İtalyada Yüksek Lisans

İtalya'da Yüksek Lisans Başvuru Şartları ve Ücretleri

İtalya’da yüksek lisans başvuru şartları ve ücretleri, alınmak istenen eğitime göre değişmektedir. Tıp, politeknik, hukuk ve sosyal bilimler gibi istenen her alanda üniversiteye sahip İtalya’da, dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında sayılan 12 üniversite bulunmaktadır.

İtalya’da yüksek lisans yapmak isteyen kişiler için Vizem.net, denklik işlemlerinden itibaren danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İtalya’da Yüksek Lisans Yapmak için Nasıl Başvurulur?

İtalya’da yüksek lisans yapmak için öncelikle Universitaly portalına giriş yaparak başvuru için ön kayıt formu doldurulup gerekli prosedürler yerine getirilmelidir. Ön kayıt formu onaylandıktan sonra İtalya Büyükelçiliği’nin çalıştığı acente olan VFS Global Üzerinden randevu alınmalı, randevu gününe kadar gerekli belge ve evraklar hazırlanmalıdır. Vize randevu günü geldiğinde gerekli evraklar ve İtalya’da eğitim alınacak üniversite tarafından talep edilmişse diploma denklik belgeleri ve transkriptleri VFS Global ofislerine sunularak başvuru tamamlanmalıdır.

İtalya’da Yüksek Lisans Yapmanın Şartları Nedir?

İtalya’da yüksek lisans yapmanın şartları arasında öncelikle, İtalya’da yüksek lisans eğitimine yetkin olunduğunu kanıtlamak için üniversite eğitiminin son iki yılında en az %59 başarı sağlandığını gösteren bir diploma sunmak bulunmaktadır. İtalya’da yüksek lisans yapmak için, başvurulan yüksek lisans programına bağlı olarak İngilizce ya da İtalyanca yeterlilik sınavlarında başarılı olunmalıdır.

İtalya yüksek lisans başvurusunda TOEFL ve IELTS genelde kabul edilen İngilizce yeterlilik sınavlarıdır ancak spesifik programlar başka konularda da yeterlilik isteyebilmekte ve bazı üniversitelerin kendi programlarına özgü giriş sınavları olabilmektedir. İtalya’da yüksek lisans eğitimi kabul koşulları üniversiteden üniversiteye göre değiştiği için geri kalan şartlar enstitü ya da bölüm tarafından istenmektedir.

İtalya Yüksek Lisans Dil Şartı Var Mıdır?

İtalya yüksek lisans dil şartları üniversite tarafından belirlenmektedir. İtalya’da bazı üniversiteler İngilizce eğitim yapmaktadır. İtalya’da İngilizce eğitim yapan üniversiteler genellikle TOEFL ya da IELTS gibi sınavları kabul etmekte, İtalyanca eğitim yapan üniversiteler CILS ya da CELI gibi sertifikalar istemektedir.

İtalya’da Yüksek Lisans için Alınması Gereken Vize Türü Nedir?

İtalya’da yüksek lisans için alınması gereken vize türü yüksek lisans öğrenci vizesidir. İtalya öğrenci vizesi ile eğitim süresince İtalya’da kalınabilmektedir.

İtalya’da yüksek lisans için gerekli vize türü alındıktan sonra eğitime başlamak için dil yeterliliği sağlanmalıdır. İtalya dil okulları, dil yeterliliği sağlamak için İtalyanca ve İngilizce dil kursları vermektedir.

İtalya’da Yüksek Lisans Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya’da yüksek lisans öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • İtalya yüksek lisans başvuru formu: Başvuru hamili tarafından tamamen doldurulmuş ve 2 kere imzalanmış D tipi ulusal vize başvuru formunun sunulması gerekmektedir. Başvuru formuna başvuru hamilinin hem ikametgah adresi hem de e-posta adresi yazılmalıdır.
 • Pasaport: Son 10 yılda alınmış, karşılıklı 2 boş sayfa içeren pasaport ve pasaportun ilk sayfası dâhil, işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri sunulmalıdır. Kişinin daha önceden aldığı pasaport varsa; pasaporttaki Amerika, Japonya, Kanada, İngiltere ve Schengen vizelerinin ve giriş-çıkış kaşelerinin fotokopileri sunulmalıdır. Yüksek lisans başvurularında pasaportun önyüz fotokopisi de sunulmaktadır.
 • Seyahat dilekçesi: Başvuru sahibi tarafından yazılmış, seyahat amacını ve seyahat ayrıntılarını belirten bir dilekçe sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, bütün tedavi ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarınıkapsayan minimum 30.000 Euro teminatlı seyahat sigortası yaptırılmalıdır.
 • Kimlik fotokopisi: TC nüfus cüzdanı fotokopisi sunulmalıdır.
 • Seyahat rezervasyonları: Öngörülen gidiş tarihini içeren uçak ya da diğer ulaşım araçlarına ilişkin rezervasyon ve seyahat süresince düzenlenmiş otel rezervasyonları ya da yurt belgesi sunulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, 35 x 45 mm boyutlarında, renkli, fonu beyaz 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: E-devlet üzerinden alınmalıdır.
 • Tarihçeli yerleşim yeri belgesi: E-devlet üzerinden alınıp sunulmalıdır.
 • Üniversite ön kayıt formu: Universitaly (https://www.universitaly.it/) portalından alınmış, İtalya’da gidilecek üniversite tarafından onaylanmış bir ön kayıt belgesi alınmalıdır.
 • Başvuru iletildi belgesi: Ön kayıt onayı alındıktan sonra, başvurunun İtalya Konsolosluğu’na iletildiğini bildiren mailin bir çıktısı sunulmalıdır.
 • Diploma denklik belgesi: İtalya’daki üniversite tarafından diploma denklik belgesi isteniyorsa; önce orjinal diploma İtalyanca’ya tercüme edilmeli, sonra bu tercüme noter tarafından tasdik edilmeli, Kaymakamlık tarafından Apostil yapılmalı ve apostilin orijinaliyle birlikte fotokopisi sunulmalıdır.
 • Hala okunuyor olduğunu gösteren belge: Başvuru hamili 4. sınıfta ise ve hala okuyorsa, esas diplomayı alana kadar İtalya Büykelçiliğine 4. sınıfta okuduğunu gösteren apostilli bir belge, apostilli belgenin fotokopisi ve şu ana kadar geçtiği dersleri gösteren bir transkript sunulmalıdır.
 • İtalya yüksek lisans kabul mektubu: İtalya’daki okul tarafından gönderilen ve eğitimin başlangıç ve bitiş tarihleri ile dilini gösteren kabul mektubu sunulmalıdır.
 • Dil yeterlilik belgesi: Eğitim dilinde yeterliliği gösteren sınav sonuçları beyan edilmelidir.
 • Akademik takvim: İtalya’da gidilecek okulun akademik takvimi sunulmalıdır.

İtalya Konsolosluğu tarafından onaylanmış VFS Global acentesinden alınan randevuya istenilen İtalya vizesi için gerekli evraklar ile gidilmesi gerekmektedir.

İtalya’da Yüksek Lisans Yapılabilecek Üniversiteler Hangileridir?

İtalya’da yüksek lisans yapılabilecek üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Bologna Üniversitesi
 • Luiss Üniversitesi
 • Milano Politeknik Üniversitesi
 • Genova Üniversitesi
 • Bocconi Üniversitesi

İtalya’da Yüksek Lisans Yapılabilecek Devlet Üniversiteleri Hangileridir?

İtalya’da yüksek lisans yapılabilecek devlet üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Torino Politeknik Üniversitesi
 • Roma Sapienza Üniversitesi
 • Venice Ca’ Foscari Üniversitesi
 • Ferrera Üniversitesi
 • Parma Üniversitesi
 • Padua Üniversitesi

İtalya’da Yüksek Lisans Yapılabilecek Bölümler Hangileridir?

İtalya’da yüksek lisans yapılabilecek bölümler aşağıda listelenmiştir.

 • Mimarlık
 • Biyoenformatik ve karşılaştırmalı biyoloji
 • Besin bilimi
 • Finans
 • Bilgisayar bilimleri
 • İşletme
 • Güzel sanatlar
 • Gazetecilik
 • Grafik tasarım
 • Elektrik mühendisliği
 • Fizik
 • Sosyoloji

İtalya Yüksek Lisans Fiyatları Nasıldır?

İtalya’da yüksek lisans fiyatları okumak istenen üniversitenin devlet üniversitesi ya da özel üniversite olmasına göre değişmektedir. İtalya’da devlet üniversitelerinde yüksek lisans yapmanın fiyatı yıllık en fazla 6.500 Euro olmakta ve çoğu devlet üniversitesinde yıllık 3.800 Euro civarına yüksek lisans programı bulunabilmektedir. İtalya’da özel enstitülerde yıllık 20.000 Euro ve üzerine yüksek lisans programları bulunabilmektedir. İtalya yüksek lisans ücretleri okunmak istenen bölüme göre değişiklik göstermektedir.

İtalya’da Yüksek Lisans Yaparken Yaşam Maliyetleri Nasıldır?

İtalya’da yüksek lisans yaparken yaşam maliyetleri, yaşanılan şehre bölgeye göre değişmektedir. İtalya’da yaşam maliyetleri değişkenlik gösterdiği için öğrenciler tarafından daire yerine sadece bir oda kiralanması yaygın görülmektedir.

İtalya’da öğrenci evleri büyük şehirlerde daha pahalı olmaktadır. İtalya’da büyük şehirlerde öğrenci evlerinin fiyat aralığı lokasyona ve evin büyüklüğüne bağlı olarak değişse de ortalama 300- 600 Euro olmakta, paylaşımlı bir şekilde kalmak tercih ediliyorsa, aylık tüm yaşam giderleri 750 Euro civarına karşılanabilmektedir. Roma, Milan ve Florensa gibi büyük şehirlerde yaşamanın aylık masrafı ortalama 1.000 - 1.500 Euro’dur.

İtalya’da Master Yaparken Çalışılabilir Mi?

İtalya’da master yaparken çalışılması, eğitim masraflarını karşılamak için sık tercih edilen bir yoldur. İtalya öğrenci vizesi ile öğrencilik süresince part-time yani haftada ortalama 20 saat çalışabilmektedir. İtalya’da yüksek lisans yaparken çalışmak için az da olsa İtalyanca bilmek önerilmektedir. İtalyanca biliniyorsa İtalya’da part-time iş bulmak zor olmamaktadır.

İtalya’da Yüksek Lisans Burs Olanakları Nasıldır?

İtalya’da yüksek lisans burs olanakları çeşitli sayılmakta, İtalya yüksek lisans bursları akademik başarı ve maddi duruma göre dağıtılmaktadır. İtalya Devleti yüksek lisans burslarını bölgesel ya ulusal düzeyde vermekte, verilen burslar genellikle yıllık ortalama 5.000 ile 12.000 Euro arasında olmaktadır. Uluslararası öğrenciler, İtalya’da yüksek lisans burslarına ve öğrenci hibelerine İtalya Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile başvurabilmektedir.

İtalya’da prestijli üniversiteler olan Padova, Bocconi, Bologna ve Milano Politeknik Üniversitesi gibi üniversitelerin sunduğu burs imkanları ile İtalya’da burslu yüksek lisans yapmak mümkündür. Üniversitelerin verdiği burslar yıllık olarak genellikle 5.000 ile 12.000 Euro arasında değişmektedir.

İtalya Master Programları Ne Kadar Sürer?

İtalya master programları çoğunlukla 2 yıl sürmektedir ancak bazı master programları 1 yılda da bitirilebilmektedir.

İtalya Master Danışmanlık Hizmeti Ne Kadardır?

İtalya master danışmanlık hizmeti istenilen bölüme, seçilecek üniversiteye ve başvuru sahibinin Türkiye’deki son eğitim derecesine göre 140 ile 560 Euro arasında değişmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: