İtalyan Vizesi

2022'de İtalyan Vizesi Nasıl Alınır?

İtalyan vizesi almak için yetkili vize başvuru merkezlerine ya da akredite acentelere başvurmak gerekmektedir. Acenteler vize işlemleri için gerekli olan belgelerin hazırlanmasında ve izlenmesi gereken adımlarda İtalya vizesi almak isteyenlere yardımcı olmaktadır.

Vize işlemleri yapan kuruluşlardan biri olan vizem.net son 3 yılda İtalyan bize başvurularında onay oranı en yüksek akredite kuruluş olmuştur. İtalya vizesi almak için gerekli evraklar eksiksiz olarak teslim edilmeli ve seyahat zamanı yaklaşmadan başvuru yapılmalıdır.

İtalyan Vizesi Aracı Kurumu Hangisidir?

İtalyan vizesi aracı kurumu İtalya Konsolosluğunun resmi olarak yetkilendirmiş olduğu İdata ve VFS Global’dir. İtalyan vizesi almak için İzmir ve Ankara İtalyan Konsolosluğu sorumluluğunda olan illerden olan vatandaşlar VFS Global’e; İstanbul İtalya Konsolosluğu sorumluluğunda olan illerden olan vatandaşlar ise İdata aracı kurumuna başvurmalıdır.

İtalyan Vizesi Yetkili Aracı Kurum Hangi Şehirlerde Bulunur?

İtalyan vizesi yetkili aracı kurumu İdata ve VFS Global firmalarıdır.

İtalyan vizesi yetkili aracı kurum ofislerinin bulunduğu şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • İstanbul Avrupa (İdata)
 • İstanbul Asya (İdata)
 • Ankara (VFS Global)
 • İzmir (VFS Global)
 • Gaziantep (VFS Global)
 • Antalya (VFS Global)

Aracı Kurum Üzerinden İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İdata ve VFS Global gibi aracı kurumlar üzerinden İtalya vizesi almak için ilk önce gerekli evrakların eksiksiz olarak toplanması gerekmektedir. Gerekli belgeler toplandıktan sonra ikamet edilen ile göre İdata veya VFS Global ofislerinden online randevu alıp randevu saatinde ofislerde olunmalıdır. Parmak izi randevuya gidildiğinde vize başvuru merkezlerinin ofislerinde alınmaktadır.

Başvuru yapıldıktan sonra durum takibi internet üzerinden yapılabilmektedir. İşlemler tamamlandıktan sonra ise pasaport kargo ile teslim edilmektedir.

Vizem.net Üzerinden İtalyan Vizesi Nasıl Alınır?

Vizem.net üzerinden İtalyan vizesi almak için gerekli olan evraklar öncelikle vizem.net ofisine gönderilmelidir. Gönderilen evraklar İtalya vize danışmanı tarafından kontrol edildikten sonra eksik olmaması durumunda başvuru formu ve dilekçe hazırlanır. Başvuru sahibinin uygun olduğu en kısa sürede biyometri işlemleri için randevu alınmalıdır.

Randevu tarihinde saha danışmanıyla beraber başvuru tamamlanmaktadır. Pasaport onaylandıktan sonra ise saha danışmanı pasaportu alarak başvuru sahibine gönderir.

İtalyan Vize Başvurusu için Parmak İzi Vermek Zorunlu Mudur?

İtalyan vize başvurusu için başvuru sahibinin eğer son 59 ay içerisinde alınmış herhangi bir Schengen vizesi varsa parmak izi zorunlu değildir.

İtalyan Vizesi için Başvuru Merkezine Gelmek Zorunlu Mudur?

İtalyan vizesi için vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda başvuru sahibinin son 59 ay içerisinde alınmış bir Schengen vizesi bulunuyorsa İtalyan vizesi için başvuru merkezine gelmek zorunlu değildir. İtalyan vizesine başvuru için gerekli evrakların eksiksiz olarak gönderilmesi yeterlidir.

Eğer başvuru sahibi İtalyan vizesine şahsen bir başvuru yapacak ise başvuru ofisine gelmesi zorunludur.

İtalyan Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalyan vizesi için gerekli evraklar ve belgeler çalışma durumu, gidiş amacı ve konaklama durumuna göre değişmektedir. İtalyan vizesi başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve en az 2 boş sayfası olan pasaport gerekmektedir.
 • İtalyan vize başvuru formu: İtalyan vizesi almak için istenilen başvuru formu tam olarak doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde 40 mm uzunluğunda, beyaz arka plan üzerine son 6 içinde çekilmiş 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • İtalya sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Mali yeterlilik belgeleri: Son 6 aylık banka hesap kaydı istenilmektedir. Çalışanların ise son 6 ay içerisinde alınmış maaş hesap dökümanı gerekmektedir.
 • Konaklama belgesi: İtalya’da kalınacak yerlerin konaklama veya rezervasyon belgesi istenilmektedir.
 • Parmak izi: Son beş yıl içerisinde başka bir Schengen vizesi alınmadıysa parmak izi istenilmektedir.
 • Davetiye: Vize başvuru sahibi eğer İtalya’da ikamet eden bir kişide kalacak ise davetiye mektubu istenmektedir. Davet eden kişinin kimlik fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.
 • Güncel vergi levhası: Çalışanların son 12 aylık içeriğe sahip güncel vergi levhası istenilmektedir.
 • İş sözleşmesi: Çalışanların, çalıştığı firmadan alınmış iş sözleşmesi gereklidir.
 • Sigorta hizmet dökümü: Çalışanların tüm sigorta geçmişini gösteren belgeye ihtiyaç vardır.
 • Güncel vergi levhası: Çalışanların son 12 aylık içeriğe sahip güncel vergi levhası sunması istenilmektedir.
 • Emeklilik belgesi: Emeklilerin, emekli olduğuna dair emeklilik belgesi istenilmektedir. E-devlet üzerinden çıkarılabilmektedir.
 • Ticaret odası sicil kayıt sureti: İşverenlerin veya şirket sahiplerinin, şirketlerinin kayıtlı olduğu odadan alınmış son 6 aylık sicil kayıt belgesi gerekmektedir.
 • Vekaletname: Seyahate giden kişi 18 yaşını doldurmamış ise hem anne hemde babası tarafından imzalanmış vekaletname istenilmektedir.
 • Muvafakatname: Seyahate giden kişi 18 yaşını doldurmamış ise hem anne hemde babası tarafından son 6 içerisinde alınmış ve noter onaylı muvafakatname gerekmektedir.
 • Çiftçilik belgesi: Başvuru sahibinin çiftçi olması durumunda çiftçilik gelirini gösteren ziraat odasından alınmış güncel çiftçilik belgesi gerekmektedir.
 • Ticari davetiye: Vize başvuru sahibi ticari amaçla başvuru yapıyorsa İtalya’daki şirket tarafından gönderilmiş davetiye mektubu istenmektedir.
 • Şirket dilekçesi: Vize başvuru sahibi ticari amaçla başvuru yapıyorsa İtalya’daki şirket tarafından kişinin gidiş geliş zamanını, seyahat amacını belirten ıslak imzalı ve kaşeli şirket dilekçesi gerekmektedir.

İtalyan Vizesi Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

İtalyan vizesi fotoğraf ölçüsü 35 mm genişliğinde ve 40 mm uzunluğunda olmalıdır.

İtalyan Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İtalyan vizesi başvuru formu doldurulurken tükenmez kalem ile bilgilerin eksiksiz ve okunabilir bir şekilde doldurulması gerekmektedir. İtalya vizesi başvuru formunda sorular atlanmamalı ve tam cevaplar verilmelidir. İtalyan vize başvuru formunda, istenilen tarihler, kişisel bilgiler, kimlik numaraları, telefon numaraları eksik veya hatalı bilgi vermemek için dikkatlice doldurulmalıdır. Vize başvuru formunda hatalı veya eksik bilgi verilmesi vize başvurusunun kabul edilmemesine yol açabilmektedir.

İtalyan Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İtalyan vizesi biyometri işlemleri tamamlanıp başvuru yapıldıktan sonra ortalama 12-15 gün içerisinde çıkmaktadır. İtalya vize işlem süresi özel günler, bayramlar veya tatil günlerindeki yoğunluktan dolayı uzayabilmektedir.

İtalyan Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Gerekli belgeler eksiksiz olarak toplandıktan sonra aracı kurumların yardımıyla İtalyan vizesi almak kolaydır.

İtalyan Vize Harcı Ne Kadardır?

İtalyan vize harcı 0 - 6 yaş arası için ücretsiz olmakla beraber 6 - 12 yaş arası için 461 tl ve 12 yaş ve üzeri için ise 921 tl’dir.

Vize başvurusunda bulunurken ödenmesi gereken İtalya vize harcı yıldan yıla değişiklik gösterebilmektedir.

İtalyan Vizesi Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

İtalyan vizesi takip işlemleri şahsen yapılan başvurularda İdata ve VFS Global internet siteleri üzerindeki başvuru takip bölümünden kontrol edilebilir.

Vizem.net üzerinden yapılan başvurularda ise takip işlemi başvuruyu hazırlayan danışman tarafından yapılır. Başvuru sonuçlanınca başvuru sahibine vizem.net tarafından bilgilendirme yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Paylaş: