Lüksemburg Havaalanından Şehre Ulaşım

Lüksemburg Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Lüksemburg Havaalanı’na indikten sonra şehir merkezlerine ulaşmak için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır.

Lüksemburg Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için kullanılabilecek yöntemler aşağıda listelenmiştir.

 • Halk Otobüsü
 • Taksi
 • Kiralık Araç

Lüksemburg Havaalanı 1930’lu yıllarda kullanıma açılmıştır. Lüksemburg Havaalanı değerli eşyaların taşınması amacıyla şehir merkezinden uzakta, yüksek güvenlikli bir bölge olan Findel’de kurulmuştur. 2019 yılında 4.416.038 yolcuya hizmet veren Lüksemburg Havaalanı, Lüksemburg’daki tek uluslararası havaalanıdır.

Lüksemburg Havaalanı uçuş bilgileri internet sitelerinden kontrol edilip, Lüksemburg Havaalanı’na bilet alınabilmektedir. Lüksemburg C tipi vize alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Lüksemburg’u ziyaret edebilmektedir.

Lüksemburg’da Kaç Adet Havalimanı Vardır?

Lüksemburg’da dört adet havalimanı bulunmaktadır. Lüksemburg’da bulunan en büyük havalimanı, Lüksemburg şehrinin Findel bölgesinde yer alan Lüksemburg Havalimanı’dır. Lüksemburg Havalimanı ülkenin tek uluslararası havalimanı olma özelliği taşımaktadır.

Lüksemburg’un bir diğer havalimanı Wiltz ve Noertrange bölgeleri arasında yer alan Wiltz-Noertrange Havalimanı’dır. Wiltz-Noertrange Havalimanı yurt içi uçuşlar için sivillerin kullanımına açık olan bir havalimanıdır.

Lüksemburg’un üçüncü havalimanı Lüksemburg’un Redange eyaletinin Useldange kentinde yer alan Useldange Havalimanı’dır. Useldange Havalimanı yurt içi uçuşlar için hizmet veren küçük bir havalimanıdır.

Lüksemburg’un dördüncü havalimanı Diekirch eyaletinin Medernach kentinde yer alan Kitzebur/Medernach Havalimanı’dır. Kitzebur/Medernach Havalimanı 2015 yılında kullanıma kapatılmıştır.

Lüksemburg Findel Havalimanı Şehir Merkezine Ne Kadar Uzaklıktadır?

Lüksemburg Findel Havalimanı şehir merkezine 7.7 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Lüksemburg Havalimanından Araç Kiralayarak Şehre Nasıl Ulaşılır?

Lüksemburg Havalimanı’ndan araç kiralayarak şehre ulaşım sağlanabilmektedir. Araç kiralama şirketlerinin büroları, Lüksemburg Havaalanı’nın -1. katında A terminalinde bulunmaktadır. Kiralık arabalar -2. katta A kapalı otoparkına park edilmektedir. Kiralanan araç, Lüksemburg Havalimanı’ndan teslim edilebileceği gibi bazı firmalar aracı başka noktalarda teslim edebilme imkanı da tanımaktadır.

Lüksemburg’da araç kiralama fiyatları günlük 68 eurodan başlamaktadır. Aracın özelliklerine göre günlük kira fiyatı değişiklik göstermektedir. Kiralama günü arttıkça, aracın günlük kira ücreti azalmaktadır.

Lüksemburg’a gitmeden önce kiralamak istenilen araç için rezervasyon yaptırılabilmektedir. Lüksemburg araç kiralama şirketlerinin internet adreslerinden kiralama yapılabilmektedir.

Lüksemburg Havaalanı’ndan şehir merkezi 7.7 kilometre olup, bu mesafe araçla ortalama 15-20 dakikada sürmektedir. Lüksemburg Havaalanı’ndan şehir merkezine gidiş süresi trafik yoğunluğuna, aracın özelliklerine ve araç kullanımına göre değişiklik göstermektedir.

Lüksemburg Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Lüksemburg Havaalanı’ndaki taksi durağı, terminalin hemen önünde yer almaktadır. Lüksemburg Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ile yolculuk ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Lüksemburg Havaalanı’ndan şehir merkezi arası taksi ücreti ortalama 30 Euro olmaktadır.

Lüksemburg Havaalanından Şehir Merkezine Halk Otobüsü ile Nasıl Ulaşılır?

Lüksemburg Havaalanı’ndan şehir merkezine halk otobüsü ile ulaşım sağlanabilmektedir ve halk otobüsleri şehrin en popüler noktalarına uğramaktadır. Lüksemburg Havaalanı’ndan hareket eden 16 ve 6 numaralı otobüs hatları Kirchberg, Luxexpo, ECCL Lüksemburg, Filarmoni Lüksemburg, Avrupa Parlamentosu ve Modern Sanat Müzesi’nin (Mudam) yakınında çeşitli yerlerde durmaktadır. 1 Mart 2020 tarihinden itibaren Lüksemburg’da toplu taşıma ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Lüksemburg Havaalanı’ndan şehir merkezine otobüs cumartesi günleri 20 dakikada bir, pazar günleri ise 30 dakikada bir hareket etmektedir. Lüksemburg Havaalanı’ndan şehir merkezine yolculuk ortalama 15 dakika sürmektedir.

Lüksemburg Havaalanı ile Almanya’nın Trier şehri arasında bir otobüs bağlantısı bulunmaktadır. Trier yönünde otobüs sadece öğleden sonra ve akşam, Trier’den Lüksemburg Havaalanı’na giden otobüsler sadece sabahları mevcuttur. Seyahat süresi 50 dakikadır, tek yolculuk ücreti 5,00 eurodur. Voyages Emile Weber web sitesinden seyahat bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Lüksemburg’a Giderek Dil Eğitimi Alınabilir mi?

Lüksemburg’a giderek dil eğitimi alınabilmektedir.

Lüksemburg’a giderek dil eğitimi alınabilecek okullar aşağıda listelenmiştir.

 • Berlitz
 • Cap Langues
 • Donna’s English
 • English World
 • Inlingua Luxembourg
 • Institut National Des Langues
 • Prolingua
 • St George’s International School Luxembourg
 • The Language Partnership
 • Training Center Lucien Huss

Lüksemburg’da dil eğitimi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Lüksemburg dil okulu seçenekleri internet üzerinden araştırılabilmektedir.

Lüksemburg’da Yaşam Nasıldır?

Uluslararası anketlere ve sıralamalara göre Lüksemburg’da yaşam, dünya çapında en yüksek kalitede olan 20 ülke arasındadır. Doğal bir çevre, samimi bir ortama sahip olan Lüksemburg güvenli, siyasi ve ekonomik istikrarı bulunan bir ülkedir. Lüksemburg’da suç oranı oldukça düşüktür. Lüksemburg toplumunun yaşamdan memnuniyet düzeyi yüksektir. Yaşam memnuniyeti endeksine göre Lüksemburg, 178 ülke arasından 6. sırada bulunmaktadır.

Lüksemburg küçük bir ülke olmasına rağmen, Lüksemburg’da ziyaret edilebilecek birçok yer bulunmaktadır. Lüksemburg’un tarihi ve doğal güzellikleri, müzeleri ve sarayları her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Lüksemburg’un hareketli ve çok çeşitli bir gece hayatı bulunmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: