Reykjavik Havaalanından Şehre Ulaşım

Reykjavik Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

İzlanda’da Reykjavik Havaalanı’na indikten sonra şehir merkezine ulaşmak için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır.

Reykjavik Havaalanı’na indikten sonra şehir merkezine ulaşmak için izlenebilecek yöntemler aşağıda listelenmiştir.

  • Araba kiralama
  • Halk otobüsü
  • FlyBus ve Greyline Bus
  • Minibüs veya servis araçları

İzlanda’nın başkenti olan Reykjavik’te bulunan Reykjavik Havaalanı, 6 Temmuz 1946’da kullanıma açılmıştır. Reykjavik Havaalanı, İzlanda’daki 4 büyük havaalanından birisidir ve temel olarak yurtiçi uçuşları gerçekleştirmektedir. Reykjavik Havaalanı’nda her yıl yaklaşık 500 bin yolcu kapasiteli uçuş gerçekleştirebilmektedir.

Reykjavik’de Kaç Adet Havalimanı Vardır?

Reykjavik’de iki adet havalimanı bulunmaktadır.

Reykjavik Havalimanı (RKV), başkentin ortasına bulunan ve şehir merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta olan bir havalimanıdır. Reykjavik Havaalanı daha çok yurtiçi ve Grönland’a ve Faroe Adaları’na uçuşlar gerçekleştirmektedir.

Keflavik Uluslararası Havalimanı (KEF) İzlanda’nın en büyük havalimanıdır ve başkent Reykjavik’in güneybatısında bulunur. KeflavikHavalimanı, Reykjavik şehir merkezine yaklaşık 1 saatlik uzaklıktadır. Uluslararası uçuşların çok büyük bir kısmı Keflavik Havalimanı aracılığıyla gerçekleşmektedir.

İzlanda Reykjavik Havaalanı Şehir Merkezine Ne Kadar Uzaklıktadır?

İzlanda Reykjavik Havaalanı, şehir merkezine 2 kilometre ve yaklaşık 45 dakika uzaklıktadır.

Reykjavik Havalimanından Araç Kiralayarak Şehre Nasıl Ulaşılır?

Reykjavik Havalimanı’ndan İzlanda şehir merkezine yolculuk etmek için araç kiralama seçeneği kullanılabilmekte ve araba kiralama işlemleri uçuş öncesi veya havaalanına indikten sonra yapılabilmektedir.

Reykjavik Havaalanında araba kiralamak için ofisler bulunmaktadır ve her ofisin 23 Euro’dan başlayan ücretlendirmeleri vardır. Reykjavik Havaalanında araba kiralamak için öncelikle ehliyet belgesi ve 20 yaşını doldurmuş olma şartı aranmaktadır. Araba kiralamal, özellikle iki kişilik seyahatler için en ucuz yollardır birisidir. Pandemi süresi boyunca İzlanda’ya girip araç kiralama talep edecek kişilerin negatif PCR testi veya aşı olunduğuna dair belgeleri ibraz etmesi zorunlu kılınmıştır.

Reykjavik Havaalanından Şehir Merkezine Halk Otobüsü ile Nasıl Ulaşılır?

Reykjavik Havalimanından şehir merkezine otobüsle ulaşmak için 55 numaralı kullanılabilmektedir. Şehir merkezi durağı BSI Umferðarmiðstöðin’dir. BSI Umferðarmiðstöðin durağından sonra şehir merkezinde başka bir noktaya geçmek için yürüyüş yeterli olmakla birlikte taksi de tutulabilmektedir.

İzlanda’nın Halk Otobüs sistemi olan Strætó, şehir merkezine giden uygun tarifelere sahiptir. Halk otobüsleri ile Reykjavik şehir merkezinin en popüler yerlerine ulaşabilmektedir. İzlanda Halk otobüs ücretleri 13 Euro’dur ve otobüs biletleri gişelerden veya makinelerden satın alınabilmektedir.

Reykjavik Havaalanından Şehir Merkezine FlyBus veya Grayline Bus ile Nasıl Ulaşılır?

Reykjavik Havaalanının çıkışlarında bulunan FlyBus ve Grayline Bus otobüsleri ile şehir merkezine ulaşım sağlanabilmektedir. Grayline Bus ve FlyBus havaalanına varış yapan uçakların saatlerine göre tur düzenlemektedirler. Grayline Bus, sabah 6 ve gece 12:30 arası hizmet vermekte olup Akureyri’ye de gidebilmektedir. Yaklaşık 45 dakika süren Grayline Bus tek yönlü bilet fiyatı 15 Euro’dur. Otel önüne özellikle bırakılması istenmesi halinde fiyat 17 Euro olabilmektedir.

FlyBus otobüsleri yaklaşık 1 saat sürmekte olup son durağı şehir merkezidir. FlyBus genç ve yetişkin ücretleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Rekjavik Havaalanı’ndan şehir merkezine gidiş tarifesi 20 Euro’dur. Otel önüne özellikle bırakılması istenmesi halinde fiyat 24 Euro olabilmektedir.

İki ulaşım şekli de otel duraklarının dışında inilmek istenen spesifik duraklar belirtildiğinde fazladan ücret alabilmektedirler. FlyBus ve Grayline otobüsleri istenilen otel duraklarında durmazsa, şehir merkezinde indikten sonra yürüyerek veya taksi aracılığıyla istenilen bölgelere ulaşılabilmektedir.

Reykjavik Havaalanından Şehir Merkezine Minibüs veya Servis Aracı ile Nasıl Ulaşılır?

Halk otobüsleri ve terminal otobüslerinin yanında minibüs veya servis aracı kiralaması ile Reykjavik Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşılabilmektedir. Tarife ücreti 24 Euro olan minibüs veya servis araçları için taşıma hizmetleri sunan özel şirketler bulunmaktadır. Minibüs veya servis araçları bir durakta durmaksızın veya taşıt değiştirmeye gerek olmadan direkt olarak istenilen otellere daha kısa sürede ulaşım sağlayabilmektedir.

Reykjavik’e Giderek Dil Eğitimi Alınabilir mi?

Reykjavik’e giderek dil eğitimi alınabilmektedir.

Reykjavik’te dil eğitimi alınabilecek okullar aşağıda listelenmiştir.

  • Tin Can Factory
  • Mímir Símenntun
  • Saga Akademia
  • Múltikúltí - Language Centre

İzlandaca dilinin yanı sıra çeşitli dillerde de eğitim veren İzlanda dil okulu fiyatları kursun uzunluğu gibi koşullara göre değişebilmektedir.

Reykjavik’te Yaşam Nasıldır?

Reykjavik’te yaşam, doğal güzellikleriyle öne çıkmaktadır ve Reykjavik’te yapılabilecek turizm faaliyetleri oldukça çeşitlidir.

Reykjavik’te yapılabilecek aktiviteler arasında; şelale ve buzul turları, kuzey ışıklarını izlemek, Altın Çember turu yapmak, Ring Road olarak bilinen çevre yolu aracılığıyla ünlü manzaralar görmek, balina izlemek, lagünleri ve termal kaplıcalara firmek bulunmaktadır.

İzlandalıların büyük bir kısmı İngilizce konuşmaktadır bu nedenle turistlerin iletişim kurma sırasında sorun yaşamaihtimali düşüktür. İzlandalılar turistlere karşı yardımsever bir tutum içerisindedirler. Gün ışığını az gören ve soğuk bir iklime sahip olan İzlanda’da turistlerin kurallara uymaları beklenmektedir.

Bir ada ülkesi olup doğal güzellikleri ile öne çıkan İzlanda, coğrafi yapısı nedeniyle sık sık volkanik patlamalar gibi doğa olaylarına da sahiplik yapabilmektedir. Doğa olaylarına hazırlıklı olan toplumla kaynaşabilmek İzlanda’da yaşam için oldukça önemlidir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: