Çin'e Gitmek için Gerekenler

2023'te Çin'e Gitmek için Gerekenler ve Giriş Prosedürü

2023 yılında Çin’e seyahat etmek isteyen kişilerin, sahip oldukları pasaport türüne ve Çin’in Covid-19 için aldığı önlemlere göre farklı belgeleri beyan etmeleri gerekmektedir.

Çin Konsolosluğu ve Çin Dışişleri Bakanlığı resmi web sitelerinde, Çin’e seyahat etmeniz için gerekli güncel bilgiler yayınlanmaktadır.

Çin Seyahati için Gerekli Belgeler Nelerdir?

T.C vatandaşlarının Çin'e seyahat etmesi için gereken belgeler aşağıda sıralanmıştır.

  • Geçerli bir Türkiye Cumhuriyeti pasaportu
  • Seyahat amacına uygun olarak alınan geçerli bir Çin vizesi
  • Yurt dışı çıkış harcı pulu

Geçerli Pasaport

Çin’e seyahat edebilmek için geçerli bir Türk pasaportunu, nüfus müdürlükleri üzerinden başvuru yaparak edinmeniz gerekmektedir.

Umuma mahsus pasaport hamili iseniz tüm Çin seyahatleriniz için vize almanız zorunludur. Diplomatik pasaport, hizmet pasaportu veya hususi pasaport hamili iseniz 30 güne kadar kalış süreli çin seyahatleriniz için vize almaktan muaf tutulursunuz. Hong Kong ve Makau’ya seyahat etmek isteyen tüm Türk vatandaşları da vize almaktan muaftır.

Çin’e seyahat etmek istiyorsanız, geçerli bir pasaport sahibi olduğunuzdan ve pasaport sürenizin istenen kriterlere uyduğundan emin olmalısınız.

Çin Halk Cumhuriyeti Vizesi

Çin vizesi; Çin vize rejimine göre vizeye tabi olan bordo pasaport hamili T.C. vatandaşlarının Çin'e yapacakları seyahatleri için alması gereken zorunlu bir belgedir.

T.C. vatandaşlarının Çin vize başvurularını konsolosluklar veya yetkili vize merkezi üzerinden yapmak üzere iki seçeneği bulunmaktadır. Başvurularcak vize türüne ve başvuru sahibinin kişisel durumuna bağlı olarak Çin vize evrakları da değişiklik göstermektedir.

Yurt Dışı Çıkış Pulu

Yurt dışı çıkış pulu, bir T.C. pasaportu ile Çin’e seyahat edecek herkesin harç ödemesini yaparak edinmesi gereken belgedir. Havalimanlarından veya bankalardan alınabilen yurt dışı çıkış harç bedeli, 2023 yılında 150 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Çin’e Gitmek İçin Seyahat Sağlık Sigortası Gerekli Mi?

Çin’e yapılacak seyahatler için seyahat sağlık sigortası şart değildir. Ancak covid pandemisi sonrasında ayrıca covid teminatlı bir seyahat sağlık sigortrası yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti'ne Girişte Covid Önlemleri

Çin Halk Cumhuriyeti, 8 Ocak 2023 tarihinden sonrası için karantina içermeyen seyahat politikaları belirlemiş olsa da, turist vizesi uygulamaları halen askıdadır ve turist vizesi ile Çin’e seyahat etmek halen mümkün değildir.

Çin’e seyahat etmek için; çalışma, eğitim, yeniden birleşme amaçlarıyla veya kişisel sebeplerle bir Çin oturum iznine sahip olmanız, meseleler veya yeniden birleşme için geçerli bir Çin oturma iznine sahip olmanız, diplomatik, hizmet ya da hususi pasaport veya C vizesi hamili olmanız veya geçerli bir APEC iş kartına sahip olmanız gerekmektedir. Z, M, R, X1, Q ve S vizelerine başvuru yapılması da mümkündür.

8 Ocak 2023 tarihinden itibaren, Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından aşı durumuna bakılmaksızın tüm Çin yolcularının, kalkıştan önceki 48 saat içinde bir PCR testi yaptırması ve uçağa yalnızca sonucu negatif ise binmeleri önerilir; bu noktada sağlık kodu başvurusu yapılmasına gerek yoktur. Üçüncü bir ülke üzerinden Çin'e seyahat ediliyorsa, kalkış şehrinden veya transfer havalimanında ya da şehrinizde PCR testi yaptırılması mümkündür.

Çin'e seyahat edecekseniz, Covid-19 önlemleri kapsamında Başkonsolosluk veya Büyükelçilik üzerinden Çin vizesi için sağlık kodu başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: