Work and Travel Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

2023'te Work and Travel Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Work and Travel, öğrencilerin yaz tatillerinde Amerika Birleşik Devletleri’nde mevsimlik çalışma ve gezme, dil geliştirme, sosyalleşme gibi amaçlar ile kayıt oldukları bir program türüdür. Öğrenciler, Work and Travel programı kapsamında konaklama ve yaşam giderleri masraflarını karşılamak için çalışırken çeşitli deneyimler kazanmaktadır.

ABD Work and Travel vize başvuruları ABD’nin dış temsilciliklerine yapılmaktadır. Work and Travel için öğrencilerin J1 vizesi almaları gerekmektedir. J1 Vizesi summer work and travel USA kapsamında verilen Amerika değişim programı vizesidir.

Work And Travel vize başvurularında Vizem.net 2016 - 2019 yılları arasında onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Amerika Work and Travel Vizesi için Şartlar Nelerdir?

Amerika Work and Travel J1 vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Dil yeterliliği: Sürekli İngilizce konuşulan bir çevrede yeterli anlama ve konuşma becerisine sahip olmak gerekmektedir.
 • Yaş sınırı: Work and Travel yapabilmek için 18 yaşından büyük, 28 yaşından küçük olmak gerekmektedir.
 • Eğitim: Work and Travel yapmak için bir eğitim kurumundan tam zamanlı öğrenim görmek gerekmektedir.
 • İşe başlangıç: Öğrenci, iş başlangıç tarihinden önce Amerika’da bulunmak durumundadır.
 • Görev yeterliliği: Öğrenci, iş tanımında yer alan görevleri gerçekleştirebilecek donanıma sahip olmak durumundadır.
 • Mali durum yeterliliği: Amerika’ya gittikten sonra 3 hafta boyunca öğrencinin mali açıdan kendine yetmesi gerekmektedir.
 • Programı tamamlama: Öğrencinin program süresi boyunca Amerika’da ikamet etmesi gerekmektedir.

Work and Travel Vize Not Ortalaması Kaç Olmalıdır?

Work and Travel vizesi için belirli bir not ortalaması bulunmamakla birlikte yüksek not ortalamasına sahip öğrencilerin kabulü daha kolay olmaktadır.

İngilizce Bilmeden Work and Travel Vizesi Alınabilir Mi?

Hayır, İngilizce bilmeden Work and Travel vizesi alınamamaktadır. İngilizce bilmeyen kişiler, Work and Travel programına kabul edilmediği için Work and Travel vizesi almak mümkün olmamaktadır.

Work and Travel programına katılım için temel iletişim kurabilecek düzeyde İngilizce yeterliliği şartı aranmaktadır. Temel düzeyde dahi İngilizce bilmeyen kişiler Work and Travel programına kabul edilmemekte ve dolayısıyla bu kişiler J1 vizesine başvuru yapamamaktadır.

Work and Travel Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Work and Travel programına katılmayı planlayan kişilerin, Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışındaki bir eğitim kurumunda en az bir dönem tamamlamış lisans veya yüksek lisans öğrencisi olması ve temel düzeyde İngilizce dil bilgisine sahip olması gerekmektedir. Vizeden muaf bir ülkeden başvurulmadığı takdirde, katılımcının ABD’de çalışacağı işe önceden yerleştirilmiş ve kabul edilmiş olması gerekmektedir.

Türk pasaportuna sahip olan kişilerin, ABD’ye giriş yapmadan önce Work and Travel programı kapsamında bir işe yerleştirilmiş olması şarttır. ABD’de bulunan değişim programı sponsorları tarafından programa kabul edilmiş başvuru sahiplerine DS- 2019 formu hazırlanmaktadır. ABD’de herhangi bir işe kabul edilmemiş ve işveren tarafından adına DS- 2019 formu doldurulmamış kişilerin Work and Travel vize başvurusu yapması mümkün olmamaktadır. Work and Travel vize başvurusu ancak DS- 2019 formunun hazırlanması ile yapılabilmektedir.

J1 vize başvurusu yapmak isteyen kişiler, online olarak DS- 160 formunu doldurmaktadır ve güncel çekilmiş fotoğrafı sisteme yüklemektedir. Fotoğraf kriterlerini karşılamayan fotoğraflar sistem tarafından kabul edilmediği için belirlenen kriterlere uygun fotoğraf yüklenmesi gerekmektedir.

Vize başvuru sahibi, ABD dış temsilciliğinden web sitesi üzerinden online olarak randevu almaktadır ve ilgili randevu tarihinde mülakata katılmaktadır. Work and Travel programına katılmak isteyen ve bu doğrultuda J1 vize başvuru yapmak durumunda olan kişiler ABD dış temsilciliğinde randevu tarihindeki mülakata katılmaktadır.

Work and Travel vizesi için mülakata katılan başvuru sahipleri, aynı zamanda vize başvurusu için gerekli olan evrakları teslim etmektedir ve vize başvuru ücretini ödemektedir. Work and Travel vizesi için gerekli vize evrakları arasında pasaport, DS- 160 formu, vize harç dekontu, DS- 2019 formu, vize niyet mektubu, maddi yeterlilik planı ve ABD seyahati sonrası ülkeye dönüleceğine dair kanıt dökümanları gibi evraklar bulunmaktadır.

Work and Travel vizesi için yapılan başvuruları, başvuru yapılan ülkedeki ABD dış temsilciliği incelemekte ve karara bağlamaktadır. Vize başvurusu sonuçlandırılan kişilere ABD dış temsilciliğinden haber verilerek pasaportun teslim alınması beklenmektedir.

Work and Travel Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Work and Travel vize başvuruları genellikle ocak ayında başlamaktadır. Work and Travel programına gösterilen yoğun ilgi nedeniyle birçok işveren genellikle her yılın mart ayından önce işe alımları tamamlamaktadır, bu nedenle erken başvurular programa katılmak için önem arz etmektedir. Work and Travel vize başvuruları genellikle nisan ya da mayıs ayından sonra kapanmaktadır ve kayıt alınmamaktadır.

Work and Travel Vize Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

Work and Travel vize başvurusu ABD dış temsilciliklerine yapılmaktadır. ABD dış temsilcilikleri İstanbul’da, Ankara’da ve Adana’da bulunmaktadır.

Ankara ABD Büyükelçiliği adresi Atatürk Bulvarı 110, Kavaklıdere, 06100 Ankara’dır. ABD İstanbul Başkonsolosluğu adresi İstinye, Poligon Cd. No: 75, 34460 Sarıyer/ İstanbul’dur. ABD Adana Konsolosluğu adresi Özgür, Girne Blv. No: 212, 01260 Yüreğir/ Adana’dır.

Work and Travel Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

J1 vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Vize başvurusu için sunulması gereken pasaportun ABD seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • DS- 160 formu: Vize başvuru sahibi adına online olarak doldurulması gereken DS- 160 formunun onay sayfası çıktı alınarak ABD dış temsilciliğine teslim edilmektedir.
 • Fotoğraf: Başvuru sahibine ait çekilmiş güncel biyometrik fotoğrafın DS- 160 sistemine online olarak yüklenmesi gerekmektedir. Fotoğraf kriterleri karşılanmadığı takdirde sistem uyarı vermektedir.
 • Vize harcı makbuzu: Vize başvuru ücretinin ödendiğini gösteren makbuz veya dekontun vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • DS- 2019 formu: Vize başvuru sahibinin ABD’de faaliyet gösteren bir işyeri ve işveren tarafından kabul edildiğini gösteren ve işveren tarafından doldurulmuş formun ABD dış temsilciliğine teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Vize niyet mektubu: Vize başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum yeri ve tarihi, adresi, çalışma ve eğitim bilgileri ile ABD’ye düzenlenecek seyahatin amacı, tarihleri, nerede çalışacağı gibi bilgilerin yer aldığı vize niyet mektubu, vize başvurusu yapılacak ilgili ABD dış temsilciliğine hitaben resmi bir dille yazılmaktadır.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Vize başvuru sahibinin ABD’de geçireceği sürece yapacağı masrafları karşılamaya yeterli düzeyde olan birikimin ve maddi yeterliliğinin olduğunu gösteren banka hesap dökümü, varsa maaş bordrosu, kira gelir sözleşmesi, gayrimenkul tapusu gibi evrakların sunulması gerekmektedir.
 • Ülkeye geri dönüleceğine dair kanıt: Vize başvuru sahibinin ABD’de geçireceği süre sonunda kendi ülkesine geri döneceğini kanıtlar nitelikte olan resmi ve geçerli evrakların ibraz edilmesi gerekmektedir.

Work and Travel Başvuru Formu (DS-160) Nasıl Doldurulmalıdır?

Work and Travel başvuru formu olarak bilinen DS- 160 formu online olarak doldurulmaktadır. DS- 160 sistemine giriş yapıldığında vize başvurusunun yapılacağı ülke ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ilgili ülkede dış temsilciliğinin bulunduğu şehir seçilmelidir. Güvenlik kodu yazılarak Start an Application butonu tıklanmalıdır.

Work and Travel Başvuru Formu (DS-160) Nasıl Doldurulmalıdır?
Work and Travel Başvuru Formu (DS-160) Nasıl Doldurulmalıdır?

Güvenlik gereğince şüpheli işlemin önüne geçilmesi için aydınlatma metni okunmalı ve kabul edildiğine yönelik “I Agree” kutucuğu seçilmelidir.

Work and Travel Başvuru Formu (DS-160) Nasıl Doldurulmalıdır? 2
Work and Travel Başvuru Formu (DS-160) Nasıl Doldurulmalıdır? 2

DS- 160 formunda ilk olarak vize başvuru sahibi güvenlik sorusu ve cevabı belirlemektedir ve ilgili cevabı not almalıdır.

Work and Travel Başvuru Formu (DS-160) Nasıl Doldurulmalıdır? 3
Work and Travel Başvuru Formu (DS-160) Nasıl Doldurulmalıdır? 3

DS- 160 formu için başvuru sahibine ait kişisel bilgiler, seyahat geçmişi, geçmişteki ABD ziyaretleri, adres ve iletişim bilgisi, pasaport bilgileri, aile, iş, eğitim bilgileri ve güvenlik bilgileri doldurulmalıdır.

Work and Travel Başvuru Formu (DS-160) Nasıl Doldurulmalıdır? 4
Work and Travel Başvuru Formu (DS-160) Nasıl Doldurulmalıdır? 4

DS- 160 formu, vize başvuru sahibine ait doğru bilgilerle online olarak adım adım doldurulmakta ve kaydedilmektedir.

DS-2019 Formu Nedir?

DS- 2019 formu aynı zamanda Değişim Ziyaretçisi için Uygunluk Sertifikası olarak bilinmektedir ve J1 vizesine başvuru yapan kişi için düzenlenen temel belgedir.

ABD’yi ziyaret etmek isteyen kişi, J1 vizesine başvuru yapacağı ABD dış temsilciliğine DS- 2019 formunu ibraz etmek durumundadır. DS- 2019 formu, vize başvuru sahibinin ve davette bulunan işyerinin tanımlandığı ve ziyaret tarihleri, program kategorisi ve tahmini program maliyetinin belirtildiği bir bir formdur.

Work and Travel programı amacıyla ABD vize başvurusunda bulunmadan önce kabul alınan işyeri ve sponsor tarafından başvuru sahibi adına DS- 2019 formu düzenlenmektedir. DS- 2019 formu, ABD’de faaliyet gösteren işyerinin yetkilisi tarafından doldurulmaktadır.

DS- 2019 formuna ait örnek görsel aşağıda verilmiştir.

DS-2019 Formu Nedir?
DS-2019 Formu Nedir?

Work and Travel Vizesi DS-2019 Formundaki Başlangıç Tarihi Ne Olmalıdır?

Work and Travel vizesi DS formundaki başlangıç tarihi, Amerika’da kayıt olunan programın başlangıç tarihi olmak durumundadır.

Work and Travel Vizesi Niyet Mektubu Nasıl Hazırlanmalıdır?

Work and Travel vizesi niyet mektubunda vize başvuru sahibinin neden Work and Travel programına katıldığını, programın kendisine nasıl bir katkı sunacağı, detaylı seyahat planı, Amerika’da bulunduğu sürede yapılacak harcamaların nasıl karşılanacağı, planlı gidiş ve dönüş tarihleri ve program bitiminden sonra kendi ülkesine dönüş yapma niyetinin olduğu ifade edilmelidir.

Work and Travel vizesi niyet mektubunda başvuru sahibi yeterli maddi birikime sahip olduğunu açıklamalıdır. ABD dış temsilciliğine hitaben yazılan vize için niyet mektubu İngilizce dilinde resmi bir dil kullanılarak yazılmalıdır.

Work and Travel Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Work and Travel vize randevusu online olarak Amerika Büyükelçiliği resmi web sitesi üzerinden alınmaktadır.

Güncel bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Work and Travel Vize Mülakatı Nedir?

Work and Travel vize mülakatı J1 vizesine başvuran kişiler ile randevu günü ABD dış temsilciliklerinde, konsolosluk memurları tarafından yapılan görüşmedir. Work and Travel mülakatından konsolosluk memurları başvuru sahibine kişisel durumu ve planladığı seyahati ile ilgili bir takım sorular sormaktadır.

Work and Travel Vize Soruları Nelerdir?

En sık sorulan Work and Travel vize mülakat soruları aşağıda listelenmiştir.

 • What do you study? (Hangi bölümde okuyorsun?)
 • Where will you go this summer and what will you work? (Bu yaz nereye gidecek ve hangi işte çalışacaksın?)
 • Have you ever been to the USA before? (Daha önce hiç Amerika’da bulundun mu?)
 • Why do you want to go to the USA? (Amerika’ya neden gitmek istiyorsun?)
 • What are your plans for the future? (Gelecek için planların nelerdir?)
 • What are your travel plans in the USA? (Amerika’da seyahat planların nelerdir?)
 • Are you traveling with friends or family? (Arkadaşlarınla ve ailenle mi seyahat ediyorsun?)
 • Do you have any relatives and friends in the USA? (Amerika’da yaşayan akrabaların ve arkadaşların var mı?)
 • What are your rights as an employee in the USA? (Amerika’da bir çalışan olarak hakların nelerdir?)

Work and Travel Vize Görüşmesi Ne Kadar Sürer?

Work and Travel vize görüşmesi ortalama 3 ile 5 dakika arası sürmektedir.

Work and Travel Vize Ücreti Ne Kadardır?

Amerika Work and Travel programı için alınması gereken J1 vizesi ücreti 2022 yılı için 160 USD'dir.

Work and Travel Vize Reddinde Para İadesi Yapılır Mı?

Hayır, WAT vize alamayanlar için para iadesi yapılmamaktadır.

Work and Travel Vize Reddi Sebepleri Nelerdir?

Work and Travel vize reddi sebepleri aşağıda verilmiştir.

 • Başvuru formunu eksik veya hatalı bilgi ile doldurmak
 • Başvuru için gerekli belgeleri tamamlamamak
 • Kişinin Amerika’daki haklarına hakim olmaması
 • İngilizce seviyesinin yetersiz bulunması
 • Kişinin tam programlı bir eğitime kayıtlı olmaması
 • Amerika’daki program bittikten sonra Türkiye’ye geri dönüleceğini kanıtlayamamak
 • Daha önce yaşanan vize redleri
 • Vize mülakatının başarısız geçmesi

Work and Travel Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Work and Travel vize reddine itiraz, vizeyi reddeden temsilciliğe yazılı olarak müracaat edilerek gerçekleştirilmektedir.

Work and Travel Vizesi Kaç Aylık Verilmektedir?

Work and Travel vizesi 2022 yılı itibariyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 15 Mayıs - 1 Ekim tarihleri arasında düzenlenmektedir. Work and Travel vize süresi en fazla 4,5 aylık olarak verilmektedir.

Work and Travel Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Evet, Work and Travel vize süresi uzatılabilmektedir. Work and Travel vizesi için mümkün olan en fazla süreye yani 4.5 aya kadar vize süresi uzatılabilmekte ancak 2022 yılında Work and Travel programına Türkiye’den katılan kişiler için 1 Ekim tarihi itibariyle çalışmayı bırakmaları ve en geç 1 Kasım tarihinde ABD’yi terk etmiş olmaları gerekmektedir. Work and Travel vize süresi uzatma işleminde sınır tarihlerin dikkate alınması büyük önem arz etmektedir.

Work and Travel Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Work and Travel vize uzatma işlemi belirli bir zaman sınırlaması dahilinde mümkün olmaktadır. Work and Travel vize süresini uzatmak isteyen kişi yeni bir DS- 2019 formu doldurmak durumundadır. Work and Travel vizesini uzatmak isteyen kişi online olarak doldurduğu DS- 2019 formu ve vize uzatmasına gerekçe göstereceği destekleyici evraklarla başvuru yapabilmektedir. Work and Travel vize uzatma için yapılan başvurulara yönelik 367 USD ödenmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Work and Travel programı ve vize başvuruları ile ilgili merkezimize en çok sorulan sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Work and Travel Vizesi Almak Zor Mu?

Hayır, gerekli şartlar sağlandıktan sonra Work and Travel vizesi almak zor değildir.

2022 Work and Travel Vize Sorunu Nedir?

2022 Work and Travel vize sorunu pandemiye bağlı sorunlardır. Amerika vize krizi Work and Travel programını etkilememektedir. Work and Travel vize yasağı bulunmamak ile birlikte öğrenci kontenjanında azalma yaşanmaktadır. Öğrencilerin 2022 Work and Travel başvurularını erken tarihlerde yapmaları önerilmektedir.

Son Sınıf Öğrencileri için Work and Travel Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Son sınıf öğrencileri için Work and Travel vize başvurusu normal prosedürlere uygun olarak gerçekleştirilmektedir. 4. sınıfta Work and Travel vizesi almak için Amerika’daki program tamamlandıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapılacağını kanıtlayan bir belge gerekmektedir.

Work and Travel ile Amerika'ya Kaç Kere Gidilebilir?

Work and Travel programında başvuru sınırı bulunmamaktadır ve program için gerekli şartlar sağlandığı takdirde istenildiği kadar ABD’ye gidilebilir.

Work and Travel Vizesi ile Gidip Amerika'da Kalmak Mümkün Müdür?

Work and Travel vizesi ile gidip Amerika’da kalmak için J1 vize türünün değiştirilmesi gerekmektedir.

Work and Travel Vizesinden Sonra Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Work and Travel vizesinden sonra Amerika turist vizesi I-539 Formu doldurulup ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi’ne başvuru yapılarak alınmaktadır.

Paylaş: