobüsü ile ulaşım için havaalanından çıkılarak 4 ve 5. terminaller arasında bulunan 15/16 numaralı otobüs durağına gidilmesi gerekmektedir. Fakat, otobüsün durakları zaman zaman değişebilmektedir. Otobüs, yaklaşık 18 dakika sonra Marsta durağına varmaktadır. Marsta durağında inilerek ve ardından Stokholm şehir istasyonundan geçen 42X veya 41 numaralı banliyö trenlerine binilerek Stokholm şehir merkezine ulaşılabilir. Trenin şehir merkezine ulaşması yaklaşık 40 dakika sürmektedir.

Stokholm Arlanda Havaalanı’ndan Stokholm şehir merkezine halk otobüsü ile ulaşım için şehir içi ulaşım bileti alınmalıdır.

Şehiriçi ulaşım için farklı ödeme türleri bulunmaktadır. Havaalanının sunduğu Stockholm Pass turist kartı’nın 1 günlük ücreti 669 İsveç Kronu’dur. Havaalanındaki marketlerden satın alınabilen SL erişim kartının yetişkinler için ücreti 157 İsveç kronu ve çocuklar için 20 İsveç Kronudur. Stokholm’de tek seferlik ulaşım hakkı tanıyan bilet ise 43 İsveç Kronu şeklinde ücretlendirilmektedir.

Stokholm’e Giderek Dil Eğitimi Alınabilir mi?

Stokholm’e giderek dil eğitimi alınabilmektedir.

Stokholm’de İsveççe öğrenmek için birçok olanak bulunmaktadır. Stokholm’de yer alan İsveç dil okulları dil eğitimi almak için en uygun yöntemlerden biridir.

Stokholm’de bulunan popüler dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • All-international language Center AB
 • EF Corporate
 • Folkuniversitetet
 • The British Institute
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: