Lüksemburg Sağlık Sistemi

Lüksemburg Sağlık Sistemi: Lüksemburg Hastaneleri

Lüksemburg sağlık sistemi, Avrupa’da en fazla devlet fonuna sahip ve en kaliteli sağlık donanımına sahip sağlık sistemlerinden biridir. Lüksemburg’da temel sağlık sigortası tüm Lüksemburg vatandaşları için mevcuttur. Lüksemburg’da tüm çalışanlar ve işverenler aylık maaş kesintileri ile sağlık sistemine katkıda bulunmaktadır. Lüksemburg’da muayene masrafı 50 Euro, hastaneye yatışlar gecelik ortalama 20 Euro, hastane ziyareti 10 Euro’dur. Lüksemburg’da 1000 kişiye 4 hastane yatağı düşmektedir.

Lüksemburg sağlık sistemi kamu sektörünü ve özel sektörü kapsamaktadır. Lüksemburg kamu sağlık hizmetleri muayene, gebelik, doğum, laboratuvar testleri, rehabilitasyon, reçeteli ilaçlar ve hastaneye yatışı kapsamaktadır. Lüksemburg özel sağlık sigortası diş tedavisi, göz bakımı, hastaneye yatış ve Lüksemburg dışında bir ülkede gerçekleşen tıbbi hizmetleri karşılamaktadır. Lüksemburg’da vatandaşların %75’i kamu sağlık sigortasına ek olarak özel sağlık sigortası yaptırmaktadır.

Lüksemburg Sağlık Politikası Nasıldır?

Lüksemburg sağlık politikası 1970’lerden itibaren günümüzdeki şeklini almaya başlamıştır. 1974 yılında sağlık reformu gerçekleşen Lüksemburg’da, 1983 yılında hastalara destek ödemeleri yapılmaya başlanmıştır. 1992 yılında finansman sistemi değişen Lüksemburg’da hastanelerin kendi bütçeleri Hastalık Fonları Birliği’ne bağlanmıştır. Lüksemburg sağlık hizmetlerinin finansmanı 1970’lerden itibaren yüksek ve sabit düzeyde kalmıştır.

Lüksemburg, sağlık hizmetlerinde devlet harcaması ile Batı Avrupa ülkelerine kıyasla düşük orana, kişi başı sağlık harcamaları ile Avrupa’da en yüksek orana sahiptir. Lüksemburg sağlık sistemi için harcanan para Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın %6’sını oluşturmaktadır. Lüksemburg’da toplam sağlık harcamalarında kamunun payı %90, özel sigorta payı %10’dur. Lüksemburg’da kişi başına düşen yıllık sağlık harcamaları 5,500 Euro’dur.

Lüksemburg Sağlık Bakanı Kimdir?

Lüksemburg sağlık bakanı Paulette Lenert’tir.

Lüksemburg ile Türkiye Arasında Sağlık Sözleşmesi Var Mıdır?

Evet, Lüksemburg ile Türkiye arasında 2003 yılında sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmıştır.

Lüksemburg Sağlık Sigortası Türkiye’de Geçerli Midir?

Evet, Lüksemburg sağlık sigortası Türkiye’de geçerli olmaktadır.

Türkiye Sağlık Sigortası Lüksemburg’da Geçerli Midir?

Evet, Türkiye sağlık sigortası Lüksemburg’da geçerli olmaktadır.

Lüksemburg Sağlık Sigortası Şirketleri Nelerdir?

Lüksemburg sağlık sigortası şirketleri aşağıda verilmiştir.

 • Allianz Care
 • Cigna Global
 • DKV Luxembourg S.A.
 • Belgische Grenzgänger
 • Caisse Nationale de Santé
 • Foyer Global Health
 • Assurances Lalux Lux Marc
 • Axa Agence Générale Neumann & Fernandes

Lüksemburg Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıldır?

Lüksemburg sağlık sigortası fiyatları en düşük yıllık 5.000 Euro’dur. Lüksemburg’da 5.000 Euro’luk temel sağlık sigortası önemli hastalık ve durumları, acil vakaları ve tıbbi tahliye durumlarını kapsamaktadır. Lüksemburg’da en yüksek sağlık sigortası fiyatları yıllık 50.000 Euro’dur. Lüksemburg’da 50.000 Euro’luk sağlık sigortası önemli hastalık ve durumları, acil vakaları, tıbbi tahliyeyi, yatılı psikolojik tedaviyi, sağlık taraması ve kontrollerini, diş tedavisini, optik tedavileri, cinsiyet disforisini, kazaya bağlı diş tedavisini ve doğumdan 10 ay sonrasını kapsamaktadır. Lüksemburg’da ortalama sağlık sigortası fiyatları yıllık 7.500 ile 15.000 arasındadır. Lüksemburg ortalama sağlık sigortaları önemli hastalıkları, acil vakaları, tıbbi tahliye durumlarını, sağlık taraması ve kontrollerini, yatılı psikolojik tedaviyi, diş tedavisi ve optik tedaviyi kapsamaktadır.

Lüksemburg Vize Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Lüksemburg vize sağlık sigortası, seyahat sigortası şirketleri tarafından sağlanmaktadır. Lüksemburg vize sağlık sigortası talebi internet üzerinden veya direkt sigorta şirketleri ile iletişime geçilerek yapılmaktadır.

Lüksemburg vize sağlık sigortası ölüm, kaza, hastalık gibi durumları kapsamaktadır. Lüksemburg vize sağlık sigortası 30.000 Euro teminatlıdır.

Erasmus Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Türkiye’de yapılan Erasmus sağlık sigortası Lüksemburg’da geçerli olmamaktadır. Türkiye’den Lüksemburg’a eğitim amaçlı giden öğrencilerin özel sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

Lüksemburg’da değişim öğrencilerinin sağlık sigortası yıllık 40 Euro ile 75 Euro arasında değişmektedir. Lüksemburg erasmus öğrencileri öğrencileri için sağlık sigortasını zorunlu kılmaktadır.

Lüksemburg Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri Ne Kadardır?

Lüksemburg seyahat sağlık sigortası ücretleri, kişinin Covid-19 geçmişi yaşı ve aşı olup olmadığına bağlı olarak haftalık 8 Euro ile 20 Euro arasında değişmektedir

Lüksemburg’daki Sağlık Hizmeti Kurumları Nelerdir?

Lüksemburg’daki sağlık hizmeti kurumları aşağıda verilmiştir.

 • Devlet hastaneleri
 • Özel klinikler

Lüksemburg’daki Hastane Sayısı Kaçtır?

Lüksemburg’da hastane sayısı 10’dur. Lüksemburg’da 1 üniversite hastanesi bulunmaktadır.

Lüksemburg’da Özel Hastane Var Mıdır?

Hayır, Lüksemburg’da özel hastane bulunmamaktadır. Lüksemburg’da tüm hastaneler devlete bağlıdır ve 10 tane devlet hastanesi yer almaktadır.

Lüksemburg’da Hastanelerde İngilizce Konuşulur Mu?

Evet, Lüksemburg’da bazı hastanelerde İngilizce konuşulmaktadır.

Lüksemburg’da Evde Sağlık Hizmetleri Nasıldır?

Lüksemburg evde sağlık hizmetleri yaşlılara, engellilere, hastalara ve kazazedelere uzun vadeli bakım sigortası kapsamında yardım etmektedir. Lüksemburg’da evde sağlık hizmetleri hemşirelik prosedürleri, günlük yaşam aktivitelerinde yardım, destek ve rehberlik sağlama, teknik yardım gibi durumları kapsamaktadır.

Lüksemburg’da Sağlık Personeli Sayısı Kaçtır?

Lüksemburg sağlık personeli sayısı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

MeslekToplam çalışan sayısıBin kişiye düşen sayı
Doktor1,5002,86
Diş hekimi5811,08
Hemşire ve ebe3,48212,174

Lüksemburg’da Sağlık Personeli Maaşları Nasıldır?

Lüksemburg sağlık personeli maaşları aşağıda verilmiştir.

MeslekKamu sektörü maaşlarıÖzel sektör maaşları
Doktor11,600 Euro16,000 Euro
Diş hekimi11,300 Euro17,300 Euro
Hemşire4,750 Euro6,950 Euro
Ebe2,398 Euro3,000 Euro

Lüksemburg Sağlık Sektörü İş İlanları Nerede Yayımlanır?

Lüksemburg sağlık sektörü iş ilanlarının yayınlandığı web siteleri aşağıda verilmiştir.

 • https://www.monster.lu/
 • https://www.ictjob.lu/
 • https://en.jobs.lu/
 • https://www.moovijob.com/
 • https://www.glassdoor.com/
 • https://www.adecco.lu/
 • https://academicpositions.com/
 • https://www.expat.com/

Lüksemburg sağlık sektörü iş ilanları genel iş ilanları yayınlayan web sitelerinde de bulunabilmektedir. Lüksemburg iş imkanları sağlık sektörü için oldukça yaygındır.

Lüksemburg’da Sağlık Turizmi Nasıldır?

Lüksemburg’da sağlık turizmi yapılmamaktadır.

Lüksemburg Üniversitelerindeki Sağlık Bölümleri Nelerdir?

Lüksemburg üniversitelerindeki sağlık bölümleri aşağıda verilmiştir.

 • Tıp
 • Diş hekimliği
 • Psikoloji
 • Hemşirelik ve ebelik

Lüksemburg’da iki üniversite ve iki işletme okulu bulunmaktadır. Lüksemburg üniversite fiyatları 900 Euro ile 9.000 Euro arasında değişmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: