Lüksemburg Coğrafyası

Lüksemburg Coğrafyası ve Lüksemburg Coğrafya Bilgisi

Bir plato üzerine kurulu Lüksemburg coğrafyası genel olarak çok engebeli değildir. Lüksemburg’un kuzeyinde Ardenler isimli ormanlık alan bulunur. Ardenler, Lüksemburg’un en engebeli bölgesidir. Lüksemburg’un en yüksek dağı olan 560 metrelik Kneiff Tepesi Ardenler’de bulunur. Lüksemburg’ta yüksek oranda killi toprak ve bazı bölgelerde kumlu toprak bulunur.

Lüksemburg Schengen ülkelerine dahildir. Lüksemburg için vize başvuru işlemleri Lüksemburg diplomatik temsilciliklerinden yapılır.

Lüksemburg Haritada Nerededir?

Lüksemburg Avrupa Kıtası’nda bulunur. Lüksemburg; doğusunda, Almanya’nın Renanya- Palatina ve Saarland eyaletleri ile, güneyde Fransa’nın Lorraine bölgesiyle, Batısında ve kuzeyinde Belçika’nın Almanca konuşulan bölgeleri ve Lüksemburg ile Liège illeriyle çevrilidir.

Lüksemburg Dünya Haritasında Ülkemizin Hangi Yönündedir?

Lüksemburg Dünya haritasında ülkemizin kuzeybatısında bulunur.

Lüksemburg Coğrafi Konumu Nedir?

Lüksemburg Kuzey Yarımküre’de, Batı Avrupa’da bulunur. Lüksemburg toprakları Belçika, Almanya ve Fransa ile çevrelenmiştir.

Lüksemburg Yüzölçümü Nedir?

Lüksemburg yaklaşık 2586 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Lükseburg’un yüzölçümünün büyük kısmı ormanlar ve yeşillik arazilerle kaplıdır. Lüksemburg ovalarının çoğunluğu tarıma elverişlidir ancak yapılaşma nedeni ile tarım yapılmamaktadır.

Lüksemburg’un Komşuları Nelerdir?

Lüksemburg’un komşuları doğuda Almanya, güneyde Fransa ve kuzey ile batıda Belçika’dır. Lüksemburg’un hiçbir deniz ile kıyısı bulunmamaktadır.

Lüksemburg Türkiye Arası Kaç Kilometredir?

Lüksemburg Türkiye arası 3236 km karayolu, 2856 km havayolu vardır.

Lüksemburg Deniz Suyu Sıcaklıkları Ne Kadardır?

Lüksemburg’da deniz bulunmamaktadır.

Lüksemburg Fiziki Haritası Nasıldır?

Lüksemburg haritasına kahverengi renkler hakimdir. Lüksemburg haritasında görülen kahverengi renk koyulaştıkça ülkenin bu bölgesinin daha yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Lüksemburg’da Diekirch, Grevenmaker ve Lüksemburg olmak üzere 3 bölge bulunmaktadır. Lüksemburg’un bölgeleri de kendi içlerinde toplam on altı kantona ayrılmaktadır.

Lüksemburg fiziki harita görseli aşağıda verilmiştir.

Luksemburg Fiziki Haritası
Luksemburg Fiziki Haritası

Lüksemburg Dağları Özellikleri Nasıldır?

Lüksemburg dağları en çok Ardenler isimli bölgede bulunmaktadır. Lüksemburg dağları akarsu ve nehirlere ev sahipliği yapmaktadır. Lüksemburg dağları akarsulara ev sahipliği yaptığından dolayı dağlarda birçok vadi bulunmaktadır. Lüksemburg’da Ren Schiefer Sıradağları‎ görülmektedir. Ren Schiefer Sıradağları‎, erken paleolitik çağda oluşmuştır. Lüksemburg’da Ren Schiefer Sıradağları’na bağlı olarak birçok yükselti bulunmaktadır. Lüksemburg’taki dağlar yeterince yüksek olmadıkları için iklime ya da turizme etki etmemektedirler. Lüksemburg’taki en yüksek dağ 560 metrelik yüksekliği ile Kneiff tepesi Ardenler bölgesinde yer almaktadır.

Lüksemburg’da Bulunan Ovalar Nelerdir?

Lüksemburg’da bulunan ovalar aşağıda listelenmiştir.

 • Ardenler
 • Lüksemburg Ovası

Lüksemburg’da Bulunan Nehirler Nelerdir?

Lüksemburg’da bulunan nehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Alzette Nehri
 • Attert Nehri
 • Clerve Nehri
 • Our Nehri
 • Sauer Nehri
 • Wiltz Nehri

Lüksemburg’da Bulunan Toprak Türleri Nelerdir?

Lüksemburg’ta yüksek oranda killi toprak ve Lüksemburg’un bazı bölgelerde kumlu toprak bulunmaktadır.

Lüksemburg Deprem Ülkesi Midir?

Lüksemburg bir deprem ülkesi değildir. Lüksemburg’da herhangi bir fay hattı bulunmamaktadır. Lüksemburg’un doğu sınırına yakın kısımlarda Almanya’da meydana gelen depremler açısında az da olsa risklidir.

Lüksemburg’da Bulunan Madenler Nelerdir?

Lüksemburg’da bulunan madenler aşağıda listelenmiştir.

 • Demir
 • Çelik
 • Bor

Lüksemburg ekonomisine en çok demir madenciliği, sonra çelik işlemesi ve en az bor madenciliği katkı sağlar. Lüksemburg’ta yılda 47 milyon ton demir işlenmekte ve Lüksemburg’da demir sanayisinin ülke ekonomisine katkısı %15 olmaktadır. Lüksemburg bor sanayisinden 2019 yılında 572 milyon Dolar elde etmiştir.

Lüksemburg’un Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Lüksemburg’un doğal güzellikleri aşağıda listelenmiştir.

 • Casemates du Bock
 • Mullerthal Trail
 • Echternach Gölü
 • Petrusse Casemates
 • Erlebnispfad Fledermaustunnel Huldange
 • Schiessentumpel Şelalesi
 • Gorges du loup

Lüksemburg küçük bir ülke olmasına karşın birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapar. Lüksemburg gezilecek yerler listesinde Schiessentumpel Şelalesi gibi doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi yapılar da bulunur.

Lüksemburg Coğrafyası Lüksemburg İklimini Nasıl Etkiler?

Lüksemburg’da ılık kışlar ve ılık yazlar ile ılıman bir iklim görülür.

Kış aylarında Lüksemburg’da sıcaklıklar nadiren sıfır derecenin altına düşer. Mart- mayıs arası sıcaklık kademeli olarak 7° C’den 16° dereceye yükselir. Yaz aylarında, ortalama sıcaklık yaklaşık 17 - 18 derecedir ve kışın başlamasıyla ılık kaynak havası 2 dereceye kadar soğur.

Lüksemburg’un yüksek dağlara sahip olmaması genel olarak yağış görülmemesine neden olur. Lüksemburg’un denize kıyısının olmamasından, büyük kısmının ormanlık olmasından ve kuzey yarımkürede bulunmasından dolayı Lüksemburg iklimi ılımandır.

Lüksemburg Coğrafyası Lüksemburg Kültürünü Nasıl Etkiler?

Lüksemburg’un denize kıyısı olmaması sebebiyle Lüksemburg’da su ürünleri endüstrisi gelişmemiştir. Lüksemburg’un komşusu Belçika ve Hollanda ile kuvvetli ticari ilişkileri bulunmaktadır. Lüksemburg toprakları genel olarak tarıma elverişli olsa da bu topraklarda yapılaşmadan dolayı tarım yapılmamaktadır.

Lüksemburg orta çağdan itibaren Alman ve Fransız kültürlerinin etkisinde kalsa da kendi kültürünü oluşturmayı başarmıştır. Lüksemburg kültürü ülkenin sanatsal etkinlikleri üzerine kurulmuştur.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: