Litvanya Vizesi

Litvanya Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Litvanya Cumhuriyeti'nin vize politikası gereği topraklarına giriş yapacak yabancı ülke vatandaşlarının milliyet ve pasaport türü özelindeki istisnalar hariç seyahatleri öncesinde vize almaları gerekmektedir. Litvanya'ya 90 günden kısa bir sürede ziyaret edecek kişilerin kısa süreli (C tipi, Schengen) Litvanya vizesi; 90 günü aşan bir süre için Litvanya'da bulunacak kişilerin uzun süreli (D tipi, ulusal) Litvanya vizesi alması gerekmektedir.

Litvanya Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

Litvanya, umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaporta sahip kişiler ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla yapacakları Litvanya seyahatlerinde vize almaktan muaf tutulmaktadır.

Litvanya Vize Şartları Nelerdir?

Litvanya'ya vize almak için gerekli olan şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin ülkesine döneceğini kanıtlayan yeterli belgenin sunulması
 • Başvuru sahibinin daha önceden vize ihlalinde bulunmamış olması
 • Schengen İstihbarat Sisteminde (SIS) başvuru sahibi adına herhangi bir kaydın bulunmaması
 • Seyahat masrafları için yeterli gelire, birikime veya geçerli bir sponsora sahip olunması

Litvanya Vize Başvurusu İşlemleri Nereden Yapılır?

Litvanya vize başvuru işlemleri, yetkili vize başvuru merkezi VFS Global’in Türkiye'nin çeşitli illerinde bulunan vize merkezlerinden yapılır.

İllere Göre Litvanya Vize Başvuru Merkezleri

Türkiye'de bulunan Litvanya vize başvuru merkezleri aşağıda verilmiştir.

Litvanya Vize Başvuru Süreci

Litvanya vize başvurusu için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Litvanya vize başvuru formu, https://visa.vrm.lt/epm adresinden doldurulur.
 • Vize türüne ve kişisel duruma göre Litvanya vizesi için gerekli evraklar hazırlanır.
 • İkamet edilen ile göre yetkili Litvanya vize merkezinden randevu alınır.
 • Randevu tarihinde evrak teslimi, vize harcı ödemesi ve biyometri işlemleri tamamlanır.
 • Başvuru dosyası değerlendirilmek üzere Litvanya Ankara Büyükelçiliği'ne gönderilir.
 • Değerlendirme süreci sonunda pasaport başvuru yapılan merkezden teslim alınır.

Litvanya Konsolosluğu Vize Mülakatı Yapar Mı?

Evet, Litvanya vize mülakatı yapabilmektedir. Başvuru sahipleri gerekli görülen hallerde mülakat için VFS Global vize merkezlerine veya Konsolosluğa çağırılabilmektedir.

Litvanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Litvanya vizesi, başvurunun Litvanya Ankara Büyükelçiliğine iletilmesinden itibaren 45 gün içinde çıkmaktadır.

Tüm Litvanya vizesi başvuruları Ankara'ya gönderileceği için farklı illerden yapılan başvurularda kargolama süreleri dikkate alınmalıdır.

Litvanya Vize Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Litvanya vize takip ve sorgulama işlemi, aracı kurumun resmi internet sitesi üzerinden online olarak yapılır; ancak online olarak vize sonucuna ulaşılamaz. Değerlendirme sonrası pasaport iade edildiğinde, başvuru sahiplerine e-posta üzerinden bilgi verilir, ayrıca daha detaylı bilgi edinmek için SMS hizmetinden yararlanılabilir.

VFS Global online Litvanya vize takip işlemi, websitesindeki takip portalına başvuru sahibinin soyismi ve başvuru esnasında verilen makbuzda bulunan referans numarasının yazılması ile yapılır.

Litvanya Ankara Büyükelçiliği üzerinden takip ve Litvanya vize sorgulama işlemleri yapılmamaktadır.

Litvanya Vize Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Litvanya vize sonucu, sadece pasaport teslim alındıktan sonra öğrenilebilir. VFS Global üzerinden vize takibi işlemleri yapılsa da vize sonucu hakkında bilgi alınmamaktadır.

Pasaport İadesi İçin Vize Başvuru Merkezine Gidilmesi Gerekir Mi?

Hayır, pasaport iadesi için vize başvuru merkezine gidilmesi şart değildir; başvuru sahibi adına bir başkası pasaportu teslim alabileceği gibi, pasaportun kurye ile başvuru sahibine teslimi de mümkündür.

Başvuru sahibi şahsen pasaportunu teslim alacak ise geçerli bir kimlik kartını ve vize başvuru merkezi tarafından başvuruda verilen makbuzu yanında getirmelidir. Başvuru sahibi adına yetki verdiği biri teslim alacak ise, vize merkezi tarafından verilen makbuz ile birlikte, başvuru sahibi tarafından imzalanmış bir yetki yazısı, başvuru sahibinin kimlik fotokopisi ve yetkilendirilen kişinin kimlik fotokopisi beyan edilmelidir.

Litvanya Vizesi İçin Başvuru Sonrası Kurye Hizmeti

Litvanya vizesi için başvuru sonrası kurye hizmeti, başvuru değerlendirildikten sonra pasaportun başvuru sahibinin istediği adresine gönderilmesi hizmetidir. Başvuru sonrası kurye hizmeti, VFS Global tarafından sağlanan ek vize hizmetlerinden biridir ve ücreti 12 eurodur.

Litvanya Vizesi Almak Zor Mu?

Litvanya vizesi almak, vize evraklarının eksiksiz ve istenen kriterlere uygun olarak hazırlanması ile başvurunun tamamlandığı hallerde zor değildir. Vize başvuru sürecinde bakılan temel gereklilikler arasında, seyahat masraflarını karşılamaya yeterli maddi kaynaklara sahip olunması ve vize süresi sonunda menşe ülkeye geri dönüleceğinin ispatlanması bulunur.

Litvanya Vize Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Litvanya vize danışmanlık hizmeti ve uzman desteği, C ve D tipi Litvanya vizeleri için Türkiye'de TÜRSAB'a kayıtlı akredite vize acentelerinden alınabilir. Danışmanlık almak zorunlu olmayıp Litvanya vizesi bireysel başvuru ile de tamamlanabilir.

Litvanya vize başvurularında yetkili aracı kurum olan VFS Global vize danışmanlık hizmeti sunmadığından, aracı kurumun adını kullanarak randevu vermeye veya sağlık sigortası satmaya çalışan kişi ve kurumlara itibar edilmemesi gerekir.

Akredite Litvanya Vize Acentaları

Litvanya vize başvurularında danışmanlık hizmeti alınabilecek akredite vize acentaları aşağıda listelenmiştir.

 • Ersoy Turistik Servisleri A.Ş.
 • AC Turizm Ticaret A.Ş.
 • Club Jolly Turizm ve Ticaret A.Ş.
 • Zonline Ticaret ve Turizm A.Ş.
 • FTI Group
 • VZM Grup Danışmanlık Vizem.net
Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: